Aki12 Aki12 komentáře u knih

Noční lov Noční lov Robert Bryndza

Po Dívce v Ledu, mě tato kniha mírně zklamala. Příběh se čte dobře, a přestože má přes čtyři stovky stran, tak díky širokému řádkování poměrně rychle. Přesto se mi nelíbí, že vraha nám autor oznámí už v půlce knihy, a vám nezbyde nic jiného, než 200 stránek číst o tom, jak ho dopadnou.
Další zklamání je, že zpočátku se kniha strašně táhla a vůbec mě neoslovila. Na posledních stránkách se knize podařilo udržet moji pozornost a probudit ve mně zvědavost, jak se pátrání po vrahovi nakonec vyvine.
Doufám, že další kniha bude o trochu víc lepší!

13.01.2019 2 z 5

Temné hlubiny Temné hlubiny Robert Bryndza

Temné hlubiny jsou nejen parádní detektivka plná překvapení, ale také kritický společenský román ze soudobé Anglie. Kniha vás po celou dobu udržuje v permanentní nejistotě a bdělosti. Zápletky jsou příjemně komplikované, a i když jsou tu dodržena všechna pravidla žánru, neexistuje možnost, že byste záhady vyřešili dříve než Erika. Všechny postavy jsou skvěle vykreslené, dialogy mají švih a už z prvních stránek je jasné, že to autor umí se slovy. "Temné hlubiny" vyvolají emoce a nebojím se říct, že právě tento díl je zatím nejlepší. Robert Bryndza si nasadil vysokou laťku, proto jsem velice zvědav, s čím přijde příště.

13.01.2019 5 z 5

Harry Potter a Tajemná komnata Harry Potter a Tajemná komnata J. K. Rowling (p)

Po dočtení tohoto dílu si říkám, proč já degen se plácám v mudlovském světě, když v tom kouzelnickém se toho tolik děje. Jezdí se létajícím autem, bojuje se s hady, bojuje se s pavouky, čaruje se, hraje se famfrpál, lítá se na koštěti neomezenou rychlostí, učí se tam sice odporná šprtka, ale současně i fantastická holka Hermiona a hlavně se tam dá bojovat se zlem ! Opravdu velmi nerad jsem se z tohoto kouzelnického světa vracel zpět do toho svého mudlovského. Ale zpět k hodnocení! Po všech stránkách lepší, než první díl. Mnohem temnější, a proto mému vkusu mnohem bližší. Některé scény jsou hodně strašidelné, že i malá děcka musí z nich mít psotník. Na závěr bych jenom dodal, že touha po Nimbusu 2000 mně už přešla. Těď bych chtěl Nimbus 2001, prej má lepší aerodynamické schopnosti....

13.01.2019 5 z 5

Časogram Časogram Natalja Ščerba

Kniha Časogram začala ztrácet svou typickou kvalitu. Více než 1/3 knihy je bez smyslu a zbytečně nám natahuje příběh, který by mohl klidně skončit už v tomto díle. Hodně situací zde začne být nelogických a celkově ten dokonalý svět, který autorka vytvořila, ztrácí svou dokonalost. Jediné štěstí, které autorka má je, že je tato kniha předposlední, protože při představě, že bych měl číst další natahovanou knihu bych se na celou sérii vykašlal.

13.01.2019 3 z 5

Gerda: Příběh velryby Gerda: Příběh velryby Adrián Macho

Krásně ilustrovaná knížka, která potěší oko dítěte i dospělého. Příběh o putování, poznávání a prožívání emocí je opravdu hezký.

11.01.2019 3 z 5

Wolverine Wolverine Len Wein

Nejmocnější hrdinové Marvelu 3: Wolverine" je možná nejlepším představením Wolverina. V prvním komiksu bylo úsměvné sledovat první krůčky Wolverina vedle již tehdy známého Hulka.
Největším tahákem tohoto komiksu je příběh "Hon na Mystique". Zápletka je příjemně zajímavá a kresba je perfektní. Pokud přehlédnete, že příběh je vcelku prostý, bude se vám komiks líbit. Koupí tohoto NHM rozhodně nebudete zklamaní.

