Vratné lahve

Vratné lahve https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/117/vratne-lahve-117.jpg 4 107 16

Držíte v rukou těsto, z něhož byl uhněten film. Nahlédněte do tvůrčí kuchyně Vratných lahví, dalšího značkového díla otce a syna Svěrákových. Ostatně kdo jiný vypoví obsah filmu lépe, než sám autor scénáře... „Vratné lahve jsem nemohl napsat zamlada. Musel jsem si počkat, až se mě dotkne stáří. Je to příběh o mužském, který nechce do důchodu ani pracovního ani milostného. A má s tím starosti. Z těchto starostí jsem se pokusil upéci předlohu pro filmovou komedii, které se říká hořká.“ – Zdeněk Svěrák... celý text

Recidivista
01.11.2022 4 z 5

V gastronomickej terminológii by sa dalo povedať, že šéfkuchár Svěrák namiešal veľké množstvo ingrediencií rôznych vôní a farieb, pričom ak by sa toho chopil niekto iný, vznikol by z toho pravdepodobne nechutný zapáchajúci guľáš, ale jemu sa z toho podarilo pripraviť vynikajúcu pochúťku, ktorú je ideálne zapíjať Pilsnerom 12% (samozrejme zo zálohovanej fľaše).

Jednu hviezdu dávam dole, ale to len preto, že sa jedná o scenár, ktorý má určité obmedzenia oproti klasickým literárnym žánrom, takže som si to nemohol užiť úplne naplno.

8/10

JointlieKat94
05.11.2021 5 z 5

Můj přítel je nečtenář, tento film ale miluje. Já se snažím mu čas od času něco předčítat (snad jen pro ten pocit, který by mohl poznat.. :D ), a tak jsem v antiku zvolila tuto knihu.

Film zná do detailu, dle jeho slov je ve filmu slovo od slovíčka navíc, jen minimum. Jinak je to prý docela přesný. :)

Knihu jsem mu četla při našem delším cestování autem, dočítala jsem včera pred spaním. Sama jsem se snažila nasadit i stejný tón herců, no samozřejmě to nešlo, ačkoliv jsem měla film "stále před sebou". :D

Je to skvělá kniha, příběh o stárnoucím Tkalounovi, kterej chytá druhou mízu a dělá neuvěřitelné. Odchází z práce, nalézá novou. Má neuvěřitelné noční představy. Neuvěřitelný elán do živita. :D Eli se mi taky líbí, jako jejich společné hlášky. Je to prostě dokonalé. :)

Kniha se nám moc líbila. :)

medlovice
28.06.2021 5 z 5

Mám docela ráda film Vratné lahve a tuto knížečku jsem našla v knihovničce na sběrném dvoře. Bavila jsem se při čtení stejně jako při filmu .

lenka7348
03.08.2020 4 z 5

Taková chuťovečka, která vypráví o životě stárnoucího muže. Jelikož jde o literární scénář, odpovídá to již natočenému filmu.

Katka2382
31.05.2020 5 z 5

Krásný film a krásná kniha,prostě od pana Svěráka.Co víc dodat.

Aleh
08.05.2019 4 z 5

Hořká komedie o stáří, o umění stárnout, o rozdílném mužském a ženském pohledu na stáří a přijímání stáří jako nedílné součásti našich životů. Nejprve jsem viděla film, pak teprve přišla na řadu jeho knižní předloha. Měla jsem tak před sebou všechny větší i menší postavy a postavičky této hořké komedie. Ovšem pam Zdeněk Svěrák jako scénárista i jako představitel hlavní filmové role je úžasný. jeho gesta, pohledy očí, výrazy tváře, jeho vnímání reality, spontánnost a vytrvalý boj se stářím je opravdu skvělý a nezaměnitelný.

Hani77
09.01.2019 5 z 5

Knihu jsem si koupila proto, že se mi líbil film. Super, člověk si může představit konkrétní obličeje a jejich gesta ☺.

Aki12
06.01.2019 4 z 5

Vratné láhve přinášejí milý a vřelý příběh na téma věčně neposedného mužského srdce, kterému už jaksi zbytek těla nestačí. Nabízejí zábavný, výtečně napsaný a poutavě podaný sled historek, z nichž jen málo působí za vlasy přitaženě. Kniha je tak skvělá, že se bude líbit nejenom důchodcům, ale i těm z nás, kteří se důchodu v naší zemi asi nikdy nedočkají.

Hathor89
22.07.2018 5 z 5

Jako první jsem viděla film, několikrát, takže jsem samozřejmě v jednotlivých scénách viděla postavy ztvárněné konkrétními herci a moje fantazie měla volno. Ale stejně jsem se smála jako u filmu. Houba vymáchaná na hlavu žáka. Poslíček na kole. Milý životní nadhled vykreslení podzimu života (i když ten v knize vlastně ještě u hlavního protagonisty nenastal). Všechny známé scény doplněné o tvůrčí poznámky. Prostě typický autorský humor Mistra svého řemesla.

mi-380
26.05.2018 5 z 5

Rád jsem si zopakoval autorův originální laskavý humor a smířlivý pohled na seniorský věk. Zároveň jsem si také připomněl, jak je filmová řeč v porovnání s knihou zjednodušená a zkratkovitá (96 stran).
90 % (61 hodnotících, průměr 88 %).

Caa
10.03.2017 5 z 5

Viděla jsem film a po knížce jsem sáhla jen z dlouhé chvíle. Nejen že mě bavila, ale musela jsem se smát nahlas, což se mi zatím povedlo jen u Saturnina. Už jsem ji přečetla podruhé a má stálé místo v mé knihovničce.

montaana219
27.05.2016

Film mě bavil víc.

MaPe
12.04.2016 5 z 5

Dílo Zdeňka Svěráka je má srdcová záležitost a tato knížka nebyla výjimkou.

veronie
30.04.2015 4 z 5

Moje první knížka od Zdeňka Svěráka. Vybrala jsem si jí záměrně, protože film se mi moc líbil. Čtení to bylo velmi příjemné a vtipné. Uvidíme jaké budou další knížky od tohoto autora a zda v nich bude použit jeho milý humor.

WEIL
10.10.2011 2 z 5

Velké zklamání.
Protože mám Z. Svěráka rád, tak nic víc k tomu nedodám.

Miru
25.07.2011 4 z 5

Věrná kopie filmu přepsaná v jednotlivých obrazech do knižní podoby, která je tu a tam doplněná o několik scénáristických poznámek autora, které jsou zábavným zpestřením. Typický Svěrákovský humor, který vám vykouzlí úsměv na tváři.