Nutné lži

Nutné lži https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/408865/bmid_nutne-lzi-9tR-408865.jpg 5 421 134

Grace County, malé město na v Severní Karolíně před padesáti lety, v době rasových nepokojů a státem nařízených sterilizací. Právě zde a v této době se odehrává příběh dvou mladých žen, které se jen zdánlivě ocitají na opačných koncích společenského žebříčku. Ivy Hartová ztratila oba rodiče a ve svých patnácti letech se musí postarat o svou babičku, starší sestru i synovce. Na malé tabákové farmě se potýká nejen s postupujícím stářím své babičky, ale také s duševní nemocí své sestry a vlastní epilepsií. Bytostně si uvědomuje, že celá situace začíná být nad její síly. Tou dobou se Jane Forresterová stává sociální pracovnicí v Grace County a nemá ani tušení, jak moc bude zapotřebí její pomoci. Velmi rychle se v životě svých klientů citově angažuje, což jí způsobuje problémy nejen u jejího šéfa, ale také v jejím soukromém životě. Jane je ale Hartovými velmi přitahována a pomalu odhaluje temná tajemství jejich malé farmy. Již brzy se ocitne před rozhodnutím: Podnikne drastické kroky na jejich záchranu, nebo bude riskovat boj proti všemu, o čem věří, že je špatné? Jak může poznat, že to, v co věří, je správné, když jí všichni okolo tvrdí, že je to špatné? Nastává čas lží z nutnosti.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Ikar (ČR)

Necessary Lies , 2013

Terez25
07.11.2019 5 z 5

Nádherná kniha o věcech za hranicí absurdity. Státem nařízené sterilizace byly nepochopitelným zvěrstvem. Příběh je však velmi dojemný a kuráž jedné ženy obdivuhodná.

Akireee
06.11.2019 5 z 5

Krásný a hlavně silný příběh... Rozhodně stojí za přečtení.

Peace
03.11.2019 5 z 5

"V životě existuje spousta hloupých pravidel, ale žijeme moc krátce, abychom si jich všímali."

Autorka nezklamala. Ze začátku jsem byla trošku na rozpacích a trvalo mi, než jsem se do děje ponořila, ale pak jsem četla téměř jedním dechem. Jde o skvělý román, který má rozhodně přesah.

mirunda
03.11.2019 5 z 5

Prvně jsem se do knihy vůbec nemohla začíst, ale zhruba za půlkou jsem se od ní nemohla odtrhnout. Opět dechberoucí příběh

peitho.1
02.11.2019 5 z 5

Diana Chamberlain opět nezklamala a napsala silný příběh nad kterým budu ještě dlouho přemýšlet. Sice pro mě nejde o její nejlepší dílo, ale i tak je to s pěhledem na 5* už kvůli síle tématu a formě, kterou je kniha psaná. Příběh vás vtáhne a nepustí, dokud nepřečtete poslední stránku. Vřele doporučuji!

kudrdlinka
01.11.2019 5 z 5

Knihy D. Chamberlain mám moc ráda, a tak se těším na každou novou. A tahle mě zase nezklamala, naopak patří k těm nejlepším - spolu s Krutou volbou patří mezi mé TOP.
Nutné lži je kniha opravdu moc hezká a čtivá, která chytne od prvních stránek. Příběh je silný, emotivní a dotýká se poměrně náročného tématu řízených sterilizací v USA v 60. letech. Určitě můžu jen doporučit.

Marsed
28.10.2019 5 z 5

Po dlouhé době dávám plný počet hvězdiček. Hodně silný příběh, skvěle zpracovaný.

Viviana-Mori
13.10.2019 4 z 5

Autorku jsem neznala a díky jedné FB stránce, kde byla na knihu upoutávka, jsem se rozhodla ji zkusit. Velmi zajímavý a dobře napsaný příběh, zatím jsem žádnou knihu o podobném tématu nečetla, což je spíš chyba mé neznalosti, ale i tak na mě díky tomu kniha velmi zapůsobila. Jane byla skvělá postava, empatická, nezkažená a toho jejího manžela bych za jeho povrchní názory napíchla na vidle. Kniha plná života, smutku, nespravedlnosti i lásky. Konec mě velmi potěšil.

broskev28
11.10.2019 5 z 5

Kdo četl Mendelova trpaslíka (S. Mawer), ten nebude překvapen faktem, že eugenika byla velmi oblíbené téma mnoha politiků, a rozhodně se neomezovala jen na Velkoněmeckou říši. Ovšem něco jiného je číst v Mawerově podání téměř faktografické informace o zneužití Mendelových výzkumů, a potom prožívat existenční drama s rodinami z tabákové plantáže v Grace.
Doposud jsem si myslela, že starší knihy D. Chamberlainové jsou lepší. Nutné lži mě přesvědčily, že autorka dokáže závažné téma přetavit ve skvělou knihu kdykoli. Úžasné!

"Vzpomněla jsem si na svou neschopnost s kuchyňským čerpadlem, a kdyby mi nepověděla o tom katalogu, byla bych na latríně úplně ztracená. Myslela bych si, že je tam na čtení, jako když si moje matka nechává na toaletě Reader's Digest. V Ivyině světě jsem byla ta retardovaná já."

Květi62
08.10.2019 5 z 5

Moje oblíbená spisovatelka. Knížka, kterou jsem přečetla na jeden zátah. Knížka, která mi dlouho zůstane pod kůží. Příběh Ivy a Jane je tak silný a tak uvěřitelný, až vám jezdí mráz po zádech.

