Marie Stuartovna

V knize je velice poutavě popsán životní příběh Marie Stuartovny a dopodrobna zobrazena psychologie jejího jednání. Marie Stuartovna (8. prosince 1542 – 8. února 1587), byla dcera skotského krále Jakuba V. z rodu Stuartů a francouzské šlechtičny Marie de Guise. Marie byla francouzská (1559–1560) a vládnoucí skotská (1542–1567) královna. Skotskou královnou se stala už jako šestidenní dítě poté, co její otec zemřel na choleru. Už v prvním roce svého života, 9. září 1543, byla korunována skotskou královnou. Jako šestileté dítě, roku 1548, byla zaslíbena jako budoucí manželka francouzskému dauphinovi Františkovi a téhož roku také do Francie dorazila. Od svého skotského doprovodu byla na královském dvoře oddělena a vychovávána po celou dobu dětství a dospívání spolu s ostatními dětmi francouzského krále Jindřicha II. Francouzská královna 24. dubna 1558 uzavřela ve věku 15 let plánovaný sňatek se svým čtrnáctiletým snoubencem Františkem. Král Jindřich II. za necelé dva měsíce po tomto sňatku tragicky zemřel. František se stal pod jménem František II. králem Francie a jeho žena Marie Stuartovna královnou. V zemi však fakticky vládli strýcové Marie z rodu Guisů. 5. prosince 1560 Mariin mladý manžel František II. zemřel a ona se stala ve svých osmnácti letech poprvé vdovou. 14. října 1561 opustila svoji milovanou Francii a vrátila se zpět do rodného Skotska. Po smrti Marie I. Tudorovny neuznala Marie Stuartovna za právoplatnou anglickou královnu její nevlastní sestru Alžbětu I., svoji tetu z druhého kolena, a sama se začala titulovat také jako anglická královna (byla pravnučkou krále Jindřicha VII. Tudora). O získání londýnského trůnu se však nikterak nesnažila. Ve filmu Marie Stuartovna (orig. název Mary of Scotland),USA, 1936 – v hlavní roli Marie Stuartovny Katharine Hepburnová. Marie Stuartovna, královna Skotska (orig. název Mary, Queen of Scots), Velká Británie, 1971 – v hlavní roli Marie Stuartovny Vanessa Redgrave. Film byl vydán v českém znění na DVD. Poslední noc Marie Stuartovny (orig. název La Dernière nuit), Francie, 1981 – v hlavní roli Marie Stuartovny Annie Girardototová (český dabing Věra Galatíková). Spiknutí střelného prachu (orig. název Gunpowder, Treason & Plot), Velká Británie, 2004 – v hlavní roli Marie Stuartovny Clémence Poésy. Reign,USA, 2013-? – v hlavní roli Marie Stuartovny Adelaide Kane....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/38515/big_marie-stuartovna-jxu-38515.jpg 4.4164

Kniha Marie Stuartovna

sweeney
23.04.2021

Musím přiznat, že jsem se občas musela "dokopávat" k dočtení knihy..Skotsko miluju, a to jak jeho majestátní hrady a opatství protknuté přenádhernou přírodou, tak jeho historii, o které se vždycky ráda něco navíc přiučím. Kniha je určitě zajímavá, jen mi v tomto případě nejspíš moc neseděl styl psaní, kdy autor na jedné straně ospravedlňuje činy Marie, aby o pár řádků níže její činy zatracoval. Nicméně možná nám čtenářům dává jen prostor pro vlastní úsudek :)

Vilma232
17.03.2021

Velmi zdařilý biografický román. Nejsem zdatná v dějepise a dosud jsem znala tragický příběh Marie Stuartovny a jejího protipólu - Alžběty pouze jako divadelní hru. Autor se snažil o objektivní pohled na život královny, která se v některých situacích řídila spíš citem než chladným rozumem, avšak "člověk, který se zapsal politice, nepatří už nikdy sám sobě a musí být poslušen jiných zákonů než svatých zákonů svého srdce." Poukázal na dobovou nesmiřitelnost protestantství a katolictví - "neodvratný konflikt mezi Lutherem, Kalvínem a Římem se podivnou náhodou dramaticky odehraje právě v jejím osudu". I zde je patrno, že "ti, kdo tvrdí, že bojují za věc boží, jsou strůjci největších nesvárů na zemi". Celý příběh poukazuje i na to, že doba byla krutá "nikomu, kdo se ucházel o Marii Stuartovnu nebo jí sloužil, nesvítilo na cestu štěstí".

