zsykorova Online zsykorova komentáře u knih

Zloději dýmu Zloději dýmu Sally Green

Tato kráska mi teď několik dnů dělala společnost a krátila mi dlouhé večery, ale jsem upřímně ráda, že už ji mám za sebou. Neřekla bych, že by to byl špatný příběh, ale zřejmě jsem měla jiná očekávání.
Ze začátku jsem se nemohla vůbec začíst, všechno pro mě bylo zmatené. Bylo tam moc postav a já potřebovala hodně času, abych se zorientovala. Ale potom už to plynulo rychle a stránky ubývaly rychlostí blesku.
Nejvíc mě bavila dějová linka Catherine a Tash. Líbilo se mi, jak na sebe různé věci navazovaly, jak se to všechno nakonec spojilo a vytvořilo dokonalý celek. Konec naprosto zlomil moje srdce a nebudu lhát, brečela jsem jako želva.
Nakonec to nebylo úplně špatné a po trošku těžším začátku mě knížka velmi bavila. Rozhodně nelituju, že jsem si ji přečetla a těším se na další díly, protože mě opravdu zajímá, jak to dopadne.

27.07.2022 4 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

(SPOILER) Knížek pojednávajících o druhé světové válce jsem četla hodně, ale tahle mě zasáhla nejvíc.
Musím říct, že tohle je jedno z nejlepších děl z pera českého autora. Je to mistrovský soubor slov, který vás pohltí a nepustí, dokud si to nepřečtete celé. Autorka si skvěle hraje se slovy a nechává vás v neustálém napětí a lačnosti, co se stane dál.
Sledujeme Zuzanin život od jejího narození po těžký návrat z Osvětimi. Pro mě byla nejhorší část "Dospívání", kdy se Zuzana a její otec museli potýkat se ztrátou Liliany a začátkem války. Tuto část jsem skoro celou probrečela.
Už od začátku jsem fandila Janovi a Hanuš mi byl nesympatický. Přála jsem si pro Zuzanu a Jana šťastný konec, chtěla jsem, aby na ni počkal, až se vrátí a začnou spolu nový život. Bylo pro mě šokem, že se Jan oženil s jinou ženou a hlavně sňatek Zuzany a Hanuše. Hanuš se choval mile a já už si začínala myslet, že Zuzaně dopřeje pochopení a šťastný život, ale opět jsem neměla pravdu.
Moje srdce bolí, byla to náročná četba, ale jsem ráda, že jsem si knížku přečetla. Zařazuji ji k mým nejoblíbenějším.

18.07.2022 5 z 5

Mezi zloději Mezi zloději Adrienne Young

Musím říct, že miluju pirátskou tématiku. Ale od této knížky jsem asi čekala víc.
Námět mě zaujal, zpracování ale bylo horší. Ze začátku mě to vůbec nebavilo, některé části byly opravdu nudné a nějaký pořádný děj to začalo mít až ve chvíli, kdy se Fable dostala na Marigold. Posádka této lodi mě bavila, hlavně Willa a také duo Paj & Auster. Nějakou romantickou linku jsem čekala, ale ne takovou, jaká se v knížce vyskytuje.
Některé věci se mi zdály trochu nereálné, ale beru v potaz, že je to smyšlený svět, kde se hraje podle jiných pravidel. Kapitoly byly krátké, což je za mě super.
Suma sumárum, dalo se to. Bylo to příjemné čtení, i když mě hlavní hrdinka někdy strašně iritovala. Až vyjde druhý díl (doufám, že vyjde) v češtině, tak si ho také přečtu, protože nesnáším otevřené konce, což tady bylo.

