adevis adevis komentáře u knih

Dům na samotě Dům na samotě Michaela Klevisová

Na knihu jsem se těšila, i když jsem k ní přistupovala dost obezřetně. Předchozí čtenářka ze štafety čtení vzdala, místy jsem ji chápala, ale přesto jsem vydržela do konce. Kniha mě bavila i nebavila, pocity se často střídaly.
Vandě bych dala lepáka, Olze asi občas taky, Jiří by si jich pár taky zasloužil a Indy jakbysmet. Všechny bych zlepákovala, hh. Myslela jsem, že vrazi jsou snad všichni. Kritéria a prvky detektivky to splnilo, ale rozuzlení a odhalení vraha zabralo autorce stránku a půl, konec, šmitec. Nic víc. To mi přišlo dost málo! Další knižní konec, kterej mě fakt nas*al.
Na film se nechystám. A bohužel mě tato kniha nepřesvědčila o tom, abych si od autorky přečetla něco dalšího.

Protože a jelikož pro mě byla kniha průměrná, dávám ji 2,5/5*. Četla jsem lepší, ale i horší.

13.04.2023 3 z 5

Stanice odložených lásek Stanice odložených lásek Hana Marie Körnerová (p)

Stanice odložených lásek je úžasná kniha a již po třetí se mi potvrdilo, že paní Körnerová umí psát a že je to dokonale čtivé. Kniha se četla lehce, možná proto jsem ji přečetla za dva dny.
Nejmilejší na celém příběhu byly emoce a i když to bylo předvídatelné, bavilo mě to od první do poslední stránky. Laděna měla v životě spoustu smůly a naopak Kamila spoustu štěstí. I přesto byly výborné kamarádky. Osudy obou postav byly nádherně propletené a vše dávalo smysl.
Příběh to byl naprosto skvělý. Knize nic nechybělo.

Těším se na další autorčinu knihu Dokud se budeš smát, která navazuje na tuto.

13.04.2023 4 z 5

Stehy Stehy Sára Zeithammerová

Anotace mě zlákala. Moc jsem se těšila na příběh, který mi roztříští srdce na milion střípků, ale bohužel se má očekávání nenaplnila. Děj knihy byl pro mě dost zmatečný. Annino i Luciino vyprávění se mísilo s minulostí i přítomností a často jsem se v knize ztrácela. Ani jedna z hlavních postav mi nebyla sympatická a Hynek? O tom raději ani nemluvím.
Kniha mi ale přece jen něco dala. Neobvyklý vhled do života lidí, kteří si nesou obrovské šrámy na duších i srdcích. Ne nadarmo se říká, že vzory z dětství si neseme až do dospělosti.
Začátek byl skvělý, ale ten konec? Ten mě doslova nas*al.
Hodnotím 2,5/5*.

"Nemohla jsem si vzpomenout, kdy se tohle všechno stalo, kdy mě manžel, který mi sliboval, že už nikdy nebudu sama, nechal samotnou."

31.03.2023 3 z 5

Zahrada mrtvých duší Zahrada mrtvých duší Lukáš Boček

Příběh i jazyk díla je naprosto dokonalý. Po 130 stranách čtení jsem toužila znát rodinné tajemství, které mělo opravdu zůstat raději navždy pohřbeno
Kniha má skvělou, i když ponurou atmosféru. Pusťte si ke čtení playlist, který sestavil sám autor, bude Vám běhat mráz po zádech. Ještě bych ráda zmínila, že oceňuji, že mezi českými autory vznikl další příběh, který se věnuje tomuto závažnému tématu.

Kniha mi dělala společnost při dlouhých cestách ze severu do Prahy. Vybrala jsem si skvělou společnici. Hudební podkres, ponuré čtení, temný autobus. Velká paráda.
Myslím Lukáši, že jste si se Zahradou mrtvých duší nasadil vysokou laťku, ale určitě ta další kniha bude ještě lepší, věřím Vám :) a těším se. Jsem spokojená a moc děkuji!

"Uplynulý roky mezi námi vyhloubily už natolik širokou propast, že v sobě nenajdu sílu, abych se ji pokoušela přemostit."

