Deník Anny Frankové

od:

Deník Anny Frankové

Tmavovlasá dívka s plachým úsměvem. Když si ve třinácti letech začne psát deník, přemýšlivá Anna netuší, jak se její osud dramatický změní. Ocitne se s židovskými rodiči a dalšími lidmi v přísně utajené skrýši. Venku zuří 2. světová válka, ona se v deníku svěřuje vymyšlené kamarádce Kitty: upřímně, se stopami pubertálního vzdoru i zbytků dětské bezelstnosti, líčí sny, touhy a naděje…...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/35_/352211/denik-anny-frankove-gtF-352211.jpg 4.32249
Originální název:

Het Achterhuis Dagboekbrieven 12 juni 1942 - 1 augustus 1944 (1947)

Vydáno:, Alpress
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (347)

Přidat komentář
IchbinMartina
16. března

Sice tato kniha není nic co bych vyhledávala, ale určitě doporučuji přečíst.

theMarty
14. března

Anne bylo třináct, když začala psát svůj deník. Kniha zachycuje 2 roky skrývání, ve kterých se z malé holky stává na svůj věk neuvěřitelně vyspělá mladá žena.
Základ.

radka8970
11. března

Příběh dívky, která se svojí židovskou rodinou spolu s dalšími cizími lidmi se museli ukrývat na půdě proti gestapu. Anna sice v úkrytu zažila chvíle štěstí, radosti, první lásku, ale jediný kdo nakonec vyvražďování přežil byl její otec. Deník Anny Frankové je silný a zároveň těžký příběh, který jsem prožívala s vědomím, že se tyto hrůzy skutečně odehrávaly. Toto je jedna z knih co by měla být ve školách za povinnou četbu.

hajrys
06. března

Deník ani ne 15-ti leté dívky. Tak zní upoutávka. Na škole jsem ji nečetla a jsem ráda, že jsem si ji přečetla až jako dospělá. Zpočátku mě kniha občas pobavila. Vrátila jsem se do dob svého dospívání. Spory s maminkou (ano, dnes je to pro mě opravdu maminka, tehdy jsem pro ni měla i jiná jména), milující otec, podobné pohledy na své okolí a neustálý zmatek v hlavě. Postupem času se obsah mění. Překvapilo mě, jak rychle Anna názorově dospěla. Já tedy v 15 rozhodně takové hluboké myšlenky neměla. Je otázka, na kolik jsou opravdu její a zda nedošlo později k otcově úpravě.
Pro mě má kniha hluboký filozofický podtext – úvahy o údělu Židů, o postavení žen a mužů, o charakteru člověka, dospívání a výchově. To jsou jen některé, které mi utkvěly v hlavě.
Schválně ponechám stranou její popis válečné doby. Bylo napsáno mnoho jiných knih a popsáno mnoho jiných skutečných příběhů lidí, kteří takové "štěstí" neměli. Bohužel ani tento příběh nemá šťastný konec. O to smutnější, že se velmi blížil konec těch hrůz.
Můj obdiv patří především lidem, kteří celé dva roky nasazovali vlastní život, aby Annu a její rodinu a ochránili.
„Buďte stateční! Chceme zůstat věrni svému poslání a nereptat, však ono se najde východisko. Bůh náš národ ještě nikdy neopustil, Židé přežili celá staletí a po celá staletí museli trpět. Ale za celá ta staletí také nabyli síly. Slabí padnou, ale silní zůstanou a nikdy nezahynou!”
"Zasloužit si štěstí znamená pracovat a činit dobro, nikoli spekulovat a být líný. Lenost může vyhlížet přitažlivě, ale práce přináší uspokojení."
"Každé dítě se musí vychovávat samo."
"Neboť v podstatě je mládí mnohem osamělejší než stáří."

simona5r
04. března

Anne je úplně normální dospívající dívka se sny o budoucnosti, která bohužel přišla o možnost tuto budoucnost prožít. Místy pro mě bylo čtení pomalejší, ale při představě, že text psala mladá dívka zavřená desítky měsíců jsem knihu četla dál a dál a přála si, aby Anne mohla své sny naplnit.

Nikol1994
02. března

Povinnost pro každého přečíst. Opravdu smutný příběh o strašné době....

