Voda pro slony

Voda pro slony

Jacob Jankowski sice o svých vzpomínkách nemluvil, ale v jeho devadesátileté paměti zůstávaly. Přechovával v ní vzpomínky na dobu, kdy ho osud hodil do vlaku, v němž měl domov cirkus Benzini - nejúžasnější podívaná na světě. Vzpomínky na svět zalidněný podivíny a klauny, který byl plný zázraků, bolesti, zloby a vášně. Na svět s vlastními úzce vymezenými iracionálními pravidly, s vlastním pojetím života i smrti. Svět cirkusu byl pro Jacoba zároveň spásou i peklem. Přišel do něho, protože ho opustilo štěstí - zůstal bez rodiny a bez peněz a netušil, jak dál, dokud nepřistál na své lokomotivou tažené "lodi komediantů". Právě začínala krize a každý v tomhle třetiřadém cirkuse byl rád, že má alespoň nějakou práci. Marlenu, hvězdu volné drezúry koní, sem přivedla láska k nesprávnému muži, řediteli zvěřince s násilnickými sklony. Slonice Rosie se k cirkusu dostala jako obrovská šedivá naděje, nové číslo, které mělo cirkus zachránit. Jenže s Rosie nebylo možné žádné číslo nacvičit, nebyla schopná poslechnout ani jednoduché příkazy. Pouto, které mezi touto nesourodou trojicí vzniklo, bylo založené na lásce a důvěře a nakonec bylo pro všechny tři jejich jedinou nadějí na přežití....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/45_/4588/voda-pro-slony-EqE-4588.jpg 4.3325

Water for Elephants (2006)

Literatura světová
Vydáno:, Tatran (Bratislava)

ferda16

Knížka byla moc hezká. Krásný příběh plný lásky, přátelství i zloby. Jsem ráda, že jsem nejprve četla a poté viděla film. Takže až nyní mám před očima krásnou Reese Witherspoon a Robert Pattinsona. Při filmu mi kápla i slzička.....

Ivka14

Škoda,že jsem první viděla film,ale knížka je krásné napsána. Velice zajímavý námět na knihu. Takový druh knihy jsem necetla,ale velice příjemné mě to prekvapilo. Kdo videl film určitě si za Jacoba dosadil Robeta. Ale jak říkám jedna z mojich nejoblíbenějších knih. Doporučuji

Veronika33

Napriek tomu, že pred knihou som videla film, ktorý nepatrí k mojim top, knihu som si užila. Knihu som si zamilovala, veľmi dobre sa čítala plná zaujímavých momentov, citov, situácií skrátka svet cirkusu ma úplne pohltil. Odporúčam a určite som ju nečítala naposledy. Kniha sa radí k mojím srdcovkám.

niknikita

Opět jsem viděla film dříve, než se mi do rukou dostala kniha. No a hádejte, čí tvář jsem měla před očima v podobě Jacoba Jankowského?
Ten příběh Sara Gruen poskládala z faktů o historii cirkusů a povedlo se jí napsat krásný román...a to si troufám tvrdit, přestože opravdu nemám ráda cirkusy.

Imor
23.11.2017

Lepší komentář než "Anna 13" bych nenapsala. Knihu jsem zvolila do čtenářské výzvy 2017 a také na základě nádherného filmu, ale kniha byla pro mne opravdu zklamáním.

Babo
22.11.2017

Naprosto úžasná kniha. Nejen nevšedním a tak trochu exotickým prostředím,ale naprosto neuvěřitelně živým popisem všeho .
Při čtení jsem měla pocit,že se dívám na film a taky tak trochu do hlavy hlavního hrdiny .Živě jsem před sebou viděla otce,který zemřel v 90 letech a do poslední chvíle byl naprosto samostatný až jsem ,měla někdy dojem , že bych mu měla víc pomáhat ,ale to jsem se se zlou potázala :-)))
A život v cirkuse ? Kdo by si myslel,že je to jedna velká , vzájemně se milující rodina,asi by se divil .
Jasně daná hiearchie , jasně daná pravidla . Když autorka popisovala vystoupení koní , zase jsem se ocitla v šapitó.
Pro mě skvělý román , s tak trochu pohádkovým koncem ,ale jako celek docela tvrdá realita.

