Princ a chuďas

Příběh o propletených osudech dvou naprosto odlišných chlapců – následníka trůnu, syna Henryho VIII, anglického prince Edwarda a syna zloděje a hrdlořeza z londýnské chudinské čtvrti, Toma Cantyho. Chlapci se setkávají jen díky shodě náhod a když si později při společné hře vymění šaty, způsobí to jim oběma velké potíže. Mladý princ se, nikým nepoznán, dostává mezi obyčejné lidi a poznává jeho strádání, prostý chlapec Tom zase na vlastní kůži zažívá všechny krásy i nebezpečí dvora....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/60_/60610/princ-a-chudas-60610.jpg 4.2154
Literatura světová, Romány, Historické romány
Vydáno, BB art

The Prince and the Pauper, 1882

Kniha Princ a chuďas

bob0985

Jak mám jako dospělý hodnotit tuto pohádku? Příjemný výlet do Anglie, příjemná exkurze do staršího jazyka, kterým je psán, milé ilustrace. Takový absolutní odpočinek a pohodová zábava, připomínka dětství a přesto něco víc, než jen to.

Greenfingers

Příběh, který připomíná pohádku s dobrým koncem. Přesto však mezi řádky přesakuje kritika společenských poměrů tehdejší feudální Anglie.
Klasické dílo, které by rozhodně nemělo zůstat nepovšimnuto. Doporučuji zejména mladším čtenářům.

Andi

Jsou pohádky a "pohádky". Občas se opravdu podivím, když najdu knížku plnou násilí a jiné ehm - dospělácké - věci, v knihovně pro mláděž. "To tady nemáme, to bude v mláděži." Už od první stránky mi bylo jasné, že tohle je jedna z knih, která v mládeži nemá co dělat.
Aha, u téhle knížky jsem dycky měla za to, že jde o pohádku, a to prosím tu opravdickou! Ne tak docela. Netušila jsem do čeho jdu, nakonec to bylo dobrý, páč to dobře dopadlo, snadný jazyk a zlo bylo potrestáno.

smithynka
11.09.2019

Na knihu jsem náhodou narazila v knihovně. Byla vystavená, tak jsem si řekla, proč ne. Všichni přeci známe ten příběh, kdy z prince se stane chuďas a z chuďase princ.
Jsem ráda, že jsem si knihu přečetla. Příběh je krásně napsaný, svižný a i vtipný.

Andrée
22.12.2018

Šaty dělají člověka.

Denny45
22.11.2018

Bedár z temnej uličky londýnskeho mesta a princ, u ktorého si podávajú kľučky kadejakí učitelia sa náhodne stretnú za veľmi zvláštnych okolností. Obaja sa na seba podobajú a sú nespokojní so svojím životom. Stačí málo a v hlavách sa im zrodila naivná myšlienka. Čo keby si na krátku chvíľočku vymenili svoje roly? Veď sa predsa nemôže nič stať!
Z milej nevinnej knižočky o dvoch malých chlapcoch sa vykľula trpká a ostrá kritika celého ľudstva. Nešetrí humorom, ktorý vás síce nerozosmeje, ale donúti vás myslieť nad tým, ako krutý je niekedy tento svet.

Elen telemna
01.07.2018

Ke knížce jsem se dostala jen díky tomu, že jsem ji dostala. Jinak by mě asi ani nenapadlo si ji někdy přečíst. Zajímavé, o kolik může člověk přijít jen díky svým předsudkům.
Do čtení jsem se pustila s tím, že si přečtu něco pěkného na zrelaxování. A kniha naprosto splnila mé očekávání. Děj byl milý a jednoduchý, postavy věrné a celkově se mi četlo docela příjemně.
Nejvíce se mi asi líbil Hendon. Jeho něžnost a laskavost k malému králi mě až dojaly. Kéž by měli všichni takové srdce...
Zaujala mě pravdivá historická fakta, která se v knize mnohokrát vyskytla. Dodalo to prostému ději na zajímavosti.
Co bych asi tak chtěla nejvíce zdůraznit, je myšlenka knížky. Příběh o princi a chuďasovi, kteří si vymění své role, asi většina lidí zná a každý si může domyslet, v čem se bude skrývat hlavní poselství. "Každý by měl být vděčný za to, co má." Trošku mě mrzí, že si s touto myšlenkou autor více nepohrál. Kdyby byl příběh psán pro to, aby předal tuto myšlenku (která se při tomto tématu tak nabízí), byl by mi mnohem vzácnější. Takto knihu zařazuji spíše mezi knihy pro mladší čtenáře. Škoda, dalo se z toho dostat více.
Celkově jsem s knížkou spokojená, splnila to, co splnit měla.

Jacck
17.01.2018

Zajímalo by mě, pro jaké cílové publikum Twain tuto novelu psal. Na jedné straně se to tváří jako pohádka, na druhé straně to je založeno na přesných historických reáliích a obsahuje to popisy středověké spravedlnosti jako popravy a mučení. Myslím si, že je to spíš psáno pro dospělé a je to možná satira světské spravedlnosti? Těžko říct, co a komu tím Twain chtěl sdělit. Každopádně se to četlo dobře

Potrhaná křídla
Potrhaná křídla