Aleen Aleen komentáře u knih

Noční hlídka Noční hlídka Terry Pratchett

Protože si Pratchetta dávkuji jen po troškách, aby mi dlouho vydržel, zapomenu vždy od poslední knihy, jak dokonale je to napsané a přeložené (havrani na střeše univerzity: "A copa se bude činit nynčko, šefiku?).
Zpátky do budoucnosti s druhým největším BORCEM na Zeměploše - první je pro mě Smrť. Střední část, ač trochu politická, a maličko jsem ji kousala, krásně odhaluje komiku všech revolucí. Činí tak bez patosu, nebo vysmívání se jakékoliv ideologii. Konec naprosto brilantní v podání tří "nejsilnějších" postav příběhu: Elánia, Vetinariho a Karcera.

05.03.2023 5 z 5

Devátá oběť Devátá oběť Dana Stabenow

Opět pěkný spád. I když nevím, zda u knihy, která začíná smrtí devíti lidí, je vhodné psát "pěkný". Kate vše vyšetřuje, hezký to odsýpá. Trochu větší prostor dostala kultura Aleutů, původních Aljaščanů, což mi neskutečně sedlo. Od detektivky bych nečekala takový duchovní náboj...Když jsem četla o obřadu, při kterém se loučili s mrtvými, ale zároveň oslavovali jejich životy, byla jsem nějaká roztěkaná a neklidná. A tahle pasáž mi naprosto nečekaně pomohla se zklidnit. Pak se řekne obyčejná detektivka. To je TAK hezká a poetická detektivka, že naprosto nechápu, jak mohla uniknout širšímu čtenářskému zájmu!

03.03.2023 5 z 5

Noc Noc Bernard Minier

Tradičně jsem poslouchala v audioverzi a po celou dobu udržela pozornost. Napětí se místy dalo krájet a zvyk vytvářet zajímavé zvraty po klidnějších úsecích příběhu, se mi u Miniera líbí. Pro mě je zážitek z poslechu silný a jsem spokojená jak s postavami, s popisy prostředí, tak i se všemi dějovými linkami. Nevadí mi ani nepravděpodobnost superrychlé rekonvalescence Servaze! V kolika příbězích hrdina vstal a šel zachraňovat svět, přestože před vteřinou ještě umíral...

20.02.2023 5 z 5

Tři jablka spadlá z nebe Tři jablka spadlá z nebe Narine Abgarjan

Mimořádný román, který jsem potkala v době, kdy jsem byla vyprahlá po čtení celkem ubohých literárních "děl". O to více jsem byla uchvácená poklidným vyprávěním o koloběhu života a lidech, kteří jsou po desetiletí uvyklý přijímat jej s pokorou a v lásce. Kniha má velmi chytlavý začátek - přímou cestou k smrti. Ale to není jediný chytlavý bod. Celé je to tak jemně upředené z jednoduchých a přitom kouzelných zážitků. Přijetí života takového, jaký je, všech hrdinů příběhu, naplňuje mou duši nadějí a radostí. Já doporučila knihu Co je odtud vidět a za odměnu mi byla doporučena Jablka. Mockrát děkuji!!!!

20.02.2023 5 z 5

Vysoký účet Vysoký účet Louise Penny

Och jak mi bylo místy smutno. Litovala jsem, že člověk a detektiv takového formátu má být vystaven tak ponižujícímu chování od žáků i učitelů na akademii, kam nastoupil jako ředitel a tak trochu "deratizátor". Pochopila jsem časem, že to vše musel udělat, jak udělal, ale ten smutek trval téměř celou knihu, krom času, který strávil doma se svými blízkými. Tam vědí, co je za formát! Jak to, že si ti zmetci ve škole nevygooglili, co vše udělal Gamache pro Sürete, pro její očištění a znovunastolení řádu a pořádku?!?! Mně to tak čílillo!!! Ale jak opět bravurně vyřešil obě záhady! Bála jsem se o něj i o ostatní hlavně při řešení vraždy a byla celá napjatá, jaké tajemství odhalí zvláštní mapa. Prostě jsem se jako vždy báječně bavila. Nemám žádné výhrady.

12.04.2021 5 z 5

Pohřběte své mrtvé Pohřběte své mrtvé Louise Penny

Citlivé, dojemné a jako vždy, velmi čtivé. To je rychlé shrnutí tohoto netradičního dílu. Inspektor tentokrát napravuje své fyzické i psychické zdraví v Quebec City. Děj se odehrává zčásti v poetickém prostředí knihovny, která je sídlem Historické společnosti a také naprosto nečekaně, i dějištěm vraždy, kterou se Gamache snaží pomoci vyřešit. Díky tomu se dotkne i historických záhad základů Quebecu a aby toho nebylo málo, chce rozlousknout i důvod tragického závěru předchozího případu, kdy málem přišel o život i on sám. Vyrovnává se s výčitkami svědomí, s vědomím, že ne vše, v co věřil, je tak, jak si myslel. Způsob přístupu k životu a empatie, kterou tomuto hrdinovi autorka vtiskla, je nadmíru příjemný a poutavý. Moje srdcovka.

