Komentáře knihy Sanatorium

Přidat komentář

li-li-nka
20.04.2026

Kniha mě moc ze začátku neoslovila. Ale postupně jsem si k ní a příběhu cestu našla. Knihu jsem četla v angličtině, takže hodnotím za jazyk, pro mě velmi dobře zpracované.

DeKo1996
31.12.2025

Chvíli mi trvalo se do knihy začíst, ale pak jsem nemohla přestat číst.
Kniha byla napínavá a zajímalo mě, kdo za tím vším stojí a jak to nakonec dopadne.


Majuš333
30.10.2025

'Učí nás žít, když je život za námi.'
- Michel de Montaigne

Kde začať???
Začnem asi tým, že stále neviem pochopiť, prečo autori/autorky, ktorým sa v hlave zrodí nápad na thriller s obrovským potenciálom ako je chata, hotel, liečebňa v zasneženej pustine, ten potenciál zabijú už v zárodku hlavnými postavami. Nehovorím, že hlavné postavy majú byť superhrdinami ako Batman, Catwoman, ale je to stále ten istý scenár: Hlavná postava (po traumatickom zážitku sa vracia.../si ide oddýchnuť...), je maximálne nesympatická a už na začiatku je jasné, že sa budeme tým snehom brodiť a už to nezachráni nič...
A 'Sanatorium'?
Dovolím si skritizovať tri veci, ktoré mi vadili najviac:
1) Okrem toho, že bola Elin nesympatická hlavná hrdinka, tak to vyzeralo tak, že nebola policajtkou, ale nejakou predavačkou na trhu s minimálnym stupňom vzdelania. Policajtka, ktorá sa chová ako 'Kelišová' a vyzvoní všetko všetkým a na každej stránke upodozrieva niekoho iného??? To mi hlava nebere velebnosti...
2) Autorka si mohla naštudovať policajné postupy alebo spolupracovať s ozajstnými vyšetrovateľmi, bolo by to určite vierohodnejšie, ako toto tápanie a my sme sa mohli len kochať pane doktore...
3) Ak by to celé nepokazili zmienené 2 body, tak rozuzlenie to zaklincovalo určite. Nezľahčujem to, rozumiem, že je to pre nás ženy traumatizujúci zážitok na celý život, ale...! Proste som očakávala niečo viac! Nie som spisovateľka, ale napadli ma milióny nápadov na rozuzlenie smerujúce k samotnému sanatóriu a určite aj Vás ostatných, ktorí ste to čítali... Takže tak Vlastičko...

'Lhář by měl mít dobrou paměť.'

katrinske
12.04.2025

Túto knihu som si kúpila na základe odporúčaní mnohých ľudí. Atmosféra knihy bola naozaj dobrá zasnežené Alpy a sanatórium, ktoré bolo zrekonštruované na moderný hotel. Z takéhoto prostredia sa dá vyťažiť veľa, a preto ma kniha zaujala už od začiatku. Autorka sa rozhodla ísť cestou trileru, čo by mohlo byť skvelé, ak by išlo o kvalitne napísaný triler.
Bohužiaľ, za mňa to bol len priemerný triler. Postavy mi neboli dvakrát sympatické a, hoci zápletka nebola zlá, celkovo mi príbeh neprišiel dobre zosúladený. Je to škoda, pretože prostredie malo veľký potenciál.
Možno však autorke dám ešte šancu, predsa len, bola to jej prvá kniha a možno jej ďalšie dielo ma nadchne viac.

Gracian1964
17.03.2025

Chvíľu som si zvykal na autorkin štýl, ale nakoniec som si povedal, že každý nejaký svoj štýl má a tak jej nebudem nič vyčítať. Zaujímavá téma, autorka sa s nami trošku pohrá, ale napokon sa všetko objasní. No, takmer všetko, v úplnom závere sa stane niečo, čo by mohlo nasvedčovať možnému pokračovaniu. Alebo som to len zle pochopil. Príliš ma to však netrápi, ak by aj pokračovanie bolo, čítať ho nebudem, nech Sarah promine....Mám v pláne aj lepšie knihy...

Kocourkova_Mája
11.01.2025

Začátek hezky rozjetý, ke konci křečovitý.

Veronika33
02.12.2024

Na túto knihu som sa fakt tešila (kúpila som si ju dokonca v predpredaji), ale nakoniec som z nej bola viac ako sklamaná. Námet príbehu mal fakt potenciál, ale spracovanie, nesympatické postavy a doslova mega prekombinovanie - knihu pochovali. Ďalšiu knihu asi skúšať nebudem, rozhodne si ju už nekúpim (škoda peňazí).

