Tajemný cizinec

Tajemný cizinec https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/40577/bmid_tajemny-cizinec-hJc-40577.jpg 5 238 61

Děj Tajemného cizince se odehrává v 1590 v rakouské vesnici Eseldorf, neboli Oslov, neboli vesnice hlupáků. Děj není nijak epický, nejde o žádnou vystavěnou zápletku, spíše jde o filozofické úvahy psané románovou formou. Jde o řadu symbolů, odkazů a paralel na reálné fungování života, něco jako popis ne příliš zábavného Kocourkova. Už samotný název vesnice Oslov a úvodní věty, kde se dozvídáme, že tam děti školou nijak netrápí, spíše je učí být dobrými křesťany, neboli nemyslet, nebádat, nemít vlastní názor, ale poslouchat, neptat se a začlenit se do stáda.... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Naše vojsko

The Mysterious Stranger , 1916

Denny45
22.11.2018 4 z 5

Milí čitatelia, ak sa v knihe vyskytne postava satana alebo jeho príbuzného, pripravte sa na spoveď človeka, pre ktorého život stratil zmysel. Nemyslím to v zlom, práve naopak. Opäť nie je dôležitý dej ale sila myšlienok.
"Chodíš vari so zaviazanými očami, keď si ešte nezbadal, že zdravý rozum a šťastie sú nezlučiteľné? Ani jeden duševne zdravý človek nemôže byť šťastný, lebo život je v jeho očiach skutočný a vidí, aká je to hrôza. Len blázni môžu byť šťastní, ba ani tí nie všetci..."
"...Poznám tvoj rod. Je to črieda oviec. Ovládajú ho menšiny, zriedkakedy alebo nikdy väčšiny. Potláča svoje pocity a presvedčenie, ide za hŕstkou krikľúňov. Tá krikľúnska hŕstka zavše má, zavše nemá pravdu, ale dav ide za ňou bez ohľadu na pravdu..."
Mne už len zostáva povzdychnúť si spolu s Tajomným cudzincom: "Zdá sa mi, že ťažko vyhovieť ľuďom."

Elsinor024
26.03.2018 4 z 5

Po přečtení Twainovy knihy Dopisy z planety Země jsem v podstatě něco podobného čekala. Autor psal tuhle knihu prý dlouho, snad dvacet let, mezitím mu zemřely tři ze čtyř dětí a manželka, zkrachoval se svým podnikatelským záměrem... Nedivím se, že život viděl jako jednu velkou katastrofu a souvislý řetězec neštěstí.
Twain, velký kritik křesťanství, nemohl pochopit, jak tohle všechno mohl dopustit "dobrotivý tatík" na nebesích. V tom je ošidnost antropomorfní představy boha.
(V této souvislosti je výborné si pustit na youtube S. Harrise: Morálka a křesťanský bůh.)
Konec je potom síla a pochopení.

nemer
02.10.2017 5 z 5

Twain předběhl svou dobu. Perfektní a výstižné. Výjimečně tentokrát více oceňuji audioknihu - Satan v podání Rösnera je fantastický.

Loginus
08.06.2017 5 z 5

Fantastické filozofické dílo v kabátu starého zabržděného rakouska. Poukazuje na lidskou malost, slabost... A lidskost. Se spoustou věcí z této knihy nemohu než souhlasit. Poutavé a nedoceněné.

Kitty
19.05.2017 5 z 5

Hodně zajímavá knížka, nutící čtenáře k zamyšlení o lidské společnosti. Myslím, že mi bude ještě dlouho ležet v hlavě. Super!

Gordonlord
11.05.2017 5 z 5

Hail Satan !

Zrcadlo nastavené stádnímu chování a obecnému uvažování naší společnosti, ve kterém synovec samotného Satana zaujímá roli hlavního - kladného hrdiny. Sympaťák každým coulem, musel jsem souhlasit se vším, co vyřkl a zcela bez problémů jsem se s ním ztotožnil. Kniha téměř každým výrokem a událostí nutí k hlubokému zamyšlení a odhaluje spolu s totálním úpadkem i pokrytectví nejen křesťanské, ale obecně celé lidské společnosti. Navíc vcelku pěkně odpovídá na otázku, jaké by to asi bylo, žít celá tisíciletí a forma této odpovědi se vcelku přesně strefuje do mé představy, nad kterou jsem již nesčetněkrát sám uvažoval.

