alegria2

HanaHanaAlena Mornštajnová

Nádherná kniha, ale už nikdy víc. V závěru se pár slz změnilo na hysterický pláč. Tak strašnou lítost jsem dlouho necítila a opravdu jsem nečekala, že mě kniha takto vezme.
Hana je dojemný příběh nejen o lidské krutosti, ale především o pochopení a lásce.

04.03.2021

Šifra mistra LeonardaŠifra mistra LeonardaDan Brown

Wow. Jedním slovem wow. Od knihy jsem nic neočekávala, protože žádnou předchozí zkušenost s autorem nemám a tento žánr také nečtu. Nakonec jsem se nemohla vůbec odtrhnout. Rozhodně se chystám i na další knihy Dana Browna. Skvěle napsané!

04.02.2021

Zlodějka knihZlodějka knihMarkus Zusak

Lepšího vypravěče válečného příběhu autor najít nemohl. Kdo jiný by měl vyprávět o válce než osobně sama smrt? Unikátní dojemný příběh, který by měl nám všem pomoci alespoň trošku přehodnotit myšlení. Na nic nemůžeme koukat černobíle, dokonce ani na druhou světovou válku.
Jedna z dvou knih, které jsem přečetla během dvou dnů, ale myšlenky mi v hlavě zůstanou navždy. Některé pasáže jsou mrazivé, ale svým způsobem uklidňující. Myslím, že jednou skončíme v dobrých rukách.

29.01.2019

ChatrčChatrčW. P. Young (pseudonym)

Nádherná knížka plná úžasných myšlenek, které, pokud je člověk dokáže přijmout, mohou změnit pohled na celý svět. Nevěřím v boha, ale v sílu odpuštění. No a o tom celý ten příběh je.

04.08.2018

Vejce a jáVejce a jáBetty MacDonald

Skvělá knížka! Musím říct, že jsem si Betty a styl jejího vyprávění naprosto zamilovala. Pohodová, nenáročná knížka, u které člověk může prostě jen vypnout, popíjet čaj a radovat se z toho, že strasti v podobě krmení kuřat, na něj druhý den ráno nečekají.

KyticeKyticeKarel Jaromír Erben

Já tuto básnickou sbírku prostě miluji. Jedná se asi o nejčtivější a nejnapínavější poezii, která se mi dostala pod ruky.
A báseň Věštkyně spolu se Šrámkovým Raportem jsou za mě nejlepší básně, jaké byly napsány.

23.02.2020

Vyhoďme ho z kola venVyhoďme ho z kola venKen Kesey

Musím přiznat, že jsem opravdu nečekala, že mě kniha takhle vezme. Závěr mě absolutně šokoval a neustále se k němu vracím ve svých myšlenkách.
Za mě určitě jedna z knih, které by si měl za život přečíst každý.

13.11.2020

Návrat králeNávrat králeJ. R. R. Tolkien

Velkolepé finále už bylo jen třešničkou na dortu.

Jméno růžeJméno růžeUmberto Eco

Ráda bych dala pět hvězd, ale nejde to. Kniha je napsána velice bohatým jazykem a rozhodně nepatří mezi ty lehké a pohodové. Některé pasáže byly těžko stravitelné.  Delší popisy nevadily, ale ve filozofii jsem se lehce ztrácela a nečetla se mi snadno. Samotná detektivní zápletka se mi líbila, i když v tom celkovém množství krásného textu nebyla tak důležitá.

23.01.2021

RanhojičRanhojičNoah Gordon

Na knihu jsem si vyčlenila poměrně dost času, protože jsem ani ve snu nečekala takový skvost. S lehkostí, s jakou se Ranhojič četl, jsem se u tak silné knihy dlouho nesetkala. Mnoho postav si nešlo neoblíbit, ale Roberta nešlo nemilovat!

20.06.2021

Smrt a jiné vrcholy mého životaSmrt a jiné vrcholy mého životaSebastian Niedlich

Miluji knížky, ve kterých je ztělesněna sama smrt. Po skvělé Zlodějce knih se ke mně dostala tato nenáročná oddychovka a nebyla jsem zklamaná. Představa toho, že z nás po smrti vyletí motýl následně lapen do sítě, je natolik překrásná, že si ji velice ráda ponechám ve své mysli.

A ta nejdůležitější myšlenka z celé knihy? Za mě jednoznačně: "Svět bez smrti by prostě nefungoval. Lidem by chyběl hnací motor."

17.08.2018

40 dní pěšky do Jeruzaléma40 dní pěšky do JeruzalémaLadislav Zibura

Tak toto mi opravdu sedlo. Autorův humor je mi velice blízký a takhle nějak si představuji oddychovou a vtipnou knihu, ze které se člověk i něco dozví. Líbí se mi s jakou lehkostí a nenuceností vypráví autor své zážitky a moc ráda si přečtu i další knihy od pana Zibury.

03.12.2020

Poslední aristokratkaPoslední aristokratkaEvžen Boček

Škoda, že autor místy tlačil na pilu. Některé pasáže na mě působily jako humor "za každou cenu" a až příliš absurdně. I tak jsem si ale čtení užila a moc ráda si přečtu i další díly. Pohodová a vtipná oddychovka.