31.03.2023 4 z 5

Vrah andělů Vrah andělů Andrew Mayne

Koho z Vás tento americký autor minul? Nikoho? Chápu. Po jeho první knižní sérii Šelma, po druhé sérii s vyšetřovatelkou Sloan, Mayne přichází s další sérií a tentokrát nám představuje něco úplně nového. Agentku FBI Jessicu Blackwood, která se ve své minulosti věnovala kouzelnictví a iluzím.

Pro tento případ se Jessica Blackwood dokonale hodí, protože se podezřelý nabourá do webových stránek FBI a umístí na ně šifru odkazující na hřbitov v Michiganu, kde je objevena mrtvá dívka vylézající ze země. Poté podezřelý získává přezdívku Čaroděj, protože jeho první i další temné vraždy jsou vlastně zázraky, iluze. Dokáže se s tím Jessica i přes svou kouzelnickou minulost, která díky případu vyplouvá na povrch vypořádat? Pokud ne, může se sama stát jeho další obětí

Upřímně, kniha měla skvělý rozjezd. Skvělý začátek. Nedokázala jsem ji odložit. V poslední třetině knihy mě to už ale pomalu opouštělo. Netuším, co se stalo špatně. Možná kdybych knihu přečetla znovu, bylo by to lepší. S holkama v SČ jsme se taktéž shodly.
Každopádně, velké plus, které bych ráda zmínila je to, že autor dokázal překvapit tím, že v knize několikrát zmiňuje webový odkaz, na který opravdu nemějte strach kliknout. Budete překvapeni :)
A cením si iluzionistky pracující jako agentka FBI. To bylo něco úplně nového. A i přes menší zklamání si další díl ráda koupím. Do sbírky :)

22.03.2023 4 z 5

Jizva Jizva Danuta Chlupová

Hlavní postavou tohoto příběhu je Katarzyně (česky Kateřina), která po celý svůj čtyřicetiletý život nikdy neopustila rodné Polsko. Teď se ji ale naskytne pracovní příležitost, která ji nabídne otevřít novou pobočku v Ostravě. Zaměstnává studenta Martina, od kterého se dozví o tragické historii blízké vesnice Životice: v srpnu 1944 zde nacisté v odvetě za partyzánský útok na příslušníky gestapa zastřelili během jednoho nedělního rána třicet šest mužů. Kateřině se začne skládat obrázek a dojde ji, že tato událost může mít spojitost s její devadesátiletou tchýní. Rozjíždí proto pátrání na vlastní pěst.

Od knihy jsem neměla žádná očekávání, ale byla jsem nadšená. Nejprve jsem se do děje a vyprávění lehce zamotávala, jelikož autorka střídá minulost a současnost, ale pak to do sebe začalo hezky zapadat. A nedokázala jsem přestat číst. Některé části mnou rezonovaly ještě dlouho po dočtení, byly surové. A pak to do sebe všechno krásně zapadlo a já zůstala sedět s otevřenou pusou.

O tragické události v Životicích toho upřímně moc nevím, takže musím si konečně přečíst Šikmý kostel. Snad co nejdřív :)

21.03.2023 5 z 5

Život jedna báseň Život jedna báseň Colleen Hoover

Když jsem se dozvěděla, že po letech znovu vyšla úplně první kniha od Colleen, hned jsem dělala objednávku a téměř hned se do ní pustila.

Osmnáctiletá Layken bolestně prožívá smrt svého otce a stává se oporou matce i malému bratrovi. Rodina je nucena se přestěhovat přes celou zemi a v novém bydlišti Lake poznává Willa, kluka ze sousedství s jedinečným smyslem pro humor a vášní pro poezii. Ale není to tak dokonalé, jak se na první pohled zdá, vztah totiž končí kvůli šokujícímu odhalení

Tuto úspěšnou autorku romantických příběhů mám mezi oblíbenými, tudíž nikoho nepřekvapí, že se mi kniha líbila. I když to nebylo tak dokonalé jako u předchozích knih, které se mi dostaly do rukou. Je vidět, že je to autorčina první kniha. Básně byly skvostné. A láska mezi Lake a Willem taktéž.
Knihu hodnotím 3,5/5*

21.03.2023 4 z 5

Tohle město, tahle řeka Tohle město, tahle řeka Martina Leierová

Tato kniha od české autorky Martiny Leierové pro mě byla obrovským překvapením a ráda bych Vám o ní něco napsala.

