a.k a.k komentáře u knih

V moci zla V moci zla Linda Castillo

Tato epizoda je tentokrát trochu jiná. Kate se vrací ke svým amišským kořenům a v přestrojení se v amišské komunitě snaží vypátrat podivnou smrt tamní dívky.
Celá série je naprosto úžasná. Ať vezmete do rukou kterýkoliv z dílů, semele vás osud hrdinky tak, že s dychtivostí otáčíte každou stránku. Opět to bylo výborné!!! Doporučuji.

06.07.2020 5 z 5

Mlha nad Shadow Sands Mlha nad Shadow Sands Robert Bryndza

Kate Marshallová řeší podivné utonutí mladíka, který byl vynikajícím sportovním plavcem. Ke všemu se v okolí vodní nádrže, ve které k neštěstí došlo, záhadně ztrácí další lidé.
Promyšlená zápletka, stupňující tempo a výborná atmosféra včetně zrádné mlhy, která je předzvěstí něčeho zlého.
Bryndzovy knihy jsou sázkou na jistotu. Dobře se to četlo. Těším se na další díl!

28.06.2021 5 z 5

Životní terno Životní terno Fredrik Backman

Kraťoučký příběh o hodnotě lidského života resp. lidského bytí. Ač to ze začátku vypadalo, že půjde o dílko sepsané jen tak mimochodem, autor se dotýká přes celkem jednoduše vypadající příběh velmi vážného tématu, který nutí k zamyšlení. Smutné to bylo, dojemné.

25.01.2021 5 z 5

Jeden z nás Jeden z nás Shari Lapena

Pohled na sousedský život, který skrývá nejedno tajemství, záhadná vloupání do domů, vraždu a jeden omluvný dopis, který to vše ještě zkomplikuje.
Autorčiny knihy se čtou moc dobře a ani tato není výjimkou. Sice nejde o žádnou detektivní perlu, spíše o spletenec interakcí jednotlivých postav, ale jako oddechové čtení je tento titul výborná volba.

24.01.2021 5 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Městečko Medvědín žije hokejem. Závažný skutek, který se stane, výrazně ovlivní život obyvatel a odkrývá charaktery mnohých postav.
Výborně napsaný příběh. O lidech, jací jsou a ve vyhrocených situacích mohou být.
Autor mě nepřestává překvapovat, jakým způsobem umí vyvolat emoce a jak dokáže do slov zachytit pocity, u kterých věřím, že ani slovy vyjádřit nejdou.

21.11.2019 5 z 5

V kleci V kleci Ellison Cooper

Originální případ, který je nad očekávání složitý a kroky vraha důmyslně naplánované. Problémy s ním má i sama hlavní vyšetřovatelka - agentka Sayer. A to i přesto, že její specializací je zkoumání mozků sériových vrahů.
Kniha se moc dobře čte, má spád a nechybí ani zásadní zvraty. Příběhu nechybí logika i dávka napětí. Tohle mě opravdu moc bavilo.

10.06.2019 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Román z hornického městečka v Ostravsko-karvinském revíru ukazuje krušný život tamních obyvatel na přelomu 19. a 20. století. Hned na začátku mě zcela uhranula solná pouť, později jsem silně prožívala třeba Ludwikovo dětství. Přiznávám ale, že postupně jsem měla s příběhy všech tří ústředních postav problém. Pokud jsem odložila knihu, musela jsem se k návratu ke čtení přemlouvat. Nevím, zda to bylo trýznivými osudy hrdinů, mourem pokrytým prostředím, nebo mým aktuálním rozpoložením. Na druhou stranu jsem ale autorce vděčná, že ukázala na část historie kousku naší země, o které jsem neměla žádnou představu. Další pokračování trilogie si určitě nenechám ujít.

29.09.2020 4 z 5

Hodná a zlobivá holka Hodná a zlobivá holka Michael Robotham

Psycholog Cyrus Haven je povolán do dětského domova se zvýšenou ostrahou, aby vyhodnotil případ Evie Cormacové, která žádá o propuštění a uznání dospělosti. Před šesti lety ji nalezli v tajné místnosti v severním Londýně vedle rozkládající se mrtvoly umučeného muže.
První díl nové série s forenzním psychologem Cyrusem Havenem nabízí od prvních stránek zajímavý příběh, ve kterém každá z postav skrývá nějaké tajemství.
Základem jsou dva paralelní příběhy, jeden o zavražděné krasobruslařce Jodie a druhý o naší tajemné, antisociální teenagerce Evie.
Výborné čtení, výborný autor. Moc doporučuji.