Kniha mě okamžitě chytla, zhltnul jsem ji jedním dechem a nebyl mi dán naprosto žádný prostor pro nudu, nebo opadnutí pozornosti. Navíc je to pro mě první dílo nějakého klasického světového autora, které jsem kdy dobrovolně četl a jsem rád, že se mi dostal do ruky zrovna takhle geniální, mistrovský a bezchybný kus, který má hloubku, ale nenudí !

tom.v
10.03.2017 5 z 5

Naprosté překvapení. Dle mého taková variace na Mistra a Markétku v kratším vydání s dětským kolektivem... Nepochopitelně opomíjená a prakticky neznámá kniha.

kamolka
02.12.2016 5 z 5

Tato kniha se mi líbila, bylo to nejen vtipné, ale dokonce vás to donutilo k zamyšlení. Nejvíce mě fascinovalo, že i na pomezí 19. a 20. století, kdy byl tento příběh stvořen, měli lidé stejný názor na chování jiných lidí a smutné je, že se toto chování dosud nezlepšilo, spíše zhoršilo.

braunerova
29.11.2016 5 z 5

Po přečtení téhle knihy jsem rád, že jsem ateista.

"Vyzvali toho člověka, aby přiznal vinu, a on jim odpověděl, že se přiznat nemůže, protože se ničím neprovinil. Zaráželi mu pak třísku za třískou pod nehty a on řval bolestí. Jsou to zvířata, povídám Satanovi.
Ne, lidi to jsou. Neměl bys brát jméno zvířat nadarmo, urážíš je a to si zvířata nezaslouží."

"Pak jsme viděli potopu, na ní tu starou archu, jak si s ní pohazují bouřlivé vlny. Satan povídá:
Ten váš rod se nevyvíjel zrovna nejlíp. Teď dostane novou příležitost.
Jeviště se změnilo a my spatřili Noa opilého vínem."

reader.007
04.11.2016 4 z 5

Tohle je přesně ta kniha kterou MUSÍM mít doma. Jednak jsem zvědavá, jestli její čtení bude stejně dechberoucí jako přednes Jana Hartla a Borise Rösnera, ale i kdyby ne, pochybuji, že se z ní vytratí základní myšlenka o malosti, krutosti, bezvýznamnosti a přesto nabubřelosti lidské společnosti. A církve pochopitelně... A jak tak postupoval výčet civilizačního přínosu, říkám si, jestli přírodě vůbec experiment s označením "člověk" stál za námahu...

mazlak
02.11.2016 5 z 5

Velice zajímavá kniha. Nutí člověka k zamyšlení nad tím, co si mi lidé představujeme pod slovem lidskost. Anděl s opravdu zajímavým jménem (Satan), tuto lidskou vlastnost vyvrací a u na příkladech ukazuje naši mylnost. Celý příběh nutí čtenáře k hlubokému zamyšlení.
Opět jsem se k takovéto knize dostal jen díky čtenářské výzvě. Díky.

lenka70
06.09.2016

Překrásná knížka,autor v ní prostřednictvím tkzv.vyšší mocnosti nechává člověka nahlédnout na to, jak vlastně funguje lidská společnost.Příběh,který člověk může číst v jakémkoliv věku...a vždycky mu něco dá! A možná se Vám stane,že se při čtení této knihy i sem tam zastydíte za to,že jste se narodil zrovna jako ten nejvyšší z živočišné říše-Člověk.....

Márinka
03.03.2016 5 z 5

Proč máme – my lidé, „páni tvorstva“ – Mravní Smysl, tj. schopnost rozeznávat dobro od zla, když si v devíti z deseti případů zvolíme zlo? Od Marka Twaina, s jehož Tomem, Finem, princem i chuďasem jsem strávila dětství, bych se tak pesimistického, ba depresivního textu nenadála. Skutečně „křesťanská či lidská společnost staví na zrůdných principech a veškeré životy jsou na začátku postrčenými viadukty z domina“? Skvělý příběh, který nutí k zamyšlení.

bosorka
23.02.2016 5 z 5

Napsané před více než sto lety a přitom tak současné. Mark Twain skrze ústa Satanova synovce peprně a nevybíravě glosuje člověka a celé lidské bytí. A že to není zrovna povzbudivé čtení, lidský rod v tomto spisku není nic, nad čím bychom se pýchou dmuli. Přitom je to hodně až bolestně pravdivé. Na to, jak útlá knížka Tajemný cizinec je, má velice bohatou historii. Twain příběh několikrát rozepsal, z jeho pera existuje několik verzí a finální podoby se autor ani nedožil. Toto vydání je upraveno A. B. Painem, jehož zásahy byly v budoucnu i kritizovány, nicméně rohodně stojí za to si i s jeho úpravami přečíst. Doporučuji! (Existuje také audiokniha namluvená Janem Hartlem.)

