Christina

Středoškolák Arnie zahlédne stařičké auto Plymouth a okamžitě zatouží ho mít a pro radost si ho opravit. Jeho rodiče však mají naprosto odlišné představy o tom, jak by měl syn trávit čas a utrácet peníze. Příběh, založený na typických reáliích amerického způsobu života, k němuž automobil nerozlučně patří, pojednává o zdánlivě banální roztržce mezi dospívajícím chlapcem Arniem a jeho rodiči. Jenomže to by autorem nesměl být Stephen King......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/31_/31380/christina-31380.jpg 4.1711

Christine (1983)

Literatura světová, Horory
Vydáno:, Beta-Dobrovský

BernardBlack

Příjemná jednohubka.V Americe, kde dostanete řidičák v 16.letech a všude to je "kurevsky daleko" to má asi vyšší otáčky aneb born to be wild:) , ale já řadím na průměrnou trojku:)Mistr umí i vyšší stupně:)

Metla

V době prvního českého vydání na mě Christina valný dojem neudělala. Byla jsem zmlsaná jinými díly Stephena Kinga a tak mi zřejmě strašidelné auto přišlo jako slabá káva. Napůl jsem očekávala, že návrat ke knize po tak dlouhé době by mohl přinést pozitivnější odezvu a naštěstí se tento předpoklad potvrdil. "Christina" je čistokrevný horor, pro mě však tentokrát podstatnější a působivější složkou byl příběh o dospívání, ta zvláštní nostalgie amerického předměstí, první lásky a dychtivé i nejisté vyhlížení dospělosti.
Dennis je školní fotbalová hvězda a Arnie poďobaný outsider, přesto jsou od dětství nejlepšími kamarády. Dokud se Arnie bláznivě nezamiluje. Do Christiny. Christina je ošklivá, zanedbaná a je na ní cosi znepokojivého. A není to dívka ani žena, tudíž poznámky o sjetém dezénu, přetočeném tachometru či vyrachtaném podvozku nejsou impertinentní. Čtenář v první třetině románu sleduje Dennisovýma očima postupnou proměnu vcelku normálního, lehce zakřiknutého kamaráda v nebezpečného cizince.
Stephen King hraje s odhalenými kartami, prakticky od začátku je jasné, k jakým problémům se schyluje. Překvapit mě autor dokázal jen jednou, přesto jsem se nenudila a stránky rychle ubíhaly. Paradoxně mi zajímavější a mrazivější než Christinino krvavé běsnění přišel Arnieho charakterový přerod, takže méně hororovou první polovinu románu hodnotím jako čtivější oproti závěrečné akční třetině, co se mi místy malinko táhla. Holt stárnu nejen fyzicky.

jfialova

Taková průměrná kingovka-dobře se čte, má zajímavý příběh, výbornou atmosféru, ale tahle konkrétně ve mně žádné hlubší pocity nevyvolala. Jediné, co mě tak nějak při čtení napadlo, jak rozdílný je život středoškoláka v US a u nás, když beru v potaz i to, že příběh se odehrává v době, kdy moji rodiče byli ve stejném věku jako hlavní hrdinové. Tady si o vlastním autě opravdu mohli nechat jen zdát :-)

lapagerie

Christinu jsem přečetla dovolené a nezanechala ve mně zásadní dojem. Oceňuju proměnu outsidera Arnieho, ta byla fakt dobrá. A zlo, koncentrované v autě? Proč ne.

petrarka72

Chvíli to trvalo, ale naskočila jsem a pak to byla jízda v mnoha ohledech. Dovedu si představit postřeh, který ke Christině inspiroval (každý z normálních slušných lidí se jako řidič v autě mění v hovado), a příběh jako soft verze Wildeova Obrazu Doriana Graye mě svou osudovostí hodně bavil...

topipig

Christinka - plymouth ročník 1958 a její pán Le Bay, který je už sice po smrti, ale rád se ve svém milovaném autě projíždí. A všichni ti "hajzlové", kteří ho opravdu naštvali to mají spočítaný.....King a jeho sloh je okamžitě rozpoznatelný.

