ADE138 ADE138 komentáře u knih

Strážce nádrže Strážce nádrže Zdeněk Svěrák

Krásný příběh psaný v dopisech. Milý, inteligentní a laskavý humor. Přesně to, co od pana Svěráka známe a máme rádi...

12.05.2019 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Krásný příběh. Paní Mornštajnová, děkuji za něj!

02.05.2019 5 z 5

Divoký zázvor Divoký zázvor Anchee Min

Čteno ihned po Divokých labutích, i když se to tu ve fóru nedoporučuje :-)
Labutě jsou obsažnější, víc vypovídající, tohle je jen jeden beletristický příběh z mnoha, který se odehrál během kulturní revoluce v Číně.
I tak hodnotím kladně, příběh je silný, drsný a neuvěřitelný v tom, jak jedinec dokázal zfanatizovat a ovládnout celý národ a poznamenat několik generací...

26.04.2019 5 z 5

Divoké labutě Divoké labutě Jung Chang

Autorka na osudech tří generací své rodiny popisuje dějiny Číny ve 20. století.
I když se mi kniha nečetla zrovna snadno,(je hodně popisná, minimum dialogů) tak určitě stojí za přečtení. Režim předsedy Maa si ve své zrůdnosti nezadá s fašismem. Přiznám se, že nerozumím čínské mentalitě, nechápu ten fanatismus, nekritické zbožňování Maa, absolutní ztrátu soudnosti a zdravého rozumu.
Tato knížka by měla být v povinné četbě pro středoškoláky.

25.04.2019 5 z 5

Hora mezi námi Hora mezi námi Charles Martin

Posloucháno jako audiokniha, načteno Markem Holým.

Román nejen o tom, jak přežít v zimních horách po pádu letadla, ale i lásce, víře, naději...
Líbil se mi příběh, retrospektivní vzpomínky z Benova mládí, vztah k otci, k Rachel, manželský život, ale i popis divoké přírody, až návodné postupy, jak přežít. Konec byl nečekaný, i když tušený a poprvé se mi stalo, že jsem se u audioknížky rozbrečela.

Dobrá práce, pane Holý :-)

24.04.2019 5 z 5

O malíři O malíři Pavel Čech

Nijak složitý příběh, citlivě a poeticky nakreslené, minimum slov, hodně prostoru pro vlastní fantazii, tak, jak je u pana Čecha obvyklé... krásné, děkuji!

15.04.2019 5 z 5

Chata v Jezerní kotlině Chata v Jezerní kotlině Jaroslav Foglar

Knihu jsem měla ráda v dětství. Nově posloucháno jako audiokniha, namluvená Pavlem Neškudlou (mimochodem skvěle načtená, moc se mi líbila i zvolená hudba). Ale příběh sám o sobě ... nevím, možná jsem se k tomu neměla vracet, a zapamatovat si jen to nadšení z dětství. Od poloviny knihy jsem měla pocit , že poslouchám žárlivý milostný román spojený s protikuřáckou kampaní

15.04.2019 3 z 5

Cizinka Cizinka Diana Gabaldon

Poslouchala jsem jako audioknihu, čtenou Jitkou Ježkovou.
Seriál jsem neviděla, krom anotace jsem nevěděla, do čeho jdu.
Audioknížka se mi líbila, paní Ježková byla dobrá volba k načtení. Příběh je přitažený za vlasy - ne nevadí mi cestování v čase, ale spíš to, jak se hlavní hrdinové vždy a za všech okolností dostanou z každé šlamastiky, akce střídá akci, proložené romantikou a erotikou. Ale líbil se mi popis života v 18. století, to, jak se Claire snaží využít své znalosti a schopnosti v tamní době.
Doufám, že i další díly vyjdou jako audiokniha, do čtení těch cca 800 stránkových knih se mi pouštět nechce.

25.03.2019 4 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Paní Mornštajnová jste skvělá vypravěčka. I když jsou životy členů Mánesovic rodiny méně vypjaté než třeba v Haně, tak knížka je dobře napsaná, čtivá a můžu doporučit. A těším se na Tiché roky!

