Děti, které přežily

Na osudech tří židovských dívek – z Polska, Holandska a Francie – autor otevírá téma židovských dětí, které přežily druhou světovou válku v úkrytech. Dočteme se o polské Židovce Sophii, které spolu s její matkou zařídil jejich otec falešné doklady a rodné listy prokazující křesťanský původ. Sám krátce poté zmizel a rodina o něm už nikdy neslyšela; matka tak s malou Sophií zůstala sama a v neustálém strachu z prozrazení přežily celou válku. Díky tomu, že hovořila německy, pracovala jako písařka u místního SS důstojníka, který ani netušil, že zaměstnává Židovku. Malou Floru odložila matka nejprve do kláštera, a když i tento úkryt začal být příliš nebezpečný, putovala holčička do bezdětné rodiny francouzsko-švédských manželů, kteří byli chráněni švédskou ambasádou. Malou Carlu zase spolu s její matkou ukrýval holandský holič. Kniha se věnuje i tematice vlivu dětských traumat na život v dospělosti obecně: v kariéře, navazování vztahů, ale i v psychické vyrovnanosti a povědomí o vlastních kořenech....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/298303/big_deti-ktere-prezily-sDB-298303.jpg 3.759
Literatura faktu, Biografie a memoáry

Vydáno: , Ikar (ČR)

Such Good Girls, 2014

Kniha Děti, které přežily

dr.romca

Osudy tří různých dívek z různých zemí, které se musely skrývat během války. Jejich matky udělaly vše, aby přežily. Některé se musely vzdát i jména a víry....
Překvapila mě i druhá část knihy, která je vyrovnání se s tím vším v dospělosti. Rozhodně jejich strach neskončil květnem 1945.

Lothar.777

Přečteno, není to sice standardní válečná nebo táborová literatura, ale něco do sebe to má. Jak asi vyrůstaly děti, které buď rodinu ztratily úplně, nebo se jim rodiče naprosto odcizily, musely se vzdát náboženství a kolikrát i života a byly svědky toho, jak si na cizím neštěstí leckdo kolem napakuje břuch. No, opravdu spíš trochu okrajový téma, ale pro leckoho z nich to bylo po psychický stránce horší než tábor.

Pauvka

Začátek dobrý, ale od půlky druhé kapitoly jsem knihu odložila.

Čičolina
02.01.2020

Tak takto pojatá kniha o holocaustu mě nadchnula. Jasně, lehčí je číst drastický příběh, který časem překryje jiný, ale Rosen mi dalšími kapitolami nahradil debaty na toto téma, které, jak sám píše, nikdo nechce absolvovat. Po Anně Frankové má člověk představu o skrývání, ale dál nic. Takové dopady jako ztráta identity, náboženství, lásky k rodičům, k dětem, paradoxní antisemitismus, zneužívání, to je hutné téma a bolavé. A musí se o tom vědět.

LiloCZ
22.06.2019

Pro mě zcela nový pohled na holocaust a jeho dopad na děti, které semusely se vším vyrovnat jinak než dospěli.

Nicolka77
11.03.2019

Z knížky mě až mrazilo..Musím říct, že jsem věděla, že ta knížka bude opravdu děsivá, ale až takhle? Vůbec jsem nevěděla, že je tolik děti, které přežily. Bylo to pro mě opravdu hrozně naucne si to přečíst. Určitě si knížku někdy příště zase přečtu! :)

farao14
24.11.2018

Začátek byl hodně zajímavý a smutný, Ale konec jsem nedočetl. Strašně nezajímavý a zdlouhavý.
Myslím si že knize hodně ubližuje.

Katulinka69
26.10.2018

Přečetla jsem jen příběhy.