Pátá čtvrtina (11 povídek)

Pátá čtvrtina (11 povídek) https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/1147/mid_nocni-mury-a-snove-vyjevy-2-pata-ct-Yl9-1147.jpg 4 365 22

Noční můry a snové výjevy série

< 2. díl

Povídky a novely série

6. díl

Deset u nás nevydaných povídek (a bonus autorem vřazený za poznámky) z konce osmdesátých a začátku devadesátých let jsou opětovným důkazem Kingova vypravěčského umění a netradičních nápadů. Najdete zde jak klasické hororové kousky, tak i neméně zajímavé příspěvky k tvorbě A. C. Doylea nebo R. Chandlera a dokonce jeden televizní scénář. Povídky uveřejněné v této knize jsou druhou polovinou rozsáhlého povídkového souboru, který na začátku devadesátých let v USA vyšel pod názvem Nightmares & Dreamscapes. První polovinu vydalo nakladatelství Beta pod názvem Dolanův cadillac.... celý text

Luigi1
17.06.2023 3 z 5

Jsem z toho docela smutný,že jsem se nemohl nějak začíst

heavy66
16.06.2023 5 z 5

Sbírka dobrých, lepších a skvělých povídek, jak je tomu u Mistra pravidlem. Moc se mi líbí Období dešťů, Lituji voláte správně, a hlavně závěrečná, Žebrák a diamant! Je nekingovská, což autor přiznává, jednoduchá a působivá. Pozor, poslední dialog mezi archandělem a Bohem může být považován za rouhání!

LittleAndy
09.02.2023 4 z 5

Podobne ako v prvej časti tejto zbierky poviedok, texty sú rozsiahlejšie, detailnejšie sa venujú opisu postáv, vykresleniu vzťahov a podobne. Niektoré poviedky by sa mohli pokojne trochu skrátiť a nijako by im to neublížilo, iné majú zase taký potenciál, že by z nich mohol byť román. Kvalita je teda rôznorodá, majú tu zastúpenie silnejšie kúsky, ale aj slabšie, no nikdy nie vyložene zlé. Treba upozorniť aj na istú experimentálnosť, ktorá sa prejavila v zaradení netradičných žánrov, ako napr. detektívne vyšetrovanie so Sherlockom Holmesom, biblický príbeh či filmový scenár. Veľmi milo ma prekvapila poviedka so zombie tematikou, lebo zombíkov žeriem (HA!). Myslel som si, že Stephen King sa im nikdy nevenoval. Tak ešte ostáva bezbožne dúfať, že im venuje aj plnohodnotný román, i keď je to nepravdepodobné, lebo ako sme sa dozvedeli vďaka paratextom (poznámkam k jednotlivým poviedkam), aj táto poviedka bola tzv. na objednávku.
Najlepšie poviedky: Porod; Lituji, voláte správně; Můj hezký poník; Desátníci; Dům v Javorové ulici; Poslední Umneyho případ.

CharlesWard
12.01.2022 3 z 5

Crounch End, Desátníci, Pátá čtvrtina, Dům v Javorové ulici. Někdy tajně doufám, jaké by to bylo, kdyby vyšly v některé sbírce všechny povídky jako výjimečné, ne jen 3-4 na vydání, jako obvykle.

pazdy15
04.10.2021 3 z 5

No tedy, tady jsem na rozpacích. Sbírám Kinga už nějaký pátek a v povídkách jsem také sečtený... ale tahle povídková kniha - tedy spíše povídky v ní obsažené - mě nijak výrazně neoslovily. Docela průměrný počin na Mistra. 3 z 5

Arlienen
14.08.2021 4 z 5

Po dlouhé době jsem s chutí sáhla po knížce od Kinga. Četla se mi dobře. Nejméně mne zaujala povídka Drž hlavu. Nejvíce se mi líbila Crouch End a Můj hezký poník. Top povídka je Umneyho poslední případ.