20.03.2021 5 z 5

Břicho nestvůry Břicho nestvůry Louise Penny

Jedinou nevýhodou knih paní Pennyové je, nutnost číst je postupně, jak vyšly, jak byly napsány. Ale mně to nevadí, protože jsem je objevila hned na začátku, co u nás začaly vycházet. Držím se jí, protože pocity, které ve mně čtení příběhů z "vesničky" (já ve vesničce bydlím a nemáme tu ani penzionek, ani hotel, ani knihkupectví, pekárnu, kavárnu...., takže se jedná spíše o městečko :-)), ve mně dokáže vzbudit jen málo autorů. Já se těším do důchodu, protože pak se hned balím a letím... Klidně risknu i nějakou tu vraždičku, hlavně, že budu moci trávit více času s postavami, které jsem si zamilovala! V této epizodě to autorka zase rozjela. Líbí se mi, že do svých detektivek zakomponuje v každém díle jiný motiv. Tentokrát šlo i o globální ohrožení, o malého chlapce a o minulost obyvatel T.P.. Autorka se opakuje jen zřídka, snad jen proto, aby nám připomněla své postavy a co již zažily. Mě to prostě baví. Moc. Čím dál víc!

17.10.2020 5 z 5

Chladnokrevně Chladnokrevně Robert Bryndza

Hezky se mi Bryndzovy knihy čtou...Vždy jsou napínavé, po stránce vyšetřování, ale i po stránce Eričina přístupu k práci a hlavně nadřízeným....Někdy bych takovou podřízenou asi zabila, ale ona má prostě takové procento vyřešených vražd, že ji ledacos odpustím....Případ byl spletitý a zajímavý, prostě opět spokojenost. Když beru do ruky jeho knihy, jsem v klidu, protože vím, co chci a to také dostanu - dobře napsanou detektivku. A to vůbec není málo.

28.10.2019 5 z 5

Mezi krásou a ošklivostí Mezi krásou a ošklivostí Bryn Greenwood

Rozhodně kniha pro lidi bez předsudků a s dostatečně vyvinutou schopností přijmout druhé, jací jsou. Jsem z ní pěkně rozsekaná...ale líbila se mi moc. Velice syrové téma a přesto kniha psaná jakoby jemně. Úplně nejhorší, a nebyla jsem schopná na to celou dobu přestat myslet, je, že takto někde děti opravdu vyrůstají, že je na světě nesčetně skupin drogových "partiček", a ti lidé opravdu rodí a "vychovávají" děti, které hned na začátku svého života vidí a běžně zažívají věci, které by s námi - obyčejnými a všedními lidmi - pěkně zamávaly. Držela jsem palce jak hlavní hrdince, tak jejímu příteli, tak i bráchovi, aby to vůbec přežili a byli schopní dál žít. Luxusní procházka lidským bahnem, naplněná nadějí.

04.05.2018 5 z 5

Citový život zvířat Citový život zvířat Peter Wohlleben

Musím přiznat, že od začátku četby chodím po lese s očima otevřenýma trošičku jinak. Moc se mi líbilo vše, co autor uvedl a je mi jedno, z jakých zdrojů čerpal. Měli bychom se všichni maličko ponížit před světem jiných bytostí. Všichni, kteří máme doma zvířátka přeci víme, že také prožívají emoce, ačkoliv někdy jinak, než my. Všichni ve svých reakcích vycházíme z podobných pudů, takže nač si pořád hrát na pány tvorstva. A taky se mi líbí jedna z prvních vět: Lže kohout slepici?

14.09.2017 5 z 5

Syn Syn Jo Nesbø

Přestože jsem sérii s Harrym "ožralým depresistou" Holem vzdala, nevzdala jsem to s NesbØem...a to jsem ale udělala moc dobře! Syn se mi totiž tolik líbil, že novinku, která se již blíží na knižní trh, si nejspíš přečtu! Přestože jsem knihu poslouchala na CD při cestách do a z práce (15 minut ráno, 15 minut večer...!), podařilo se mi udržet jak pozornost, tak nit příběhu. Moc povedená detektivka s mým oblíbeným tématem Mstitele. Velice doporučuji.

07.03.2017 5 z 5

Luisa a Lotka Luisa a Lotka Erich Kästner

Vím, co je to za knihu: je to SÍLA !! Jak jinak bych si pamatovala příběh a pocity z něj tolik let? Vím, že jsme si o něm s kamarádkami ve škole i vyprávěli (Jůtubeři tenkrát nebyli, tak jsme si četli a taky jsme si spolu povídali...) a líbil se nám všem. Patří mezi nadčasové knihy a doporučuji i dnešním holčičkám a klukům.