opic 12
08.12.2015 5 z 5

Téměř již 100 let čekalo toto dílko až ho otevřu a přečtu jej,ach jak pošetilé zdání že ? Autor na pravdě pomíjivosti,již se vydání nedočkal,odkaz však žije dál. Celé konání,je předurčeno naším vědomím,které nám dali naši stvořitelé - mamky a tatkové do vínku,je to vskutku jednoduché,jak lze zamíchat takzvaným osudem již v našem mládí,jež se bude poté ubírat dál. Naše tolik vychvalovaná svobodná vule se ztrácí v neviditelných částicích,klameme sami sebe přesvědčením,že ji máme. Iluze času se tvoří v našich mozcích,sám nás klame v našem černobílém světě. Jakýsi vjem povrchu věcí,nás utvrzuje,ano jsem pánem,strujcem svého osudu,je tomu skutečně tak ? Existuje snad dokonalá pravdivá skutečnost,nebo jsme otroky vlastního zkresleného mínění ze kterého nelze nikdy uniknout ... a tak dále bla,bla.
Dalo by se ještě nekonečně dlouho,každý kdo otevře a začte se,si tam najde jistě spousty jiných věcí,které jdou do hloubky na dlouhou dobu.
Kvuli takovým knížkám v nichž je obrovská síla sdělení,tam kde se najdu,stojí za to je otevřít a listovat v nich.

Isew
25.10.2015 5 z 5

Nečekala jsem nic a dostala všechno. Lidé, kteří jsou ve svém konání stále stejní, bez ohledu na století, ve kterém žijí. To, co vnímáme jako dobro, vůbec dobro být nemusí a naopak. Náš úhel pohledu vůbec nemusí být správný, i když bychom za to dali ruku do ohně. Po dočtení se u mne dostavilo smíření se životem a možná trochu i zmoudření. Takových knih, jako je Tajemný cizinec, moc není. O to raději jsem, že jsem na ni narazila.
Dlouho jsem nemohla uveřit tomu, že to napsal ten Mark Twain, kterého znám z úplně jiného žánru. Ale přece i Jack London napsal Tuláka po hvězdách. A jak se říká. Když se něco stane jednou, nemusí se to opakovat. Když se něco stane podruhé, tak se to jistě stane i potřetí. Tak se těším, jaký mě nepoznamý klenot s přesahem, z pera dobrodruha, na mě ještě nepovšimnut čeká.

wiix
14.09.2015 5 z 5

Absolútne úžasne spracovaný pohľad na ľudstvo ako také a zmýšľanie človeka prostredníctvom satana, ktorého si musí každý obľúbiť, pretože ako jediný má nadhľad a zdravý rozum.

Kulinova
18.01.2015 5 z 5

A přesně tak si myslím, že to s životem a lidským pokolením je....a to se pořád mluví o tom jak to jde s náma lidma z kopce. Nejde. Člověk byl, je a bude člověkem stále stejným. Staví se na vrchol, ale přitom....však jsme se dočetli:(

Ikkju
20.08.2014

Autor umí svoje téma podat ze zajímavého úhlu, nemilosrdně a s nadhledem. Je to těžké čtení, a jedinou stopu humoru kterou jsem v tom našel, byly jeho trochu naivní představy o Evropě v šestnáctém století (představoval si je podobně jako města u Mississipy v st. 19?).

Zajímavý prvek byla jeho představa života jako řetězu událostí, ze kterého se nedá vyvlíknout. Samozřejmě netuším jak to je, ale mám pocit, že není moc daleko od pravdy...

Závěr je taková jízda, že mi místy padala čelist, nevěřil jsem, že poslouchám dílo američana z 19.století.

Na yt jde najít animovaná adaptace, shlédnul jsem část ve které s dětmi tvoří a posléze ničí plastelínové minikrálovství, a přiznávám, je to jedna z nejdivnějších věcí, které jsem kdy viděl...

ch.p.korb
07.12.2013 5 z 5

jedna z nejlepších knih ktere jsem kdy četl