Aliii Aliii komentáře u knih

Mechanický pomeranč Mechanický pomeranč Anthony Burgess

Ke čtení jsem se dlouho odhodlávala, odrazovala mě týnština. Díky překladateli a jeho uzpůsobení (rusky neumím, angličtinu docela zvládám) to ale nebyl vůbec problém a význam většiny slov lze intuitivně odvodit.
++SPOILER
Docela by mě zajímalo, jestli se Burgess léčbou inspiroval v protialkoholní léčebně - Alexova léčba nějak nápadně připomíná účinky antabusu.
Kromě etických otázek, ve mě kniha vyvolává i spoustu otázek, co autora vede k tomu, aby popisoval násilí takhle brutálně. Zda něco takového zažil, páchal nebo se jedná o jeho skryté fantazie. Možná to má souvislost s tím, co se stalo jeho ženě, těžko říct.
Každopádně bude teď nějakou dobu o čem přemýšlet...

31.05.2020 4 z 5

Deník Anny Frankové Deník Anny Frankové Anne Frank

Ani nevím, co napsat, kniha mi vzala všechna slova. Anne byla neuvěřitelně zajímavou osobností a ještě jsem se u náctileté(ho) nesetkala s takovou mírou životní moudrosti, sebereflexe a nezdolné chuti pracovat na své osobnosti a na tom stát se lepším člověkem. Velká škoda jejího tragického osudu, mohla toho opravdu hodně dokázat...

26.05.2020 5 z 5

Karlík a továrna na čokoládu Karlík a továrna na čokoládu Roald Dahl

Moc pěkná knížka, jejíž příběh se mi líbil více než film (tam zase vyhrává zpracování). Autor má bohatou fantazii a zapojuje do ní i čtenáře - hlavně v továrně, kdy vám před očima ožívá ten fantastický sladký svět plný originálních cukrovinek. Škoda, že Wonkova čokoláda není k dostání, jdu si dát aspoň tu "normální" ;-)

10.05.2020 4 z 5

Smrtící bílá Smrtící bílá Robert Galbraith (p)

I přes větší počet stran jsem Smrtící bílou dočetla poměrně rychle. Příběh se četl dobře a i když nemám ráda červenou knihovnu, tak u Robin a Cormorana mi ty jejich tanečky kolem nevadí :-)
Co mě ale zarazilo byl všudypřítomný product placement, kdy místo piva, cigaret a dalších výrobků byly použity konkrétní značky a v textu to neznělo úplně přirozeně.

09.05.2020 4 z 5

Bratři Karamazovi Bratři Karamazovi Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Musím přiznat, že Bratři Karamazovi pro mě byla fakt výzva a nebýt zavřených knihoven, tak bych je snad ani nedočetla. Vůbec mi nesedl Dostojevského styl, postavy mi šly dost na nervy a nějak se neumím srovnat s ruskou povahou (vykreslenou dokonale, to se musí autorovi nechat). Vadily mi i neustálé narážky typu - " o tom až později", "k tomu se snad ještě dostaneme", kterých byly snad desítky.
Navíc Dostojevskij zpochybňuje svou knihu hned v úvodu - buď to myslel vážně (pak jí neměl čtenářům vůbec předkládat) nebo to udělal se záměrem "pohlazení ega", což dost nesnáším...
Ale abych jen nekritizovala, oceňuji pasáž o zpochybňování smyslu víry a úlohy církve a také vykreslení postav.

03.05.2020 2 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Zvláštní, zajímavý a hodně emotivní příběh, vlastně mnoho příběhů. Autor má velmi osobitý styl a kniha je plná myšlenek a otázek k zamyšlení.

24.04.2020 4 z 5

Zahradníkův rok Zahradníkův rok Karel Čapek

Říkala jsem si, že tahle kniha bude výzva. Květiny mám sice ráda, ale zahradničení mě vůbec neláká, spíš naopak. Karel Čapek ale nikdy nezklame. Hned úvodní popis boje zahradníka s hadicí mě rozesmál a příjemně naladil na další čtení.

27.03.2020 5 z 5

Poslední vlak do Helsingøru Poslední vlak do Helsingøru Heidi Amsinck

Tyhle povídky se mi trefily do noty. Některé byly předvídatelné, ale vůbec mi to nevadilo. Narozdíl od jiných povídkových sbírek jsem se při čtení nenudila a nemusela se nutit do dalšího čtení. Autorka mě dokázala rychle zaujmout.

22.02.2020 5 z 5

Pudlenka aneb Měl jsem psa a kočku Pudlenka aneb Měl jsem psa a kočku Karel Čapek

Milá kniha, která pohladí po duši každého milovníka zvířat. Při čtení se nelze ubránit úsměvu, pan Čapek to se slovy umí výborně a není problém si živě představit situace, o kterých píše.

