Nutné lži

Grace County, malé město na v Severní Karolíně před padesáti lety, v době rasových nepokojů a státem nařízených sterilizací. Právě zde a v této době se odehrává příběh dvou mladých žen, které se jen zdánlivě ocitají na opačných koncích společenského žebříčku. Ivy Hartová ztratila oba rodiče a ve svých patnácti letech se musí postarat o svou babičku, starší sestru i bratrance. Na malé tabákové farmě se potýká nejen s postupujícím stářím své babičky, ale také s duševní nemocí své sestry a vlastní epilepsií. Bytostně si uvědomuje, že celá situace začíná být nad její síly. Tou dobou se Jane Forresterová stává sociální pracovnicí v Grace County a nemá ani tušení, jak moc bude zapotřebí její pomoci. Velmi rychle se v životě svých klientů citově angažuje, což jí způsobuje problémy nejen u jejího šéfa, ale také v jejím soukromém životě. Jane je ale Hartovými velmi přitahována a pomalu odhaluje temná tajemství jejich malé farmy. Již brzy se ocitne před rozhodnutím: Podnikne drastické kroky na jejich záchranu, nebo bude riskovat boj proti všemu, o čem věří, že je špatné? Jak může poznat, že to, v co věří, je správné, když jí všichni okolo tvrdí, že je to špatné? Nastává čas lží z nutnosti....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/408865/big_nutne-lzi-9tR-408865.jpg 4.7255

Vydáno: , Ikar (ČR)

Necessary Lies, 2013

Kniha Nutné lži

Terka1975

Chtěla jsem si tuto knihu přečíst už delší dobu díky vašemu hodnocení a komentářům a jsem moc ráda. Je to kniha, která mě oslovila... Kniha o chudých rodinách na plantáži a jejich životě, z kterého je těžké se vymanit. Ale jde to, možná i v této knize povede předem prohraný boj o jiný život k lepším zítřkům... Smutné, ale pravdivé čtení, sterilizace je zkrátka i dnes kontroverzní téma a vzhledem k tomu, že je to na toto téma má první kniha, i první kniha této autorky, nezbývá mi, než hodnotit na plný počet. Knihy, které mají hluboké myšlenky se z hlavy hned neztrácejí... A takové mám nejraději.

boeink

Lepší lidé - bytosti zítřka.
Zítřejší populaci by měly stvořit ty nejlepší osobnosti dneška. Hesla eugenického programu o sterilizaci "defektních", jako by je napsal sám Hitler.
O tom, zda tuto dobrovolnou sterilizaci podstoupí, si ale Mary Ella ani Ivy nemohla rozhodnout sama.
Krásný, čtivý román skvělé Diane Chamberlain zasazený do prostředí tabákové farmy v Severní Karolíně v době rasových nepokojů. Co víc si čtenář může přát?
Rozhodně jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla a proto za mě 100%.

Evule *

Strhující, kruté ale tak odvážné.. posledních deset stran jsem dočítala se slzami v očích. Tento příběh ve mně bude doznívat ještě dlouho.

RADOST

Kniha mě hluboce zasáhla. Podobně jako kdysi Černobílý svět. Kniha o bezpráví páchaném ve smyslu vyšších cílů, společenských zvyklostí, předsudků. Připadá mi hrozné, že toto vše se dělo docela nedávno a v zemi s opěvovanou svobodou a možnostmi každého jednotlivce. Jenže něco podobného se děje vlastně stále a všude. Je pohodlné to raději nevidět a neřešit. Zvláště když vlastně ani nevíme jak.

EvikU.

(+ SPOILER) Tohle je kniha, která má šťávu. Měla jsem ji v ruce každou volnou chvilku. Opravdu silné téma. Mrazilo mě z toho. Ani jsem nevěděla, že se něco takového dělo. Chudý nebo bohatý, měli by mít právo rozhodnout se zdá budou mít děti. Nucená sterilizace mě děsí.

Opravdu jsem se narodila do dobré doby a z knih jen někdy zírám, co všechno mohlo lidem, kteří měli nějakou "moc" procházet. Autorka to v knize zmiňuje a opravdu to připomíná Hitlera a jeho "dělání" čisté rasy.

Tak nevím po jaké knize teď sáhnu. Původně to měla být detektivka, ale obávám se, že to bude nějaký sladký románek. Potřebuju se vzpamatovat, nepřemýšlet a hlavně aby to dobře dopadlo.

Shelly335

Recenze nepíšu, ale případě této knihy nemohu nic nenapsat. Krásná, dojemná kniha podle skutečné události vás určitě dostane. Silný a velmi čtivě napsaný příběh. Rozhodně doporučuji k přečtení.

ANDY28

100% P.S. Knížku navíc nešlo dát z ruky

markej

Amerika, Severní Karolína, začátek 60. let 20. století. Jane se vdává za Roberta, váženého doktora, a očekává se od ní, že co nejdříve otěhotní a bude se starat o děti a domácnost. Mladá žena chce však pracovat, což je téměř skandální, stane se z ní sociální pracovnice (další skandál) a nechá si předepsat antikoncepční pilulky (tehdy novinka na trhu a skandál všech skandálů). Jane se "bohužel" do své práce ponoří až moc a příliš se spřátelí s rodinou, v níž vyrůstá patnáctiletá Ivy. Jane odhaluje jednu zvláštní praktiku sociální péče za druhou, nejvíce ji trápí takzvaný eugenický program, který zajišťuje, že dívky a ženy ze sociálně slabých vrstev jsou sterilizovány a nemůžou mít děti.
Knížka řeší témata jako rasismus, sociální slabost či pokrytectví americké společnosti a mně osobně opět vyvstalo na mysli, jak zpátečnicky se v některých ohledech v Americe v relativně nedávné době uvažovalo a jak je tahle země v některých ohledech skutečně licoměrná, neupřímná a rozpolcená.
Román bych v některých pasážích trochu zkrátila, ale jinak doporučuju. A doporučuju i autorku, četla jsem Utajenou sestru a moc se mi líbila a na podzim vyjde Prolhané městečko, které je skvělé.