Rozsudek smrti

Rozsudek smrti https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/468166/bmid_rozsudek-smrti-5vR-468166.jpg 4 136 41

Jarda Horák slouží u městské policie, je šťastně ženatý, s manželkou čekají prvního potomka a práci u mužů zákona je plně oddaný, byť se občas setkává u kolegů s výsměchem kvůli svému dobráctví a blahosklonnému postoji ke spodině společnosti. Během jedné noční služby jsou s kolegou přivoláni k potyčce bezdomovců a narkomanů na kraji města, která skončí brutálním znásilněním a vraždou. A přestože pro většinu přítomných policistů zapadne do dlouhé řady hrůzných zážitků, pro Jardu se noční výjezd stává předzvěstí nešťastného sledu událostí, které obrátí naruby celou jeho budoucnost. Kolik ran osudu člověk ustojí, než ztratí veškeré mravní a morální zásady?... celý text

Fufina093
06.09.2022 2 z 5

Je to tak divně napsané, jako slohovka ve škole. A hrozně předvídatelný a naivní, pochybuju, ze by ho jako měšťáka nenapadla souvislost.

Bar16
05.08.2022 5 z 5

Za mě ano. Sice mi chvíli trvalo, než jsem se začetla tak, že jsem knihu nemohla odložit, ale věděla jsem, že mi autorův styl psaní sedí. Jediné, co mě trochu děsilo, bylo to, že jsem se na ni už od chvíle, kdy jsem ji měla doma, těšila, takže jsem se trochu bála zklamání. Ale nepřišlo. Začátek sice pomalejší, ale všechno do sebe zapadlo. A poslední řádky byly dokonalé rozuzlení.

lucie2371
29.07.2022 3 z 5

Taková feťácká kámasutra, která se zvrhne ve feťáckou krimi.
Kniha se mi ze začátku četla špatně, špatně se mi dostávalo do děje protože se tam nic zajímavého nedělo. Pak se kniha (asi po 150 stranách) na chvíli rozjela a pak zase dlouho nic až na konec.
Zhruba od 100 strany jsem věděla co a jak a proč.
Nenadchne ale ani neurazí. Za mě takový průměr od českého autora, které moc nevyhledávám a většinou se jim vyhýbám...

Radasek
17.07.2022 5 z 5

Sohlasim že kniha zaslouží vysoké hodnocení. Při čtení jsem se zamyslela a uvědomila si, že se to může stát komukoliv z nás. Konec mě však překvapil.

Nika.
03.07.2022 5 z 5

Tahle kniha si zaslouží opravdu vysoké hodnocení!
Perfektně napsaný a zpracovaný příběh s velmi překvapivým rozuzlením.
Doporučuji, doporučuji, doporučuji!

Allla9
07.06.2022 5 z 5

Tak to byla jízda. Za mě uvěřitelná kniha plná nečekaných zvratů. Moc se mi líbila.

LaCoccinelle
10.04.2022 4 z 5

(SPOILER) Knížka se četla dobře, autorův styl mi sedí.

Zarážela mě jedna věc... Jako že nevěděl, kde se mohl nakazit??? Noční můra každého policisty i strážníka je pokousání od drbana či přímý kontakt infikované jehly s kůží. Takže je nesmysl pak okamžitě neřešit možné následky. Za to ubírám jednu hvězdu.

niki777
18.03.2022 4 z 5

Super. Ten konec byl hodně nečekaný.

Milena1967
06.02.2022 5 z 5

Je zajímavé, jak má na knihu každý člověk jiný názor. Za mě třeba pecka. České detektivky obecně nečtu, toto byla jedna z mála. Taky mě tam zarazily různé věci, např. že hlavní hrdina zazdil píchnutí jehlou od narkomana a neměl potřebu jít na vyšetření. Taky to byl děj jak z Divokého západu, zase ale ruku na srdce, psychothrilery od zahraničních autorů jsou daleko větší maso a nijak se nad nimi nepozastavujeme. Možná je to tím, že nevěříme, že by se toto mohlo stát v české kotlině. Ten konec byl nejlepší, takové rozuzlení by mě vůbec nenapadlo.

