Transport za věčnost

Jendova otce právě zatklo gestapo a dvanáctiletý kluk nemůže tušit, co přijde dál: vyloučení jeho židovských přátel ze studia na gymnáziu, žluté hvězdy na kabátech, transport do Terezína… Kniha Františka Tichého je inspirovaná skutečnými událostmi a příběhy chlapců, kteří žili v Praze i v Terezíně, nezříká se dobrodružství a fantazie, ale zároveň je tak pravdivá, až z ní mrazí... Příběh dětské party kamarádů z let 1940-1943 se odehrává v Praze a později v koncentračním táboře Terezín...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/344650/big_transport-za-vecnost-MpM-344650.jpg 4.6166

Kniha Transport za věčnost

Kareninaka
30. listopadu

Dílo Františka Tichého vysoce překračuje literaturu pro děti a mládež. Pro mladé čtenáře bude, troufám říci, osudovým setkáním - pro dospělého čtenáře zase zastávkou, vyžadující dlouhý čas rekapitulace, reflexe, vstřebávání a věřím, že podnítí cestu rešerší za Petrem Ginzem a ostatními chlapci, kteří se stali předlohou pro postavy v knize.
Citlivě a krásně napsaný příběh, který dalece překračuje šablonovitost chlapeckého přátelství. Velice představitelně, uvěřitelně a přitom historicko-fakticky předkládá vývoj a závoj hrůzy válečných i předválečných let, kdy si židovský chlapec nemohl sednout do prvního vagonu elektriky, hrát si v parku a posléze v Terezíně doufal, že neuvidí své jméno na seznamu směr Osvětim.
Nejkrásnější kniha s touto tematikou vůbec, oceněna zcela a docela právem!

karel.husa
04. listopadu

František Tichý propojil dochované informace o několika lidech do silného příběhu. Srozumitelně a živě zachycuje, co zažívali lidé v Praze během druhé světové války, postupné utahování zákazů pro Židy (například v městské dopravě) a proměny chování lidí vůči Židům. Kniha velmi bavila mě i děti, menším dětem jsem některé části raději přeskočil.

Janiny

Knihu jsem dala na jeden zátah. Ač jsem původně měla v plánu pár kapitol a zbytek na cestách vlakem, nemohla jsem přestat. V některých chvílích mi připomínala foglarovské příběhy o velkém přátelství a odvaze. Život ve válečných letech, očima dvanáctiletého kluka, kterému právě gestapo zatklo tátu. O kamarádech, kteří najednou mizí ze škol i o síle přátelství. Doprovázena výbornou ilustrací.
Primárně jde o dětský příběh, ale rozhodně stojí za přečtení i když je vám mnohem víc, než 10 let. Stejně tak ji vidím jako vhodné pojítko při povídání si o některých tématech s dětmi.

cornetka

Ač je kniha určena čtenářům od 10 let, tak bavila i mě coby dospělého člověka. Příběhy party kluků jdou skvěle a věrohodně napsány, navíc jsou založeny na skutečných událostech. Za mě palec nahoru!

Zuzvil

Příběh klučičí party kamarádů z let 1940-1943, který je inspirovaný skutečnými událostmi i osobami. Děj se odehrává v Praze a v Terezíně. Kniha je určena pro čtenáře od 10 let a mě i v mém věku absolutně rozsekala. Neskutečný příběh o statečnosti, odvaze a kamarádství. Četla jsem knížek ze 2.SV opravdu nesčetně, ale tato mě zasáhla velmi, bolí mě srdce i duše. Je to bolavé a tak opravdové. Knížku můžu doporučit, je opravdu výborně zpracovaná a není jí co vytknout. Určitě se ještě podívám na autorovy další knížky, protože tohle byl prostě skvost.

TerezaJágrová

Krásná kniha se zajímavým a silným příběhem. Zase úplně něco jiného než knihy, které z této doby normálně čtu. Doporučila bych ji i mladším čtenářům.

Limonadovyjoe
19.12.2020

.. Vyrazil jsem rychlým krokem ke křižovatce, ale už po pár metrech jsem zjistil, že Petr stojí na místě. Co je? No..měli bychom cestou dělat, že se neznáme. Co blbneš? Nechápal jsem.. No víš přece, že pomáhat Židům a projevovat jim přízeň se trestá. Přikývl jsem a vyrazil. Víc a víc jsem se divil, kolika místům se Petr musel vyhnout- roh parku, dětské hřiště.. A když konečně přijela tramvaj a já nastoupil, Petr zůstal stát na ostrůvku. Co je zase? Nemůžu. Má jen jeden vůz, Židé smí jezdit jen v druhém vagóně. Takže, když přijede tramvaj jen s jedním vozem, tak prostě nesmíte nastoupit? ...Mej-fa-zu - co se dá dělat.

Krásný příběh o přátelství v době protektorátu. O přátelství, které nerozdělí židovská hvězda na kabátu ani zdi Terezína.

Kniha o holokaustu psaná pro děti od 10let. Sama si myslím, že těch deset let je málo, že v tomhle věku by ještě dětství mělo být neposkvrněno těmahle hrůzama, i když kniha obsahuje jen málo naturálních popisků hrůz, o to více pak v knize o partě kluků vyčnívají.

Samotný příběh inspirovaný skutečnými příběhy chlapců v době protektorátu, je krásný a přibližuje válečné osudy Židů mladším čtenářům. Nejtíživěji pak působí pravdivé informace na konci knihy o životě Petra Ginze, Hanuše Hachenburga, Jana Kratochvíla nebo Pavla Liona.

zimolka
19.10.2020

Pro děti je tato kniha opravdu krásně napsaná.