15.07.2022 3 z 5

Má temná Vanessa Má temná Vanessa Kate Elizabeth Russell

(SPOILER) Nedokážu popsat, jak se po dočtení cítím. Vážně nevím. Příběh mě velice zasáhl a musím říct, že byl silnější než Lolita a Rez & záře hvězd dohromady. Ostatně kniha s Lolitou hrozně souvisí a mě to zasáhlo o to víc, když jsem Lolitu četla i viděla filmy.
Líbilo se mi střídání roků, postupně jsem odhalovala všechny spojitosti. Bylo zajímavé sledovat, jak Strane s Vanessou manipuluje a ona je jím tak poznamenaná, že mu věří. Dalším skvělým prvkem bylo Vanessino vnitřní bojování sama se sebou, kdy si na jednu stranu uvědomovala, že jde o zneužívání, ale na druhou si to nechtěla připustit a snažila se přesvědčit, že šlo o lásku. Strane ji možná miloval, ale je to zvrácené a podle mého to nebyla láska. Byla to nezdravá posedlost a zneužití křehké dospívající duše.
Má temná Vanessa se tímto zařazuje mezi mé oblíbené knížky. Je to skvělá, šokující kniha, kterou by si měl každý přečíst.

10.07.2022 5 z 5

Pár stránek navíc Pár stránek navíc Lin Rina

Tohle bylo takové pohlazení po duši. Už je to přes rok, co jsem Kroniky prachu četla poprvé a já si ani neuvědomila, jak mi tento příběh chybí. Návrat do tohoto světa pro mě byl radostí, jsem neskutečně ráda, že jsem se k této knížce konečně dostala. Bonusové povídky jsou úžasné a autorčiny poznámky ještě lepší. Kroniky prachu mají speciální místo v mém srdci a já je miluji čím dál víc.

05.07.2022 5 z 5

Máj / Kytice Máj / Kytice Karel Jaromír Erben

Co k tomu říct. Obě díla se podle mého názoru řadí k těm nejlepším z České republiky. Máj je krásná báseň, ale musím říct, že Kytice je za mě o trošku lepší. K mým nejoblíbenějším baladám z Kytice patří určitě Polednice (zpracování s Bolkem Polívkou je naprosto skvělé a já z toho mám nahnáno i teď), Svatební košile (geniální) a Holoubek. Každopádně oba pánové byli skvělí autoři, to musím říct. Ke Kytici je na konci ke každé baladě uveden krátký text, kde je objasněn význam a původ balady, což za mě top

04.07.2022 5 z 5

V zahradě zášti V zahradě zášti Camilla Bruce

Tahle knížka je mistrovské dílo. Po jejím přečtení se ve mně perou rozporuplné pocity. Na jednu stranu jsem znechucená z toho, co Belle dělala, ale na druhou zase chápu, proč a co jí k tomu vedlo.
Autorka si skvěle hraje se slovy, kapitoly jsou krátké a líbilo se mi, že je zde i pohled Belliny sestry Nellie. Příběh skvěle plynul, už od začátku jsem měla celkem nahnáno. Celou dobu příběh pronásleduje temná atmosféra. Nemohla jsem přestat číst, musela jsem vědět, jak to dopadne a jak se Belle dál zachová.
K samotnému obsahu - jsem uchvácena. O Belle jsem předtím neslyšela, ale musím říct, že její život byl vážně zajímavý. Obecně miluju příběhy podle skutečné události a musím říct, že tohle je jeden z nejlepších, co jsem četla.

01.07.2022 5 z 5

10 rande naslepo 10 rande naslepo Ashley Elston

Musím říct, že jsem ze začátku byla skeptická, ale příběh se ukázal jako skvělá oddechovka.
Moc mě to bavilo, stránky mi pod rukama mizely rychlostí blesku. Příběh skvěle šlape, vůbec jsem se nenudila. Líbila se mi celková atmosféra, knížka je prošpikovaná skvělými vtipnými hláškami.
Hlavní hrdinka Sophie celkem ušla, víc mě ale bavilo duo Olivia a Charlie. Někdy mi Sophie lezla na nervy, ale většinu času to byla v pohodě holka.
Konec byl předvídatelný, ale stejný krásný. Moc se mi líbilo celkové zakončení a Sophiin posun od vztahu s Griffinem.

