AlbionFoxyFox AlbionFoxyFox komentáře u knih

Kroky vraha Kroky vraha Michaela Klevisová

Asi byla chyba číst tuto knihu krátce po knize Osm od Třeštíkové. Hodně mi jedna druhou připomínaly v důrazu na vztahy v rodině, opakované nevěry a podobně. Začátek mě bavil, ale pak se v knize moc nedělo, ani jsem nevěděla, která postava je mi méně sympatická a konec mě zklamal. Na druhou stranu nechci knihu úplně odsoudit, je mi sympatický hlavní vyšetřovatel a pražské prostředí.

23.11.2020 3 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Nádherný popisný jazyk, úžasný příběh a i výborný konec. Knihu jsem si zamilovala.

21.11.2020 5 z 5

Osm Osm Radka Třeštíková

Kniha mě bavila, vyhovoval mi styl psaní, jednotlivé postavy i otevřený konec.

17.11.2020 4 z 5

Ostrov šedých mnichů Ostrov šedých mnichů Michaela Klevisová

Pro mě to byla první, určitě ne poslední, kniha paní Klevisové, a byla jsem poměrně spokojená. Rozjezd byl sice pomalejší a postav na můj vkus poměrně hodně, navíc každá byla velmi detailně popisována, takže občas jsem se ztrácela a mnohdy jsem se toužila už v ději posunout. Ale každopádně se mi líbilo rozuzlení příběhu i prostředí, v jakém se kniha odehrávala.

10.11.2020 4 z 5

Hlas a jiné povídky Hlas a jiné povídky Petr Vydra

Velmi příjemné, čtivé jednohubky, úsměvné, člověk se mnohdy sám poznal.

06.11.2020 4 z 5

I slunce vychází I slunce vychází Ernest Hemingway

Kniha se mi četla poměrně dobře, byť dějově byla stále se opakující, což pravděpodobně bylo pro poválečnou generaci příznačné. Hlavně se mi líbily popisy míst, atmosféry. Vadily mi scény s býky, krásu v této zábavě nespatřuji, ale jsem ráda za zkušenost s Hemingwayem, kterého jsem znala jen teoreticky.

04.11.2020 3 z 5

Psychologie sériových vrahů Psychologie sériových vrahů Andrej Drbohlav

Po knize jsem sáhla kvůli tomu, že thrillery, a to především na téma sériových vražd, patří k mé nejoblíbenější literatuře a usoudila jsem, že by bylo fajn mít načteno i něco skutečně odborného, reálného. Nezklamala jsem se. Byť nejsem psycholog, zaujala mě i úvodní, odborná část, byť její správnost nejsem schopna posoudit. Přehled vrahů ve druhé části byl pro mě děsivý a to nejen kvůli činům samotným, ale spíš kvůli tomu, že jsem si mnohdy uvědomila svázané ruce a neefektivnost mnohých právních a sociálních systémů různých států. Pro mě to byla rozhodně velmi přínosná kniha a určitě vyhledám i druhý titul.

03.11.2020 5 z 5

Prošel jsem peklem Osvětimi Prošel jsem peklem Osvětimi Kazimierz Tymiński

Velmi stručná a jednoduchá knížka, dokážu si představit, že bych jí dala za úkol žákům jako úvod do problematiky, nebo pro sebe jako jednu z prvních na toto téma, ale po těch všech knihách, které jsem četla to bylo na mě moc stručné, jakoby vyprávění vzdáleného pozorovatele. Moc se mi líbil popis života před zatčením, obrazová příloha.

30.10.2020 4 z 5

Ochutnávačka Ochutnávačka V. S. Alexander

Kniha se velmi dobře četla, myslím, že je vhodná pro ty, kteří by rádi četli něco z období druhé světové války, ale bojí se přílišné brutality. Místy byl příběh až moc neuvěřitelný, závěr byl až naivní, ale proč ne. Oceňuji reálnou dějovou linku propojenou s fikcí.

27.10.2020 4 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Silný příběh obyčejných lidí, na kterém si člověk uvědomí, jak se dnes máme vlastně dobře.

