ZuzanaZ83 ZuzanaZ83 komentáře u knih

Rozsudek smrti Rozsudek smrti David Urban

Strhující příběh z policejního prostředí.
Jarda Horák je šťastný městský policista. Jeho práce ho baví, s manželkou čekají miminko. Náhle se však všechno změní s Jardovou diagnózou a zdá se, že přišel o všechno. A rozhodne se pomstít.
Zápletka je tak nějak řečena už dopředu, přesto mě děj nesmírně bavil a musela jsem knihu dočíst a neodložit. S hlavním hrdinou jsem do určité chvíle dokázala soucítit.
Hra o přežití se mi líbila víc, ale i tak rozhodně doporučuji přečíst.

13.03.2024 4 z 5

Ledař: Zpověď nájemného vraha Ledař: Zpověď nájemného vraha Philip Carlo

Velmi detailní vyprávění o dětství, dospívání i dospělosti jednoho z nejhorších vrahů všech dob. Richard Kuklinski byl bestie, ale také týrané dítě. Byl krutý a zároveň milující manžel, bezcitný vrah se zásadou, že ženy a děti nevraždí.

07.03.2024 4 z 5

Zefkovo probuzení aneb Splíny (v) budoucnosti Zefkovo probuzení aneb Splíny (v) budoucnosti Marek Müller

Je rok 2001. Mladý Josef je pařmen, ukončil školu a neví, co se sebou. Jede s kamarády na hory. A pak se probudí v roce 2452 v Londýně.

První polovina knihy měla spád a vtip. Ale pak ... Zefek, ač se rozhodl se změnit, je pořád dost looser, dělá jedno hloupé a naivní rozhodnutí za druhým, až se chce člověku řvát, proč? Hybatelem děje není hlavní postava, ale v podstatě náhoda, řízení světa kolem. Ženské postavy jsou buď naivní blběnky nebo úplně nesnesitelná Zlatovláska.

Postavy pro mě byly veskrze nesympatické, kromě Zefka o nich vlastně nic moc nevím.

Nápad cením, ale někde v půlce to celé ztratilo dech, některé věci mi nedávaly smysl.

Tohle si určitě čtenáře najde, ale mně to úplně neoslovilo.

03.03.2024 2 z 5

Ghostwriter Ghostwriter Alessandra Torre

Velmi působivý příběh mladé spisovatelky v terminálním stadiu rakoviny. Helena je samotářská a velmi chladná žena s pravidly proti kontaktu s lidmi. Když se ale blíží její čas, rozhodne se spojit s její hlavní konkurentkou a sepsat svůj příběh jako poslední knihu.

Tuhle knihu jsem nedokázala odložit.

03.03.2024 5 z 5

Přání Přání Nicholas Sparks

Velmi milý příběh vyprávěný čtyřicetiletou Maggie. Maggie je v posledním stádiu rakoviny a vzpomíná na dobu svých 16 let, kdy byla těhotná.
Závěr knihy byl předvídatelný, nicméně na dojmu to nic neubralo. Knihy tohoto typu běžně nečtu, jsem ráda, že se ke mně dostala.
Oceňuji neuvěřitelnou citlivost autora a sílu jeho vyprávění.

28.02.2024 5 z 5

Sanatorium Sanatorium Sarah Pearse

Chvílemi mrazivo, častěji nuda. Celkem nadějná zápletka, ale všechno jde tak nějak po povrchu. Nenadchne, neurazí.

25.02.2024 3 z 5

Mise Haiti: 5 měsíců s Lékaři bez hranic Mise Haiti: 5 měsíců s Lékaři bez hranic Tomáš Šebek

Velmi zajímavá kniha o tom, jak strašně dobře se tu máme. Protože na Haiti je to úplně jiný svět....

První polovina vyprávějící o první misi, se mi četla hůře. Nejsem lékař a na mě tam bylo hodně odborných termínů. Ale chápu to, šlo především o zápis pro "zapisovatele". Druhá část už byla skvělá.
Pan doktor, stejně jako všichni v organizaci Lékaři bez hranic, jsou pro mě hrdinové.

22.02.2024 3 z 5

Odvlečená: Příběh dívky nucené k prostituci Odvlečená: Příběh dívky nucené k prostituci Sophie Hayes

Sophie byla mladá, celkem spokojená dívka žijící v Anglii, měla milující zázemí a dobrou práci. Měla přítele a nejlepšího kamaráda. A pak se vydala do Itálie a byla donucena k prostituci.

Velmi silné a citlivé čtení. Sophie popisuje svoje pocity, pohled na sebe samotnou.

Strašné je, že tohle se fakt děje. A není to jen o holkách z východu, holkách bez peněz a rodiny.

21.02.2024 4 z 5

Pan Nikdo Pan Nikdo Graham Masterton

Krátká novelka o nešťastné Anně, jejíž manžel je zlý a věčně opilý. Když ji uhodí, vydá se za babičkou, která jí odhalí a nakonec zařídí pro svou vnučku spravedlnost.
Slabší průměr, nenadchne - neurazí, myslím, že za týden nebudu vědět, o čem to bylo

19.02.2024 2 z 5

Kosení: Příběhy ze světa smrtek Kosení: Příběhy ze světa smrtek * antologie

Příjemné doplnění naprosto nepřekonatelné série. Kniha doplňuje příběhy smrtek a světů okolo nich. Určitě nadšencům doporučuji.

