Christina

Středoškolák Arnie zahlédne stařičké auto Plymouth a okamžitě zatouží ho mít a pro radost si ho opravit. Jeho rodiče však mají naprosto odlišné představy o tom, jak by měl syn trávit čas a utrácet peníze. Příběh, založený na typických reáliích amerického způsobu života, k němuž automobil nerozlučně patří, pojednává o zdánlivě banální roztržce mezi dospívajícím chlapcem Arniem a jeho rodiči. Jenomže to by autorem nesměl být Stephen King......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/31380/big_christina-Qa7-31380.jpg 4.1977
Literatura světová, Horory, Thrillery

Vydáno: , Beta-Dobrovský

Christine, 1983

Kniha Christina

oblakaknih

(knihu jsem četla v angličtině)
Když jsem Christine začínala číst, říkala jsem si, že to bude slabší než jiné Kingovy knihy. Přece jen jsem tu měla nastavenou obrovskou laťku od Lisey nebo Toho. A nakonec musím s velkým překvapením poznamenat, že tu máme další pětihvězdičkovou knihu, která mě naprosto dostala!
Celý příběh se točí kolem auta, které s sebou přináší podezřelé a nemilé události. Jak už je asi jasné, za příběhem je mnohem více a nakonec nechybělo ani překvapení.
Knihou nás povětšinou provází jedna z postav, nejlepší kamarád Dennis, kterého jsem si nesmírně oblíbila a moc jsem mu fandila. Celkově bych postavy označila za velmi povedené, dobře popsané a jednoduše představitelné. Každou z nich jsem si jistým způsobem oblíbila, líbila se mi jejich různorodost.
Kingův styl psaní mě hodně baví, je osobitý, originální, okamžitě poznám, že čtu právě jeho.
Tuto knihu jsem četla v angličtině. A je tedy pravda, že 750 stran, kde jde především o auta, není nejjednodušší v cizím jazyce číst, ale nakonec jsem byla hodně překvapená, jak rychle a dobře se kniha četla.
Kniha je zařazena do žánru horor. Nechci to tady vyvracet, nakonec s tím i souhlasím, ale nebála jsem se vůbec. Protože i když je kniha plná tajuplných a děsivých momentů, já si především užívám to, do jakého prostoru je kniha zasazena, její atmosféru, drobnosti navíc a v tomto případě pak i doplnění písničkami.
Nečekala jsem to, ale nemohu nic vytknout. Kniha se definitivně zařadila mezi mé top.

niki-chan

Příběh byl zajímavý, ale místy až moc natahovaný. Navíc se mi nelíbil ten překotný konec s Arniem.

RoseDadas
21.08.2022

Kingovo psychologické vykreslení postav je naprosto parádní, Arnieho pozvolná proměna působí zcela uvěřitelně a popisy úmrtí zanechají ve čtenáři mrazivý pocit. Tempo vyprávění je ze začátku pomalejší, ovšem od poloviny nabere spád a až do konce vás příběh nepustí. Je to znak pro Kinga velmi typický - nejprve čtenáře uvede do situace, seznámí ho s postavami a s okolím, předestře, že se odehraje něco tragického, a poté se do toho pořádně opře.

Christina je mysteriózní thriller o jednom autě, o posedlosti, o lásce a o neštěstí. Kingova tvorba je nápaditá, mrazivá, dechberoucí a jedinečná. Pokud si chcete přečíst příběh s tematikou vraždícího auta, pak je Christina to pravé. Tak nasedněte a připoutejte se, tohle bude totiž pořádná jízda!

petrsli
19.05.2022

Starší Kingova dílka (,,klasiky") mám moc rád, proto jsem i od Christiny čekal hodně. Bohužel mi příběh přišel nudný, nezáživný a zbytečně natahovaný. Zklamání z něj bych přirovnal k Tommyknockerům, kdy se něco opravdu začne ,,dít" až na posledních cca. 50 - 60 stránkách knihy a ani tak závěr nebyl žádnou překvapivou, emocionální bombou. Bohužel za mě velké zklamání.

Psychedelic
04.04.2022

Tohle mě bavilo. Nemohu souhlasit s mnohými, jenž říkají, že starší díla od Kinga byly lepší než jeho současná tvorba, protože třeba všemi milovaný Řbitov zvířátek, Osvícení nebo Carrie mě vůbec nenadchly. Ale Christina mě bavila. Četlo se to samo, mělo to napětí a příběh.

Blaufik
17.03.2022

Jedná se o poměrně zdařilý příběh, na který jen tak nezapomenete a jistě si jej vychutnáte se vším všudy. Pokud vás Christina alespoň trochu zaujala, tak rozhodně neváhejte. Věřím, že nebudete litovat.

mareksevc
23.02.2022

auta mam rad , aj pribehy o nich a King to proste "umí" s oboma

bookcase
13.02.2022

Perfektní! Sice trochu rozvláčné, ale na to jsme u Mistra zvyklí. Poslední třetina měla spád a svištěla jako kola Christiny. Skvěle vylíčená proměna Arnieho osobnosti, z toho, jak z něj promlouval LeBay, bylo děsivější než mrtvoly v autě. Jo, super kingovka.