Nutné lži

Nutné lži
https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/408865/bmid_nutne-lzi-9tR-408865.jpg 5 429 429

Grace County, malé město na v Severní Karolíně před padesáti lety, v době rasových nepokojů a státem nařízených sterilizací. Právě zde a v této době se odehrává příběh dvou mladých žen, které se jen zdánlivě ocitají na opačných koncích společenského žebříčku. Ivy Hartová ztratila oba rodiče a ve svých patnácti letech se musí postarat o svou babičku, starší sestru i synovce. Na malé tabákové farmě se potýká nejen s postupujícím stářím své babičky, ale také s duševní nemocí své sestry a vlastní epilepsií. Bytostně si uvědomuje, že celá situace začíná být nad její síly. Tou dobou se Jane Forresterová stává sociální pracovnicí v Grace County a nemá ani tušení, jak moc bude zapotřebí její pomoci. Velmi rychle se v životě svých klientů citově angažuje, což jí způsobuje problémy nejen u jejího šéfa, ale také v jejím soukromém životě. Jane je ale Hartovými velmi přitahována a pomalu odhaluje temná tajemství jejich malé farmy. Již brzy se ocitne před rozhodnutím: Podnikne drastické kroky na jejich záchranu, nebo bude riskovat boj proti všemu, o čem věří, že je špatné? Jak může poznat, že to, v co věří, je správné, když jí všichni okolo tvrdí, že je to špatné? Nastává čas lží z nutnosti.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Ikar (ČR)
Originální název:

Necessary Lies , 2013


více info...

Přidat komentář

laura
18.07.2024 5 z 5

Někdy však můžete udělat správnou věc a přesto vás mučí pochybnosti...

Dechberoucí, čtivý a bolavý příběh o tvrdé dřině, bídě, tabákových plantážích, prvních láskách, bolesti i lžích. O manipulaci, eugenickém programu, bezmocnosti i krutosti. Příběh o naději, víře i touze uniknout osudu...

NÁDHERNÁ obálka!

Když se na ni dívám, vidím dvě dívky, které běží vstříc svým snům. Vidím Ivy a Mary Elle, plné naděje a víry v lepší život, jaký dosud nepoznaly. Vidím jejich touhu po lásce, po štěstí, touhu docela obyčejně žít. I odhodlání splnit si své sny. Jenže realita je někdy úplně jiná než sny...

A pak je tu ta odvrácená tvář světa, o které se moc nemluví. Co je to za svět, kde někdo může rozhodovat o někom jiném bez jeho souhlasu a vědomí, jen proto, že to zákony dovolí? A co je to za zákony, které TOHLE dovolí? Jak si vůbec někdo může myslet, že je lepší než jiný, jen proto, že do vínku dostal od života lepší start?

A kam se v tomhle příběhu ztratil člověk?

A přesto si myslím, že ještě máme naději. Dokud mezi námi budou lidé jako je Jane. Jako Gavin. Dokud budou takoví jako Ivy Hartová a Henry Allen. Dokud se poslední z nich nevzdá a bude bojovat - za nás za všechny...

Na první pohled nepoznáme, jakou měl člověk minulost, jakým utrpením prošel a ni jaké hrůzy prožil...

Něžné, krásné, bolavé.

Četla jsem už podruhé, ale i tentokrát jsem bulela jako želva...

hanka0630
14.07.2024 5 z 5

Tohle byla moje první kniha od autorky a jsem ráda, že jsem ji náhodou objevila. Kontroverzními tématy, která se tady řeší, mě přiváděla do situace, kdy jsem chvílemi nevěděla, na čí stranu se postavit. A to je asi to, čím mě kniha zaujala nejvíc. Určitě doporučuji!


Joyce24
13.07.2024 5 z 5

Další poutavě napsaná kniha od mé oblíbené spisovatelky. Tentokrát se děj odehrává v šedesátých letech 20. století v Severní Karolíně v prostředí těch nejchudších obyvatel, kterým jsou nápomocni pracovníci sociální péče, kteří se snažili pomáhat těm, kteří to nejvíce potřebovali a byli závislí na sociálních dávkách. Bohužel ne vždy byla tato pomoc tím nejlepším, viz sterilizace jak žen tak mužů. Dojemný a silný příběh.

BlackCatty
29.06.2024 5 z 5

Silné čtení, výborně napsané.
Řadím mezi moje oblíbené.

Katka2382
12.06.2024 5 z 5

Moc krásný, čtivý příběh.

Evaho73
25.04.2024 5 z 5

Dobre napísaný román, ktorý zanecháva hlboký dojem a povzbudzuje nás k empatickému rozmýšľaniu o ľudských osudoch a spoločenských problémoch.
Autorka excelentne vykresľuje postavy a ich vnútorné konflikty, čím nás tiež núti zamyslieť sa nad dôležitými témami ako sú predsudky, diskriminácia a morálne dilemy.