L.Helena
08.10.2019 5 z 5

Tady opravdu nelze jinak, než dát plný počet *. Úžasný příběh na pozadí skutečných událostí, dokonalé zpracování...

Je to v krátké době několikátá kniha, kterou jsem četla, na téma sociální práce s dětmi. Přestože jsou naprosto rozdílné v žánru, místě i čase, přesto mají mnoho společného. Sociální pracovníci k výkonu své funkce dostanou určité pravomoce v rozhodování a návody, jak postupovat, ale tím jako by se u nich vytratila jejich lidskost, zdravý úsudek, logika, jsou přesvědčeni o své neomylnosti... Když pak náhodou do takového "zajetého" úřednického systému přijde někdo nový s jiným názorem, nezatíženým pohledem a snaží se upozornit, že něco lze dělat i jinak a lépe, tak jen bojuje s větrnými mlýny.

laura
07.10.2019 5 z 5

Tak tohle mě rozsekalo... Přečteno za dva dny. Už od začátku jsem tušila, že to bude těžké. Když vás bolest tiskne u srdce, až téměř nemůžete dýchat, nečte se snadno. Jenže na takové příběhy, kdy vás tíha tiskne k zemi a duše vás bolí bezmocností, se nezapomíná. A já vím, že tenhle mi v srdci zůstane navždy...

Navíc, ta obálka! Když se na ni dívám, vidím dvě dívky, které běží vstříc svým snům. Vidím Ivy a Mary Elle, plné nadějí a víry v lepší život, jaký dosud nepoznaly. Vidím jejich touhu po lásce, po štěstí, touhu docela obyčejně žít. I odhodlání splnit si své sny. Jenže realita je někdy úplně jiná než sny...

A pak je tu ta odvrácená tvář světa, o které se moc nemluví. Co je to za svět, kde někdo může rozhodovat o někom jiném bez jeho souhlasu a vědomí, jen proto, že to zákony dovolí? A co je to za zákony, které TOHLE dovolí? Jak si vůbec někdo může myslet, že je lepší než jiný, jen proto, že do vínku dostal od života lepší start?

A kam se v tomhle příběhu ztratil člověk?

A přesto si myslím, že ještě máme naději. Dokud mezi námi budou lidé jako je Jane. Jako Gavin. Dokud budou takoví jako Ivy Hartová a Henry Allen. Dokud se poslední z nich nevzdá a bude bojovat - za nás za všechny...

mysterygirl
06.10.2019 5 z 5

Hodne silny pribeh

Leniiis
06.10.2019 5 z 5

Opět super knížka. Čtivá a napínavá tak, jak už bývá zvykem u této autorky.

Lena081
05.10.2019 4 z 5

Kniha mi hodně připomíná styl J.Picoult,dobře se četla.Moc se mi líbila.

Chytuš
05.10.2019 5 z 5

Moc dobře si vzpomínám na úvahu, kterou nám paní profesorka před dávnými lety zadala k sepsání, na téma "Trest smrti - ano či ne"... A já po dlouhých úvahách pořád ne a ne přijít na to "správné a spravedlivé". Podobně to má autorka u tématu sterilizací. Nahlíží na celý problém z mnoha úhlů, pro někoho byla možnost operace určitě vítaná a chtěná, za jiné bylo rozhodnuto bez jejich vědomí, což je bezpochyby špatně...
Musím říct, že krom otázek morálního charakteru ve mně knížka vyvolala i naprosté zhnusení v tom, kdy a kde se odehrávala. Takový přístup od země, která si dělá ambice na vzor demokratičnosti pro celý svět, navíc v době nedávné - v době začínajících Beatles a prvních cest do vesmíru! Bůhví, co se tam hezky pod pokličkou vaří teď. Radši ani nedomýšlet...

plamínek21
03.10.2019 4 z 5

Že má Diane velký vypravěčský talent je nesporné. Americký Jih, 60. léta minulého století, vůně tabákových plantáží, dvě silné hrdinky a eugenický program jsou kulisy jejího nového románu.
Přečteno za chvíli, otázky k zamyšlení jistě přetrvají déle.

alnahu
27.09.2019 5 z 5

Další reálný příběh od této výborné autorky, nás zavede do 60 let na tabákového farmu v Severní Karolíně.V knize se setkáme se dvěma hlavními hrdinkami Jane-která zde začíná pracovat,jako sociální pracovnice a Ivy patnáctileté dívky,která její pomoc potřebuje.Děj se prostřednictvím obou hrdinek příběhu střídá v kapitolách.Docela emotivní čtení.

MimaJ
26.09.2019 4 z 5

Nutnosť lží alebo nemilosrdnosť pravdy?
Skvelá kniha so skvelým a pútavým príbehom a morálnymi dilemami, kde sa bezmocnosť postáv a pocit nespravodlivosti častokrát prenášali aj na mňa a prežívala som ich spolu s protagonistami.
Autorka veľmi dobre vystihla dobu, ktorá sa zdá byť ako veľmi vzdialená minulosť aj keď to tak celkom nie je.
Emotívny záver to celé pekne podčiarkol.
Odporúčam.

veronna
22.09.2019 5 z 5

Kniha mě chytila za srdce. Velice zajímavé téma. Mohu doporučit.