Dajine
22.01.2022 4 z 5

Nikdy nevíme, co může změnit směr našeho života.

josska
02.01.2022 5 z 5

Moje první kniha od autora a pecka,čtivé,napínavé,konec mě teda dostal.Děj kolem policisty Jardy Horáka:jeden okamžik a změní se život celé rodiny:moc mě to bavilo ,,,,chystám se na Výjezdovku,tu si schovávám do výzvy ,,,

jprst
26.12.2021 1 z 5

Tak tohle bylo hodně nepovedené. Omšelé téma ve stylu, kdy se z hlavní postavy, které život tvrdě nafackoval, stane kolem sebe mlátící tvrdý mstitel, by se dalo ještě skousnout, tedy pokud by to celé autor nezabil dost nepovedeným zpracováním. Děj je chvílemi zpomalený stejným opakováním nepodstatných detailů vyšetřování, postav je více než dost, ale kromě jejich jména se o nich nic podstatného nedozvíte, i když autor se hodně snažil, aby v příběhu byli alespoň nějací jasní klaďasové či záporáci. A závěrečná pointa? Docela se dala očekávat, i když autor ji naznačoval sice jen sporadicky, ale za to dost okatě. Takže mé hodnocení: český autor = jedna hvězda a za příběh jako takový velká nula.

Pepina19
19.12.2021 5 z 5

Syrový a drsný příběh o pomstě. Za mě perfektní. Určitě mnohem lepší než kniha Výjezdovka.

katka.oo
13.12.2021 4 z 5

Audiokniha ... nebylo to špatné, ale taky to určitě nebylo na 100%, místy hodně zdlouhavé popisy, hlavně ze začátku, to jsem se i trochu nudila, od poloviny se ale děj rozjel a konec dobrý, to jsem byla zvědavá, jak to celé dopadne, i když konec jsem tušila. Kdyby to šlo dám 3,5*, ale protože detektivky z českého prostředí mám ráda, přiklonila jsem se ke 4*.

ViolettaCh.
21.11.2021 4 z 5

Moje první četba od tohoto autora mě nezklamala. V knize se rozvíjí reakce čestného, spravedlivého člověka, který přišel o vše, co mu bylo v životě cenné. Děj svižně popisuje mstivé tažení hlavního hrdiny, kdy nakonec se ukáže, že vše nebylo tak, jak si původně myslel. Je to skoro thriller z Prahy, konkrétně z prostředí fetek a bezďáků. Autorův styl je čtivý a velmi dobře vynikne i jako audiokniha. Právě v této podobě jsem si ho užila. Určitě se podívám i na ostatní knihy pana Urbana.

Habana
31.10.2021 2 z 5

(SPOILER) Rozsudek smrti je postaven na tématu pomsty. Městský policista se nakazí HIV a život s ním vytře jako s kusem hadru. Vžívá se do role samozvaného mstitele a jde bezhlavě vraždit. Jako základní pointa asi klidně. I když téma je ohrané, dlouho tu nebylo. Funguje to však?
No... román je vachrlatý... Totiž, když autor nelogicky pojme celou osudovou zápletku, stane se z toho otrava a čtenář mlátí hlavou o zeď.
Co tím myslím?
Když jste policista a vaší každodenní prací jsou feťáci a bezdomovci... podle autora je úplně logické, když jej narkoman pokouše a onen policista to neřeší. Podle autora je logické si sednout v hromadné dopravě na injekční jehlu a... neřešit to. A pak se divit "Kde jsem se asi nakazil HIV? Hm? To vůbec netuším!"
Věřte mi, že křičením na literární postavu jeho jednání nezměníte (už jsem to dělala za vás). Blbá nemoc a ještě blbější uvažování - jak pak můžete knihu brát vážně? Při dočtení už máte spíš dojem, že závěr byl jen našroubován aby to mělo tu správnou pecku mezi oči. No nic. Postav je tam fakt mrtě a rozlišujete jen Jardu (měšťák s jehlou v zadku) a to je vlastně všechno.