25.10.2020 5 z 5

X způsobů smrti X způsobů smrti Stefan Ahnhem

Skvělé pokračování, děj je napínavý, postavy se dále rozvíjejí. Zklamal mě trošku konec, který na to, jak dlouho se budoval případ, byl rychlý a příliš jednoduchý. Ale knihu jsem si užila.

24.10.2020 5 z 5

Devatero pohádek Devatero pohádek Karel Čapek

Vzpomínka na dětství, líbí se mi dobrosrdečnost a pestrost jazyka, která z pohádek čiší.

19.10.2020 5 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Výborný poutavý příběh, nesmírně čtivý s velmi zajímavými hlavními postavami.

16.10.2020 5 z 5

Narodili se, aby přežili Narodili se, aby přežili Wendy Holden

Tahle kniha patří k těm nejlepším, které jsem k problematice holocaustu četla. Nic víc se říct nedá.

14.10.2020 5 z 5

Kate musí zemřít Kate musí zemřít Alex Lake

Na začátku výborná myšlenka, bylo pro mě celkem oddechové, že se kniha nesoustředila na vyšetřování, ale na obyčejnou hlavní hrdinku, která mi byla i poměrně sympatická, bohužel jsem zhruba od poloviny tušila, jak to bude s pachatelem a vše se mi potvrdilo. O hvězdu méně dávám za poslední čtvrtinu, ta byla hodně zbytečně protažená na 100 stran nereálná a pak hodně rychle uzavřená. Ale příběh se četl sám, zaujal, jsem spokojená.

06.10.2020 4 z 5

Imaginární přítel Imaginární přítel Stephen Chbosky

První čtvrtina mě bavila fakt hodně, ale poté se to zlomilo a de facto druhá polovina knihy má asi představovat vyvrcholení plné překvapení, ale bohužel je to tak plné rádoby zvratů a překvapení, že to prostě nebaví. K tomu přičtu náboženskou rovinu a vychází mi, že je to kniha, na kterou jsem se nesmírně těšila a je to pro mě po Dvojí mysli druhé letošní velké zklamání a navíc asi i nejdéle čtená kniha roku 2020. V závěru autor děkuje Stephenovi Kingovi, ano, inspirace tam sice byla velmi patrná, avšak celkově je to velmi nudné čtení.

03.10.2020 2 z 5

Mazl tov Mazl tov Margot Vanderstraeten

Kniha mě moc nezaujala, ani neurazila. Byla na mě příliš povrchní, doufala jsem, že se k židovské kultuře dozvím něco více, což se bohužel nestalo.

26.09.2020 3 z 5

Na smrt Na smrt Jozef Karika

Knihu jsem začala číst s nadšením, prolog mě vtáhl a zaujal, po odjezdu do Ameriky mě chvílemi kniha nebavila, vždy jsem se těšila na evropské pasáže. Druhá část neměla chybu, úžasně zachycené reálné události, výborně napsané, brutálně prostý jazyk nádherně zachytil odosobněnost toho všeho. Vynikající kniha, nad kterou budu ještě dlouho přemýšlet.

21.09.2020 5 z 5

Dějiny Česka Dějiny Česka Jiří Štaif

Volnější styl mi v některých úsecích vyhovoval, u jiných knih světových dějin se často v datech a jménech ztrácím, ale tady mi zase kolikrát vyloženě chyběly konkrétní fakta a události a místy jsem byla znechucená redundantní implementací honosných slov a frází. Kapitola věnovaná 20. století, na kterou jsem se moc těšila, mě zklamala a jednu hvězdu dávám hlavně za úvodní části.

15.09.2020 1 z 5

Příliš krátký provaz Příliš krátký provaz Matthew FitzSimmons

První polovina mě vyloženě nudila, pak jsem se přinutila knihu naráz dočíst a druhá část byla o něco lepší, ale tak nějak jsem to tušila úplně od začátku a ke konci mi to přišlo už spíš nereálné a překombinované. No, uvidím, co další kniha od autora, ale tato pro mě byla průměrná.

06.09.2020 3 z 5