Kristy78

Nevím, jestli to byl nejlepší nápad nechat se nalákat na tuto knihu jen kvůli tomu, že se hlavní postava jmenuje jako já ;) Díky mé představivosti jsem občas trochu bála, aby na mě moje Fabia ročník 2017 nezaútočila ;) Takže další část čtenářské výzvy splněna, ale stálo to trochu úsilí. Úplná oddechovka to tedy není!

Jája92

Jedna z prvních knih, které jsem od autora četla. Výborná! Četla jsem se zatajeným dechem...

stephenkingfan

Kniha ve mně vyvolávala mnoho pocitů. Byla jsem ohromená, nadšená, vyděšená, zmatená, smutná, znechucená, bezmocná...ale hlavně šťastná a nadšená z toho, že někdo dokáže napsat tak skvělý chytlavý příběh, ve kterém s naprostou bezmocí a rozčilením sledujeme proměnu hlavní postavy z obyčejného školního outsidera v "něco" jiného, zlého...a já musím říci, že to miluju, a že strašně ráda prožívám příběhy napsané panem Kingem..

aetos

Tak tuhle knihu mám od Kinga rád. Komorní příběh, dobře prokreslené charaktery hlavních postav a postupný přechod ke zlu, které nám autor ukazuje jako nepopsatelné, ale přítomné - o to je děsivější.
Knihu jsem přečetl jedním dechem a vrhl se na dalšího Kinga. Proto ji řadím do té lepší poloviny Kingových knih. Nepamatuji se na hluchá místa. Další plus. Doporučuji.

YvLeZa

Začátek trošku nudný, zdlouhavý, bez zajímavého děje. Od druhé poloviny knihy se děj konečně rozjel, měl šťávu a pořádnou akci. Rozhodně jedna ze slabších knih od Kinga, ale stále čtivá.

Zuziiik
05.12.2017

Christina mě bavila hodně....je to čtivé, téma i pro antitechnickou dámu skvělé. Určitě ji doporučím.......bavilo mne to od začátku až do konce.......a ted mne omluvte, jdu se projet ve svém Trabantu, kterému říkám Kráva :D

Terez0
04.12.2017

Ze začátku mne kniha příliš nenadchla, dokonce jsem jí musela i na chvíli odložit, ale po čase jsem se k ní vrátila a přečetla jedním dechem, byla jsem mile překvapena! :-)

Carol96
30.10.2017

Kniha se mi líbila asi jako zatím každá kniha o Stephena Kinga. Takovéto téma jsem v knize ještě nečetla a ani jsem o něm neslyšela. Přišlo mi to jako dobrý nápad. Trochu ukázka toho, že se člověk může zamilovat do svého auta a co se vám stane, když budete mít oči jen pro své milované auto.

Kniha je psána celkem čtivě. Někomu by se nemuselo líbit, že kniha obsahuje pro děj zbytečné části, které by tam nemusely být. Mě to vůbec nevadilo, spíše to byl pro mě plus, protože jsem si hezky mohla představit, co se děje i mimo hlavní dějovou linii.

Je to opravdu zajímavé téma, které bych doporučila si přečíst.

Knihu jsem hodnotila 90%

LucinkaS
09.09.2017

Něco mi na téhle knize vadí a není to ta příšerná obálka (nevím, co to bylo za úlet, dávat tyhle šílený přebaly s bílým pruhem nahoře). Přijde mi, že Christina je z toho slabšího soudku. Tím nechci mistra nějak hanit, knížku jsem přečetla už 2x a mám jí dokonce 2x v knihovně (jednou s tím příšerným bílým pruhem a jednou v originále) a nejspíš se k ní ještě vrátím a budu hledat její kvality, ale momentálně u mne vítězí jiné.

Romanka89
23.07.2017

Bohužel, čekala jsem větší nářez, tohle dílo považuji za jedno z těch slabších pro mě. Docela mi to dalo zabrat, některé části příliš zdlouhavé, nudné.

Čtenářská výzva 2017: Kniha, která má jednoslovný název.

Micifuza
14.06.2017

Parádní klasicky horor s vraždícím autem.Jsem nadšená.