SeanFifield
09.07.2020 4 z 5

Rozhodně jsem dal čtyři hvězdy. Už jen díky povídce "Poslední Umneyho případ" to se mi moc líbilo. Další povídky také nejsou špatné. Asi nejhorší, která mě skoro nebavila je "Porod" - to bylo divné zombie a moc politiky. Ale jinak vřele doporučuji si přečíst všechno. King je prostě borec a mnozí by nic takové nevymysleli ani za sto let.

n.ezn.amy
19.05.2020 4 z 5

Další z povídkových knih Mistra. King si udržuje svůj standart, kdy o žádné povídce bych nemohl říct, že se mi nelíbila. Ale samozřejmě i v této sbírce jsou povídky, které se mi líbily více např. Lituji, voláte správně, kdy hlavní hrdinka se snaží zpětně zachránit svého mrtvého manžela. A co mě opravdu potěšilo jako fanouška Sherlocka Holmese, že i King obohatil případy slavného detektiva svým příběhem.

Martina1805
19.08.2019 2 z 5

Tak tahle kniha mě nebavila odložila jsem jí a možná se k ní ještě vrátím, King mě touhle knihou zklamal.

Aliii
04.02.2019 2 z 5

Tahle povídková kniha mě zklamala, pár povídek se mi sice líbilo, ale celkový dojem je spíš podprůměrný. Oceňuji skutečnost, že King dokáže psát tolika různými styly, ale většinu povídek si moc dlouho pamatovat nebudu.

smazenaryba
16.04.2017 5 z 5

Kingove zbierky poviedok (rovnako aj táto), sú pre mňa ako truhlice plné pokladov. Tieto truhlice niesú zamknuté, práve naopak. Sú pootvorené a už z diaľky vás láka zlatistá žiara, ktorá z medzery von preniká. Keď truhlicu otvoríte, s nadšením sa budete hodiny prehrabávať v bohatstve, ktoré v nej nájdete. Nezabudnite sa však popritom občas aj pozrieť za chrbát. Mám pocit, že sa k vám niečo šuchtavým krokom blíži. Poobzerajte sa okolo. Nezdá sa vám, že prostredie okolo vás už nespoznávate ? Prečo je zrazu také šero ? A pre boha prečo sa vôbec nemôžete hýbať ?

marek6463
23.03.2016 3 z 5

Dávám tři hvězdičky,protože mi u této knihy přijde,že v této je více průměrných povídek.

danny_21
20.10.2015 3 z 5

Kvalitativně slabší z obou povídkových sbírek nočních můr a snových výjevů, přesto s několika zajímvaými nápady. Zaujaly mě Doktorův Případ, Lituji Voláte Správně, Stylizace v Mém hezkém poníkovi a Poslední Umeyho případ - 70 %

tomalakis
16.09.2015 1 z 5

Jediný King kterého jsem přečetl...asi i poslední...

Terva
29.04.2015 4 z 5

Tady jsem uvažoval i o jen třech hvězdách, tyhle povídky mi nějak nezůstanou v paměti na moc dlouho a za pár měsíců na ně asi zapomenu trvale. Možná snad jen Dům v Javorové ulici mi v hlavě zůstane déle.

kilometr
20.03.2015 3 z 5

Některé nápady a povídky skvělé,některé nestojí ani za komentář a zapamatování.50%.

Laf
09.02.2014 4 z 5

Moc pěkné čtení. Škoda jen, že to jsou povídky. Jsou tam zajímavé náměty, které by vydali na knihu .)

Tomislav
03.11.2013 5 z 5

King mne opět nezklamal, skvěle napsané povídky!

fear
11.05.2013 5 z 5

Úžasný povídky, King fakt válí. Asi nejvíc mě dostal Crouch End, to jsem opravdu měla husí kůži a atmosférou mi to tak trochu připomínalo Silenthill.. Určitě pak stojí za zmínku Období dešťů a nešťastný osud manželů na dovolené no a Lituji, voláte správně..super zážitek. Naopak mě nebavily povídky Můj hezký poník a ona Pátá čtvrtina...

MM_Master
20.03.2013 5 z 5

Porod / Období dešťú / Múj hezký poník / Lituji, voláte správne / Desátnici / Crouch End / Dúm v Javorové ulici / Pátá čtvrtina / Doktorúv případ / Poslední Umneyho případ