Calinda
09.11.2017

Kniha se mi velice líbila.

Verka19
13.07.2017

Moc hezký příběh. Velmi čtivé.

IvusP
29.06.2017

Kniha se sice četla hezky, ale bohužel nemůžu říct, že by mě nějak zvlášť uchvátila, nebo bych si ji chtěla přečíst ještě jednou. Každopádně na jejím základě vznikl skvělý film - jeden z mých nejoblíbenějších. Takže (jeho zásluhou) 3*...

Barbanka
17.06.2017

Život kočovného cirkusu byl v letech jeho největší slávy fascinující, ale i hodně drsný....Miluji zvířata a velké sympatie chovám i ke slonům, takže pasáže o jejich drezůrách se četly dost těžko,ale jinak jsem byla knihou naprosto unešená...

Anna 13
27.05.2017

Bohužel, nemohu tu souhlasit snad s žádným komentářem, protože jsou všechny kladné a tuto knihu vyzdvihují. Mě v knize velmi chyběly zápletky, nečekané a dechberoucí zvraty, více lásky. Scházelo mi autentično a příběh odehrávající se v cirkuse ve 30. letech 20. století mohl být více vybarvený. Nelíbil se mi styl psaní autorky. Přišlo mi, že je se vším rychle hotová. Necítila jsem z příběhu vůně, neprobudilo to ve mne moc pocitů.
Film rozhodně doporučuji, neboť tohle je jeden z mála případů, kdy je film o 100% lepší než kniha. Film je u mne na brilantní úrovni.
Kniha mne zklamala, ale je stavebním kamenem úžasného filmu, tak za to ty dvě hvězdy.
Nicméně kniha by se mohla líbit těm, koho zajímají staré americké cirkusy.

elisabeth03
12.03.2017

Krásně napsaná kniha. Osobytý příběh a zajímavé postavy.

minusha97
05.03.2017

Musím povedať, že som príjemne prekvapená. Voči tomuto druhu literatúry mám síce isté predsudky, ale som rada, že ma to neodradilo. Príbeh sa číta ľahko, neustále sa meniace dejové línie udržiavajú čitateľa v neustálom napäté, podobne ako silné emócie z tejto knihy. Určite stojí za prečítanie.

carcassonna
12.01.2017

čítala som to dávnejšie a viem, že som bola na začiatku skeptická k deju, ktorý sa odohráva
v cirkuse, ale nakoniec to bolo super.

Jane007
30.09.2016

Nádherná, dojemná a neuvěřitelně autentická knížka. Přestože nejsem nadšenec do cirkusu, tak tomuhle jsem opravdu fandila. Rosie jsem si okamžitě zamilovala. Pohled Jacoba v 93 byl trošku depresivní a opravdu nutí člověka k zamyšlení, jestli jsou domovy pro seniory opravdu dobré pro život...

Vědruna
23.08.2016

Kniha se mi líbila, je čtivá, přesně čtení na dovolenou, nad kterým se člověk i zamyslí. Cirkusy v reálu nemusím, ale tady mě oslovil život v zákulisí. Protože se mi kniha líbila, myslím, že film vynechám. obvykle film vytáhne z knihy jenom "akční" okamžiky a dost často se vytratí to, co
v knize dělalo příběh příběhem - atmosféra a vlastní představivost. .

PetiJelinkova
19.08.2016

Kniha se četla skoro sama a hned mě vtáhla do děje :)

AllyKumari
18.08.2016

přidejte si k mému hodnocení ještě půl hvězdičky. Této knížce neprospělo, že jsem před nedávnem četla Kingovu Zelenou míli, která má stejný formát vypravování - starý pán, zapomenutý v domově důchodců, vzpomíná na svůj život. Také netuším, zda je to americká úchylka či co, ale v knize je člověku mnohokrát připomenuto, že muži mají penis, ačkoliv příběhu to opravdu v ničem nepomáhá. Knížka se dobře četla, a byla dostatečně zajímavá, až mi bylo často líto, že situace a postavy nejsou prozkoumány detailněji. Slušný počin.

melaficent
10.08.2016

Trochu ma mrzelo, že to nebolo zamerané viac na Rosie, ale inak skvelá knižka :) :)

mekkejla
19.03.2016

Skvělý příběh zasazený do opravdu zajímavého, originálního a dobře vykresleného prostředí!