Louisareading
28.12.2020

Krásný příběh silné ženy. Skvěle napsané, ale to u Zweiga netřeba zmiňovat.

javirgo
21.11.2020

O Marii Stuartovně jsem dosud věděla jen o jejím sporu s Alžbětou a znala její tragický konec. Něco málo jsem o ní četla a měla jsem i možnost kdysi vidět toto drama v divadle. Teprve tato kniha mě dala poznat celý život Marie Stuartovny už od jejího narození až po její krutou smrt. Poutavě, podrobně a srozumitelně. Život této slavné skotské královny snad nikdo jiný lépe nepopsal. Milovníkům historie doporučuji.

ludek7426
10.07.2020

Spíše než strohým výčtem faktů a letopočtů zde Zweig nahlíží na život a smrt Marie Stuartovny z lidského pohledu,vykreslí její charakter i to co ho formovalo od dětství. Skotská královna byla člověk se všemi svými chybami a špatnými rozhodnutími. Za které také zaplatila. Stejně živě a zajímavě je podána i Alžběta Anglická její největší protipól. Tato srážka dvou vůlí v tak pohnuté době ani nemohla skončit jinak.
Celá kniha na pomezí biografie a historického románu je skvěle zpracovaná, autor si dal spoustu práce aby z historických pramenů oživil historické postavy,jejich charaktery i motivy jednání. Ať už to bylo ve skutečnosti jakkoliv, tady vychází jako morální vítěz Marie Stuartovna.

Rita55
04.02.2020

Moje očekávání kniha splnila až bych řekla i překonala - nejsou to suchá fakta, je to osobní, lidské a oceňuji snahu o objektivitu a nenadržování ani Marii ani Alžbětě.

konicekbily
31.01.2020

Nádherná kniha! Podává ucelený obraz o životě jedné z nejznámějších královen evropských dějin a tím i o situaci v šestnáctém století na území Skotska a Anglie. Líbil se mi autorův styl vyprávění, nalákal mne na jeho další knihy.

JulianaH.
23.09.2019

„Morální vítězové, ne političtí; Marie Stuartovna, ne Alžběta.“

Nijak zvlášť nehoruji pro dějiny Velké Británie a o Marii Stuartovně jsem dosud znala jen základní fakta, nebo naopak nepodstatné detaily (třeba že když připlula do Skotska, ležela na pobřeží hustá mlha). Zweig je ale jedním z mých oblíbených spisovatelů, a tak jsem při výprodeji v knihovně sáhla po této biografii s myšlenkou, že neuškodí trochu se dovzdělat v dějinách raného novověku.

Autor bývá snad nejvíce ceněn za jazykovou krásu. „Marie Stuartovna“, moje šestá kniha od něj, je v tomto ohledu druhá nejlepší (po „Světě včerejška“). Opravdu tu předvedl jazykové mistrovství, které ale podle mě kazí nadbytek adjektiv a občasná přemrštěnost, typický Zweigův barokní patos. Je to ale první z jeho biografií, v níž jsem se setkala s duchaplnými a hlubokými aforismy. Třeba „Komu srdce okřídluje naděje, ten v sobě cítí požehnání.“ nebo „Vždycky, a to je boží dar člověku, má umírající příliš málo času.“

Podle pamětí vytvořil tuto monografii v Anglii, kde ho zaujala nevyváženost všeho, co dosud bylo o tématu napsáno. Všimla jsem si několika narážek na jeho totalitarizující současnost: Anglie prý přijímá pohostinně všechny uprchlíky; soudy 19. století jsou humánnější než ty ze století 20. atd.
Mariin život rekonstruuje podrobně, barvitě, všestranně, s vhledem, pochopením a empatií, dokonce důvtipně a vynalézavě, když zkoumá pravost kazetových dopisů. Přesto přiznávám, že „Marie, královna skotská“ není můj šálek kávy (muži, hudba, muži, lovy, muži, ...), stejně jako 16. století za Alpami (primitivní drsné bitvy, feudalismus, tmářská reformace).

Přesvědčující velikost díla podle mě spočívá v autorově ušlechtilosti. Nikomu nekřivdí; jeho portrét Marie ani Alžběty není plochý. Soucítí s trpícími, ale nevzývá je jako svaté mučedníky. Má smysl pro velikost a lidskost. Vždycky se snaží především pochopit: člověka, dobu, ideu. Chtěla bych, aby Zweig předsedal Poslednímu soudu.
PS. Doslov marxisty J. Polišenského mě velmi mile překvapil.

„Realistka Alžběta vítězí v dějinách, romantička Marie v poesii a legendě.“