Dobrodružství Toma Sawyera

Dobrodružství Toma Sawyera https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/40832/bmid_dobrodruzstvi-toma-sawyera-C6E-40832.PNG 4 946 126

Mistrovským vyprávěním chlapeckých dobrodružných příběhů a osudů vždy znovu poutá Tom Sawyer čtenáře mladé i dospělé docela tak, jak si to autor přál v předmluvě k prvnímu vydání knihy r. 1876.

Literatura světová Romány Pro děti a mládež
Vydáno: , Mladá fronta

The Adventures of Tom Sawyer , 1876

maple34
07.04.2017 2 z 5

Asi jsem se k této knize dostal příliš pozdě, ale nějak nevím, co na tomto příběhu všichni vidí. Budu si to muset přečíst ještě jednou. Twain je velmi silný v dialozích, ve kterých je čtenář doslova vtažen do situace, postavy volí akurátní slova, kadence promluv postav je nápaditá a přesná, ale těch dialogů je tu bohužel zoufale málo...Příběh chlapce průšviháře je notoricky známý, proto jsem se mu možná tak dlouho vyhýbal a proto možná nesplnil byť jen mladý kousek očekávání. Jazykově je kniha dost odloučená od dnešní mluvy mladých lidí, proto si myslím, že kniha neoplývá takovou popularitou jako za mých mladých let. Četli jsme v rámci čtení na pokračování v 5. třídě a děti byly z příběhu zmatené, zaujaly je jen určité pasáže v textu (bludiště, Joe Indián, piráti).

PeťkaW.
21.03.2017 3 z 5

Toma Sawyera jsem přečetla kvůli maturitě. A číst ji nebylo ani zdaleka takové utrpení, jako u jiných titulů. Je psaná stravitelným jazykem, děj je docela zábavný a čtivý, líbí se mi detailní popisy americké kultury a zvyků z pohledu malého chlapce. Jako celek kniha působí tak nějak... čistě a nevinně. Twain se dokázal až obdivuhodně vžít do postavy malého chlapce a kdybych nevěděla, co vím, tak bych i věřila tomu, že knihu napsal malý chlapec :) Celé je to krásně uvěřitelné a mile naivní.

pepa4081
16.02.2017 5 z 5

Nádherně napsaná knížka pro děti, ale i pro dospělé, kteří si umí vzpomenout, že v dětství nebyli zrovna andílci. Vrcholně uspokojivé.

Welinie
10.01.2017 4 z 5

Čtená nedávno, ale líbila se mi stejně, jako kdybych ji četla za "mlada.

Baushka
06.01.2017 5 z 5

Několik dobrodružství malého raubíře a jeho kamarádů, první láska, napětí, strach, spřízněnost, plán, pochopení, smutek a pláč, upřímnost a mnoho dalšího na pár stránkách románu rozhodně nejen pro děti.

Petra88
10.12.2016 3 z 5

Příjemná oddechovka. Četla se hezky, rychle.

Blancheerka
04.10.2016 3 z 5

Četlo se to krásně, snadno a rychle, protože mám pocit, že je spíše pro mladší čtenáře ;)

lucille48
18.07.2016 4 z 5

Román na mě udělal zvláštní dojem. Domnívám se, že jsem pochopila díky tomuto románu, že zastřít svou osobnost za tvář vzorného žáka, ne vždy vypovídá o dobrém charakteru – je tomu tak pouze v případě, kdy je onen člověk odvážný a v pravou chvíli poví, co má a nehledí jen sobecky na své dobré bydlo. Jsem si jistá, že tato literatura ve mně vzbudila další vlnu myšlenek, jež můj mozek s radostí vytěsnil, neboť se mu zdálo, že na ně nejsem připravena.

vercasa
01.07.2016 4 z 5

Kniha se mi libila, ale doporucuji spise pro kluky, neboť hlavni hrdina je kluk a popisuje sve zazitky a dobrodruzstvi, ktere provadi spolu se svymi kamarady.

Madlenka_Knihy
12.06.2016 1 z 5

Kniha mě nezaujala.

Micheline
11.03.2016 5 z 5

Kdo by nechtěl mít takového "rošťáka" doma :o))

ThrisaManx
18.01.2016 5 z 5

Tuto knihu jsem tak ráda četla! Zamilovala jsem si Toma natolik, že jsem měla pocit, jako bych to dobrodružství prožila s ním. Mnohem lepší než kniha Dobrodružství Huckleberryho Finna.

Luccy78
18.01.2016 5 z 5

Velmi pěkná kniha, která obohatila mé dospívání. Vyprávění sirotka Toma a jeho kamarádů, jejich dobrodružství, klukovin, ale přitom dobráckosti, jsem měla moc ráda a nadšená jsem byla i z filmového zpracování knihy.

Gael
30.12.2015

Krásný dětský bestseller. Už se těším na Dobrodružství Huckleberryho Finna.

petra2973
21.12.2015 3 z 5

Hezká a poutavá kniha.

Spýťa
06.12.2015 5 z 5

Krásná kniha, ale ještě lepší je audiokniha, kterou čte Naďa Konvalinková, Svatopluk Beneš a další.

Rade
12.11.2015 5 z 5

Tedy ta anotace zde (2005).... :-(
Jinak moje hodně oblíbená kniha z dětství. Pro děti, ale současně v mnohém taky pro dospělé...

Bibinky
12.11.2015 5 z 5

Nejlepší.... dá se číst pořád dokola..
Znova si připomínat dětství, dobrodružství, zamilovanost, přátelství, lest ..
Musím ji mít :)

terrybel
17.09.2015 3 z 5

Kniha je hlavně pro děti..
Nevim, zda to bylo tou dobou, ale zdá se mi, že děti jsou tam nějak moc odvážné, př. když se někdo ztratí v jeskyni, kde je černočerná tma, tak pochybuji, že když ho za pár dní najdou, tak se do ní chce vrátit.
V knize je strašně znát dětská naivita, což mě velice rozesmálo. Ale, dobrodružství si hoši užili požehnaně, to se musí uznat :D

woodward
15.08.2015 5 z 5

Když si člověk uvědomí, že Tom a jeho kamarádi prováděli svoje rošťárny ještě před občanskou válkou, tedy nejpozději někdy v polovině devatenáctého století, je dost zřejmé, že se od té doby lidi nijak zvlášť nezměnili, i když se změnil svět kolem nich, i jejich zvyklosti a povinnosti. Myslím, že je to povzbudivé zjištění.