Aliii Aliii komentáře u knih

Tichá modlitba Tichá modlitba Angela Marsons

Trochu pomalejší rozjezd, pak už to byla napínavá četba, jako obvykle. Kim Stone je sázka na jistotu.

28.04.2019 4 z 5

Něco z Fulghuma II / From Fulghum II Něco z Fulghuma II / From Fulghum II Robert Fulghum

Krátké eseje se mi líbily moc, ukázky z románu Třetí přání už tolik ne - přece jen mám radši ucelený příběh a tady mě nějak nezaujalo ani téma. V rámci udržení kontaktu s angličtinou jsem ale byla spokojená.

22.04.2019 3 z 5

Myslete na děti! Myslete na děti! Ian McEwan

Moje první kniha od autora, ale rozhodně ne poslední. Ani nevím, jak to popsat, ale autor se mi dostal do hlavy a nechal tam spoustu otázek a námětů k zamyšlení, o smršti emocí nemluvě. Má trochu zvláštní styl psaní, odlišný od knih, které jsem už četla a rozhodně si brzy přečtu něco dalšího.

17.04.2019 5 z 5

Zelená míle Zelená míle Stephen King

Pro mě naprosto jasná volba knihy do čtenářské výzvy k tématu Kniha, jejíž děj se odehrává ve vězení. Byla jsem trochu napnutá, jestli mě kniha bude bavit, když jsem několikrát viděla film - a bavila mě velice. S.King moc dobře ví, jak čtenáře strhnout a vtáhnout do děje a fakt, že psal knihu na pokračování v časovém presu to vše ještě umocňuje. Klobouk dolů!

17.04.2019 5 z 5

Denik Ostravaka 1 Denik Ostravaka 1 Ostravak Ostravski

Deník mě úplně nenadchnul. Za sebe musím říct, že ostravština se mi mnohem lépe poslouchá než čte. Párkrát jsem se zasmála, ale nic k popukání to nebylo, i když ve své době to byl asi hit.

17.04.2019

Možná že odcházíme Možná že odcházíme Jan Balabán

Některé povídky mi sedly, jiné vůbec, celkově ale rozhodně zajímavé a barvité čtení.

17.04.2019 3 z 5

Tvář bez masky (Skutečnost a sen) Tvář bez masky (Skutečnost a sen) Ladislav Pešek

Jak se píše v závěru knihy, tohle nejsou jen herecké memoáry. Nečekejte nějaké drby a klepy ze života herců tehdejší doby. Pan Pešek píše o svém životě, jehož středobodem bylo divadlo a tvrdá herecká dřina. Kéž by mezi námi bylo víc takových lidí, kteří se snaží proti zlobě a agresi bojovat smíchem.

27.03.2019 4 z 5

Konec Věčnosti Konec Věčnosti Isaac Asimov

Asimov mě touto knihou nalákal a chci si od něj určitě přečíst nějakou další. Zajímavé myšlenky, otázky nutící k zamyšlení i vnitřní diskuzi, co je vlastně správné a kdo (ne)má právo o té správnosti rozhodovat nejen za sebe, ale za celé lidstvo.

20.03.2019 4 z 5

Kafka na pobřeží Kafka na pobřeží Haruki Murakami

Moje první kniha od Murakamiho a bohužel musím konstatovat, že mě úplně nepřesvědčil, abych si přečetla ještě něco dalšího. Ty japonské incestní zvrácenosti prostě nechápu (a ani nechci). Ale abych nebyla jen negativní, "ochutnávka" japonských jídel byla moc příjemná a japonská přísloví a některé myšlenky byly zajímavé.

09.03.2019 2 z 5

Slyšte! Slyšte! Ed McBain

Od Eda McBaina jsem toho moc nepřečetla, ale měla jsem ho zafixovaného jako autora klasických detektivek. Příběh se mi líbil, i když detektivů a dalších postav bylo trochu moc - to je ale spíše moje "chyba", že nemám načtený 87. reír. Co se mi nelíbilo vůbec, bylo množství vulgarismů. Nevím, jestli se autor přizpůsbil době nebo se takhle vyjadřoval vždycky, ale přišlo mi to trochu moc a kazilo to dojem z příběhu.
Co naopak oceňuji, jsou přesmyčky, ty mě bavily hodně a překladatel si s nimi musel asi dost vyhrát, aby i v češtině dávaly aspoň trochu smysl.