20.02.2020 4 z 5

Básnické počátky - překlady Básnické počátky - překlady Karel Čapek

Karel Čapek dokázal ve svých básních volit slova tak, že jsem se naprosto vžívala do jeho pocitů. Musela jsem si básně číst s časovým odstupem, aby toho smutku a zoufalství nebylo moc...

10.02.2020 4 z 5

Líný rodič Líný rodič Tom Hodgkinson

Knihu jsem četla pro zajímavost a získání trochu jiného pohledu na výchovu. Některé myšlenky (ať už citované od jiných autorů nebo autorovy vlastní) jsou inspirativní, jiné nikoliv. Dost často mi přišlo, že si autor sám odporuje a na konkrétních příkladech také ukazuje, že tu výchovu až tak zvládnutou nemá, když musí na děti ječet a ztrácí nervy.
Sympatické je, že se snaží maximum času věnovat dětem a rodině obecně a nemá problém postarat se o všechny 3 děti sám, aby si manželka mohla odpočinout.

10.02.2020 2 z 5

Advokáti Advokáti John Grisham

Jiné knihy od autora se mu líbily víc, i tak ale přečtení nelituji. Grisham umí vykreslit postavy a přiblížit je čtenáři, navíc v advokacii se vyzná víc než dobře. Ze začátku jsem trochu bojovala s nesympatičností postav, proto dávám 3 hvězdy.

01.02.2020 3 z 5

Malé pikantní vraždy Malé pikantní vraždy Jussi Adler-Olsen

Jsem trochu zklamaná, od knížky jsem si slibovala víc a raději se vrátím k autorovým románům.

18.01.2020 3 z 5

Hry pro levou polovinu mozku Hry pro levou polovinu mozku Allen D. Bragdon

Líbily se mi informace z různých výzkumů i možnost vyzkoušet si a otestovat vlastní myšlení.
Škoda těch chyb, které v knihze byly a ubraly tak dojem i hvězdičky z hodnocení.

18.01.2020 3 z 5

Neverbální komunikace dětí Neverbální komunikace dětí Gwyneth Doherty-Sneddon

Kniha spíše pro učitele a vychovatelé než pro širokou veřejnost. I tak jsem se dozvěděla mnoho zajímavých informací. Jen mě trochu děsí to množství výzkumů prováděných na dětech (byť jim zřejmě nijak neublížily).

29.12.2019 4 z 5

Vyšší spravedlnost Vyšší spravedlnost Hans Rosenfeldt (p)

Dlouho jsem čekala na pokračování a dlouho se těšila a pánové opět nezklamali. Ten koktejl napětí, dramatu, emocí a humoru, který umějí namíchat se prostě neomrzí.

29.11.2019 5 z 5

Takoví jsme my - čeští čtenáři Takoví jsme my - čeští čtenáři Otakar Chaloupka

Tak tahle kniha byla velké zklamání. Ani by mi tolik nevadilo, že sám autor prohlašuje výsledky za nevypovídající kvůli nereprezentativnosti zkoumaného okruhu lidí, ale těch chyb, co tam bylo.
Jen na 1. straně se souvislým textem autor udělal z Dobrovského ženu ("Na samém počátku české obrozenecké vědy stál muž, která dodnes požívá a také si zaslouží značné úcty."), ze spisovatele Puchmajera udělal Puchamajera a v dalších 2 případech se nepovedlo správné skloňování.
Podobné chyby se objevují v celé knize a překlepy/chyby jsou i v číslech z výzkumu.

21.11.2019 1 z 5

Ztracená brána Ztracená brána Orson Scott Card

Příjemné překvapení. Od autora jsem zatím četla jen Enderovu hru a tohle byla dost změna. Příběh Dannyho mě bavil (v průběhu děje se zábavnost stupňovala), jen za ten uspěchaný konec dávám o hvězdičku méně. Škoda, že autor honil termín uzávěrky...

12.11.2019 4 z 5

Poslední divočina Poslední divočina Piers Torday

Nejsem úplně cílová skupina, ale četla js knihu v originále, abych se trochu procvičila v AJ. Líbilo se mi, že autor nevolil obvyklé zvířecí hrdiny a děti tak mají možnost poznat a dozvědět se něco i o těch méně oblíbených.
Místy byl děj dost drsný (pro dětské čtenáře), nevím, jestli bych tuhle knížku jako dítě chtěla číst...

25.10.2019 3 z 5

Trénujte si mozek Trénujte si mozek Philip J. Carter

Testů bylo hodně a bavily by mě, ale překlad se vážně moc nepovedl, škoda.

09.10.2019 2 z 5