V knize na vás čeká dokonale popsaný příběh jednoho domu v nenápadné ulici Města poblíž Řeky. A zároveň také příběhy jeho obyvatel. V činžáku bydlí spisovatel Hilský, který se vám bude zdát nudný. Podnikatel Majer, který skrývá tajemství. Agorafobička Klára, paní Cartierová, fotografka a ornitoložka Róza - za mě rozhodně nejzajímavější postava.
A kam se vlastně ztratil domovník Vrána?

Budete mile překvapeni, věřte mi. Příběhy obyvatel domu se totiž nenápadně proplétají, vyprávění graduje k závěrečné události, která vám nedá spát, dokud knihu nedočtete do konce.
Rozhodně vás překvapí jazyk díla - metafory, personifikace. Je to prostě skvělý. Možná se v některých postavách najdete úplně stejně jako já v Róze a jejím životním příběhu. Byla jsem místy až dojatá.

08.03.2023 4 z 5

Kosti v srdci Kosti v srdci Colleen Hoover

Beyah odpočítává dny, aby za sebou mohla nechat minulost a vydat se na cestu za lepšími zítřky. Nečekaná smrt ale způsobí, že Beyah nemá kam jít a je nucena strávit zbytek léta v Texasu s otcem, kterého sotva zná. Do života ji vstoupí Samson. Na první pohled nemají nic společného, jelikož Beyah pochází z chudé rodiny, kdežto Samson je bohatý a na poloostrově si drží svou prestiž. Přece jen mají ale jedno společné: oba jsou přitahováni smutnými věcmi, což znamená, že jsou přitahováni jeden k druhému

Hledám vhodnou citoslovci, kterou bych vyjádřila pocit, který jsem měla po dočtení, ale řeknu to stručně a jednoduše. Bylo to dokonalý. Od první stránky do poslední. Colleen mě opět rozesmála i dojala. Srdce mi zahřála i zlomila. Slzy i radost jsem cítila. Co víc si přát.

Potřebovala jsem být sama tím důvodem, proč se stanu tím, čím se stanu.
Možná nemusíte znát něčí minulost, abyste věděli, co je to v současnosti za člověka.

Jakožto čtenář především thrillerů nebo rodinných dramat málokdy sahám po romantice, protože mě děsí klasické klišé, ale od Colleen mi to klišé ani trošku nevadí. Je to nejlepší autorka romantiky, která mi v dubnu 2021 s knihou To nejlepší v nás přišla pod ruku. Děkuji! A těším se na další nečtené knihy, které mám připravené doma v knihovně.

08.03.2023 5 z 5

Vypravěč Vypravěč Anna Bolavá (p)

Krásně vypadající kniha od Anny Bolavé. Ano, obálka je fakt skvělá, i to, co je pod přebalem, ale

V samostatném románu od úspěšné české autorky se setkáváme s malým Vítkem Křížem a jeho bratrem Jáchymem. Bratři tráví dětství u dědečka v Běstvinách, což je místo jako stvořené pro prastarou legendu. V zámecké zahradě se totiž hýbe kompost. Hluboko pod zemí prý žije červ, kterého je potřeba krmit všemi různými emocemi a sem tam i něčím živým. Až dědeček zemře, jeden z vnuků bude muset nastoupit na jeho místo a o Běstviny se postarat. Bude muset zabít, aby legenda pokračovala.
Bratři jsou dnes dospělí a v příběhu se vrací do Běstvin, aby tajemnému stvoření odvyprávěli poslední kapitoly po svém

Dobře, tahle kniha měla skvělý potenciál. Skvělý rozjezd. Skvěle jsem se začetla. Opravdu mě to bavilo! Jenže pak se to zlomilo a já se musela do čtení nutit. Často jsem se v textu ztrácela, nerozuměla jsem ani jedné postavě. Nedokázala jsem se začíst, soustředit se a ani ta skvěle tajemná atmosféra tomu nepomohla. Bohužel. Raději jsem sahala po jiných knihách.

Autorčina série Do tmy byla mnohem lepší a já se těším, až si jednou napravím chuť přečtením posledního dílu: Před povodní.

Hodnotím 2,5*/5* a upřímně když ji vynecháte, o nic nepřijdete.

