Tajemný cizinec

Děj Tajemného cizince se odehrává v 1590 v rakouské vesnici Eseldorf, neboli Oslov, neboli vesnice hlupáků. Děj není nijak epický, nejde o žádnou vystavěnou zápletku, spíše jde o filozofické úvahy psané románovou formou. Jde o řadu symbolů, odkazů a paralel na reálné fungování života, něco jako popis ne příliš zábavného Kocourkova. Už samotný název vesnice Oslov a úvodní věty, kde se dozvídáme, že tam děti školou nijak netrápí, spíše je učí být dobrými křesťany, neboli nemyslet, nebádat, nemít vlastní názor, ale poslouchat, neptat se a začlenit se do stáda....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/40577/tajemny-cizinec-hJc-40577.jpg 4.5136
Literatura světová, Historické romány
Vydáno, Naše vojsko

The Mysterious Stranger, 1916

Kniha Tajemný cizinec

camelopardus
29.11.2020

Ač se neztotožňují se vším, co v tomto díle padne, jsem okouzlena tím mimořádným množstvím hlubokých, moudrých a zajímavých myšlenek,z nichž většina mi mluví z duše. A protože jsem knihu naposlouchala v audio provedení, bylo mi dopřáno užít si hlasový koncert Jana Hartla a Borise Rösnera. Doporučuji tedy právě tuto verzi, protože stojí za to!

mataj
22.10.2020

(audiokniha)
Děj povídky Tajemný cizinec je sice zasazen do středověku, ale kriticky vyobrazuje chování "lidského rodu" všeobecně, jak lehce se dají lidé zmanipulovat křičící menšinou a chovají se jako stádo. Mně se knížka líbila hodně.

Disease
16.09.2020

Tom Sawyer vs Satan :-)

Je to už takové čtení ala "film pro pamětníky". Co se týče náhledu na lidstvo, čekal jsem větší deziluzi.

Četl jsem vydání od Mati, čili jen titulní novelu, hodnocení někde mezi 3-4*.

Evaho73
22.08.2020

S Tajomným cudzincom sme si akosi nesadli v svetonázorovej otázke, a preto toto dielo nebudem hodnotiť, lebo by som nebola objektívna.

Greenfingers
29.03.2020

Kniha obsahuje celou řadu výborných vtipných povídek povětšinou popisujících autorovy zkušenosti z práce novináře, přednášejícího a veřejně činné osoby.
Stěžejní povídkou v celém výběru je však Tajemný cizinec, který tématicky navazuje na Adamův či Evin deník - skvělé parodie na biblický příběh stvoření. Tentokráte je to Satan, který coby neznámý mladík dramatickým způsobem zasáhne do poklidného středověkého městečka kdesi v Rakousku.
Na pozadí odehrávajících se událostí Twain brilantním způsobem pranýřuje náboženství a církev. Autorovo oblíbené téma je zpracováno formou, která nenechává nikoho na pochybách o jeho světonázoru. Sžíravá kritika, sarkasmus a parodie - to jsou hlavní Twainovy zbraně proti náboženským dogmatům.
Vřele doporučuji!

jan.votoupal
04.03.2020

Zajímavý děj, který je tak akorát dlouhý, aby neztratil dech. Pro mě osobně má však největší hodnotu její konec. Respektive poslední kapitola, která sice sama nevynikne bez celku, ale i tak mi dokázala dát více, než např. Alchymista od Paula Coelha.

ChrisSparrow
12.11.2019

Jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla (resp. slyšela audioknihu)... Až mě z toho mrazí, rozhodně doporučuju!!!

Skawin
22.10.2019

Tak to jsem opravdu nečekala... Poslouchala jsem jako audio knihu a nevěřila vlastním uším. Naprosto geniální Mark Twain. Boris Rösner jako Satan a Jan Hartl jako vypravěč - to se nedá poslechnout jenom jednou, mimořádné dílo!