Ali_xy
01. března

Příběh s nešťastným koncem, který zná jistě každý, ale stejně do posledních řádků tajně doufáte, že se stane zázrak, válka skončí a Anna s celou rodinou budou žít šťastně další léta..ale bohužel. Kromě popisu běžného života, šarvátek, všeobecné ponorky v úkrytu a všeho kolem musím ocenit neskutečnou vyspělost samotné Anny. Velmi mi překvapilo, o čem všem ve svých letech už přemýšlela, jaké měla názory a pohled na svět (a v některých věcech jsem se s ní zcela ztotožnila). Už samotné zápisky jsou znamenité a věřím, že kdyby přežila, byla by z ní skvělá spisovatelka (jak si sama přála) - rozhodně to v sobě měla. Krásná a dojemná kniha, vřele doporučuji!

sola_lupa
01. března

Na knihu jsem se těšila, protože jsem čekala něco úžasného. Je to asi hlavně kvůli tomu, že o této knize všichni básní snad celý můj život a stále je kolem toho velký rozruch.
Bohužel vidím Annu jen jako slečnu, která žila před ukrýváním v dostatku a z mého pohledu byla rozmazlená. Během ukrývání dospívala a to bylo tedy něco... Obešla bych se bez tak niterných výlevů. Vlastně celá kniha byla příběhem, který se téměř vůbec nedotýkal událostí vně domu. Jen občas vidíme trošku nástin. Vše, co se v domě děje je vlastně následkem nesnesitelné ponorkové nemoci, kterou by po takové době měl snad každý a také dospíváním, kdy dochází ke konfrontaci stejných i odlišných generací.
Co mě nejvíc mrzí je, že všichni obyvatelé měli velkou smůlu. Do konce války zbývala jen chvilka proti tomu, jak dlouho se ukrývali.
Na hodnocení se nedívejte, je spíše pro mě. Dle mého názoru nejde dost dobře hodnotit deník, který, i když možná prošel určitým filtrem, je stále plný až příliš osobními myšlenkami.

vmatusko
01. března

Anna žije so svojimi rodičmi a sestrou Margot v Holandsku. Od roku 1942 sa ukrývajú v nepoužívaných priestoroch firemného skladu, pretože sú židia. V týchto priestoroch žijú dva roky - tak že o nich skoro nikto nevie - všetkých židov na okolo berú do koncentračných táborov. V roku 1944 bol ich úkryt prezradení. Všetkých 8 členov odviezli jednotky SS a boli deportovaný do koncentračných táborov, kde aj zahynuli. Prežil iba otec Anny Frankovej, ktorý vydal túto knihu.
Celý dej sa odohráva zväčša iba v priestoroch kde žije 8 ľudí, je zaujímavé sledovať ich život počas 2 rokoch. Anna vo veku 14 rokoch opisuje veľmi náročné podmienky - malo stravy, mizerná hygiena, nie vždy najlepšie vzťahy. No aj napriek ťažkým podmienkam sa snažili vzdelávať - učiť sa jazyky, veľa čítať, venovať sa rôznym vedám. Bola to ťažká doba, krásne na tom bolo to že sa tešili (Anna nestrácala nádej) že raz opustia priestory v ktorých sa 2 roky skrývali a znova zažijú slobodu a budú sa môcť opäť vrátiť do bežného života.

Clea3112
25. února

Síla i hodnota této knihy je bezesporu v kontrastu, který přináší. Na jedné straně plné života, síly a energie mládí (ač se svými bolístkami a trápeními, které teenegerovský věk přináší), na straně druhé krutost válečných útrap, nesmyslnosti rasistické tyranie, které k nám prosakují jen tak mimoděk skze skromné Anniny názory a postřehy vnějšího okolního světa, umocněné nesmlouvavým, drsným koncem Anniny rodiny. Deník je atraktivní formou vyprávění a pohled dospívající dívky na každodenní život v době okupace, je netradičním svědectvím této temné kapitoly z historie 20. století. Doporučuji jako povinnou četbu.

Zorka
12. února

Je velmi těžké hodnotit knihu, o které člověk od začátku ví, že popisuje podle skutečnosti poslední dny života mladé dívky. Anna by si zasloužila přežít. Stejně jako miliony dalších...

sabiburesova
08. února

Tuhle knihu by si měl přečíst prostě každý! Doporučuji.

sab6325
01. února

To mrazeni v zadech...

pucii
01. února

Ani nevím, jak to tu všechno napsat. Ta kniha na mne velmi zapůsobila. Ať už popisem doby ze záznamů, možností nahlédnout, co vše museli snášet lidé, kteří se ukrývali (nejen strach, nouzi o jídlo, léky a věci, nedostatek peněz a nemožnost si je vydělat, ale i konflikty se spoluukrývajícími se, hádky, ponorka, nemožnost mnoho let vyjít na vzduch, nutnost být stále potichu, boj se zlodeji). Velmi mne potěšilo, že i Anna mívala potíže se svou prostořekostí, mnohdy doplatila na svůj názor. Občas jsem se v ní viděla. A asi proto na mne velmi zapůsobila, jak dokázala se svou povahou bojovat a snažit se být lepší. Těší mne, že se stala vysněnou spisovatelkou, slavnější, než by kdy tipovala. Tragedie je, že i po tom, čím vším si museli projít, šli stejně na smrt, a to chvíli před koncem. Ale asi právě to dodalo deníku tu jedinečnost. A při pomyšlní na ty, co riskovali svůj život pro ukrývání Židů, nenacházím slov.