Abikk
12.09.2024

Kniha se mi líbila, ač si myslím, že autorka mohla z prostředí sanatoria vytěžit víc. Hlavní hrdinka a spousta dalších si mne moc nezískali, ale námět byl zajímavý a nutně jsem potřebovala vědět jak to vlasně bylo.

ColoringMartina
23.06.2024

Já se celkem knihou pronudila. I když mám s Elin dost společného, byla mi dost protivná, na to, jak měla být ustrašená byla místy dost nelogicky odvážná. Detektivní zápletka též žádná hitparáda. Jak to bylo se smrtí Sama jsem tak nějak tušila dopředu, takže taky žádný wow moment. Pokračovat v sérii mě neláká.

ZuzanaZ83
25.02.2024

Chvílemi mrazivo, častěji nuda. Celkem nadějná zápletka, ale všechno jde tak nějak po povrchu. Nenadchne, neurazí.

iveta3689
24.01.2024

Divná kniha. Autorka, asi ve snaze budovat napětí, psala částečné informace. Asi abychom si něco domýšleli. Na mě to ale působilo zmateně, neúplně, spíš jsem tápala, co že to chce básník říct. Hrdinové byli neslaní nemastní. Kdyby hotel nebyl v minulosti sanatoriem, děj by byl vlastně stejný. Minulost neměla žádný význam a to spojení bylo zbytečné. Dočetla jsem jen kvůli čtenářské výzvě, nebavilo mě to.

Pavlína2019
22.01.2024

Mě se kniha líbila velice. Ohromně dobře se mi četla, krátké kapitoly k tomu napomáhaly, je velmi napínavá, líbí se mi prostředí a minulost místa, kde se kniha odehrává. Určitě doporučuji.

etell
07.01.2024

Na knihu Sanatorium som sa veľmi tešila. Pri čítaní recenzií som si ju v hlave nedopatrením zaradila do priehradky, že by mohlo ísť o modernú verziu kníh na štýl Agathy Christie. Omyl! Atmosféra knihy bola úžasná, preniesla ma naozaj do hotela v horách. Zasneženej krajiny, ktorá láka a desí zároveň. Príbeh bol napínavý, nenašla som nudné pasáže, všetko zapadalo do seba a lákalo čítať ju bez prestávky. Nazeranie do minulosti nebolo rušivé. Nestrácali ste sa v línii deja, ako sa to stáva pri niektorých príbehoch. Kameňom úrazu však pre mňa bola hlavná predstaviteľka, nechápala som mnohé jej rozhodnutia. V druhej polovici knihy som si aj povedala, že toto naozaj nie je na štýl mojej obľúbenej Agathy, tá by tak pochabo a nerozvážne nekonala. Ale veď aj v reálnom živote je to tak, že nie všetky konania iných vieme pochopiť. Knihu považujem aj napriek tomu za jednu z tých lepších. K autorke sa určite vrátim.

martina.culik
14.12.2023

Hotel, ve kterém dojde ke zmizení a pachatel je nejspíš mezi hosty, kteří jsou v důsledku bouře odtrženi od civilizace. A k tomu policistka na odpočinku.
Námět a provázání s minulostí bylo zajímavé, ale nějak mi tam ještě něco chybělo a hlavní hrdinka mi vůbec nebyla sympatická. Každopádně až na to dojde, ráda si přečtu další díl ze série.

Lucciella_L
23.11.2023

Z této knihy jsem trošku na rozpacích. Začátek se rozjel docela dobře, kapitoly byly krátké, dynamické. Přesto se mi zdálo, že kniha v polovině "usla na vavřínech" a byla taková nijaká :( . Konec se ale zase rozjel a mile překvapil. Hlavní hrdinka mně ale bohužel nesedla, byla trošku jak zpomalený film..... Jako oddychovka se to dá, ale zázraky nečekejte...

TerkinKnižnySve
07.11.2023


Sarah Pearse - Sanatórium

na Úvod , k tejto knihe som sa dostala vďaka knižnej štafete

Zo začiatku prichádza hlavná postava Elin a jej priateľ Will, do hotela , ktorý je prerobeny zo Sanatória na zásnuby svojho brata.
Už od prvej chvíľky bolo jasné, že to nebude v poriadku.
Najskôr zmizne jedna žena následne hneď druhá a Elin ako detektívka na dovolenke má či robiť keďže padne lavína a do hotela sa policajti nedostanú.

