Marie Stuartovna

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

V knize je velice poutavě popsán životní příběh Marie Stuartovny (8. prosince 1542 – 8. února 1587) a dopodrobna zobrazena psychologie jejího jednání. Marie Stuartovna byla dcera skotského krále Jakuba V. z rodu Stuartů a francouzské šlechtičny Marie de Guise. Byla francouzskou (1559–1560) a vládnoucí skotskou (1542–1567) královnou. Skotskou královnou se stala už jako šestidenní dítě poté, co její otec zemřel na choleru. Už v prvním roce svého života, 9. září 1543, byla korunována skotskou královnou. Jako šestileté dítě, roku 1548, byla zaslíbena jako budoucí manželka francouzskému dauphinovi Františkovi a téhož roku také do Francie dorazila. Francouzskou královnou se stala jakožto manželka krále Františka II., s nímž jakožto čtrnáctiletým uzavřela 24. dubna 1558 ve věku 15 let plánovaný sňatek. Necelé dva měsíce po tomto sňatku Král Jindřich II. tragicky zemřel a František nastoupil na trůn. V zemi však fakticky vládli strýcové Marie z rodu Guisů. V osmnácti letech ovdověla, opustila svoji milovanou Francii a vrátila se zpět do rodného Skotska. Po smrti Marie I. Tudorovny neuznala za právoplatnou anglickou královnu její nevlastní sestru Alžbětu I., svoji tetu z druhého kolena, a sama se začala titulovat také jako anglická královna, neboť byla pravnučkou krále Jindřicha VII. Tudora. O získání londýnského trůnu se však nikterak nesnažila....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/38515/big_marie-stuartovna-jxu-38515.jpg 4.4186
Nahrávám...

Komentáře (34)

Kniha Marie Stuartovna

Fatis04
19.09.2022

Čtivé a zajímavé, hodně mi to rozšířilo obzory, jen bych tuto knihu nenazvala románem nebo historickým románem, za mě bych ji zařadila spíše do biografií, zdálo se mi, že prvků románu má poskrovnu, podle mě jde opravdu píše o biografii, ovšem velice zdařilou

Kabuky
29.05.2022

Dobře se čte.


sweeney
23.04.2021

Musím přiznat, že jsem se občas musela "dokopávat" k dočtení knihy..Skotsko miluju, a to jak jeho majestátní hrady a opatství protknuté přenádhernou přírodou, tak jeho historii, o které se vždycky ráda něco navíc přiučím. Kniha je určitě zajímavá, jen mi v tomto případě nejspíš moc neseděl styl psaní, kdy autor na jedné straně ospravedlňuje činy Marie, aby o pár řádků níže její činy zatracoval. Nicméně možná nám čtenářům dává jen prostor pro vlastní úsudek :)

Vilma232
17.03.2021

Velmi zdařilý biografický román. Nejsem zdatná v dějepise a dosud jsem znala tragický příběh Marie Stuartovny a jejího protipólu - Alžběty pouze jako divadelní hru. Autor se snažil o objektivní pohled na život královny, která se v některých situacích řídila spíš citem než chladným rozumem, avšak "člověk, který se zapsal politice, nepatří už nikdy sám sobě a musí být poslušen jiných zákonů než svatých zákonů svého srdce." Poukázal na dobovou nesmiřitelnost protestantství a katolictví - "neodvratný konflikt mezi Lutherem, Kalvínem a Římem se podivnou náhodou dramaticky odehraje právě v jejím osudu". I zde je patrno, že "ti, kdo tvrdí, že bojují za věc boží, jsou strůjci největších nesvárů na zemi". Celý příběh poukazuje i na to, že doba byla krutá "nikomu, kdo se ucházel o Marii Stuartovnu nebo jí sloužil, nesvítilo na cestu štěstí".

Louisareading
28.12.2020

Krásný příběh silné ženy. Skvěle napsané, ale to u Zweiga netřeba zmiňovat.

javirgo
21.11.2020

O Marii Stuartovně jsem dosud věděla jen o jejím sporu s Alžbětou a znala její tragický konec. Něco málo jsem o ní četla a měla jsem i možnost kdysi vidět toto drama v divadle. Teprve tato kniha mě dala poznat celý život Marie Stuartovny už od jejího narození až po její krutou smrt. Poutavě, podrobně a srozumitelně. Život této slavné skotské královny snad nikdo jiný lépe nepopsal. Milovníkům historie doporučuji.

ludek7426
10.07.2020

Spíše než strohým výčtem faktů a letopočtů zde Zweig nahlíží na život a smrt Marie Stuartovny z lidského pohledu,vykreslí její charakter i to co ho formovalo od dětství. Skotská královna byla člověk se všemi svými chybami a špatnými rozhodnutími. Za které také zaplatila. Stejně živě a zajímavě je podána i Alžběta Anglická její největší protipól. Tato srážka dvou vůlí v tak pohnuté době ani nemohla skončit jinak.
Celá kniha na pomezí biografie a historického románu je skvěle zpracovaná, autor si dal spoustu práce aby z historických pramenů oživil historické postavy,jejich charaktery i motivy jednání. Ať už to bylo ve skutečnosti jakkoliv, tady vychází jako morální vítěz Marie Stuartovna.

Rita55
04.02.2020

Moje očekávání kniha splnila až bych řekla i překonala - nejsou to suchá fakta, je to osobní, lidské a oceňuji snahu o objektivitu a nenadržování ani Marii ani Alžbětě.

1