08.03.2023 3 z 5

V druhém pokračování knižní série s názvem Můj tak trochu komický románek se setkáváme s Belle, svatební koordinátorkou a Chrisem, namyšleným a prachatým hráčem amerického fotbalu.
Co se stane, když na sebe tato dvojice zcela náhodou narazí v letadle, při letu do New Yorku? To si nechám pro sebe, ale věřte, že po třetí kapitole vás kniha nepustí a budete chtít vědět, jak tohle zamotané klišé dopadne.
Klišé jsem ale nepoužila ve špatném slova smyslu, protože tyhle klišé jsou skvělý.

Nejspíš se budu opakovat, ale knihy této americké autorky mě fakt baví! Jsou výborně oddechové, protkané humorem a erotikou. Všechny její knihy včetně předchozí série doporučuji!

A věděli jste, že před pár dny vyšel třetí a zároveň závěrečný díl této série? Nese jméno Moje (tak trochu) dočasná chůva a já se na knihu moc těším.

08.03.2023 4 z 5

Osudné svědectví Osudné svědectví Robert Bryndza

Opětovné shledání s Erikou Fosterovou mi udělalo upřímnou radost. Tuto sérii jsem si zamilovala a každá kniha je výborná. Jsem ráda, že tomu u této sedmé knihy nebylo jinak.

Erika Fosterová se úplnou náhodou během večerní procházky v okolí svého bydliště v Blackheath ocitá na místě činu. Brutálně zavražděná žena je Vicky Clarkeová, která měla svůj vlastní podcast o skutečných zločinech. Samozřejmě to není tak jednoduché a po odhalení několika skutečností se vyšetřování dlouho nedaří přiblížit k úspěšnému odhalení vraha, který může kdykoli udeřit znovu.

Detektivky z pera Roberta Bryndzy jsou všechny skvěle čtivé a napínavé do samotného konce. A já jsem zase byla do toho samotného konce úplně mimo. Osudné svědectví byl skvělý návrat k Erice, jejímu životu a všem oblíbeným postavám z týmu. Jsem ráda, že se autor rozhodl pokračovat a těším se na další knihu z této série.

Bertík a čmuchadlo Bertík a čmuchadlo Petra Soukupová

Bertík a Čmuchadlo byla má poslední nečtená kniha v knihovně od Petry Soukupové a konečně na ni přišla řada.

Bertíkovi je devět. Rodiče se rozvedli a on žije s maminkou a Richardem, kterého nemá rád. Celá tahle životní změna je pro něj obrovsky těžká a proto se bouří, vzteká se a dělá naschvály. Prázdninové setkání s tajemným mluvícím tvorem mu změní pohled na svět. Čmuchadlo mu pomůže pochopit, že vztahy mezi lidmi nejsou tak jednoduché, jak by si přál a že to, co je důležité, pořád má.

Kniha pomůže dětským čtenářům alespoň z části pochopit a smířit se s tím, co pro ně může znamenat rozvod rodičů. Těžké téma. A já jsem ráda, že se teď díky mě dostane tato kniha z roku 2014 do Vašeho zorného pole alespoň zde, na mém instagramu.

„My čmuchadla musíme pomáhat dětem. Občas objevíme někoho, kdo je rozzlobenej nebo smutnej, a když se s tím nic neudělá, tak by mohl špatně skončit“.

Opět jsem se přesvědčila, proč je autorka v mém knižním světě již pár let na prvním místě. Je totiž úplně jedno, zda píše rodinné drama nebo knihu pro dětské čtenáře. Všechny Vás chytnou za srdce… a jen tak nepustí.
A ty ilustrace jsou opět dokonalé!
Hodnotím 5/5* a budu doporučovat všude kolem.

08.02.2023 5 z 5

Trosečníci Trosečníci Lucy Clarke

Dvě sestry, Lori a Erin si zarezervují dovolenou v luxusním letovisku na Fidži. Noc před odletem se mezi nimi strhne hádka a Erin se druhý den na letišti neukáže. Lori odletí sama i přes nepříjemný pocit, že něco není v pořádku. Letadlo během cesty zmizí a Erin zůstane sama. Pracuje jako novinářka a je odhodlaná zjistit pravdu. Po dvou letech se objeví něco, co ji v klidu rozhodně nenechá.

