Alix Alix komentáře u knih

Marie Stuartovna Marie Stuartovna Stefan Zweig

Nešťastný život krásné Marie Stuartovny je sledem jejích omylů a špatných rozhodnutí, což ji nakonec zavedlo na popraviště.

30.11.-0001 3 z 5

Šest žen Jindřicha VIII. Šest žen Jindřicha VIII. Paul Rival

Život a doba Jindřicha VIII, známého hlavně počtem svých manželek. Proč byl, jaký byl, proč měl tolik žen a čeho ve svém životě dosáhl.

30.11.-0001 4 z 5

Nic pro hrdiny / Bernhard Dobyvatel Nic pro hrdiny / Bernhard Dobyvatel Sam J. Lundwall

Vysloveně humorné vyprávění o antihrdinovi Rordinovi a broukovitém robotu Robodruhovi, kteří jsou nedobrovolně vysláni na starou planetu a od té chvíle už jen brání vlastní život, který se změnil v nepřetržitý útěk před něčím, nebo někým, co by je mohlo zabít, eventuelně sežrat. Spousta vtipných narážek na mytologii, knihy a filmy.

K mrakům Magellanovým K mrakům Magellanovým Stanisław Lem

Obrovská výzkumná raketa, která letí vesmírem a na své palubě veze špičkové vědce své doby a všech oborů. Autor s fantazií kreslí budoucí život, ze začátku na Zemi, pak už jen v raketě. Hodně psychologie a filozofických rozhovorů ale neubírají na atraktivnosti i když některé pasáže jsou poplatné době, ve které byly napsány, ale nejsou vysloveně rušivé.

30.11.-0001 5 z 5

Marťanská kronika Marťanská kronika Ray Bradbury (p)

Geniální kniha, jak expedice ze Země začaly objevovat Mars a po počátečních neúspěších se jim podařilo planetu skoro dokonale zničit. V ničení civilizací máme praxi.

30.11.-0001 5 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Zákaz knih a hasiči, kteří nehasí, ale pálí. Úděsná myšlenka.

Na východ od ráje Na východ od ráje John Steinbeck

Smutný příběh je podobenstvím biblického příběhu Kaina a Ábela. Dva bratři, z nichž jeden je milován daleko víc, než ten druhý a co z toho vzejde.

Hrozny hněvu Hrozny hněvu John Steinbeck

Šokující kniha o stovkách rodin, které byly doslova vyštvány v době krize ze svých domovů a byly nuceny si hledat místo k životu v Kalifornii. Mělo to však jeden háček. Nikdo je tam nechtěl. Střídání kapitol, kde se popisuje snažení anonymních mas a kapitol týkajících se konkrétní rodiny, jen umocňuje depresivní dojem. Kniha ale nic neřeší, jen ukazuje skutečný stav tehdejší doby a její tragédii.

30.11.-0001 5 z 5

Angelika, markíza anjelov Angelika, markíza anjelov Anne Golon (p)

Knihy o krásné markýze jsou zajímavé tím, že příběhem o hledání ztracené lásky, bych je šoupla do žánru červené knihovny. Ovšem z historického hlediska bych jim dala vysoké hodnocení. Všechny historické skutečnosti jsou tu popsány naprosto přesně a když jsme se ve škole učili o době Ludvíka XIV, z knihy jsem se dověděla víc, než z učebnice.

30.11.-0001 4 z 5

Claudius bůh a jeho žena Messalina Claudius bůh a jeho žena Messalina Robert Graves

První kniha je vyprávěním o začátcích římského císařství a končí smrtí Caligulovou a Claudiovým víceméně nedobrovolným nástupem na trůn. Tato kniha vypráví o létech jeho vlády, o jeho úspěších i nezdarech a taky o jeho slabostí pro ženy, které mu pravděpodobně v životě moc štěstí nepřinesly. Obzvlášť ta poslední...

Já, Claudius Já, Claudius Robert Graves

Taky musím říct, dokonalá kniha! Koho zajímají počátky a další léta římského císařství, má tady všechny podrobnosti jako na dlani.

Žena dvou mužů Žena dvou mužů Jožo Nižnánsky

Méně známé a méně vydařené. Tady to už hodně zavání červenou knihovnou.

30.11.-0001 2 z 5

Čachtická paní Čachtická paní Jožo Nižnánsky

Čtivá kniha, podle mého názoru rozhodně historicky přesnější, než bombastický filmový úlet pana Jakubiska.

30.11.-0001 4 z 5

Bosorka Alžběta Nádašdyová, rozená Báthoryová, alias čachtická paní Bosorka Alžběta Nádašdyová, rozená Báthoryová, alias čachtická paní J.J. Duffack (p)

Zdařilý pokus o psychologický profil čachtické paní. Autor se snažil využít veškeré dostupné historické materiály a pokusil se vysvětlit, proč byla hraběnka, jaká byla a proč se o ní dodnes mluví jako o největší vražedkyni všech dob.

Mrtvá a živá Mrtvá a živá Daphne du Maurier

Zajímavý román, kdy mladá manželka bojuje se stále oslnivým obrazem manželky zemřelé. Kousek po kousku skládá mozaiku povahy první ženy a v prvotním obrazu začíná nacházet podivné praskliny. Konec je nečekaný.

Hospoda Jamajka Hospoda Jamajka Daphne du Maurier

Osiřelá Mary přijíždí ke své tetě a strýci do hospody Jamajka. Je to pracovitá a energická dívka, ale brzy zjistí, že nic není takové, jak si představovala a nikdo není takový, jak si myslela.

Skleník Skleník Karel Václav Rais

Mladý pan pojezdný si přivede do městečka svou novomanželku. Zdánlivě nic nestojí v cestě jejich štěstí, ovšem v městečku se začne proslýchat, že mladá dvojice nemá skleník. Nebyl to jen kus nábytku, ale znamení vážnosti a bohatství. Manželé napřed nechápou, co je jim bráno za zlé a pak z principu odmítají řešit tak malicherný problém. Jenže, není skleník, nejsou společenské styky

Toxin Toxin Robin Cook

Dost drastické a místy nechutné, hlavně scény z masokombinátu. Hamburgery nejím.

Infekce Infekce Robin Cook

Je to zajímavé, je to akční, ale scénář Cookových knih je opravdu dost podobný. Ale čte se to dobře.

Epidemie Epidemie Robin Cook

Celkem zajímavý pohled na práci patologa, ale je to hlavně o zneužitelnosti vědy. Zabaleno do akčního příběhu, s celkem nečekaným koncem.