Marie Stuartovna

V knize je velice poutavě popsán životní příběh Marie Stuartovny a dopodrobna zobrazena psychologie jejího jednání. Marie Stuartovna (8. prosince 1542 – 8. února 1587), byla dcera skotského krále Jakuba V. z rodu Stuartů a francouzské šlechtičny Marie de Guise. Marie byla francouzská (1559–1560) a vládnoucí skotská (1542–1567) královna. Skotskou královnou se stala už jako šestidenní dítě poté, co její otec zemřel na choleru. Už v prvním roce svého života, 9. září 1543, byla korunována skotskou královnou. Jako šestileté dítě, roku 1548, byla zaslíbena jako budoucí manželka francouzskému dauphinovi Františkovi a téhož roku také do Francie dorazila. Od svého skotského doprovodu byla na královském dvoře oddělena a vychovávána po celou dobu dětství a dospívání spolu s ostatními dětmi francouzského krále Jindřicha II. Francouzská královna 24. dubna 1558 uzavřela ve věku 15 let plánovaný sňatek se svým čtrnáctiletým snoubencem Františkem. Král Jindřich II. za necelé dva měsíce po tomto sňatku tragicky zemřel. František se stal pod jménem František II. králem Francie a jeho žena Marie Stuartovna královnou. V zemi však fakticky vládli strýcové Marie z rodu Guisů. 5. prosince 1560 Mariin mladý manžel František II. zemřel a ona se stala ve svých osmnácti letech poprvé vdovou. 14. října 1561 opustila svoji milovanou Francii a vrátila se zpět do rodného Skotska. Po smrti Marie I. Tudorovny neuznala Marie Stuartovna za právoplatnou anglickou královnu její nevlastní sestru Alžbětu I., svoji tetu z druhého kolena, a sama se začala titulovat také jako anglická královna (byla pravnučkou krále Jindřicha VII. Tudora). O získání londýnského trůnu se však nikterak nesnažila. Ve filmu Marie Stuartovna (orig. název Mary of Scotland),USA, 1936 – v hlavní roli Marie Stuartovny Katharine Hepburnová. Marie Stuartovna, královna Skotska (orig. název Mary, Queen of Scots), Velká Británie, 1971 – v hlavní roli Marie Stuartovny Vanessa Redgrave. Film byl vydán v českém znění na DVD. Poslední noc Marie Stuartovny (orig. název La Dernière nuit), Francie, 1981 – v hlavní roli Marie Stuartovny Annie Girardototová (český dabing Věra Galatíková). Spiknutí střelného prachu (orig. název Gunpowder, Treason & Plot), Velká Británie, 2004 – v hlavní roli Marie Stuartovny Clémence Poésy. Reign,USA, 2013-? – v hlavní roli Marie Stuartovny Adelaide Kane....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/38_/38515/marie-stuartovna-38515.jpg 4.4128
Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:, SNKLHU - Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění

Maria Stuart (1935)

Kniha Marie Stuartovna

Coleus

S. Zweig byl mistr ve vyjádření psychologie postav, niterních pocitů ve vypjatých chvílích..

amigo17

Dobrá a zaujímavá kniha, no podľa mňa (poviem to eufemisticky), o veľmi nerozumnej žene... ale zato hrdej. Neviem, kde autor nabral pre svoju knižnú protagonistku toľko pochopenia, ale z toho ako ju on vykreslil, tak ja som mal poväčšine veľký problém sa s ním stotožniť. Ale kniha je "čtivá" a navyše obohatená o zopár Zweigových bonmotov, slovných hračiek, či nadčasových postrehov.

Opatov
09.09.2018

Oblibeny autor, cetla jsem opakovane. Krasne se cte, podle me jedna z nejzdarilejsich knih o nekolikanasobne kralovne. Doporucuji!

Karcoolka2210
26.07.2018

Vynikajúca kniha! Britská história má nevyčerpateľnú studnicu skvelých príbehov a toto je jeden z nich. Pre milovníkov britskej histórie-povinné čítanie! :)

petramac
05.09.2017

Knížka mě hodně příjemně překvapila. Četla se téměř sama. Dokonalý psychologický obrázek Marie Stuartovny. Moje první knížka od Zweiga a určitě ne poslední.

Gabča17
31.07.2017

Je to moje 1. kniha od tohoto autora a nezklamala . Líbí se mi jak je to psáno jednoduše a čtivě . Co dodat , prostě tuto biografii můžu jen doporučit hlavně pro ty čtenáře ,co milují Marii Stuartovnu , ale samozřejmě i jako první knížku pro lidí kteří se chtějí nenásilně o Marii něco dozvědět. :-)

Pawlisman
28.07.2017

Jak jinak - můj dokonalý miláček Zweig opět nezklamal. jak může být dokumentární životopisná literatura strhující a hluboká, to umí jen Zweig. Marie Stuartovna je hodně historická, ano, jistě, ale jen jsem si připadal tak jako u četby historických románů pro maminky. Je to malinko lehčí, více mě třeba oslovil Fouché, Léčení duchem nebo Kalvín. Ale celkově prostě nenapodobitelný umělec a genius Stefan!

mgeisselreiter
23.05.2017

Byl jsem mile překvapen, jak výborně, čtivě a zajímavě lze napsat životopis. Dovolím si ocitovat část z přebalu knihy, která vyjadřuje i mé mínění:
"Zweig ve své biografii líčí skutečnosti všeobecně známé a v minulosti zpracované, líčí je však s neobyčejným rozhledem, s důkladnými znalostmi faktografickými a s výjimečnou kulturou jazyka a stylu."
Samozřejmě autor musel někdy fabulovat, ale to rozhodně dílu neubírá na hodnotě. Bohužel poměrně odborně podaný doslov historika Josefa Polišenského moc čtivý není a čtenáři žádné "objektivní" objasnění nepřináší.
85%, 23.5.2017.