Tajemný cizinec

Koupit

Děj Tajemného cizince se odehrává v 1590 v rakouské vesnici Eseldorf, neboli Oslov, neboli vesnice hlupáků. Děj není nijak epický, nejde o žádnou vystavěnou zápletku, spíše jde o filozofické úvahy psané románovou formou. Jde o řadu symbolů, odkazů a paralel na reálné fungování života, něco jako popis ne příliš zábavného Kocourkova. Už samotný název vesnice Oslov a úvodní věty, kde se dozvídáme, že tam děti školou nijak netrápí, spíše je učí být dobrými křesťany, neboli nemyslet, nebádat, nemít vlastní názor, ale poslouchat, neptat se a začlenit se do stáda....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/40577/big_tajemny-cizinec-hJc-40577.jpg 4.5167
Literatura světová, Historické romány

Vydáno: , Naše vojsko

The Mysterious Stranger, 1916

Kniha Tajemný cizinec

vlkcz

Tuhle knížku je snad hřích jenom číst, když je k dispozici v podání takových mistrů jako Jan Hartl a Boris Rösner.
Knížka mě překvapila. Přeci jen mám Twaina zařazeného především jako humoristu a satirika, který mi moc nesedí. A on najednou překvapí takovýmhle až filozofickým spiskem. Tím nadhledem nad všedním lidským pinožením, snahou nevybočit ze společenských stereotypů a podobně trochu připomíná Komenského Labyrint světa. Ale nenabízí Komenského záchranu v náručí pravé víry. Naopak, církev to taky dost schytává. A tam, kde Twain popisuje budoucí války, se člověku s jejich znalostí zatají dech nad přesností jeho postřehů.

jaghut

(+ SPOILER) ...v démonickém podání Borise Rösnera se zdrcující kritika veškerého konání lidského rodu zdá přesvědčivá a téměř neprůstřelná, nic nepomáhá neméně kvalitní obrana člověčenství od Jana Hartla
...ani po více než 100 letech kniha nepůsobí omšele a má nám co říct, čarodějnice už nepálíme, máme teď jiné cíle, které likvidujeme se stejnou vervou
...jedinou nadějí v temné nicotě nekonečně prázdného vesmíru tak zůstává možnost, že ani Satan nám neříká pravdu
...třeba máme ještě šanci, doufám, věřím

Usire

Tohle jsem opravdu nečekal. Kniha, která je od autora 19. století a zaujme natolik současnými filozofickými a morálními otázkami. Budu se muset na pana Twaina zaměřit trochu více a přesvědčit se, že tato kniha nebyla jen takovou náhodou z jeho rozsáhlé publikační činnosti.

milan3144
13.12.2021

Posloucháno jako skvěle namluvená audiokniha.
Audioknihy, nebo rozhlasové hry si pouštím pravidelně před spaním a mají na mně povětšinou vliv ten, že do 15 minut už nevnímám, takže mi vydrží poměrně dost dlouho. Tato kniha ale na mne měla dost často přesně opačný účinek. Místo postupného ukolébání se dostavil stav, kdy ne a ne usnout a myšlenky mi v hlavě vířily jedna přes druhou. Opravdu kniha, která ve mne zanechala hlubokou stopu. Třeba tím, jak si pleteme, nebo spíš možná neumíme přesně pojmenovat, co je vlastně dobro a co zlo. A nebo spíš, jak to zlo dokážeme za dobro vydávat i úmyslně v rámci našeho viděné světa. Řadím se mezi ty, u kterých toto dílo zanechalo v nitru plno emocí a souhlasím s tím, že ve své době to muselo být hodně šokující a v tomto ohledu to platí za mne i pro současnost.
Pět velmi dobrých, nadčasových a hlubokomyslných hvězd.

Chytuš
26.09.2021

Uchokniha, mimochodem naprosto skvěle načtená!
Fascinují mě synchronicity - a Tajemný cizinec je pro mě jednou z nich. Ještě jsem se nestačila oklepat z Davida Ickeho a bum, cestu mi zkříží knížka, která je už víc než století stará, ale myšlenkově hodně sladěná...
Na Tajemného cizince se pravda dá nahlížet z různých úhlů pohledu - kritika nesmyslného lidského počínání a chování, které se nemění - když lidé dostanou možnost volby, v devíti z deseti případů si vyberou zlo... Kritika základních systémů lidské společnosti - od křesťanské církve, přes právo, až po vládní systémy. Hodně alternativní náhled Marka Twaina na život a svět - tohle musela být před sto lety víc, než jen kacířská myšlenka! Už jen nechat vstoupit na scénu anděla jménem Satan může být i dnes pro spoustu lidí nepřekousnutelný oříšek, natož pak před sto lety!
Naprosto nadčasová knížka s odzbrojujícím závěrem, ve které si pozorný čtenář může najít opravdu hodně věcí, nad kterými je možné se zamyslet... Rozhodně jsem neposlouchala naposledy!

evineckY
25.09.2021

M. Twain byl génius. Jako bych poslouchala proroka , který popisuje lidský rod
a naši přítomnost. Poslouchala jsem audioknihu fantasticky načtenou. Úplně mně mrazí. Nemůžu uvěřit, ve které době to napsal.
Opravdu všem vřele doporučuji.

'' Lidé jsou ovce, vždycky se budou podřizovat menšině, která nejvíc křičí....''

stepankoby1
21.07.2021

Nejcyničtější, nejbezvýchodnější a nejkrutější dílo, které jsem kdy četl. Výsměch absolutně všem lidským ideálům od náboženství přes vládnoucí systémy až po primární hnací emoce života doprovázený dokonalým alegorickým podtónem, který ve stylu Bílé nemoci volá po pozitivním rozřešení. To už si ale v příběhu (potažmo životě, pokud bychom chtěli začít filozofovat) bude muset najít každý sám. Pro mě osobně nadčasová, mrazivá knížka, která ve mně zanechala obrovský dopad už kdysi při poslechu VÝBORNÉ audioknihy, a rozhodně se k ní ještě mnohokrát budu vracet. Pozn.: Historie kolem knížky je zajímavá, a fascinuje mě, jak při poslepování kompletně odlišných nápadů mohl vzniknout tak úžasný celek. Někdy bych rád přečetl studie o knížce z kalifornské univerzity tisku a přezkoumal nyní už dávno publikované původní rukopisy.

los
12.05.2021

pěkně zapracovaný motiv "efektu motýlích křídel", který později vědeckofantasticky rozvedl Bradbury; Twain se ale drží romantického úzu snu