Táto kniha bola fantastická, stále a stále som hľadala kto je ten vrah a za každým to nebol ten čo som mala v pláne. Autorka to v tomto vymyslela dokonale až do posledných strán kde sa na to konečne prišlo som bola ako na ihlách !!
veľmi sa mi páčil aj detailný opis vrážd, vyšetrovanie , objasňovanie jednoducho všetko a záver knihy bol, že COŽE?!!

jednu hviezdičku však strhávam za pre mňa zbytočne naťahovanie, kto to bude čítať pochopí :)

GeorgieAnne
17.10.2023

Kde autorka přišla na tak stupidní hlavní hrdinku?! Jestli Elin v minulosti dělala u policie tak by přece neměla dělat takové školácké chyby jaké tady předváděla! No škoda mluvit... Líbilo se mi to zasazení, všude sníh, laviny a v hlavní roli hotel, který je zbudován ze sanatoria takže tísnivá atmosféra by byla ale strašně špatně využitá a jak už jsem zmiňovala, hlavní hrdinka fakt neschopná, sice měla světlejší chvilky ale ty bych spočítala na prstech jedné ruky, což je fakt škoda protože začátek vypadal hodně slibně... A pachatel? Toho jsem tak nějak odhadla už na začátku...
2* s přivřenýma oběma očima.

Dani25
04.09.2023

Atmosféra sa mi veľmi páčila, ale niektoré situácie mi prišli absurdné, napr. keďže išlo o čas a tušili kde je pravdepodobný vrah, napriek tomu tie reči, že počkáme na políciu. A musím povedať, že aj Elin ma znervózňovala svojim správaním.

beruska
30.08.2023

Napínavé, temné - tak si představuji dobrý thriller !! Také prostředí bývalého sanatoria se mi líbilo.... Jen se musím přiznat, že kdo za vším stojí a hlavně důvod všech těch hrůzných vražd - to pro mne bylo velké zklamání .. Nechce se mi věřit, že by někdo zabil tolik lidí kvůli tomu, co se dozvíme na konci... Nebudu nic prozrazovat, ale za mne i tak určitě doporučuji !!! :) 5*

Akléda_
22.08.2023

Hledala jsem nějakou audioknihu, která bude dlouhá, aby mi vystačila na pár dní v práci. To Sanatorium skvěle splňovalo - skoro 14 hodin k poslechu. No bohužel musím říct, že ta délka byla rozhodně na škodu. Načtené to ale bylo moc hezky, hlas Jitky Moučkové se mi krásně poslouchal, nebyly tam žádné ostré sykavky a kolikrát mě překvapilo jaké všechny emoce dokázala do hlasu propsat. Knížka jako taková je pro mě ale trochu zklamáním. Začátek byl velmi táhlý a pomalý, chvílemi jsem si říkala že jsem to asi blbě pochopila a je to detektivka a ne thriller. Upřímně, z toho žánrového zařazení jsem do teď zmatená, protože celou knížkou nás provází detektivka Elin, ale zároveň to není úplně klasické vyšetřování stylu Agatha Christie a dost se tam toho děje, tak nevím. Cirka po první třetině se to teda rozjede, začnou se objevovat mrtvoly, tajemství, překvapivé i méně překvapivé zvraty a mě to bavilo. Byla jsem napjatá, překvapená, dokonce jsem při pár scénách napětím nedýchala. Konec je ale zase velmi klesavé tendence, protože ač jsem neodhadla vraha, motiv mě teda zklamal. Jako chápu, ale nemyslím si, že to je dobrý důvod k tomu zavraždit tolik lidí. To mě dost zklamalo a ve výsledku jsem z toho byla taková meh. Cením ale, že Elin má psychické problémy, které se v knížce řeší. Vůbec jsem netušila že je Sanatorium první díl s touto vyšetřovatelkou a nevím, zda se budu pouštět do dalších. Úplně se do toho nehrnu, ale pokud bude audio zpracování, tak to nejspíš zkusím. Sanatorium jako takové vlastně ani nevím, jestli bych doporučila, nebylo to úplně špatné, ale že bych byla nadšená, to se také říct nedá.


Čtenáři před vámi navštívili ještě tyto knihy:

Zavřít

Vypněte si reklamy na Databázi

Za 99 Kč vám vypneme všechny reklamní bannery na CELÝ ROK:

Chci vypnout reklamy

Nebo se staňte členem DK Premium a využijte Databázi naplno - více o DK Premium