01.03.2017 5 z 5

Složka 64 Složka 64 Jussi Adler-Olsen

Když už jsem si myslela, že mně nemůže moc překvapit, přijde autor s dílem, ve kterém vše, včetně svých vypravěčských schopností, posune zase o level. Jsem velkou fanynkou a zůstávám vděčná za tak vyjímečného vypravěče.

10.02.2017 5 z 5

Propast smrti Propast smrti Robert Bryndza

No Ty bláho, jen jsem začala číst a byla jsem v půlce knihy. Musím se opakovat - Bryndza má skvěle zmáknuté detektivkářské řemeslo, takže dokáže příběh, případ dobře postavit a poskládat. Ačkoliv se může zdát, že když se v půlce knihy všechno jen víc zamotává, nedává smysl, vytrácí se původní důvod vyšetřování, vše ke konci pěkně zaklapne do sebe. Líbí se mi prostředí i postavy. Pokud někdo nemá rád gaye, neměl by číst :-) Nebo třeba měl, aby si je oblíbil!

18.02.2023 5 z 5

Ústav Ústav Stephen King

Osvícení, Řbitov zviřátek, Doktor spánek, Ústav - tak nějak mi to dává smysl a vše se propojuje, jak je zvykem. U Krále zvykem. Ó jak dlouho jsem od něj nic nečetla a tato kniha je zase ta stará dobrá jízda! Krk stažený, srdce bušící, oči vyschlé dlouhým čtením a po chvíli zaplněné slzami ze soucitu se všemi těmi dětmi, nejvíce, samozřejmě, s Lukem a také Avery. Snažila jsem se spolu s nimi pochopit, o co se jedná, co se děje, o co jde a pak jak z toho ven. Byl to drasťák jak bejk. Velké plus za putování, velké plus za poldu Tima.

05.03.2022 5 z 5

Konec hlídky Konec hlídky Stephen King

Třetí příběh detektiva, nyní již VV Billa Hodgese a jeho partnerky Holly, jsem opět vyslechla načtené. Samozřejmě největší zážitek jsem měla z části čtené Janem Kanyzou. Bylo to napínavé až k zbláznění a tentokrát již více Kingovské, díky schopnosti hlavního Padoucha, který se nám moc krásně proplétal všemi třemi případy. Fakt jsem si řádně užila a neztrácela jsem nit ani při častém přerušování poslechu. Takové knize říkám Řádně odvedená práce spisovatele. Chvála, chvála, chvála....

03.12.2019 5 z 5

Nůž Nůž Jo Nesbø

Tolik podezřelých, tolik indicií, tolik zvratů! Je šílené, když si člověk uvědomí, čí smrt musel Harry vyšetřovat. Ale dal to. Tedy s pomocí téměř všech podezřelých, což mi přišlo chvílemi až komické. Dobře, trochu se mi rehabilitoval s tím svým chlastem, ale asi další díly číst nebudu, protože předpokládám, že po tomto všem, čím si prošel v Noži, ho Nesbo k alkoholu bude muset navrátit...škoda, protože tady mu to chvílemi opravdu moc pěkně šlo.

28.10.2019 5 z 5

Ostrý řez Ostrý řez Jeffery Deaver

Jako vždy: geniální vyšetřovatel, geniální shromažďování důkazů, geniální dedukce, několik velmi nečekaných zvratů a pár čekaných. Padouši, kteří si zaslouží jen to nejhorší, kolegové, za které je třeba se stavět, protože jsou to vždy klaďasové. Je to šálek mé kávy, ten Deaver. A jako vždy jsem se dozvěděla i něco nového z oboru, o kterém jsem nic moc nevěděla - diamanty nejsou jen věčné....

06.02.2019 5 z 5

Pátý elefant Pátý elefant Terry Pratchett

V téhle Zeměploše se toho dělo tolik, že něco vypíchnout, by mi přišlo jako velká nespravedlnost vůči ostatním postavám a příhodám. Neskutečně jsem se pobavila jak s Hlídkou, tak s trpaslíky, tak s Igory a se všemi ostatními. A udělala jsem přesně to, co jsem nechtěla...teď bych měla vyjmenovat všechny, které zde již jmenovali všichni přede mnou a budou jmenovat všichni po mně!!....Neee!!! Prostě to bylo celé naprosto SUPER zábavné a, jako vždy i, poučné počteníčko!

13.01.2019 5 z 5

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Audiokniha ve velmi sugestivním podání. Vzhledem k předchozím zkušenostem s paní Atwoodovou, si myslím, že i čtení by se mi líbilo stejně, jako poslouchání.
K příběhu: nabízí mnoho podnětných myšlenek k fungování společnosti v současném uspořádání. Velmi módní a oblíbené téma udržitelnosti a směřování takovéhoto stavu. Jako většina jejích kolegyň a kolegů nabízí možnost, kterým směrem by se mohl vývoj zvrátit, pokud tento trend nezměníme.
Líbí se mi, že hrdinka nikdy neztrácí naději, ani v těch nejtěžších okamžicích, ale zároveň nebojuje prohrané bitvy. Je taková zenová žena:-))

21.11.2018 5 z 5