Marie Stuartovna přehled

Marie Stuartovna
https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/38515/mid_marie-stuartovna-jxu-38515.jpg 4 204 204

V knize je velice poutavě popsán životní příběh Marie Stuartovny (8. prosince 1542 – 8. února 1587) a dopodrobna zobrazena psychologie jejího jednání. Marie Stuartovna byla dcera skotského krále Jakuba V. z rodu Stuartů a francouzské šlechtičny Marie de Guise. Byla francouzskou (1559–1560) a vládnoucí skotskou (1542–1567) královnou. Skotskou královnou se stala už jako šestidenní dítě poté, co její otec zemřel na choleru. Už v prvním roce svého života, 9. září 1543, byla korunována skotskou královnou. Jako šestileté dítě, roku 1548, byla zaslíbena jako budoucí manželka francouzskému dauphinovi Františkovi a téhož roku také do Francie dorazila. Francouzskou královnou se stala jakožto manželka krále Františka II., s nímž jakožto čtrnáctiletým uzavřela 24. dubna 1558 ve věku 15 let plánovaný sňatek. Necelé dva měsíce po tomto sňatku Král Jindřich II. tragicky zemřel a František nastoupil na trůn. V zemi však fakticky vládli strýcové Marie z rodu Guisů. V osmnácti letech ovdověla, opustila svoji milovanou Francii a vrátila se zpět do rodného Skotska. Po smrti Marie I. Tudorovny neuznala za právoplatnou anglickou královnu její nevlastní sestru Alžbětu I., svoji tetu z druhého kolena, a sama se začala titulovat také jako anglická královna, neboť byla pravnučkou krále Jindřicha VII. Tudora. O získání londýnského trůnu se však nikterak nesnažila.... celý text

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Marie Stuartovna. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (42)

jituliste
24.01.2024 5 z 5

Jsem moc ráda, že jsem si tuto knihu vybrala, znala jsem v podstatě jen konec a díky knize jsem vyplnila tuto velkou mezeru, která tomuto konci předcházela. Bylo úžasné sledovat životy obou královen popsané bez příkras, poměrně krátký život Marie Startovny by vystačil na desítky románů, až se nechce věřit, že tohle napsal sám život. Během čtení jsem si uvědomovala, jak vše mohlo končit úplně jinak, jak každé menší rozhodnutí utahovalo smyčku a jak je zvláštní, že zrovna ve stejné době se střetávají životy dvou tak silných žen, kdy není možné jiné řešení, než to, že jedna zmizí ze scény. Doporučuji ke čtení.

Paulika419
19.12.2023 4 z 5

Knihu jsem našla u popelnice.Ale udělala mě radost a četla jsem jí s nadšením.Poté jsem jí zařadila do své knihovny.


Zelený_Drak
14.09.2023 3 z 5

Hstorické romány běžně nečtu. Tento jsem měla doma už dlouho a ne zrovna v top stavu, takže při snaze vytřídit nějaké knihy jsem se k němu konečně dostala. Styl mi přišel poutavý, samotný životní příběh skotské královny se zdá být opravdu až absurdně nevyčerpatelným zdrojem inspirace. Kdybyste změnili jména lidí a zemí a předložili mi knihu jako čistou fikci, vytkla bych autorovi, že to je příliš neuvěřitelné. Co se mi nelíbilo bylo časté líčení toho, jak ovlivnilo to či ono, zda daný člověk byl muž nebo žena. Např. že kdyby Marie a Alžběta byly muži, střetly by se otevřeně a nikdy by nejednaly tak nerozhodně. Tak určitě. Nějak si nevybavuji, že by všichni králové v dějinách prosluli jako muži činu. Nebo jak jen Botwell je opravdový chlap. Přišlo mi to jako zbytečné soudy v jinak literárně zdařilých charakteristikách už několik set let mrtvých lidí.

všechny komentáře

Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Marie Stuartovna v seznamech

v Právě čtených4x
v Přečtených284x
ve Čtenářské výzvě32x
v Doporučených12x
v Knihotéce256x
v Chystám se číst110x
v Chci si koupit13x
v dalších seznamech2x