adlenka adlenka komentáře u knih

Babička pozdravuje a omlouvá se Babička pozdravuje a omlouvá se Fredrik Backman

Ze začátku to šlo velmi ztuha, chvílemi mi až vadila přemíra té pohádkové části, pak jsem to ovšem začala číst nahlas dětem, které naopak tu pohádkovou část hltaly, no a pak už to šlo raz dva.

16.08.2017 4 z 5

Tady byla Britt-Marie Tady byla Britt-Marie Fredrik Backman

Nejdřív jsem četla jeho Babičku, takže nemám předsudky, že? Britt Marii rozhodně nesoudím, to se někdo má, když mu nevadí být hašteřivá babizna. Ale okna má čistá, to se musí nechat.
A je skvělá.

15.08.2017 5 z 5

Ranní rosa Ranní rosa Nada Al-Ahdal

Má můj obdiv, v jejím světě a v 11i letech... její matku nepochopím, holt jiná mentalita. I přes závažné téma mě ale kniha místy nudila a přišla mi tak nějak moc patetická. Nejvíc mě zaujal asi doslov, ve kterém jsou konkrétní fakta, čísla atd.

15.08.2017 2 z 5

Starý kraj Starý kraj Dörte Hansen

Krásná!

07.05.2017 5 z 5

Nesmírný Nesmírný Jussi Adler-Olsen

Musím se přiznat, že mi tentokrát Carl celkem lezl na nervy. Ze začátku. Pak už ne. Ale za Asada palec nahoru (černý humor, haha). Zápletka dobrá, pátrání krůček po krůčku, asi ano, možná oproti jiným severským autorům jsou ty krůčky pomalé, ale snad i právě proto jsou víc uvěřitelné. Přiznávám, že asi do půlky knihy jsem měla pocit, že jsem stále na začátku, pak jsem si všimla, že jsem přečetla už přes 50%, chvilku jsem si říkala, že to bude další kus, kde se vše vyřeší na posledních stránkách, ale vlastně to tak nebylo, celou dobu tam byly ty krůčky a náznaky...
Doufám v další díl, protože tuhle trojku mám ráda. A Gordona už celkem taky.

01.05.2017 4 z 5

Vedra Vedra Lee Child

Tak k tomu mám jediné... Cha! Já to věděla! Nebo alespoň tušila... A Reachera začínám platonicky milovat :-)

12.04.2017 4 z 5

Důl Důl Antti Tuomainen

Ani nevím jak hodnotit, určitě je to čtivé, dobře psané, vlastně celkem dobrý kus. Problém mi dělaly finské názvy :-) a pak mě dost točila hlavní postava, je to "děsnej vocas", jinak ho fakt popsat nedokážu.
Ale jako celek se mi kniha líbila.

18.03.2017 3 z 5

Lovec králíků Lovec králíků Lars Kepler

Ze začátku jsem myslela, že to bude na plný počet hvězdiček. Nakonec 4. Proč? Většina už tu je zmíněná a souhlasím. Podobnost se Zabijáky, záchodová pasáž, vrtulníky, obří zásahové akce... Ovšem Joona mě baví i tak.
Ale na konci mě úplně praštilo do očí - Saga seřeže hlídače, jen aby jí "půjčil" telefon. Volá z něj Joonovi a ten na displeji vidí, že volá Saga?
A ten epilog?! To mě nebaví. Dalšího Joonu bych si koupila i bez tohoto "lákadla".

12.03.2017 4 z 5

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

Prvních zhruba 50 stran jsem myslela, že to nedočtu. Pak jsem se začala chytat. A druhá polovina knihy mi to vynahradila a už jsem jen četla a četla... krásný příběh.

08.03.2017 5 z 5

Varovný signál Varovný signál Lee Child

Reacher je superhrdina a asi mě nepřestane bavit. Jediná výtka k překladu... např. procházeli se 90 minut a ušli 40 mil. Jako fakt?! Kdyby to ušel Reacher, tak ok, ten dokáže všechno, ale že by to ušla tak rychle i křehule Jodie, to nevěřím.

02.03.2017 4 z 5

Věř ve svého boha Věř ve svého boha Sidney Sheldon

Příběh dobrý, některé pasáže baví víc, jiné nudí, konec pro mě zklamání. Za mě je to průměr, dalo se přečíst, ale za pár měsíců nebudu mít tušení, o čem že to bylo. Ale budu vědět, že znovu číst nemusím.

27.01.2017 3 z 5

Mráz Mráz Bernard Minier

Jednoduše mrazivá. Četla jsem po nocích, venku mrzlo, větračkou fičel vítr... A bylo to skvělé od začátku do skoro konce. Za ten konec ve stylu agenta 007 beru jednu hvězdu, nemám ráda náhodná řešení.

07.12.2016 4 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Krásná, lidská, zábavná a dojemná, chtěla jsem si ji šetřit, aby vydržela alespoň na týden, ale nešlo to, když jsem ji druhý večer dočetla, tekly slzy a do toho jsem se musela usmívat.

20.11.2016 5 z 5

Temné kouty Temné kouty Gillian Flynn

Fanoušci G.Flynn prominou, ale za mě velká bída. Snad ještě horší, než Zmizelá. Četla jsem to přes 2 týdny. Obvykle tento typ knih přečtu za 2-4 dny, protože se nemůžu odtrhnout. Tady jsem se nutila tu čtečku vůbec zapnout. Všechny postavy protivné, otravné... ale to i např v Dívce ve vlaku a tu jsem přečetla a bavila mne.
Začátek rozvleklý, něco dít se začalo až tak na posledních 80i stránkách? Jinak nuda. A nacpat všechno to drama do 80i stran je vlastně taky nuda. A ani na konci žádné napětí. Celé to "skvělé" rozuzlení jsem čekala, tedy až na malé detaily.
Ale přitom ten příběh mohl být vážně dobrý, drogy, alkohol, málo peněz, 4 děti, matka samoživitelka, blbá doba... ale všechno to nějak zapadlo. Škoda.

