Nutné lži

Nutné lži https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/408865/bmid_nutne-lzi-9tR-408865.jpg 5 421 134

Grace County, malé město na v Severní Karolíně před padesáti lety, v době rasových nepokojů a státem nařízených sterilizací. Právě zde a v této době se odehrává příběh dvou mladých žen, které se jen zdánlivě ocitají na opačných koncích společenského žebříčku. Ivy Hartová ztratila oba rodiče a ve svých patnácti letech se musí postarat o svou babičku, starší sestru i synovce. Na malé tabákové farmě se potýká nejen s postupujícím stářím své babičky, ale také s duševní nemocí své sestry a vlastní epilepsií. Bytostně si uvědomuje, že celá situace začíná být nad její síly. Tou dobou se Jane Forresterová stává sociální pracovnicí v Grace County a nemá ani tušení, jak moc bude zapotřebí její pomoci. Velmi rychle se v životě svých klientů citově angažuje, což jí způsobuje problémy nejen u jejího šéfa, ale také v jejím soukromém životě. Jane je ale Hartovými velmi přitahována a pomalu odhaluje temná tajemství jejich malé farmy. Již brzy se ocitne před rozhodnutím: Podnikne drastické kroky na jejich záchranu, nebo bude riskovat boj proti všemu, o čem věří, že je špatné? Jak může poznat, že to, v co věří, je správné, když jí všichni okolo tvrdí, že je to špatné? Nastává čas lží z nutnosti.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Ikar (ČR)

Necessary Lies , 2013

Ivana11
19.01.2020 5 z 5

Moc silný příběh, zpracované téma pro mě bylo dosud neznámé, takže autorce moc děkuji za nové informace.

micha-ella
19.01.2020 5 z 5

Moc se mi to líbilo! Ze začátku jsem se hůř orientovala v množství postav, ale autorka je skvělá, přitáhla mě do příběhu takovou silou, že jsem se už od knížky neodtrhla. Její dvě předešlé knížky byly taky výborné, ale tuhle určitě musím doporučit všem!

Heyhey
13.01.2020 5 z 5

Překvapivé. Ale výborné.

xena2711
05.01.2020 5 z 5

Silný příběh, který určitě stojí za přečtení. O této tématice jsem slyšela poprvé a úplně mě to dostalo. Je neuvěřitelné, že se něco takového v USA vůbec dělo. Krásný příběh...

Miretti
05.01.2020 5 z 5

Přiznám se, že o státem řízených sterilizacích v USA jsem neměla ponětí. Autorce se povedlo na ně upozornit krásným, citlivým příběhem. Hodně mi připomínal hrdinky knihy Černobílý svět. Úžasně vykreslený život, prostředí práce sociálních pracovnic. A také příběh o lidskosti paragrafům a nařízením navzdory...

Jitaku
03.01.2020 5 z 5

Kniha se mi moc líbila, velké poděkování autorce, že tímto upozorňuje na téma, které není mnoha čtenářům moc známé. Nemohla jsem se odtrhnout, rozhodně doporučuji přečíst.

certik003
31.12.2019 5 z 5

Velmi silný příběh na velmi citlivé téma třídních a rasových rozdilů. Neuvěřitelné je, že tohle se dělo v docela nedávné době. Knížka je hodně čtivá a doslova klade otáky a nutí k zamyšlení. Doporučuji.

eva2114
27.12.2019 5 z 5

Hrozne, co sa dialo pod heslom pre dobro spolocnosti a pre dobro deti, ufff. Mam rada knihy tejto autorky.

lazenskaveverka
18.12.2019 5 z 5

Už dlouho jsem nečetla příběh s tak silným happyendem. Výborná kniha.

ADE138
08.12.2019 5 z 5

Tak tato kniha se opravdu povedla. Silný příběh, dobře napsané postavy, atraktivní téma. Doporučuji

a.k
06.12.2019 5 z 5

V příběhu ze Severní Karolíny 60. let minulého století poznáváme osudy lidí z nejnižší společenské třídy, kteří poctivě pracují a žijí své těžké životy na tabákové farmě. Nikomu nic neudělali, od nikoho nic nechtějí a přesto o nich rozhodli jiní. Státem řízené sterilizace jsou určené právě pro ně.
Hodně silné téma. Výborně napsaný příběh. Uvěřitelné postavy, prostřednictvím kterých vám autorka nic nepodsouvá a přesto cítíte tu beznaděj, ať jsou na kterékoliv straně státního sytému. Doporučuji.