Ajrad1981
12.02.2016

Myslela jsem, že to bude dost "slaďárna", ale kupodivu to nebylo tak strašné, tedy co se sladkosti týče. Četlo se mi to hodně dobře, vsuvky do současnosti (nebo do minulosti?) dávají knize kouzlo. Příběh je zajímavý, jenom jednotlivé postavy by šly charakterizovat víc, stejně jako se mohly barvitěji vylíčit jednotlivé epizody, například ta, kde Kinko marně hledá Královničku a zoufá, že o ni přišel. Ale i spousta dalších. Pak by to bylo i na tu pátou hvězdičku :-)
Chyby v českém překladu komentovat nebudu, autorka za ně nemůže, i když upřímně, absolutně nechápu, kde vzala překladatelka textový editor bez automatické opravy pravopisu (jinak si to množství překlepů vysvětlit nedovedu ;-))

juli2
23.09.2015

Je to první kniha, které se mi líbila méně než film. Kniha byla zaměřena více na Jacoba a Marlenu. Dle mého názoru, je film zaměřen více na slonici a to se mi asi líbilo více. Na druhou stranu závěr knihy je krásný a člověku až vhání slzy do očí. Kdybych neviděla prvně film, asi bych byla nadšenější. U této knihy rozhodně platí nejprve kniha poté film.

Lolisha
12.08.2015

Zo zaciatku som mala trochu problemy (knihu som citala v anglictine), ale casom som si navykla.
Putave citanie, s krasnym koncom. Najviac ma stvalo, ked som z akcneho cirkusu musela odskocit do nudneho domova dochocov. Ale ku koncu to dalo zmysel. Velmi pekna kniha, odporucam.

sarekaslukova
04.07.2015

Čtení této knihy jsem dlouho odkládala, bála jsem se že moje hodnocení bude zaujato tím, že cirkusy nesnáším, ale když jsem shlédla film, tak jsem si řekla že kniha bude taky skvělá. A byla sice jsem se nejlépe do příběhu začetla na začátku a na konci, prostředek mi přišel takový zdlouhavý, ale i tak i na mě kniha udělala dobrý dojem. Jenom jsem přemýšlela jestli je to sepsaný jak to Jackob vypráví jako stařeček tomu řediteli cirkusu nebo to jsou jeho vzpomínky na které se mu postupně vybavují a dávají příběh.

marketad
20.05.2015

Lehčí romantické (ovšem ne přeslazené) čtení.

Michi.01
19.04.2015

Zajímavé téma, zajímavé prostředí, kniha se skvěle četla, ani nevím jak a najednou jsem byla na poslední straně :)

sakalik55
08.04.2015

Opravdu jedna z mích nejoblíbenějších knih.Opravdu krásný příběh, který má pro mě všechno: zakázanou lásku, štestí, smrt, utrpení....dokonce sem i nekolik mesicu po přečtení, prestoze sem pred tim o cirkus zadny zajem neprojevovala, obchazela vsechny cikrusy v okolí.

koki.veru
25.03.2015

Skvělá knížka ze zajímavého prostředí. Opravdu originální knížka, a velmi hezké je i filmové zpracování. Myslím, že se k této knížce někdy určitě vrátím.

Norea
22.03.2015

Kniha je krásna, plná citu, zvierat, akcie, a trošku aj historie. Odmietla som dopozerať film pretože som mala čerstvo prečítanú knihu a v určitých odsekoch soom dosť smoklila, tak som jednoducho nedopozerala, ale kniha sa mi stále páči a pamätám si ju, hlavne epilog o historii jedného slona.

Terry11
07.02.2015

Zvláštní, jedna z mála knih, o kterých mohu napsat, že se mi více líbila její filmová verze.