Prošel jsem peklem Osvětimi

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Autobiografické vyprávění vězně, který prošel od svého zatčení v říjnu 1941 až do osvobození v dubnu 1945 několika nacistickými koncentračními tábory. Kazimierz Tymiński o sobě hovoří jako o mladíkovi plném nerozvážné odvahy. Jednoduchým stylem vypráví příběhy, plné hrůz i plné naděje, které prožil v Osvětimi a v dalších koncentračních táborech, v Buchenwaldu a Eschershausenu. V táboře to nebyla jen šťastná náhoda, co mu často zachránilo život. Byl to magický účinek hudby a jeho hudební talent, co mu umožnilo přežít i v těch nejneuvěřitelnějších podmínkách. Tím, že tato kniha je napsána pohledem polského vězně, který není určený k likvidaci pro židovský původ, nýbrž se v koncentračním táboře ocitl za odbojovou činnost, promlouvá tak za všechny nežidovské oběti holokaustu....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/377565/big_prosel-jsem-peklem-osvetimi-MOC-377565.jpg 4.451
Žánr:
Literatura faktu, Biografie a memoáry, Historie

Vydáno: , Víkend
Originální název:

Uspokoić sen


více info...
Nahrávám...

Komentáře (16)

Kniha Prošel jsem peklem Osvětimi

AlbionFoxyFox
30.10.2020

Velmi stručná a jednoduchá knížka, dokážu si představit, že bych jí dala za úkol žákům jako úvod do problematiky, nebo pro sebe jako jednu z prvních na toto téma, ale po těch všech knihách, které jsem četla to bylo na mě moc stručné, jakoby vyprávění vzdáleného pozorovatele. Moc se mi líbil popis života před zatčením, obrazová příloha.

Wasylka79
03.07.2020

Mám načteno opravdu hodně na toto téma,tahle kniha je spíše průměr nicméně za přečtení stojí.


Renatecka
08.10.2019

Opět vzácné vzpomínky na věznění v koncentračních táborech, pan Tyminski musel mít opravdu obrovské štěstí, že toto všechno přežil. Jak už ale bylo zmíněno níže, kniha je psaná velmi jednoduše, je poměrně krátká. U knih s touto tématikou se mi líbí i popis života před zatčením, stručný popis dětství a rodinného zázemí, u téhle tomu tak nebylo.

te-ssiinka3905
07.10.2019

Je to psaný strašně jednoduše, jde vidět, že není spisovatel, ale na síle příběhu to neubírá... Co mě trochu vadilo byl ten konec... Nevím 5 let su v koncetráku, konečně mám svobodu a pojedu do Bruselu? Proč jako? Snad spěchám za rodinou ne? Jinak další vyjimečná kniha o holocaustu!

hnilda3
22.08.2019

Zajímavé čtení z pohledu nežidovského vězně v Osvětimi.

Acquenta
26.07.2019

Kraťoučký příběh plný smutku a síly.

Marekh
18.07.2019

Kazimierz Tymiński v této knize popisuje svoje zážitky během 2. světové války, kdy byl v koncentračním táboře Osvětim a později v Buchenwaldu. Byl politickým vězněm. Předmluvu napsala jeho dcera Maria-Barbara Tymińská-Marxová a epilog dvě jeho syn Andrzej Tymiński. Kniha se četla dobře, kapitoly jsou krátké. Kniha je založena na skutečné události.

Kazimierz měl hudební talent, hrál výborně na akordeon a piano, což mu zachránilo život a také v lágru potkal hodně lidí, kteří mu pomohli. Nebýt těchto skutečností tak by pravděpodobně nepřežil peklo, kterým prošel. Byl také skladatel. Některé z jeho skladeb, básní, lyriky a nejen jeho vlastních kreseb se dochovaly v jeho osobním zápisníku z Osvětimi. Ten se zachoval a tento zápisník věnoval Muzeu Osvětimi v Polsku.

Jsem rád, že jsem si knihu přečetl a mohl si tak přečíst skutečný příběh člověka, který byl jedním z těch, který přežil hrůzy Osvětimi. V knize se dočteme také o sadismu některých dozorců SS a to nejen na lidech! V knize se dočteme také o vlivu hudby na některé příslušníky SS. Bylo zajímavé sledovat, jaký pozitivní vliv může mít hudba na některé příslušníky SS. Hudba může člověka uklidňovat, snížit napětí a stres, přinést dobrou náladu. Z vlastní zkušenosti vím, že hudba na mne takto působí. V knize nalezneme také texty písní a básní, které pro něj napsali lidé, kteří se pohybovali před válkou v uměleckém prostředí. Autor napsal o těchto spoluvězních pár slov.

V úvodu knihy jsem také nalezl informaci o Karviné, kde autor píše: "Byl jsem v Karviné v Československu, kde jsem dokončoval praxi potřebnou k dokončení studií na důlního inženýra.. 1. září 1939 byli všichni polští občané v Karviné vyzváni, aby se vrátili zpět do Polska. Stejně jako před rokem přišli, Poláci ve spěchu i odcházeli, a Češi, kteří polské okupanty nesnášeli, na ně pokřikovali honem jste přišli, honem zase utíkejte." Karviná je moje rodné město, takže jsem byl rád, že autor znal město Karviná. :)

V epilogu jedna autor píše: "Často se ptám sám sebe, proč jsem zrovna já mezi těmi několika málo, kdo přežili věznění v koncentračních táborech. Většina to nezvládla. Do Osvětimi nás přijelo čtyřiadvacet a jen tři přežili. Zoufale se snažím najít odpověď, jak to, že se mi to podařilo přežít. Proč se mi nemoci, které mě postihly, nestaly osudnými? Jak to, že se mi povedlo se vyhrabat z toho, když jsem byl musulman? Vždyť jsem koneckonců jen normální, průměrný člověk."

Kniha obsahuje fotografie.

dearkiki
06.02.2019

Knížka se četla velmi dobře a děj rychle ubíhal. Na těch několika stránkách autor stihl ukázat nejen veškeré hrůzy, které v táborech prožil, lhostejnost a krutost, kterým musel čelit, ale i přátelství některých vězňů, které mu dodalo odvahy a odhodlání přežít. Nebýt toho, byl by to jistě vzdal. K trochu lehčímu životu v rámci možností mu nakonec pomohla hudba. Určitě doporučuji k přečtení a těším se, že jednou snad uvidím i film, který podle příběhu vznikl.

1