22.01.2021

Jsou světla, která nevidímeJsou světla, která nevidímeAnthony Doerr

Jedna z knih, kterou jsem si vybrala čistě jen kvůli názvu. "Jsou světla, která nevidíme" zní naprosto fantasticky. Ze samotného obsahu jsem ale už tak nadšená nebyla. Příběh je pěkný a zároveň i originální, ale asi mi úplně nevyhovoval styl superkrátkých kapitolek a tím pádem mi nepřirostla k srdci ani žádná z postav.

KmotrKmotrMario Puzo

Za mě jednoznačně kultovní kniha a jedna z mála knih, které si ráda přečtu opakovaně. Mafiánům zde prostě nejde nefandit. Filmová adaptace je zdařilá, ale nikdy mi nepřirostla k srdci jako kniha.

23.01.2021

Hobit aneb Cesta tam a zase zpátkyHobit aneb Cesta tam a zase zpátkyJ. R. R. Tolkien

Úžasný příběh o odvaze, odhodlání a touze vrátit se domů.

PoselPoselMarkus Zusak

I když jsem nedala úplně špatné hodnocení, je pro mě kniha svým způsobem zklamáním. Příběh se četl dobře, autor píše velice čtivě a já byla opravdu napjatá, jak to celé skončí. Přišel ale závěr a jedno velké zklamání. Pořád jsem čekala něco víc a nemůžu se ubránit pocitu, že je velké finále odbyté.

Na cestěNa cestěJack Kerouac

Knihu hodnotím jako naprostou šílenost a velké zklamání. Můžu si za to ale sama, vzhledem k tomu, že jsem měla přehnaná očekávání. Knihu jsem mockrát viděla ve všemožných žebříčcích top knih, které by měl za život přečíst každý, a proto jsem si představovala skvost. Co jsem dostala, je však prostá zbytečnost. Vůbec nechápu, proč měl autor potřebu něco takového sepsat. Děj prakticky o ničem a absolutně nesympatické hlavní postavy. Kniha mi nic nedala (a to se stává opravdu jen málokdy), ale času si vzala až až.

01.07.2021

Hry a semináře – úplné vydáníHry a semináře – úplné vydáníZdeněk Svěrák

Neexistuje lepší sbírka nefalšovaného českého humoru!

Přežít Smrt není legracePřežít Smrt není legraceSebastian Niedlich

První díl se mi líbil moc. Byla to prostě taková fajnová oddechovka, a proto jsem se s nadšením vrhla i ten druhý. Mám z něj však rozporuplné pocity. Kromě Smrti samotné nebyla v knize žádná sympatická postava a jedna z hlavních postav Martin (v prvním díle mi vůbec nevadil) mi lezl svými rádoby vtipnými odpověďmi A nevděčností vyloženě na nervy. Smrti mi bylo líto. Radost mi udělal až závěr, kdy jsem se modlila za to, aby Martin a Smrt nenašli jiné řešení.

04.02.2021

Modrý a rudýModrý a rudýFráňa Šrámek

Nutno podotknout, že nejsem kdovíjaký fanda poezie, ale tato sbírka je prostě úchvatná. Báseň Raport mě upřímně dojala (poslední sloku už i nějaká ta slza ukápla) a dlouho se mi nestalo, že bych nějakou knihu nemohla takhle dlouho dostat z hlavy.

23.02.2020

Voda pro slonyVoda pro slonySara Gruen

Prostředí cirkusů je otřesné, ale svým způsobem fascinující. Jacob jako senior byl skvělým vypravěčem a knihu jsem doslova zhltla během dvou dnů. Ač nejsem příliš na romantiku, zde opravdu nešlo hlavním hrdinům nefandit. Krásný příběh!

20.06.2021

Muž, který chtěl být bohatýMuž, který chtěl být bohatýMark Fisher

Nějakou dobu jsem přemýšlela o tom, zda je to, co autor popisuje, alespoň trošku reálné. Brzy mi ale došlo, že o tom to vlastně vůbec není. Důležité je neztratit víru a pozivního ducha, zbytek přijde sám.
Kniha, ke které by se měl člověk vrátit vícekrát, aby pochopil opravdový smysl. I mě to ještě čeká.

19.03.2019

Věřili byste, že cirkusový kůň dovede počítat?Věřili byste, že cirkusový kůň dovede počítat?Richard Platt

Nikdy nepíšu negativní komentáře, ale tady mi to opravdu nedá. Z knihy se člověk nedozví nic, ale opravdu nic. Absolutně jsem nepochopila smysl jejího vydání.

13.09.2019

Dítě, které v noci našlo slunceDítě, které v noci našlo slunceLuca Di Fulvio

(+ SPOILER) Mám moc ráda styl autorova psaní. Člověk prostě musí fandit hlavním postavám a příběh se pěkně čte a příjemně ubíhá. Co mě ale zklamalo, byl ten extrémně přeslazený závěr. Nic proti happy endům, ale co je moc, to je moc.

13.11.2020

100 fotografií, které změnily svět100 fotografií, které změnily světFederica Guarnieri

Jedním slovem nádhera!
Fotografie mnohdy řeknou více než slova a tato kniha je toho důkazem. Tolik emocí pohromadě se jen tak nevidí a jako velký fanoušek World Press Photo mohu s klidem doporučit. Velkým plusem je i formát a velikost celé knihy, které umožňují si fotografie opravdu vychutnat.

15.01.2021