15.11.2016 2 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Málokdy jsem schopná dočíst knihu, kde je mi hlavní postava nesympatická. Tady mi byly nesympatické až protivné všechny postavy, povahově si hodně podobné, a přesto jsem dočetla a byla zvědavá, jak dopadne. Myslím, že kdo je vrah, bylo naznačeno tak ve 2/3? To jen za mě akorát, vědět to od začátku, tuto knihu nedočtu. A knihy, kde se vrah odhalí a vysvětlí motiv na posledních 3 stránkách, taky nejsou můj šálek kávy. A styl psaní z pohledu 3 žen mi vyhovoval. Na autorskou prvotinu je to dobrý výkon.
A ještě ke srovnání se Zmizelou - moc nechápu, co mají společného, krom psaní z jeho a jejího pohledu. Zmizelá mě ohromně nudila. A vlastně už vím - hlavní postavy mi byly taky nesympatické :-) tak to bude ono.

21.10.2016 4 z 5

Provazochodkyně Provazochodkyně Simon Mawer

Jako zakončení Dívky dobré, v porovnání s Dívkou slabé, samo o sobě od nikud nikam. Ale celkově jsem ráda, že jsem to přečetla.

24.09.2016 3 z 5

Dívka, která spadla z nebe Dívka, která spadla z nebe Simon Mawer

Chvílemi napínavé, chvílemi plytké, ale stála za to. Takové Follettovy Kavky pro ženy. Námět podobný, ale tato zařazena v románech, Kavky v thrillerech. To říká vše.
A mimochodem, proč odevzdala svůj věneček prvnímu mužskému, to mi je úplně jasné. V jejím věku a situaci bych to taky udělala. Lepší první mužský, než krystaly :-)

17.09.2016 4 z 5

Děti, které přežily Děti, které přežily Richard Dean Rosen

Knihu nechci hodnotit, ale ráda bych trochu upřesnila anotaci, protože podle ní jsem čekala něco jiného. Samotný příběh tří dívek je v podstatě jen jakýsi úvod do děje, hlavní obsah knihy je totiž taková psychologická sonda do života skrývaných dětí mnoho let po válce. Jak v sobě tento zážitek dusí či nedusí, jak cíleně nevzpomínají a mnohdy i zapomínají. Ta část byla pro mě trochu zmatečná, přeskakování v čase, událostech, i v jednotlivých osudech, neustálé přidávání dalších jmen a dalších osudů po. Asi bych to trochu přeskupila, ale nevadí.

Je škoda, že vyprávění o době ukrývání není věnováno více stran. Osobně mě velmi zasáhl příběh Selmy (alias Žofie, Sophie ) a její matky. Ten neustálý strach, že 5iletá dívka řekne něco "nevhodného", to postupné odcizení. Navíc tento příběh byl podaný jak ze strany dcery, tak ze strany matky. A ano, úhel pohledu a jsou to dva různé příběhy.

Pro mě by byla kniha o kousek lepší, kdyby byla pojata jako příběh Sophie, klidně od dětství do dospělosti, ale tak nějak postupně a uceleně.

Ale i přesto, stojí určitě za přečtení! Jen nečekejte, že " Kniha se věnuje i tematice vlivu dětských traumat na život v dospělosti obecně", ale že "Kniha se věnuje PŘEDEVŠÍM tematice vlivu dětských traumat na život v dospělosti obecně".

17.09.2016

Přítelkyně smrti Přítelkyně smrti Bernhard Aichner

Zklamání. Poté, co jsem četla přídavná jména - temná, napínavá, morbidní, jsem asi čekala úplně něco jiného. Srovnání s Dexterem je asi prvoplánové, nicméně pro mě naprosto neopodstatněné. Knihu jsem přečetla poměrně rychle, začátek se mi líbil, pak už nuda. Neustále jsem čekala zvraty, napětí, překvapení, odhalení, ale vlastně se to všechno dalo čekat.
A z čeho mi oko tikalo - překlad, místy to dost vázlo. Seděla u computeru a otevřela pořadač, ve kterém našla videa a fotky??? Cože?! Vážně pořadač? Ano, folder se tak přeložit jistě dá, ale proč tady? Složka!!! Pro příště...

08.09.2016 2 z 5

Stalker Stalker Lars Kepler

Začnu kritikou. Margot a její jídlo mi nesedlo, byla mi vyloženě protivná a její těhotenství pro příběh zbytečné. Chtěla bych víc Joony. Pasáž, kde "pachatel" je na útěku mi přijde nereálná, vždyť na sobě neměl ihned po žádnou krev, ale hlavně, proč už z toho auta nevolal policii, nebo alespoň Margot, ok, Joona to nebral, ale 112ka snad fungovala, ne? A že ho policie nechytla... no dobře, ale....

Na druhou stranu, ta kniha byla skvělá, napínavá, čtu v noci s otevřeným oknem, většinou. Tentokrát bylo okno zavřené, žaluzie 3x zkontrolované...
A jelikož jsem četla komentáře, že vraha těžko uhodnout, tak jsem se od začátku snažila vymýšlet ty nejmíň pravděpodobné, a... nic. Neuhodla.

29.08.2016 3 z 5