27.02.2019 4 z 5

Kocour Bob Kocour Bob James Bowen

Nejsem přímo kočkomil, mám ráda i psy a jiná zvířata, ale tenhle příběh ze života se mi líbil. Vyprávění se sice občas opakovalo a bylo v jednoduchém stylu, ale vyvážil to autorův pozitivní přístup k problémům (svým i ostatních) a jeho krásný vztah s Bobem, se kterým se zachránili navzájem.

21.02.2019 4 z 5

Kniha – přítel člověka, člověk – přítel knihy Kniha – přítel člověka, člověk – přítel knihy Mirko Ryvola

Moc pěkná kniha se zajímavými informacemi ze světa knih a s úsměvnými zážitky čtenářů i prodejců knih. Poučí, pobaví a pohladí po duši. A také si člověk oddechne, že dnes už není problém sehnat nové knihy (a se všemi stránkami potištěnými textem ;-))

21.02.2019 5 z 5

Říjnový seznam Říjnový seznam Jeffery Deaver

Rozhodně netypický Deaver, který mě zaujal. Psaní od konce k začátku je určitě náročnější pro čtenáře, ale výsledek stál za to.

17.02.2019 4 z 5

Tady byla Britt-Marie Tady byla Britt-Marie Fredrik Backman

Trochu obtížněji jsem se začítala a můj názor na fotbal tomu také moc nepřidal (byť není tak radikální jako u Britt-Marie na začátku knihy). Ale jak už to s postavami F.Backmana bývá, první dojem vystřídá ten druhý, hlubší, a se všemi souvislostmi pak nejde Britt-Marii nefandit. Hodně mě bavily její rozhovory (nebo spíš monology) s krysou a pohárové zápasy se všemi těmi emocemi.

10.02.2019 4 z 5

Pátá čtvrtina (11 povídek) Pátá čtvrtina (11 povídek) Stephen King

Tahle povídková kniha mě zklamala, pár povídek se mi sice líbilo, ale celkový dojem je spíš podprůměrný. Oceňuji skutečnost, že King dokáže psát tolika různými styly, ale většinu povídek si moc dlouho pamatovat nebudu.

04.02.2019 2 z 5

Čtvero ročních období v Římě Čtvero ročních období v Římě Anthony Doerr

Řím mám moc ráda a bylo zajímavé ho vidět očima někoho jiného. Navíc mám doma sedmiměsíční miminko, takže jsem si při čtení užila nejen krásně barvité popisy Říma, ale i pokroky Henryho a Owena.

04.02.2019 4 z 5

Hugo Haas Hugo Haas Valeria Sochorovská

Čekala jsem od této knihy víc než jen přehled rolí (divadelních i filmových) a citací spousty kritik. Vůbec mi nesedlo zpracování textu, hlavně používání množného čísla, když autorka je jen jedna. Text navíc obsahoval i chyby (špatné y/i ve shodě podmětu s přísudkem, příjmení s malým písmenem na začátku apod.).
Tak skvělý herec, jako byl Hugo Haas, by si zasloužil mnohem víc...

21.01.2019 2 z 5

Obrázky z Holandska Obrázky z Holandska Karel Čapek

Čapkovy cestopisy (a nejen je) mám moc ráda, nedívá se totiž jen očima, ale také srdcem a vše popíše tak milým způsobem, že hladí po duši. Do krátké knížečky vměstnal to nejcharakterističtější pro Holandsko a kresby byly příjemným bonusem.

18.01.2019

Osm Osm Radka Třeštíková

Od knihy i od tak vychvalované autorky jsem čekala něco jiného - více té detektivky a méně vztahových propletenců. Líbil se mi vlastně až závěr knihy, po probuzení Míši. Styl autorky mi také úplně neseděl a upřímně se mi do žádné její další knížky nechce.

16.01.2019 2 z 5

Ztracené deníky Adriana Molea 1999–2001 Ztracené deníky Adriana Molea 1999–2001 Sue Townsend

Dospělý Adrian mě nenadchnul tolik jako ten dospívající, ale i tak pořád dělá čest svému jménu, tedy jeho počeštěné variantě: Mole - moula ;-)

11.01.2019 3 z 5