FoxFox
16.04.2024 5 z 5

Knihy z amerického prostředí odehrávající se během minulého století mě velmi baví. Šlo o moje první setkání se spisovatelkou a byla jsem příjemně překvapena. Velice pěkně napsaný příběh dvou žen z úplně jiných společenských vrstev, jejichž osud se ale protne a vznikne pouto, které trvá do konce života.
Spisovatelka chtěla upozornit na eugenický program, který se zaměřoval na sterilizace sociálně a mentálně slabých lidí. Na konci knihy jsou uvedeny informace, v jaké době a ve kterých státech probíhal.

Címa
12.02.2024 5 z 5

Velmi silné téma, je to strašné, když si člověk představí, že se toto opravdu před desítkami let dělo. Vyborne napsané, čte se to samo.

Anitta36
30.10.2023 5 z 5

Nevěděla jsem, o čem kniha bude a musím říct, že mě překvapila, ať už tématem knihy i stylem jak je napsaná. Ráda si od autorky přečtu další knihu.

čef
30.08.2023 4 z 5

Americký Jih a jeho problémy byly již zpracovány mnohokráte a myslím, že mnohdy i přesvědčivěji. Zde se uplatňuje už nový diskurz o soužití obou ras a není to bohužel potom tak pravdivé, jak bychom si možná přáli. Boj začínající sociální pracovnice za práva černošské dívky proti nucené sterilizaci je samozřejmě úctyhodný a leckomu se nejenom proto bude tato kniha hodně líbit.

JJJ007
04.03.2023 5 z 5

Opravdu velmi zajímavé téma, které stojí za přečtení a seznámení se ním trochu blíže. Kniha se mně četla skoro sama, nemohla jsem ji odložit.
Doporučuji

amenufus
08.02.2023 4 z 5

(SPOILER) Některým obdobím a událostem se záměrně vyhýbám, jako třeba právě období rasové segregace, je to pro mě moc náročné čtivo. Nicméně hodnocení mě přesvědčilo. Těsně před závěrem mi tam některá rozuzlení přišla až moc, nicméně jinak jsem byla čtenářsky spokojená. SPOILER. A teda na své si přišel i milovník happyendů ve mě!

Pavlína2019
20.01.2023 5 z 5

Výborná kniha!

Protože - když se mi již něco od autora líbilo, čtu i další knihy - nezjišťuji, o čem budou.

Byla jsem tedy velmi překvapená, jak se děj vyvíjí, o čem vlastně je - a zastavíte se až na konci.
Moc se mi líbila - velmi dobře se čte, téma je ohromně zajímavé, neobvyklé.
Je velmi dojemná.
Navíc se člověk dozví zase něco nového.

Rozhodně doporučuji!

mončičák42
03.10.2022 5 z 5

Knihu jsem zakoupila v akci tzv. "do počtu". Nečetla jsem anotaci s tím, že se nechám překvapit a překvapená rozhodně jsem! Téma z nedávné historie jsem neznala a velmi mě zasáhlo. Příběh je čtivě napsán, pečlivě propracován, knihu nešlo odložit. Čtrnáct mých knižních přátel ohodnotilo knihu pěti hvězdičkami a já se k nim jednoznačně přidávám.

Pengi
09.08.2022 5 z 5

Téma které mě dostalo

bigben
26.07.2022 4 z 5

Další zajímavé téma - nedobrovolné sterilizace v USA - dobře napsaná knížka...jen časový skok na konci knihy byl zbytečně dlouhý.

pavlinkaa
12.06.2022 5 z 5

Tento příběh si budu pamatovat hodně dlouho. Opravdu silné téma.

Pavlaj
10.06.2022 5 z 5

Od autorky jsem četla Soukromé vztahy (nevěrohodné a divné) a Světlo pod hladinou (červená knihovna). Tahle kniha je rozhodně o třídu výš, plnohodnotný společenský román, žádné čtení pro ženy.
Depresivní je vylíčení Jihu v 50. letech, kde si bílá žena nemohla sednout do auta k černochovi, aby na sebe nepřivolala hanbu a na něj pomstu Ku-Klux-Klanu. Depresivní je zaostalost tabákových plantáží, kde se pohybují jen černoši a bílá chátra. A depresivní jsou jižanské požadavky na ženu z „lepších vrstev“, která má důstojně reprezentovat manžela, pečovat o svůj zevnějšek, vařit večeře, a hlavně, hlavně nechodit do práce. Silné téma, čtivě zpracované. Příjemné překvapení.
Poznámka: Eugenizační program nucených sterilizací v Severní Karolíně byl ukončen v r. 1974. K poslední z násilných sterilizací romských žen v ČR došlo r. 2010.

Zuzulinka
10.06.2022 5 z 5

Nádherná kniha, která mne nadchla. Čtivá. Zajímavé téma jako je život sám. Vřele doporučuji!

Youn@n
06.06.2022 5 z 5

Kniha přečtena jedním dechem