19.02.2024 4 z 5

Majonéza k snídani Majonéza k snídani Markéta Lukášková

Velmi čtivý příběh o samotářce Emě, jejím jediném příteli Janovi a o výzkumu toho, co je to láska. Ema během děje poznává příběhy členů nejen vlastní rodiny, poznává i mění sama sebe.

Lehké čtení spojené se zamyšlením.

Už mi chybí jen jedna kniha autorky, kteroujsem ještě nečetla a těším se na novou.

15.02.2024 4 z 5

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

Tato autorka nezklame. Tentokrát vypráví o Sage, vnitřně i zvenku zraněné dívce, která se seznámí se starým mužem, který ji požádá, aby mu pomohla odejít.

Současnost se prolíná s minulostí Sageiny babičky Minky, která přežila holocaust. Jako červená nit prochází ještě jeden příběh.

Silné, drsné. Jodi Picoult se opět zabývá nelehkým tématem a nutí k zamyšlení. Konec předvídatelný, ale nijak mi to nevadí.

13.02.2024 5 z 5

Šepot z lesa Šepot z lesa Kateřina Surmanová

Temný příběh o dávném přátelství. Trojice dětí žijících v Orlických horách, dva kluci, jedna holka. Jeden z chlapců, Vojta, jednoho dne beze stopy zmizí. Petr ze odstěhuje do Prahy. Po více než dvaceti letech se vrací do rodné vesnice a zjišťuje, že minulost nezmizela a děti se ztrácely a budou ztrácet dál.
Mrazivá duchařina spojená s velmi dobře propracovanými mezilidskými vztahy. Oceňuji i velmi barvitý popis. Možná by mohla být kniha o kousek kratší, ale na knižní prvotinu fakt smekám. Druhou autorčinu knihu už mám přečtenou a rozhodně se těším na další.

10.02.2024 4 z 5

Hrdý Budžes Hrdý Budžes Irena Dousková

Doba komunismu vyprávěná očima malé Helenky. Její vnímání života dospělých a s dospělými.
Čekala jsem mnohem víc. O této knize jsem slyšela samé superlativy, nedostala jsem ani polovinu.

03.02.2024 2 z 5

Hra o přežití Hra o přežití David Urban

Tak toto byla pecka. Ve Hře o přežití je všechno. Tajemná hra v mobilu, mrtví a zmizelí, dobří i špatní policajti, láska i rodina.
Kniha mě moc bavila, měla super nápad i spád. Rozhodně jedno velké doporučení!

03.02.2024 4 z 5

Zvedá se vítr Zvedá se vítr Kateřina Surmanová

Tuto knihu jsem měla docela dlouho v seznamu "chci přečíst". Konečně na ni došlo a jsem nadmíru spokojená.
Velmi dobře vystavěný příběh čtyř malých kamarádů, kteří se připletou k vraždě. A po mnoha letech se zdá, že je nutno dojít k symetrii. Do děje se připlétá i dění související s tornádem na Hodonínsku.
Chvilku mě mátly časové údaje a vracení se o pár dní zpět. Jinak za mě velká spokojenost. Podle recenzí je Šepot z lesa ještě lepší, tak už se těším.

30.01.2024 4 z 5

Slepičí polévka pro duši: Sladká šťáva z kyselých citronů Slepičí polévka pro duši: Sladká šťáva z kyselých citronů Jack Canfield

Sbírka 101 povídek o tom, že když vám život nadělí citrony, máte si z nich udělat limonádu.
Nejsem cílovou skupinou pro tenhle typ příběhů, četla jsem v rámci výzvy. Některé příběhy mi z pohledu Evropana přišly zvláštní, ale kniha určitě plní svůj účel.

27.01.2024 3 z 5

A já pořád kdo to tluče A já pořád kdo to tluče Radka Denemarková

Zvláštní příběh autorky a režiséra její hry. Vyprávění je plné bolesti, šílenství a temnoty. Chvíli mi trvalo zvyknout si na styl psaní.

24.01.2024 3 z 5

Columbine - Nejznámější školní masakr Columbine - Nejznámější školní masakr Dave Cullen

Silná a detailní kniha o šíleném útoku na střední školu. Kniha vlastně jen dokazuje, že tyhle akce a vrahy nelze pochopit, a že ve středu zájmu nemají být oni, ale oběti a přeživší.

V českém překladu se objevilo pár hrubek, v celkovém rozsahu lze přivřít oko. Ale také bohužel udělali z jedné oběti dívku, byť šlo o chlapce.

23.01.2024 4 z 5

Andílek Andílek Lucinda Berry

Uff. Velmi silný příběh. Christopher je lékař. Se svou ženou Hannah se jim nedaří mít vlastní děti, a tak se často vydají s její milovanou sestrou a jejími syny. Jednoho dne do nemocnice přivezou malou Janie, jejíž matku našli mrtvou a holčička má všechny znaky týrání. Manželé se rozhodnou si malou dívku osvojit. A peklo začíná.
Proč jenom, proboha, ten konec?

18.01.2024 4 z 5