Princ a chuďas

Příběh o propletených osudech dvou naprosto odlišných chlapců – následníka trůnu, syna Henryho VIII, anglického prince Edwarda a syna zloděje a hrdlořeza z londýnské chudinské čtvrti, Toma Cantyho. Chlapci se setkávají jen díky shodě náhod a když si později při společné hře vymění šaty, způsobí to jim oběma velké potíže. Mladý princ se, nikým nepoznán, dostává mezi obyčejné lidi a poznává jeho strádání, prostý chlapec Tom zase na vlastní kůži zažívá všechny krásy i nebezpečí dvora....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/60_/60610/princ-a-chudas-60610.jpg 4.3127

The Prince and the Pauper (1882)

Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:, BB art

Elen telemna

Ke knížce jsem se dostala jen díky tomu, že jsem ji dostala. Jinak by mě asi ani nenapadlo si ji někdy přečíst. Zajímavé, o kolik může člověk přijít jen díky svým předsudkům...
Do čtení jsem se pustila s tím, že si přečtu něco pěkného na zrelaxování. A kniha naprosto splnila mé očekávání. Děj byl milý a jednoduchý, postavy věrné a celkově se mi četlo docela příjemně.
Nejvíce se mi asi líbil Hendon. Jeho něžnost a laskavost k malému králi mě až dojaly. Kéž by měli všichni takové srdce...
Zaujala mě pravdivá historická fakta, která se v knize mnohokrát vyskytla. Dodalo to prostému ději na zajímavosti.
Co bych asi tak chtěla nejvíce zdůraznit, je myšlenka knížky. Příběh o princi a chuďasovi, kteří si vymění své role, asi většina lidí zná a každý si může domyslet, v čem se bude skrývat hlavní poselství. "Každý by měl být vděčný za to, co má." Trošku mě mrzí, že si s touto myšlenkou autor více nepohrál. Kdyby byl příběh psán pro to, aby předal tuto myšlenku (která se při tomto tématu tak nabízí), byl by mi mnohem vzácnější. Takto knihu zařazuji spíše mezi knihy pro mladší čtenáře. Škoda, dalo se z toho dostat více...
Celkově jsem s knížkou spokojená, splnila to, co splnit měla.

Jacck

Zajímalo by mě, pro jaké cílové publikum Twain tuto novelu psal. Na jedné straně se to tváří jako pohádka, na druhé straně to je založeno na přesných historických reáliích a obsahuje to popisy středověké spravedlnosti jako popravy a mučení. Myslím si, že je to spíš psáno pro dospělé a je to možná satira světské spravedlnosti? Těžko říct, co a komu tím Twain chtěl sdělit. Každopádně se to četlo dobře

vlkodlaq
22.09.2017

Není divu, že se princ dostal do literárního dědictví. Zvláště k době vzniku je kniha velmi nadprůměrná a neubráním se porovnávání se Sawyerem a Finnem, kde vidím podobné prvky. Sice byly knihy přepsány do dnešního jazyka, přesto mě baví číst ty dobré knihy přes sto let staré :-) (Seton, Defoe...)

zipporah
11.06.2017

Vynikajúca rozprávka pre starších.. Istý smútok z doby cítiť.. Priala by som si taký dobrý koniec pre Zvoníka, no dýchalo sa mi po ňom ťažšie, spravili z neho rozprávku pre malé decká, uverila som, a potom som spoznala realitu Victora Huga. Ako keby naopak z Princa a chuďasa spravili realitu napríklad vo forme krutého filmu!

Liduka
03.01.2017

Trvalo dlouho než jsem se do knihy začetla, ale když se pak princ s chuďasem vyměnili, tak to stálo za to. Nejvíc mě asi dostala scéna s poustevníkem. Nečekala jsem, že kniha bude mít i hororové scény.

DaLuge
04.09.2016

úžasná kniha, rozšiřuje pohledy a při čtení ve mě zažehávala emoce.

MayB2
28.04.2016

I když jsou hlavními postavami děti, kniha pro děti to zrovna není. Na druhou stranu jsou kruté dobové reálie popsány dosti vkusně, dneska by to byly naturalistické popisy na tři strany.

PajaF
17.03.2016

Pěkná a pohodová kniha

Boblenka
17.02.2016

Začátek knihy pro mne nebyl jednoduchý a opravdu jsem se jim musela prokousat a zvyknout si na styl psaní. Po výměně chlapců se kniha stála mnohem záživnější. Některé příhody a situace byly velmi zábavné některé mi přišly lehce naivní. Asi to není kniha ke které se budu vracet, ale ani nemůžu říct, že čas strávený s touto knihou byl pro mne ztrátou času.

kalache
30.11.2015

...Roman Skamene z inscenace je nezapomenutelný a perfektně do knižní předlohy sednul.Otázkou je,co by na něj řekl mistr Twain...

zuzana13
23.04.2015

Krásná kniha, která byla zfilmovaná.
Moje oblíbená. Doporučuji.

kilometr
18.12.2014

Velmi čtivá kniha.Sice se mi moc nezdá fakt,že by se to mohlo takhle stát,ale to nic nemění na tom,že se jedná o skvělé čtení.Nejvíce se mi líbila postava Milese Hendona.100%.

vikimi
11.07.2014

Kniha mě moc nenadchla. Bylo to - dle mého názoru - až příliš rozličných lidí, charakterů i názorů smíchaných do jednoho celku, který jsem dočetla, ale ke knize se asi nejspíš nevrátím.
Nejhorší byl ten pomatený poustevník a oba chlapci děj také moc nevytrhli. Občas to bylo "vtipné" - mám na mysli společenská faux pas princova dvojníka, ale jinak nic moc.

p.stranska
05.05.2014

Tahle knížka mě velice mile překvapila. Když jsem se dívala na film, mimochodem velmi povedený, nikdy mě nenapadlo, že je to až tak propojené s pravdivou historií. Takže žádná pohádka, ale poučný a napínavý příběh, který se navíc velmi dobře čte.

Alix
26.04.2014

Knihu jsem četla doslova se strachem, protože pan Twain si dal opravdu záležet na historických detailech a čtenáře vůbec nešetřil. Chci tím říct, že hrůzy, které poznával malý princ Edward, který si nedobrovolně vyměnil roli se svým dvojníkem, byly pro mne občas tak strašné, že jsem musela knihu odložit.
Pan Twain velice dobře věděl, proč a o čem píše, on si totiž všechna historická fakta, týkající se trestů, poprav, mučení a života obyčejných lidí té doby, ověřil. Číst vysvětlivky a poznámky k jednotlivým událostem byly ještě horší, než kniha. Proto nedokážu brát tuto knihu jako odpočinkové počtení o dvou chlapcích, kteří se nedopatřením zaměnili, ale jako hrůzostrašnou skutečnost, které museli čelit lidé ve světě šestnáctého století.

Skeeve
23.01.2011

Nezapomenutelný děj odehrávající se v Anglii v 16. století - dobrodružství dvou chlapců si natolik podobných, že se rozhodli vyměnit si role, své životy, alespoň na určitou chvíli... Jenže ne za všechna přání, která se nám splní, jsme vděční. A to poznali i hlavní hrdinové této knihy - Tom Canty a princ Edward

WEIL
06.01.2011

Líbí se mi hlavně film. Knihu znám méně.