Vincenzoci
31.05.2017

Úžasná knížka, jako automobilový nadšenec jsem z toho byl na větvi. Některá místa mi připadla trochu nereálná, ale celkově to dojem nekazí. PS: film vynechejte, je to děs a ostuda! :-)

Yarwen
08.04.2017

Poměrně jednoduchý příběh dokázal King svým skvělým vypravěčským umem rozvinout do výborného výsledku. Byl jsem zvědavý na konec, zda udrží kvalitu a v závěru ji nezařízne, ale spíše to byla zlatá tečka na závěr. Za mě jeden z nejvydařenějších Kingových románů.

Gabi.K
04.04.2017

Kdy by mi někdo vyprávěl děj ještě před pře čtením asi bych si pomyslela nic moc, ale příběh o auto které si žije vlastním životem a změní svého majitele k obrazu svému, vyráží na cesty sám a sem tam někoho zabije zní lehce rozpačitě, ale kniha byla skvělá. King to prostě umí, jeho nápady jsou originální a při čtení i dočtení dostane čtenář přesně to co potřeboval. Po přečtení jsem viděla i film a ano béčko jak "prase" .

Hraboshka
27.03.2017

Já se pak bála i svého mobilu, protože se mi zdálo, že jeho rozbitý displej je v trochu lepším stavu, než byl předchozího dne...

Laf
02.03.2017

Poslední stránka dočtena... Tato kniha Kinga byla trochu oříšek. Asi třetina knihy od začátku mi přišla taková moc natažená, i když byla poutavě napsaná, stejně jsem čekala, kdy se konečně stane něco zajímavé a ono pořád nic. Teprve za půlkou knihy se občas něco přihodilo a závěr byl nejlepší, ale prokousat se celou knihou k závěru, to je výkon... Myšlenka, že hlavní postavou děje je auto, se mi líbila a za to dávám palec nahoru...

n.ezn.amy
31.01.2017

Jedna z mých mnoha oblíbených knih Stephena Kinga. Člověk se doopravdy v životě zamiluje pořádně jen jednou a proč by láska života nemohl být Plymouth Fury z r.1958?

Nikolas0311
09.12.2016

Kinga mám rád, ale tato kniha se mi nelíbila.

Viky007
17.10.2016

Celou dobu jsem se snažila vypořádat s nevyvážeností knihy. V jednom okamžiku byla kniha napínavá a dala bych nejradši všech pět hvězdiček, v dalším jsem se zase neskutečně nudila a viděla jsem to asi na ty tři hvězdičky. Takže čtyři hvězdičky jsou myslím dobrý kompromis.
Na knize se mi asi nejvíc líbila ta psychologie. Osobně si myslím, že Christina je jakousi metaforou závislosti. Je jedno, na čem jste závislí. Vždycky to člověka změní.
Takže... přestože kniha nebyla špatná, pravděpodobně už po ní nesáhnu. Ale myslím, že nějakému nadšenci do aut by se to mohlo líbit.

ivana13
30.08.2016

dočetla jsem k úctě ke Kingovi, pro mě slabší, asi je to tím autem...

candy-22
06.08.2016

Skvělá kniha, napínavý děj.

evickakyticka
28.05.2016

Nemohu se rozhodnout jestli dát čtyři nebo tři hvězdičky. Je to něco mezi, ale uberu, protože King má i lepší knihy než je Christina. Do půlky jsem se nudila, pak už se děj trochu posunul a bylo to lepší. Místy i strašidelné, ale vidím tam stejné rysy v popisování. Bavil mě popis prostředí, jako vždy mistrně jsem se přesunula do USA té doby. Ale na čtyři to nestačilo.

Klacekzlesa
06.04.2016

Tuhle knížku mi jednoho dne donesla mamka.. Skvělé čtení.. nemohla jsem se odtrhnout!

26e
30.03.2016

Akosi sa mi ťažko dočítavala... tak ako Prokletí Salemu, tak aj toto som už len z povinnosti... téma tínedžerov a vraždiaceho auta, to už asi nie je rozprávka pre mňa...ale je to King, to rozprávačské tam je... ale 3 úplne v pohode...má pre mňa aj atraktívnejšie tituly... :)