Rozsudek smrti

Jarda Horák slouží u městské policie, je šťastně ženatý, s manželkou čekají prvního potomka a práci u mužů zákona je plně oddaný, byť se občas setkává u kolegů s výsměchem kvůli svému dobráctví a blahosklonnému postoji ke spodině společnosti. Během jedné noční služby jsou s kolegou přivoláni k potyčce bezdomovců a narkomanů na kraji města, která skončí brutálním znásilněním a vraždou. A přestože pro většinu přítomných policistů zapadne do dlouhé řady hrůzných zážitků, pro Jardu se noční výjezd stává předzvěstí nešťastného sledu událostí, které obrátí naruby celou jeho budoucnost. Kolik ran osudu člověk ustojí, než ztratí veškeré mravní a morální zásady?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/468166/big_rozsudek-smrti-5vR-468166.jpg 4.321

Kniha Rozsudek smrti

ViolettaCh.
21. listopadu

Moje první četba od tohoto autora mě nezklamala. V knize se rozvíjí reakce čestného, spravedlivého člověka, který přišel o vše, co mu bylo v životě cenné. Děj svižně popisuje mstivé tažení hlavního hrdiny, kdy nakonec se ukáže, že vše nebylo tak, jak si původně myslel. Je to skoro thriller z Prahy, konkrétně z prostředí fetek a bezďáků. Autorův styl je čtivý a velmi dobře vynikne i jako audiokniha. Právě v této podobě jsem si ho užila. Určitě se podívám i na ostatní knihy pana Urbana.

Habana

(+ SPOILER) Rozsudek smrti je postaven na tématu pomsty. Městský policista se nakazí HIV a život s ním vytře jako s kusem hadru. Očekává se tedy od něj, že se postaví na cestu samozvaného mstitele a půjde bezhlavě vraždit. Jako základní pointa asi klidně, proč taky ne. Posední dobou nejsou knihy tak jednoduché a možná by to tady fungovalo...
No... Rozsudek smrti je vachrlatý... Ono totiž, když autor nelogicky pojme celou osudovou zápletku, stane se z toho otrava a čtenář mlátí hlavou o zeď.
Co tím myslím?
Když jste policista a vaší každodenní prací jsou feťáci a bezdomovci - podle autora je úplně logické, když jej narkoman pokouše a onen policista to neřeší. Podle autora je logické si sednout v hromadné dopravě na injekční jehlu a... neřešit to. A pak se podivovat "Kde jsem se asi nakazil HIV? Hm? To vůbec netuším!" Věřte mi, že křičením na literární postavu jeho jednání nezměníte (už jsem to dělala za vás). Blbá nemoc a ještě blbější uvažování - jak pak můžete knihu brát vážně? Při dočtení už máte spíš dojem, že závěr byl jen našroubován aby to mělo tu správnou pecku mezi oči. No nic. Postav je tam fakt mrtě a rozlišujete jen Jardu (měšťák s jehlou v zadku) a to je vlastně všechno.

Mně se autorův styl psaní líbí, ale rozhodně se mi nelíbí ta naivita, které celé dílo poslalo k šípu.

Habana

michal1425

(+ SPOILER) Po prehnane pozitivnim online hodnoceni byla pro me kniha totalnim zklamanim a lituji ze jsem do ni investoval penize a cas!
Bodovite:
- Obecne se to strasne spatne cetlo, jako kdyby jste cetli nejaky strohy uredni zaznam od policie, napr. "(hl. hrdina) se odebral do sveho bydliste" apod., otravne byly taky kapitoly po peti az deseti strankach ale k tomu se jeste dostanu
- Mozna by bylo dobre, aby autor v zapati knihy a na prvnich strankach neprozradil kudy se bude 99% knihy ubirat, ze Jarda o vsechno prijde, nakazi se HIV a bude nasledovat akce ve stylu filmu "volny pad" bylo nad slunce jasne.
- Postavy: kvanita na ukor kvality. Vsichni, vcetne hlavniho hrdiny pusobili plose a nezajimave, zadna zminka o jejich puvodu, pomerech ktere je formovali a jejich myslenkovych procesech - zato jich je tam jak psu a pri alteraci jejich prijmeni a krestniho jmena jsem se do poslednich stranek uspesne ztracel (napr. kdo je sakra Ota? je to kriminalka nebo ten druhy team). Asi by tomu nechybela nejaka simplifikace temu nebo alespon konzistentni pojmenovani postav.
- Z popisu modusu operandi prace policie ktery se mi ze zacatku libil a zdal osvezujici, se stalo repetitivni blekotani ktere se tahlo jako svrab opravdu si nemusim cist x odstavcu znovu a znovu o tom, jak technik nese svetla a jak si vsichni stezujou ze se to bude muset znova nafotit a sepsat a kdovikoho vyrozumet
- Dialogy mezi postavama (kolegove, pratele, partneri) to byla opravdu nechutna a tupa stoka. Ta slovni zasoba a napr. bezne osloveni "D***le!" me opravdu dost iritovalo, kdo na sebe necha takhle mluvit?! Vsichni tam zkratka maji asi Stokholmsky syndom nebo co.
- Zaverecna pointa: jednak nebyla logicky neprustrelna jelikoz se mohli nakazit oba nezavisle na sobe, nebo mohla nakaza jit Jarda(ruka) - Jana - Pier, nebo se taky Jana mohla nakazit uz pred Pierem a vesele vsechny infikovat. Ale co je dulezitejsi: v momente kdy vam to dochazi vam taky dojde, ze duvod proc se pointa "povedla" je vlastne jen dusledek otrvneho stylu a uspavani hada(kvuli spisovatelovi schopnosti ci neschopnosti) aby jste zapomeli na tu trojku a kvuli tomu vsemu co jsem vyse zminoval to proste bezmyslenkovite docitate "uz aby to bylo prectene". Takze gratuluju, pointa dobra za cenu znechuceni ctenare.

JanaJanska

Co se stane s čestným strážníkem, milujícím manželem a nastávajícím otcem, pokud mu kdosi vezme všechno, co měl? Originální česká detektivka, u které oceňuji hlavně prostředí a bravurně zvládnutou psychologii postav. O popisech pátrání nemluvě, autor je kriminalista, takže v knize najdete uvěřitelné a pravdivé vyšetřovací postupy. Také jsem se ráda setkala s některými protagonisty z předchozí knihy. Těším se na další autorovu tvorbu, vím, že rozhodně nebudu zklamaná.

Andrea7272

Příběh se četl dobře. Na českého autora dobré dílo :-) Tečka na konci fakt nečekaná - stojí za přečtení :-)

AndreaCekanova

Byla jsem zvědavá, jak se autor povídek popere knihou. A musím říct, že to dopadlo skvěle! První část možná působila trochu rozkouskovaně, jako by se lepilo víc dílů dohromady, ale pak do sebe všechno začalo zapadat a příběh byl jedna velká jízda. Sice bych v závěru měla jednu připomínku k Jardovo počínání (nechci prozrazovat), ale omluvila bych ho jeho stavem. Konec byl totiž naprosto dokonalá tečka za tím vším. Do posledního řádku.

MarBra

Plnokrevná detektivka z českého prostředí. Mám moc ráda slovenského Dominika Dána a toto ve mně zanechalo podobný dojem. Jako žánrová chuťovka velmi dobré.