05.09.2021 5 z 5

Jako hvězdy v temné noci Jako hvězdy v temné noci Jojo Moyes

Nádherně napsaný příběh se silnými tématy se odehrává ve 30. letech minulého století v horském městečku v Kentucky. Právě sem se provdala mladičká Alice z Anglie, která bude u počátků činnosti Koňské knihovny pro místní starousedlíky.
Pomalu plynoucí příběh, který rozehrává celou řadu těžkých lidských osudů v nelítostném horském prostředí.
Tak tento román se autorce opravdu povedl. Bylo to výborné.

20.03.2021 5 z 5

Pryskyřice Pryskyřice Ane Riel

Příběh z malého dánského ostrůvku, kde v izolaci žije velmi zvláštní rodina.
Nečekaně divný námět, s divnými postavami a zvláštně zvrácenou atmosférou. Tohle prostě nevymyslíš. Základní myšlenka mě natolik zaujala, že jsem četla s napětím, kam až autorka bude schopná zajít. Hodně vyšinuté, s výrazným vývojem v psychopatii postav. Upřímně jsem vděčná, že četba neumí zprostředkovat čichové vjemy. I tak se mi místy zvedal žaludek.

06.11.2020 5 z 5

Muž z chatrče Muž z chatrče Martin Goffa

Novinář Marek Vráz se tak trochu oklikou dostane k řešení záhady muže, jehož mrtvola byla nalezena v kolonii mezi bezdomovci. Svým čmucháním nečekaně rozvíří soukolí těch z druhé strany zákona a dostane se mu jasného důkazu, že narazil na něco skutečně velkého a nebezpečného.
Dokonale napsaná detektivka z českého prostředí s dějovým přesahem do období po sametové revoluci.
Vůbec nechápu, proč jsem autora tak dlouho přehlížela. To, jak je kniha napsaná, s lehkostí, víc než uvěřitelně a dokonce se zvláštním humorem či sarkasmem, mně naprosto vyrazilo dech. Ač téma této detektivní zápletky bych jindy odsoudila (porevoluční kauzy mi zvedají tlak i po 30 letech), tady to prostě bylo výborně zpracované a podané.
Moc doporučuji.

26.08.2020 5 z 5

Pod krvavými nebesy Pod krvavými nebesy Mark Sullivan (p)

Román z Itálie za 2. světové války inspirovaný skutečnými životními osudy mladíka Pino Lelly.
Úžasně napsaný příběh o mladém italském chlapci, který se stal součástí velmi nebezpečných protiválečných aktivit. Nevzpominám si na jinou knihu, která by ukazovala alespoň okrajově, jak se válka promítla do života italského národa. Tady ta to umožňuje a v tom vidím velké plus.
Samotný děj je až neuvěřitelný, nesmírně čtivý, místy s dobrodružným nádechem, napětím, s řadou dějově zajímavých zlomů i s emočně silnými pasážemi.
Tato knížka určitě stojí za přečtení, doporučuji.

15.08.2020 5 z 5

Na smrt Na smrt Jozef Karika

Neskutečné! Tohle jsem naprosto nečekala. Knihu jsem brala do rukou s očekáváním, jak do doby předválečné a válečné zakomponuje autor svůj um vytvořit ve svých dílech vždy tu jedinečnou, hutnou atmosféru. Dostalo se mi mnohem víc.
Na téměř sedmi stech stranách je bravurně vystavěný příběh, který zahrnuje období 30. let až do konce války, s detailně propracovanými postavami z obou stran fašistického pekla.
Pravda, počáteční americká linka nebyla můj šálek, gangsterské šílenství není téma, které vyhledávám, ale jak se dějem posunete dál, ono tam prostě patřilo. Bez něho by ten příběh nebyl takový.
Připravte se na opravdu působivé, drastické scény o hledání způsobu, jak "efektivně" řešit židovskou otázku, nebo třeba na způsob fungování koncentráku, který autor líčil tak, že se mi chtělo až zvracet. Tohle je hodně drsné čtení!

18.07.2020 5 z 5

Velká samota Velká samota Kristin Hannah

Tak tohle byla pro mě kniha s velkým románovým příběhem. Naprostá paráda.
Třináctiletá Leni se se svým válkou psychicky poznamenaným otcem a matkou, která je na něm silně citově závislá, odstěhují na Aljašku. Očekávaný nový začátek společného šťastného života se však v nepřívětivé a nehostinné aljašské přírodě nekoná. A není to jen drsná Aljaška, se kterou se musí malá Leni vypořádat.
Velmi působivé čtení. Příběh, od kterého nemůžete odejít a který ve vás rezonuje ještě dlouho po přečtení.