Před čtením jsem vůbec nečetla anotaci. Prostě jsem věřila tomu, že to bude skvělý. A bylo. Po zjištění, že knihu doporučuje B. A. Paris jsem byla nadšená.
Děj má skvělý spád a nudit se rozhodně nebudete. Z luxusní dovolené se náhle stává boj o přežití, který vás nenechá ani na chvíli v klidu. A budete chtít číst a číst a vědět, co se krucinál s letadlem tehdy stalo. Po dočtení Vám spadne brada.

Dovolím si po dlouhé době výpisek:
“Musím to vidět na vlastní oči. Znáš ten pocit, když si přečteš dobrou knížku a úplně tě přenese do jiného světa? Tvoje fantazie ten svět zná, ale svoje tělo neoklameš. Ono ví, že jsi celou dobu nevstala z gauče. No, a právě tak se cítím celé dva roky já. Tedy že jsem zjistila spoustu věcí, ale přitom jsem neopustila gauč.”…

Nikdo není sám Nikdo není sám Petra Soukupová

Tato česká oblíbená autorka je pro mě už několik let na prvním místě. A po přečtení knihy Věci, na které nastal čas jsem věděla, že si potřebuji přečíst všechny. Takže jakmile nakladatelství Host Brno zveřejnilo, že bude v prosinci vycházet nová kniha od Petry Soukupové, předobjednávka byla samozřejmostí.

Nikdo není sám,… ale možná by někdy chtěl. Anebo jsme sami naopak všichni - bez ohledu na to, s kým nebo jak žijeme?
Hlavní hrdinka Veronika má skvělý život. Práci, která ji naplňuje, manžela, který ji rozumí a dvě pubertální děti, se kterými není žádný větší problém. Jediné, co její životní rovnováhu narušuje je špatný vztah s rodiči a nečekaná matčina smrt. Spokojený život se ji náhle začne rozpadat jako domeček z karet.

Především bych ráda vyzdvihla autorčin styl psaní, který mě zaujal hned při čtení její první knihy. Syrovost, absurdita a dokonalé popisy všedních rodinných bitev. Cítím velký vděk za to, že mohu být jeden z mnoha čtenářů těchto rodinných dramat.

Díla Petry Soukupové bych mohla číst pořád a v posledních dnech si pohrávám s myšlenkou, že bych si Věci, na které nastal čas přečetla znovu.

Símka Símka Lucie Hušková

Třiadvacetiletá Simona, které všichni říkají Símka, žije s mámou v domě po babičce. Přála by si žít jako obyčejná mladá žena, prožívat první lásku a snít o své budoucnosti, ale namísto toho musí snášet matčiny proměnlivé nálady a fyzické tresty.
Celý život touží po matčině lásce, která se ji nedostává a v dospělosti ji potká událost, která zamává celým jejím životem.

Zase to nebylo vůbec lehké čtení. Téma rodičovské nelásky mi rvalo srdce na kusy. Pokud se chcete dobrovolně zničit, běžte do ní.
Na druhou stranu se v knize objevila postava babičky, která byla miloučká a zasloužila by zlatou medaili.
Autorčina prvotina mi rozervala srdce, ale pokud napíše něco dalšího, ráda si knihu pořídím a přečtu.

26.01.2023 4 z 5

Neděle odpoledne Neděle odpoledne Viktorie Hanišová

Knihy z pera této autorky jsou pokaždé k zamyšlení a skrývají těžká témata…
…anotace nám napoví, že tomu u této knihy nebude jinak.

Příběh o trápeních a tragédii jedné rodiny vyprávěný ze tří perspektiv nám poodhalí životy Tea a jeho rodičů. Teův život je pomalý a ubíjející. Samotářská matka ho vzdělává doma a vodí ho do náboženského centra. A otec každou neděli odpoledne odchází neznámo kam. Dospívání ale nelze ovlivnit a Teo se po nástupu do školy a získání nového kamaráda začíná od rodiny vzdalovat. Nikdy ho ale nepřestane zajímat, kam jeho otec několik let pravidelně každou neděli odchází…

Jazyk, kterým autorka píše je skvělý, i když jsem si musela tentokrát chvíli zvykat, protože se v knize objevují nespisovné výrazy. Teo mi byl sympatický, ale v části o jeho dospělosti mě spíš začal rozčilovat, i když se jeho chování dalo pochopit. Části o rodičích byly výborné a vše do sebe krásně zapadlo.
Kniha poukazuje na životní omyly, míjení i sbližování. Ano, je to depka, ale bude se Vám líbit :)

