O malíři

O malíři https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/405974/bmid_o-maliri-1Vi-405974.jpg 5 101 24

Autorská kniha brněnského výtvarníka Pavla Čecha inspirovaná Písní o malíři od Petra Rady, známá v podání Hany Hegerové. Zamknul se ve svém podkroví sám se svým terpentýnem. Když potom vyšel, to se ví, sám sobě mohl být stínem. Pod paží nesl na provázku portrét tak zvláštní divné krásy. Zmohla jsem se jen na otázku, kdopak to je, kde žije asi. Vydechl tiše do mrazu větu jež spát mi nedá. Člověka k svému obrazu v ulicích teprv hledá. (Úryvek textu z Písně o malíři)... celý text

Komiksy , Literatura česká

Vydáno: , Petrkov

Markéta_2
Markéta_2
14.03.2022

Vterina stesti je okamzikem i vecnosti.

LenDa70
LenDa70
16.01.2022 5 z 5

Obsah knihy doplněný nádhernými kresbami Pavla Čecha na mě dýchl mrazivým prožitkem. Smutný konec malíře. Je až s podivem, jak se do docela krátkého textu vměstná tak silný příběh.... to je ale Pavel Čech, ten to umí.

Karoley
Karoley
04.01.2022 5 z 5

Tesklivý příběh o malíři a jeho posledním plátně. Na konci mi bylo docela smutno. Překrásné kresby ze štetce Pavla Čecha, nemůžu se na ně vynadívat.

Murphy722
Murphy722
21.10.2021 5 z 5

Takové nádherné krasosmutnění. Duši zahřeje, pohladí a zahalí do studeného sněhu.

Covenant
Covenant
11.10.2021

Od Pavla Čecha, už bohužel očekávám více. Samozřejmě krásně namalováno (až na to auto, sorry), ale tohle bylo co se týče textu, moc průhledné a krátké. Neznamená to však, že jde o špatnou knihu, to vůbec ne. Jde stále o lepší průměr.

opic 12
opic 12
24.09.2021 5 z 5

Dobrý večer.Po setmění.
Snáší se na zem.Dolů na zem sníh.Setmělý mezi zdmi domů prochází se ON.
Sníh se na mě valí.Mám ho těžký,mokrý v pokoji.
Tohle pozvání se neodmítá.
Toulám se městem.
Pošmourné uličky s lucenamy.Lemují cestu kde lidé jsou jen šmouhy.
Duchovní atmosférická pout Pavla Čecha.
Čtenář si neužije.Jde tu o prožitek.Dotek.A to se myslím povedlo.Ze stránek to poselství sálá.
Jen tiše našlapovat.Pomalu přemítat.Stopy tu zůstanou.Do chvíle než je pokryje čerstvý sníh.
Vzpomínky zůstanou.A trocha toho světla taky.

LištičkaMay
LištičkaMay
01.04.2021 5 z 5

Nádherná knížka. Krásné ilustrace, které podkreslují příběh dodávají tu pravou chmurnou atmosféru. Úplně souzním s tím, jak je představen příběh o malíři.

nefernefer
nefernefer
03.03.2021 5 z 5

Krásné, ale smutné. Trochu mi to náladou připomnělo Šťastného prince od Oskara Wilda. Ilustrace jsou samozřejmě nádherné jako ve všech knihách Pavla Čecha, ale tentokrát téměř černobílé. Absence barev podtrhuje melancholii příběhu a obrázky zimního města bez lidí mi úplně připomněly covidově vylidněnou Prahu.

„Procházel městem, které tak dobře znal.
V průchodech foukal studený vítr
a zasněžená dlažba klouzala.
Svět jako by ztratil barvy.
Byla to dlouhá zima.
Ulice byly liduprázdné.“

meluzena
meluzena
17.02.2021 5 z 5

Ano, Pavel Čech umí být i tesklivý. Ale noblesně.

pajaroh
pajaroh
11.02.2021 5 z 5

Opět krásný mnohovrstvý obrazový příběh s minimem textu. Mám pocit, že Pavel Čech vypoví více na centimetru svých kreseb než mnohý autor na 100 stranách textu. A člověk s jeho knihou v ruce cítí tu téměř zapomenutou nostalgii starých míst, časů a pocitů a dokáže se prostě zastavit a jen vnímat.