18.04.2020 5 z 5

Nutné lži Nutné lži Diane Chamberlain

V příběhu ze Severní Karolíny 60. let minulého století poznáváme osudy lidí z nejnižší společenské třídy, kteří poctivě pracují a žijí své těžké životy na tabákové farmě. Nikomu nic neudělali, od nikoho nic nechtějí a přesto o nich rozhodli jiní. Státem řízené sterilizace jsou určené právě pro ně.
Hodně silné téma. Výborně napsaný příběh. Uvěřitelné postavy, prostřednictvím kterých vám autorka nic nepodsouvá a přesto cítíte tu beznaděj, ať jsou na kterékoliv straně státního sytému. Doporučuji.

06.12.2019 5 z 5

Skříň plná Diora Skříň plná Diora Natasha Lester

Název i přebal knihy evokuje příběh ze světa módy. Primárně jde ale o osud ženy v řadách letectva za 2. světové války. I když tady hrají letadla prim před šaty, stále jde o román bližší romanticky smýšlejícímu čtenáři.
Nádherná rodinná sága se silnými hrdinkami, kde nechybí láska, zklamání, strach i odvaha a především rozpletení jednoho velkého dávného tajemství. Toto je přesně ten typ knihy, u které zapomenete na svět okolo sebe.

02.09.2021 5 z 5

V zemi bílého oblaku V zemi bílého oblaku Sarah Lark (p)

Dvě dívky opouští starý kontinent, aby na dalekém Zélandu uzavřely sňatek se zcela neznámými muži. Ani jedna však netuší, jak jsou jejich sny naivní.
Krásný románový příběh z dob osídlování Nového Zélandu, z prostředí farmářské komunity a se silnými hrdinkami, které se musí vypořádat s mnoha překážkami.
Výborně se to četlo, od začátku do konce má děj náboj, je plný dobrodružství, zklamání i naděje a odehrává se v nádherném prostředí, kde je cítit maorská kultura pod vlivem novátorství kolonizátorů. Moc mě to bavilo.

09.01.2021 5 z 5

Téma skutečné záhady úmrtí devíti členů Djatlovovy výpravy na Uralu mě moc lákalo. Možná jsem čekala více beletristický způsob zpracování, ale i přesto soubor výpovědí, deníkových záznamů a fotografií (špatné kvality odpovídající době) mělo určitou vypovídající hodnotu. Vlastní příběh je prokládaný bližším vysvětlením použitých termínů, kdy se s encyklopedickým pojetím dozvíte často nesouvisející zajímavosti o flóře, uralských domorodcích, nebo třeba i o vojenské technice. Ač by tyto části mohly být vnímány jako záměr k natahování délky knihy, byly zajímavé a mě to kupodivu bavilo. Kniha nabízí i řadu hypotéz, které jsou spojovány s úmrtím členů expedice, a jejichž pravdivost je následně vyvrácena. Nevadily mi ani tak opakující se, stále stejné závěry u popření hypotéz, ale závěrečný obsah filmu nebo počítačové hry, které vznikly na motivy této tragické události, už dělaly dojem uměle nastavovaného počtu stran.

21.07.2020 4 z 5

Zlomené duše Zlomené duše Simone St. James

Tajemná a temná atmosféra, moc pěkně se to četlo. Překvapilo mě, kam se až vyšetřování dostalo a patřím mezi ty, co vůbec netušili, kdo může být vrah. Čekala jsem duchařský příběh, a byla jsem moc mile překvapena, že ve finále jde o dobrou detektivku s rozplétáním dávné historie. Knížka mě moc bavila.

27.04.2019 5 z 5

Vítr to ví Vítr to ví Amy Harmon

Další z příběhů, který je postavený na cestování časem. Hlavní hrdinka prožívá velmi smutné časy. Po smrti milovaného dědečka odjíždí do Irska, aby tam rozprášila jeho popel. A pak se to stane. Ocitne se ve 20. letech minulého století a to za velmi nebezpečných okolností.
Velmi pěkně napsaný příběh, který v sobě zachycuje úsek irské historie, který není tak často námětem literárního zpracování. A aby to bylo se vším všudy, tak samozřejmě je tu působivá romantická zápletka. Krásný román, který moc ráda doporučím.

03.09.2021 5 z 5