25.01.2023 4 z 5

Nová zkouška Nová zkouška Kinga Litkowiec

Po přečtení prvního dílu, knihy Cizí dluh jsem věděla, že v této sérii budu rozhodně pokračovat…

Druhý díl erotické série Démoni z Los Angeles nám poodhaluje vztah Jessicy a Liama z úplně jiné perspektivy. Drsný a ďábelský Liam objevuje své ztracené city a srdce. Jessica zjišťuje, že to, co pro ni bylo ze začátku nepřijatelné a děsivé se ji začíná líbit. Zároveň se do životů dvou hlavních hrdinů připlétají noví hráči, kteří nechtějí hrát tak úplně fair play…

Kvůli čemu jsem se do této série pustila? Hmmm. Zbytečná otázka, že ano.
Příběh se v tomto díle stal vedlejším, i když to bylo na jedno brdo a pořád dokola… erotické scény a dějová linka byly… mmmm jedno velké SPOKO :)) Opravdu musíte tuhle literaturu brát jako oddechovou, protože žádné velké zázraky se konat nebudou.

Odbočka v lesích Odbočka v lesích Kateřina Karolová

Milujete les? Já jo. Po dočtení Odbočky v lesích budete mít možná chuť na osamocenou procházku lesem jako já. Nebo taky ne, už nikdy.

Byla to má první zkušenost s autorkou a nejspíš se ještě někdy setkáme, ale…

Představte si klasickou hororovou šablonu. Parta přátel vyrazí na dovolenou do opuštěné oblasti Beskyd, na ranč. Navigace jim napovídá, že zkratkou to bude rychlejší. Někteří z party sice váhají, ale nakonec se skupina odbočkou vydá. Záhy každý z přátel postupně zjišťuje, že toto rozhodnutí bylo špatné.

Co je třeba vyzdvihnout, to je neuvěřitelná čtivost. Kniha je zaručený „vytahovák“ z čtecí krize, protože ji nedokážete odložit. Ani jedna postava mi nebyla ničím sympatická, všem bych dala facku. Zprvu jsem tipovala, kdo zemře jako první a pak jsem si zcela upřímně začala přát, aby se pozabíjeli navzájem. Co už. Když už se kniha začala rozjíždět, těšila jsem se, že začne pořádný horor, ale nedočkala jsem se. Čekala jsem prostě víc. Konec mě zklamal, kdyby to celé „záhadno“ bylo ještě více vysvětlené, celkový dojem by byl lepší.

Dobře, takže Odbočka měla obrovský potenciál, i přes klasickou hororovou šablonu, ale znovu už ne. Obálka je ale krásná!

Poslední opuštěná dívka Poslední opuštěná dívka Lisa Unger

Wren Greenwoodová se seznámila pomocí mobilní aplikace s Adamem Harperem. Zprvu si myslela, že to bude nezávazná známost, ale zamilovala se. Řekla mu o sobě a své minulosti příliš brzy, když Adam najednou zmizel. Profil z aplikace byl vymazán a telefon odpojen.
Zanedlouho se dozvídá, že nebyla jediná zamilovaná dívka s pohnutou minulostí a díky soukromému detektivovi zjišťuje, že již tři dívky před ní záhadně zmizely společně s Adamovou digitální stopou.

Předchozí autorčinu knihu jsem nečetla, takže nemám s čím srovnávat. Lépe pro vás. Poslední opuštěná dívka se četla velmi dobře, i když forma psaného textu byla malinko odlišná. Hlavní postava Wren vyprávěla příběh pomocí ich formy a často promlouvala k Adamovi, až jsem měla někdy pocit, že mluví k mé osobě.

Kniha je to dlouhá, pokud ji přečtete rychle, nejspíš vám dá víc, než mě. Pro mě je to kniha, která lehce zapadne. Za dva týdny si ji bohužel nebudu pamatovat. Ovšem musím vyzdvihnout to, že z psychologického hlediska v ní najdete spoustu.
Já mám asi prostě radši svižnější thrillery v podání Shari Lapeny a B. A. Paris.