22.03.2019 5 z 5

Transport za věčnost Transport za věčnost František Tichý

Kniha popisuje válečné události z pohledu party 12 letých chlapců. Život židů v Praze, znepříjemňování jejich života, omezení, zákazy. Později odchod do transportů a odjezd do Terezína, každodenní život v terezínském ghetu.
V knize jsou ukázky z dopisů, které posílal tatínek jednoho z hrdinů z vězení, kde byl zavřený za svou protinacistickou činnost a básně Hanuše Hachenburga.
Ke konci knihy je autorovo vysvětlení, co z románu jsou skutečné události a co jeho fikce.
Kniha je určena pro děti od 10 let, i když osobně bych ji dala číst až dětem o trochu starším (cca od 12 let). Knížka, i když je o neradostném období našich dějin, je psána velmi čtivě, pěkně - až foglarovsky

18.03.2019

Stopařův průvodce Galaxií Stopařův průvodce Galaxií Douglas Adams

Tato knížka je klasika, kterou jsem četla několikrát. Nově jsem ji ale slyšela jako audioknihu, načtenou Vojtou Dykem. Naprosto úžasný. Když jsem ale slyšela tu část, kde promlouvá Hlubina myšlení, nejvýkonnější počítač všech dob... Tak teď bohužel vím, kdo to doopravdy je: Propadejte panice!!!

14.03.2019 5 z 5

Narodili se, aby přežili Narodili se, aby přežili Wendy Holden

Autorka postupně popisuje životní osudy tří žen. Předválečné roky, potom válku, během které skončily v koncentračních táborech a zázrakem se jim povedlo nejen přežít, ale i porodit děti, které také měly štěstí a zůstaly na živu.
Kniha je skvěle napsaná, ale rozhodně se o ní nedá říct, že je líbivá.
Dostala mě část vyprávění o lidech z Horní Břízy a o panu Pavlíčkovi.

14.03.2019 5 z 5

Poslední dopis od tvé lásky Poslední dopis od tvé lásky Jojo Moyes

Očekávala jsem sladkobolný příběh z červené knihovny. To se mi i částečně splnilo, ale v tom nejlepším slova smyslu. Skvěle napsaný příběh o lásce, vztazích, možnostech a příležitostech. Využitých i promarněných. Krásné...

03.03.2019 5 z 5

Tatér z Osvětimi Tatér z Osvětimi Heather Morris

Asi budu v menšině, ale mne kniha zklamala. Osvětim byla vylíčena jako trochu horší pionýrský tábor...

21.02.2019 2 z 5

Znovu Provence Znovu Provence Peter Mayle

Nádhera

Navždy Provence! Navždy Provence! Peter Mayle

Poslouchala jsem jako audioknihu čtenou Pavlem Soukupem a neměla chybu!

Zaklínač: Stříbrný meč Zaklínač: Stříbrný meč Andrzej Sapkowski

Absolutní klasika pro každého milovníka žánru.

Panský dům Panský dům Anne Jacobs

Velmi slušně napsaný oddychový románek z červené knihovny, ve stylu seriálu Panství Downton. Na závěr mě překvapil až trochu zběsilý happy end, ale knížka se mi dobře četla a splnila mé očekávání nenáročné, odpočinkové četby.

20.02.2019 4 z 5

Růženky Růženky Stephen King

King patří mezi moje nejmilejší spisovatele. Růženky hodnotím jako lepší střed. Chyběla mi hororová atmosféra, akčnost, rychlý spád mi vadil. Líbilo se mi téma, propracovanost postav - a že jich bylo hodně, to mi nevadí, u Kinga je to obvyklé

11.02.2019 4 z 5

Zpětný ráz Zpětný ráz Peter May

Další díl série Akta Enzo, líbil se mi. I když jsem tušila kdo je vrah (a bylo tomu tak), čtení jsem si užila.

24.01.2019 5 z 5