11.01.2019 4 z 5

Brisingr Brisingr Christopher Paolini

Možná se někomu nebude líbit, co teď řeknu, ale já považuju Brisingra jen za takový spojovací most. Říkám si, že by to v mnoha ohledech vypadalo lépe, kdyby se rozdělil na dvě části a ty se přidaly k druhému a poslednímu dílu. Nerad říkám, že mě bavil ze všech dílů nejméně, protože to není pravda. Christopherovo psaní se pořád zlepšuje a k tomu já nedokážu nepřihlédnout.

Po strništi bos Po strništi bos Zdeněk Svěrák

S obrovskou úctou a pokorou hodnotím knihu, která je laskavá, milá, pravdivá a s každou stránkou dokonalá.
Hodně lidí si stěžuje, že příběh nemá pointu, napětí a vlastně ani nejde o ucelený příběh. Důležité je si ale uvědomit, že Po strništi bos je vzpomínání starého pána na jeho dětství v době okupace, se vší tou Svěrákovou laskavostí, lyrikou a humanismem. Pohled malého kluka na velké věci, které prostě nemohl chápat, v hřejivé atmosféře vzpomínek na časy, které jsou už pryč a nikdy se nevrátí. Za mě to bylo takové pohlazení, malý oddech ve světě plném cynismu a násilí. Neříkám, že to bylo bezchybné, ale to není skoro nic.
PS. DĚKUJI ZA DÁREK ÁJO!

Studie v růžové Studie v růžové Steven Moffat

"Jsem v šoku! Mám deku!" Naprosto perfektní seznamovací díl inovované detektivní série s Sherlockem Holmesem. Nenáročné, chytře sepsané, relativně dobře zasazené do současnosti, charaktery zajímavě upravené oproti Doylově klasice, poutavé dějem, rychle plynoucí a v neposlední řadě, velice trefně okořeněné Holmesovým humorem. Plnou si zatím nechávám v zásobě pro zbylé díly.

Obecná škola Obecná škola Zdeněk Svěrák

Opravdu milá kniha, odehrávající se v poválečném Československu, která čtenáře velice dobře nasytí atmosférou a také životy lidí tehdejší doby. Idyla a naděje z knihy přímo sálá a velice dobře ji podporuje krásná čeština, kterou pan Svěrák používá. U knihy jsem se pěkně uvolnil, zasmál a počítám, že se k ní někdy zase vrátím.
Ps. Film toho Oscara měl získat :(.

Kolja Kolja Zdeněk Svěrák

"And the Oscar goes to ... Kolya!" O téhle větě se jistě Zdeňku Svěrákovi při psaní této knihy nejspíše nezdálo!
Hluboce lidský příběh, který je sice v globálním vyznění smutný, ale je servírovaný půvabně milou a laskavě humornou formou, si nepochybně svého Oscara zaslouží.
Smekám, protože tenhle příběh mě dostal do kolen, jak pravým humorem Svěráka, tak především výborným obrazem doby, se vším, co k patřilo. Každý z nás se mohl v těch různých postavičkách poznat a prožít naplno jejich touhy, radosti, zklamání i naději.
A my můžeme jen doufat, že v budoucnu ještě nějaký podobný "zásah" bude, třeba i s žánrově poněkud odlišným příběhem, který ale zase dokáže vzbudit v divácích z celého světa pozitivní emoce, tak jako to dokázal Kolja, jehož mnozí z nás zařadili mezi české národní klenoty.

Vratné lahve Vratné lahve Zdeněk Svěrák

Vratné láhve přinášejí milý a vřelý příběh na téma věčně neposedného mužského srdce, kterému už jaksi zbytek těla nestačí. Nabízejí zábavný, výtečně napsaný a poutavě podaný sled historek, z nichž jen málo působí za vlasy přitaženě. Kniha je tak skvělá, že se bude líbit nejenom důchodcům, ale i těm z nás, kteří se důchodu v naší zemi asi nikdy nedočkají.

Karlík a továrna na čokoládu Karlík a továrna na čokoládu Roald Dahl

Celou dobu při čtení vidím barevné postavičky Tima Burtona. Filmový Karlík je pro mě prostě nepřekonatelný, jedinečný, barevný a zábavný. Knížka se čte rychle. Je na mě až moc stručná a přímočará, ale předpokládám, že byla původně zamýšlena dětem.