michal1425
26.10.2021 1 z 5

(SPOILER) Po prehnane pozitivnim online hodnoceni byla pro me kniha totalnim zklamanim a lituji ze jsem do ni investoval penize a cas!
Bodovite:
- Obecne se to strasne spatne cetlo, jako kdyby jste cetli nejaky strohy uredni zaznam od policie, napr. "(hl. hrdina) se odebral do sveho bydliste" apod., otravne byly taky kapitoly po peti az deseti strankach ale k tomu se jeste dostanu
- Mozna by bylo dobre, aby autor v zapati knihy a na prvnich strankach neprozradil kudy se bude 99% knihy ubirat, ze Jarda o vsechno prijde, nakazi se HIV a bude nasledovat akce ve stylu filmu "volny pad" bylo nad slunce jasne.
- Postavy: kvanita na ukor kvality. Vsichni, vcetne hlavniho hrdiny pusobili plose a nezajimave, zadna zminka o jejich puvodu, pomerech ktere je formovali a jejich myslenkovych procesech - zato jich je tam jak psu a pri alteraci jejich prijmeni a krestniho jmena jsem se do poslednich stranek uspesne ztracel (napr. kdo je sakra Ota? je to kriminalka nebo ten druhy team). Asi by tomu nechybela nejaka simplifikace temu nebo alespon konzistentni pojmenovani postav.
- Z popisu modusu operandi prace policie ktery se mi ze zacatku libil a zdal osvezujici, se stalo repetitivni blekotani ktere se tahlo jako svrab opravdu si nemusim cist x odstavcu znovu a znovu o tom, jak technik nese svetla a jak si vsichni stezujou ze se to bude muset znova nafotit a sepsat a kdovikoho vyrozumet
- Dialogy mezi postavama (kolegove, pratele, partneri) to byla opravdu nechutna a tupa stoka. Ta slovni zasoba a napr. bezne osloveni "D***le!" me opravdu dost iritovalo, kdo na sebe necha takhle mluvit?! Vsichni tam zkratka maji asi Stokholmsky syndom nebo co.
- Zaverecna pointa: jednak nebyla logicky neprustrelna jelikoz se mohli nakazit oba nezavisle na sobe, nebo mohla nakaza jit Jarda(ruka) - Jana - Pier, nebo se taky Jana mohla nakazit uz pred Pierem a vesele vsechny infikovat. Ale co je dulezitejsi: v momente kdy vam to dochazi vam taky dojde, ze duvod proc se pointa "povedla" je vlastne jen dusledek otrvneho stylu a uspavani hada(kvuli spisovatelovi schopnosti ci neschopnosti) aby jste zapomeli na tu trojku a kvuli tomu vsemu co jsem vyse zminoval to proste bezmyslenkovite docitate "uz aby to bylo prectene". Takze gratuluju, pointa dobra za cenu znechuceni ctenare.

JanaJanska
19.10.2021 5 z 5

Co se stane s čestným strážníkem, milujícím manželem a nastávajícím otcem, pokud mu kdosi vezme všechno, co měl? Originální česká detektivka, u které oceňuji hlavně prostředí a bravurně zvládnutou psychologii postav. O popisech pátrání nemluvě, autor je kriminalista, takže v knize najdete uvěřitelné a pravdivé vyšetřovací postupy. Také jsem se ráda setkala s některými protagonisty z předchozí knihy. Těším se na další autorovu tvorbu, vím, že rozhodně nebudu zklamaná.

Andrea7272
11.10.2021 3 z 5

Příběh se četl dobře. Na českého autora dobré dílo :-) Tečka na konci fakt nečekaná - stojí za přečtení :-)

AndreaCekanova
29.09.2021 5 z 5

Byla jsem zvědavá, jak se autor povídek popere knihou. A musím říct, že to dopadlo skvěle! První část možná působila trochu rozkouskovaně, jako by se lepilo víc dílů dohromady, ale pak do sebe všechno začalo zapadat a příběh byl jedna velká jízda. Sice bych v závěru měla jednu připomínku k Jardovo počínání (nechci prozrazovat), ale omluvila bych ho jeho stavem. Konec byl totiž naprosto dokonalá tečka za tím vším. Do posledního řádku.

David Urban
česká, 1973