Jeegles
30. ledna

Je to jeden z nejsilnejsich pribehu, jake jsem kdy cetla.

LucySnape
27. ledna

Knihu jsem četla ve svých 15 letech a opravdu jsem nemohla uvěřit, že někdo kdo je mladší může napsat knihu, která je světoznámá a napsaná jako kdyby ji psal někdo starší. V knize jde poznat Anny vyspělost. Je škoda toho, že se nedožila vysokého věku, pravděpodobně by napsala spousty skvělých děl.

E_Lan
25. ledna

Určitě zajímavý výlet do duše dospívající židovské dívky za druhé světové války. Výborně namluvená audiokniha. Za tu atmosféru tísně a celkového zmatku to stojí za to přečíst. Nemohu ale nepřiznat, že jsem čekal trochu více...

iveta3689
23. ledna

Neberu knize historickou hodnotu. Byt je to subjektivni vypoved, jde o obraz doby. Ale literarni hodnota je podle me nulova, je to proste denik pubertacky. Atmosferu kolem knihy dost nechapu. Tema je silne, doba a prostredi, ve kterem se odehrava je priserne, ale to nijak neovlivnuje hodnotu knihy. Cetla jsem lepe zpracovane pribehy. Jsem rada, ze jsem knihu cetla, ale nebude to takova, ke ktere bych se vracela.

Yalka
19. ledna

Anna musela být opravdu číslo! Nevím, proč jsem se tak dlouho, celé roky, odhodlávala číst její deník. Není to žádné depresivní čtení. Anna je plná života a doslova na vás vyskakuje ze stránek svého deníku. Měla jsem raději ty méně učesané části, než ty, kde se snaží o vyšší styl. Anna má opravdu vysoké nároky na svoje okolí, hlavně na rodiče. Postupem času, jak se napětí v domě zvyšuje, už to Anna nedokáže vnitřně ukočírovat (i když si myslí a píše o sobě opak). Jelikož mám aktuální rodičovskou zkušenost s puberťáky, přišlo mi to velmi reálné, i když jsem některé její výlevy proti rodičům ke konci knihy těžce nesla. Hodně často jsem při čtení myslela na Pipa (= otce), jak neskutečně náročné a zároveň krásné to pro něj muselo být, když deník po válce četl a později dělal celou redakční práci.
Vzhledem k Anniným liberálním názorům mě docela překvapuje, že se z knihy stal takový bestseller. Přijde mi, že v mnoha ohledech předběhla svou dobu, některé její názory musely být v 50. letech dost šokující, nebo ne?
Celý deník je dokonalý ve vylíčení reálií. Všechny ty detaily o korespondenčních kurzech jazyků a těsnopisu, všechny ty příhody o jídle, ucpaném záchodě, častých nájezdech zlodějů na sklad atd., byly velmi zajímavé (pobavila mě třeba debata, zda je vhodný jako dárek pro Annu k Chanuce Nový zákon). Obdivovala jsem všechny členy té malé uzavřené společnosti, jak se učili jazyky a stále na sobě pracovali. Ráda bych se někdy podívala do muzea AF do Amsterodamu, snad se mi to podaří.

zvonkohra
13. ledna

Denník 13-ročného dievčatá. Veľmi smutné. Anna veľmi rýchlo dospeje, ale žiaľ, kvôli tomu, že je židovským dievčaťom a žije v tom období, v ktorom žila. Obdivovala som jej vieru, že raz to všetko skončí a hlavne jej plány do budúcnosti. A práve možno to, jej pomáhalo ďalej žiť. Rada čítam skutočné príbehy, ale v tomto prípade bola by som rada, aby to nebol skutočný príbeh.

medlovice
08. ledna

Milá Anno.
Všechny války jsou nesmyslné a zbytečné.
Tvoje Kitty.

HCh
03. ledna

Knihu mám jako audioknihu a je to možná lepší, než kdybych jí četl sám. Velmi silný příběh mladého děvčete. Měl by si přečíst každý.

Někdyčtu
03. ledna

Je neuvěřitelné, co všechno se dělo. Anny je pro mě vzorem. Ať už se děje cokoliv život je důležitý brát takový jaký je z té nejlepší stránky. Děkuji. Doopravdy stojí za to přečíst si to všechno málo, z kterého vznikne to velké.
Kniha o 13 leté dívce, která ačkoli neměla to štěstí stát se velkou spisovatelkou, její jméno bude svět doprovázet ještě dlouho.