IVANA0123
IVANA0123
13.01.2021 5 z 5

Teskné, smutné, ale přesto krásné. Každý obrázek dokáže vyjádřit víc, než je na něm namalováno. Když je na obraze lampa, pak skutečně svítí a jde z ní teplo. Zahrada za zdí vypadá tajemně a stiny jsou tmavé smutné a ponuré. Z kamen je cítit teplo a z ozářeného obličeje malíře radost a štěstí. Knihy Petra Čecha nikdy nečtu a neprohlížím jen jednou, ale několikrát a často se k nim vracím. I tato mi bude ležet u postele ještě nějakou dobu. Moc krásné. 5*

(1/21)

koudja
koudja
29.12.2020 5 z 5

Moc hezký

mataaskorice
mataaskorice
26.12.2020 5 z 5

Tahle kniha se nečte, ta se prožívá. Obvykle si knihu koupím, přečtu a posílám dál, tahle zůstane jako jedna ze stálic, po které sáhnu, když budu chtít pohladit po duši. Poetická kniha, která má v sobě náladu. Sice posmutnělou, tesknou, ale je to kniha, která žije, dýchá. Minimum textu s maximem obsahu, krásné ilustrace, při otáčení stránek připomínající sled komiksu nebo animovaného filmu. Těším se na další práce Pavla Čecha.

adevr
adevr
06.06.2020 5 z 5

Opět skvěle namalovaná knížka. Tentokrat je příběh malinko posmutnělý, ale to už mnohdy k malířům patřívá.
Shrnu to, celek beru spíš nez za knihu, za moc hezké výtvarné dílo.

Anna27
Anna27
02.01.2020 5 z 5

Mistrovské dílo a ilustrace, které berou dech. V knihovnách řazeno pro "nejmenší čtenáře". Podle mě by to mělo být zařazeno pro dospělé, co se příběhu týče. Určitě stojí za prohlédnutí, přečtení, pozastavení nad kresbami. :)

Weweuka
Weweuka
25.05.2019 5 z 5

Úžasná! Vracím se k její četbě už kolikátý večer.

anetka.repova
anetka.repova
24.04.2019 5 z 5

Další kniha a další utvrzení, že autor zkrátka umí a jeho knihy nejde nemilovat. Krásné ilustrace a krásný příběh.

Další moje srdeční záležitost.

Yaromil
Yaromil
23.04.2019 3 z 5

Pavla Čecha, jeho obrazy a knihy mám opravdu moc rád, pořizuji si prakticky vše co vyjde, ať už jde o autorskou tvorbu nebo "jen" o ilustrace, ke knihám jiných autorů. S jeho poslední knihou "O malíři" jsme si ale moc nesedli (zkoušel jsem jí číst 2x po sobě, hledal jsem "chybu" v sobě) a nevím, jestli ještě někdy vzpomenu na naše krátké setkání, jako se mi to stávalo u předešlých knih autora - ať už byly směrované k dětskému nebo dospělému publiku. Pozor ale, kniha to není rozhodně špatná, jen prostě autor dříve nasadil laťku hodně vysoko.

Melcrovka
Melcrovka
23.04.2019 3 z 5

"Svět jako by ztratil barvy."
Překvapivě ponurá série obrazů s minimem textu. To minimum barev, které se v obrazech nachází, pro mě bylo překvapení trochu nepříjemné. Dobře to však sedí s příběhem, který je poetický, smutný i nadpřirozený.

Widow Embalmer
Widow Embalmer
20.04.2019 3 z 5

Příjemná kresba, ovšem po několika stránkách poněkud monotónní. Příběh ještě jednodušší. Takový listování na záchod.

Kniha O malíři je v