Princ a chuďas

Příběh o propletených osudech dvou naprosto odlišných chlapců – následníka trůnu, syna Henryho VIII, anglického prince Edwarda a syna zloděje a hrdlořeza z londýnské chudinské čtvrti, Toma Cantyho. Chlapci se setkávají jen díky shodě náhod a když si později při společné hře vymění šaty, způsobí to jim oběma velké potíže. Mladý princ se, nikým nepoznán, dostává mezi obyčejné lidi a poznává jeho strádání, prostý chlapec Tom zase na vlastní kůži zažívá všechny krásy i nebezpečí dvora....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/60_/60610/princ-a-chudas-60610.jpg 4.3174
Literatura světová, Romány, Historické romány

Vydáno: , BB art

The Prince and the Pauper, 1882

Kniha Princ a chuďas

Adrim
19.05.2021

Velmi krásná kniha s krásným vyprávěním. Velmi pěkně a poutavě psaná. Každý malý nebo velký se může pustit do jejího příběhu

Emberas
01.05.2021

Krásný příběh, který ani v současné době neztratil nic ze své poutavosti.

Kontryhelka
07.02.2021

Kniha i film se mi líbily. Za sebe mohu doporučit, je to taková prima oddychovka.

Mauricie
30.01.2021

Hlavní zápletka (záměna dvou lidí z různých společenských vrstev) byla inspirací pro tolik filmů, že mi všechny splývají. Přečíst si původní příběh rozhodně stálo za to. Kniha je kniha, žádný film nedokáže příběh přiblížit tak do hloubky, jako psaný text.

Medulka.013
20.01.2021

Tento příběh nám říká, že šaty opravdu dělají člověka. Že stačí málo a z chuďase se stane král a z krále se stane chuďas. I když se Tom ujal své nové role s velkým nasazením a Edward VI. pochopil, že i chudí jsou jenom lidé, kteří by si přáli být alespoň šťastní, když už penězi neoplývají.
A někdy se podívám na tu černobílou československou filmovou verzi s Romanem Skamene v hlavní dvojroli.

bob0985
12.07.2020

Jak mám jako dospělý hodnotit tuto pohádku? Příjemný výlet do Anglie, příjemná exkurze do staršího jazyka, kterým je psán, milé ilustrace. Takový absolutní odpočinek a pohodová zábava, připomínka dětství a přesto něco víc, než jen to.

Greenfingers
11.03.2020

Příběh, který připomíná pohádku s dobrým koncem. Přesto však mezi řádky přesakuje kritika společenských poměrů tehdejší feudální Anglie.
Klasické dílo, které by rozhodně nemělo zůstat nepovšimnuto. Doporučuji zejména mladším čtenářům.

Andi
29.01.2020

Jsou pohádky a "pohádky". Občas se opravdu podivím, když najdu knížku plnou násilí a jiné ehm - dospělácké - věci, v knihovně pro mláděž. "To tady nemáme, to bude v mláděži." Už od první stránky mi bylo jasné, že tohle je jedna z knih, která v mládeži nemá co dělat.
Aha, u téhle knížky jsem dycky měla za to, že jde o pohádku, a to prosím tu opravdickou! Ne tak docela. Netušila jsem do čeho jdu, nakonec to bylo dobrý, páč to dobře dopadlo, snadný jazyk a zlo bylo potrestáno.