Lejdus
29.12.2017

Cekala jsem od knihy mnohem vice. Zajimave je, jak lze v pribehu pozorovat zmenu mezi Annou - ditetem a Annou - zenou. Dle psani hlavni hrdinky jde videt, jak se zmeni povaha a uvazovani divky/zeny diky hormonalnim zmenam v tele. Toto mne celkem prekvapilo. Popisovani zivota v dome bylo zajimave. Clovek si nedokaze predstavit, jake to je, nemit moznost zit normalnim zivotem a byt odkazan pouze na pomoc druhych, nehnout se nekolik hodin, jist jen v minimalni mire, aby se udrzel pri zivote.... Prekvapilo mne vsak, ze v obdobi narozenin a dalsich podobnych udalosti, se obyvatelum podarilo sehnat veci i potraviny jinak nedostupne.

Natyna3
17.12.2017

Tuto knihu by si měl přečíst opravdu každý. Nemám slov. Neskutečně silné vyprávění jedné silné duše.

Marekh
12.12.2017

Kniha se mi líbila a určitě doporučuji si knihu přečíst. Moje hodnocení je 100 %.

Období, kdy se 2 cizí rodiny musely skrývat po dlouhý čas v zadním traktu domu, muselo být náročné po psychické stránce. Anna se přesto rozhodla, že si bude zapisovat své zážitky do sešitu.

Kromě stísněnosti v domě, různých hádek mezi jednotlivými obyvateli, nalezneme v knize i první lásku a také úsměvné situace. Mrzelo mne, že si Anna nerozuměla s mamkou.

Je obdivuhodné, že Anna v těchto letech dokázala vyjádřit myšlenky velkých rozměrů. V mém sešitě mám poznamenáno mnoho myšlenek.

Viděl jsem i film, který se mi také líbil. V něm bylo řečeno, že se prodalo 30 miliónů výtisků, kniha byla přeložena do více než 60 jazyků a po Bibli je druhou nejčtenější nebeletristickou knihou světa.

Citáty, které mne oslovily:

Jedno ti můžu říct. Když chceš někoho dobře poznat, musíš se s ním také někdy pohádat. Teprve pak ho můžeš posoudit.

Člověk může být opuštěný, i když ho miluje mnoho lidí, není-li pro jednoho člověka "nejmilejší".

Zasloužit si štěstí znamená pracovat a konat dobro, nikoli spekulovat a být líný. Lenost se může jevit jako velmi příjemná, ale práce uspokojuje.

Danago
04.12.2017

Já jsem nejdříve viděla film a ten na mě velmi zapůsobil. Potom jsem navštívila dům ve kterém se rodiny skrývaly a krásně se mi to doplnilo. Knihu jsem si přečetla až po nějaké době a vše, co je v deníku popsáno jsem si dokázala zasadit do skutečných prostor. Je to silná knížka a je až zarážející, že tento deník psala Anne od 13ti let. Nikdo si nedovedeme představit ,jak těžké bylo se takto skrývat . Bylo mi smutno, když si Anne plánovala , co dokáže až válka konečně skončí. Brečela jsem u filmu i u knihy.

silhavaemilka
04.12.2017

Kniha, kterou by si měl každý přečíst. Kniha o silné mladé ženě, kterou bohužel zastihla na nejhorší doba. Jediný co mě mrzí, že jí doba udolala a nemohla být dál dobrou spisovatelkou.

Karcoolka2210
29.11.2017

Na tuto knihu som sa chystala dlho. Nesklamala. Miestami som zabudla na to,ze toto nie je fikcia,ale realita. Byt sucastou dozrievania jedneho z milionov dievcat,ktore prisli o zivot pocas 2.svetovej vojny,bolo darom. Aspon z casti som mala moznost spoznat a vzit sa do pocitov mladeho dievcata v tom hroznom case. Ako bolo uz spomenute, ako som sa blizila ku koncu knihy,tak som si v duchu hovorila- Nie,nekonci,ja chcem vediet,ci sa po vojne Annine plany a sny splnia a chcem sledovat jej zivot dalej. Napriek tomu,ze citatel vie ako jej zivot konci,stale bola akoby iskierka nadeje,ze takto sa to skoncit nemoze. Velka vdaka Anninmu otcovi,ze sa podelil so svetom s tymto uprimnym a osobnym vyznanim svojej dcery. AJ

evindel
20.11.2017

Zaradila by som knihu do povinného čítania pre základné školy. Denník je z pera 13 ročného dievčaťa, je subjektívny (ako inak), miešajú sa v ňom úvahy autorky a opisy situácií každodenného života v úkryte. Anna je na svoj vek inteligenčne vyspelá, páčili sa mi jej sny, túžby, ako uvažovala nad životom, napriek nízkemu veku. Celou knihou sa nesie NÁDEJ - nádej viesť normálny život - bez vojny, ukrývania sa, nezmyselného prenasledovania Židov... Autentickosť, empatia, nádej, smútok. Štyri podstatné mená, ktoré vystihujú túto knihu.