VasnivaCtenarka
03.12.2019 4 z 5

Nutné lži - kniha, která odkrývá temnou stránku USA a lidské povahy v roce 1960, což není tak dávno. Kniha, která poukazuje na dva osudy hlavních hrdinek, které se vzájemně propletou. Sociální pracovnice Jane a chudá Ivy hledají cesty, jak uniknout systému, který chce Ivy sterilizovat, protože je finančně závislá na sociálních dávkách a trpí lehkou epilepsií. Kniha je to moc hezká. A i když se jedná o smyšlený příběh, kniha ve vás něco zanechá.

katerina5544
01.12.2019 5 z 5

Vynikající kniha, která mne naprosto pohltila. Byla tak čtivá a ke konci napínavá, že jsem ji přečetla za jeden den. Silný příběh založený na skutečných událostech. Vřele doporučuji.

Janaves
29.11.2019 5 z 5

Skvělé!

Danago
28.11.2019 4 z 5

Autorka tentokrát trochu vybočila ze své obvyklé tvorby. Román je zasazen do reálné doby a reálných děsivých skutečností, které se odehrávají v Severní Karolíně před padesáti lety, v době rasových nepokojů a státem nařízených sterilizací. Příběh vypráví mladá žena Jane, která se stává sociální pracovnicí a proniká do problematiky sociálního smýšlení té doby. Jane se s tímto ovšem nedokáže ztotožnit a naopak se začíná angažovat opačným směrem. Druhou vypravěčkou je Ivy, mladičká dívky žijící v chudobě a je se svou rodinou závislá na sociální péči státu. Jane se s rodinou Ivy sblíží a odhaluje jejich temná tajemství. Nastane však doba, kdy se musí rozhodnout, zda bude bojovat proti všemu, o čem věří, že je špatné. Ale je to v co věří správné, když s ní nikdo z jejího okolí nesouhlasí? Příběh je hodně silný a nutí člověka k velkému zamyšlení. Někdy mě opravdu překvapuje, co se dělo ne zas tak dlouho nazpět. Každá země má svá temná místa a jak je vidět, nejen z této knihy, netýkalo se to jen zemí za železnou oponou.

jasmína
22.11.2019 5 z 5

Moje oblíbená spisovatelka zkrátka umí a zakousla se do zajímavých témat a nedalo se odejít, před chvílí jsem dočetla a jsem ještě plná dojmů a emocí......

Mandlevest
17.11.2019 5 z 5

Každá kniha od Diane je opravdu úžasná. A nejen tím, že je napsána velice čtivě a poutavě, i když témata si paní spisovatelka nevybírá jednoduchá, ale hlavně tím, jaká potřebná poselství nám ve svých knihách neokázale předává. Nutné lži jsou opravdová knížka, která se čte jedním dechem. Jednoznačně doporučuji.

harena
10.11.2019 5 z 5

Určitě 5 hvězdiček. Diana Chamberlainová napsala strhující příběh o morálce, zákonech, sociálních službách, chudobě, lidskosti, lásce, který začíná v r. 1960. Byla inspirována skutečnými událostmi, které se odehrávaly v Severní Karolíně v letech 1929 až 1975 a ještě do roku 2012, kdy byla kniha napsána, není vyřízeno odškodnění ještě žijících obětí. Věřím, že každá žena, která si přečte tento neuvěřitelně silný příběh, kdy sterilizovali ženy a muže bez jejich vědomí, na něj už nikdy nezapomene.

coolpet.CP
08.11.2019 5 z 5

Hodně silný příběh. Je děsivé že se eugemické procesy doopravdy děly a že mnoho žen díky tomu nikdy nemohlo mit děti. Je mi z toho hodně špatně a tato kniha ve mně zanechala velkou lítost. Zanechala ve mně ale i odvahu jakou měla Jane a dravost Ivy. Určitě si knihu minimalně ještě jednou přečtu.

MíšaS.
07.11.2019 4 z 5

Ten, kdo knihu nečetl, ať nečte ani moje hodnocení !!!
Kniha se mi celkem líbila, byla čtivá, rychle utíkala, ale některé pasáže byly velmi zdlouhavé a některé popisy až zbytečné.
Také mi tak trochu vadil ten happyend pro každou, téměř každou, postavu. Je to prostě takové nereálné. Ale to už se na mě asi podepisuje pracovní deformace...