06.01.2019 3 z 5

Jezero Jezero Bianca Bellová

Zas a znova současná česká autorka, které někdo nezodpovědný nakukal, že je spisovatelka. NENÍ. A NEBUDE. Těmto dnes trestuhodně rozmnoženým typům bychom měli vyrazit pero z rukou a hnát je ke kloudné práci, protože psát o těžké práci, když tato spisovatelka ani neví, co to slovo znamená, byla opravdu katastrofa. Stručně napsáno o čem kniha je: ne moc vtipné vulgarity, špína, nemoci, zbytečné a nelogické chování všech postav, procházení se po apokalyptické krajině a na závěr nasrat všechny čtenáře, kteří vydrželi se zdravím až dokonce.
Na závěr si pak po pár nervových zhrouceních řeknete: "Co mi chtěla paní touto slátaninou říci?!"
Inu, že všechno je na hovno a nic nemá smysl. Toto opravdu od knihy neočekávám.

06.01.2019 1 z 5

Vánoční koleda Vánoční koleda Charles Dickens

Vánoční koleda je právě jednou z knih, která vás při čtení donutí cítit vůni punče, mandarinek, pomerančů, citronového čaje a pečeného krocana a to vše, vás perfektně naladí do Vánoční nálady!
Mohu říci, že v tomto případě se mi líbí i filmové zpracování knihy, které se mi při čtení často připomínalo. I tak je kniha krásná a na Vánoce jako dělaná díky poselství, které nese.

Strážce nádrže Strážce nádrže Zdeněk Svěrák

Jsem rád, že jsem se mohl prostřednictvím této knihy s panem Svěrákem setkat a zažít jeden z nejzajímavějších zážitků. Druhý zážitek nastal po přečtení knihy, protože ač nemá Strážce nádrže ani sto stran, a na to si hodně lidí stěžuje, je i přesto kniha nabitá emocemi, humorem a hlavně laskavostí a moudrostí. A to nejdůležitější je pohlazení, ten klid, který budete při čtení cítit.
Obdivuji slovní zásobu Zdeňka Svěráka, je znát, že rodný jazyk miluje a dokáže si se slovy různě pohrávat.

Strážci galaxie Strážci galaxie Dan Abnett

Přestože jsem byl moc zklamaný, že další pokračování komiksu nenajdu, byl jsem rád, že jsem si mohl knihu přečíst!
Na knize jsem nenašel žádné slabé momenty, dokonce ani v úvodním komiksem, který je většinou v NHM nudný. Naopak zde vybraný úvodní komiks dokazuje, že Strážci galaxie byli už od začátku napínaví, akční a čtiví.
Druhý komiks je úplně jiný level! Příběh mi utekl jako voda a přes spousty úchvatně nakreslených zápasů, vtipných hlášek a napínavém ději najednou kniha nepokračovala. Každý hrdina v komiksu je zajímavý a má své místo. Doufám, že se tady v Česku přeloží další knihy ze série Strážci galaxie.

23.12.2018 5 z 5

Modré pilulky Modré pilulky Frederik Peeters

Komiks se zajímavým tématem, který se pokouší střípkovitě vyprávět, jaké je to žít s někým kdo je HIV pozitivní. Modré pilulky nás učí nevidět věci jen černě a bíle, nabádají nás nezapomínat na humor a ukazují, jak lze hodnotně a se ctí zažít, užít, přežít podobné situace. Kresba je samozřejmě perfektní a k některým částem se pořád vracím s úsměvem.

23.12.2018 5 z 5

Podivná knihovna Podivná knihovna Haruki Murakami

Ať už autor touto knihou myslel cokoliv, zvláštním způsobem se mi to moc líbilo. Velice prapodivná Kafkovsky napsaná krátká povídka, která je doprovázen úžasnými ilustracemi, kde se na pár stránkách stihlo představit a rozvinout hned několik postav, a která vás vtáhne do děje ani nevíte jak. Krátkou dobu jsem přemýšlel nad tím, zda má kniha nějakou tu hloubku a nebo je to čistě jen výplod autorovy fantazie. Pravdu se asi nikdy nedozvíme.

23.12.2018 4 z 5

Všechny řitě světa i ta má Všechny řitě světa i ta má Charles Bukowski

Kvalita povídek je různá. Některé povídky pro mě neměli vůbec smysl a hned jsem na ně zapomněl, ale jiné (hlavně povídka Kuráž) bylo pro mě něco dokonalého.
I přesto mi nějak uniká pointa některých povídek, ale podle mého, na každou povídku si musí člověk přijít sám postupem věku.

23.12.2018 3 z 5