PS. Budeme ignorovat fakt, že je to knížka zasazená do období Vánoc :D

24.06.2022 4 z 5

Pět kroků od sebe Pět kroků od sebe Rachael Lippincott

Upřímně? Nevím. Vážně nevím. Tato knížka ve mně zanechala rozporuplné pocity.
Ze začátku mě příběh nebavil, nemohla jsem se začíst. Přišlo mi to moc rychlé a nereálné, Stella i Will mě chvilkami opravdu štvali. Největší grády to začalo mít až ke konci a ze všeho nejlepší byl právě konec. Některé části byly dojemné, některé zase nudné. Chápu, proč se Stella chovala tak, jak se chovala, ale její chování bylo někdy na facku. Stejně tak Will - nevím, nemohla jsem se do hlavních postav vcítit.
Na druhou stranu musím říct, že je dobré, že vznikla knížka o cystické fibróze. Aspoň trochu nám přiblížila život lidí s touhle nemocí, za což rozhodně palec nahoru.

18.06.2022 3 z 5

Temná kněžka Temná kněžka Margaret Rogerson

Vespertina ve mně zanechala hluboký dojem a bude mi trvat ještě dlouho, než vstřebám všechny pocity, co z knížky mám.
Svět je fantasticky vymyšlený, v každé kapitole čekalo nějaké důležité odhalení. Příběh skvěle plynul a provázela ho skvělá, temná atmosféra.
Hlavní hrdinka Artemisie mi přirostla k srdci, užila jsem si to s ní. Líbily se mi její myšlenkové pochody a hlavně rozhovory s přízrakem.
Nejraději bych tu napsala spoilery, abych mohla podrobněji popsat, co cítím, ale neudělám to. Pokud chcete pochopit, rozhodně si Vespertinu přečtěte!

11.06.2022 5 z 5

Dekameron Dekameron Giovanni Boccaccio

Tahle bichle, která má přes 700 stran, mi zabrala dva týdny a teď, když jsem ji dočetla, mě přepadá lehký smutek. Připadám si, jako bych s knihou strávila půlku života.
Ze začátku jsem se zděsila, ale poměrně rychle jsem si zvykla na styl psaní. Líbilo se mi, jak si Boccaccio hraje se slovy. Některé příběhy byly skvělé, některé zase horší, ale dohromady tvoří mistrovský celek. Za mě nejlepší byly poslední dva příběhy.
Postavy mi byly sympatické, nejvíc mi k srdci přirostl Dioneo, jeho příběhy byly nejlepší.
Knížka mě vlastně docela překvapila, čekala jsem nějakou splácaninu, ale ve skutečnosti to bylo hodně čtivé a Boccaccio si získal můj velký obdiv.

04.06.2022 4 z 5

Hypotéza lásky Hypotéza lásky Laura Steven

Tahle knížka mě velmi překvapila. Děj utíkal rychle, skvěle to plynulo. Hlavní hrdinka Caro mě občas štvala, vědecké části byly celkem nudné, ale hodily se do děje. Kaiko byla úžasná, Gabriela se naopak mou oblíbenkyní nestala. Líbil se mi text písničky i vývoj vztahu s Harukim. Haruki se oficiálně dostává na seznam knižních manželů a Kaiko se stává mojí ženou. Nejlepší postavou ale stejně zůstává Vati.

19.05.2022 3 z 5

Lady Fuckingham Lady Fuckingham Oscar Wilde

Na tuhle knížku jsem narazila úplně náhodou při čtenářské výzvě na Databázi knih. A co k tomu říct... Je to neskutečný bizár. Příběh téměř žádný, jen samý sex. Ale nebudu lhát, byla jsem lehce v šoku a přečetla jsem si to opravdu jen ze zvědavosti. Kam se hrabe 50 odstínů nebo 365 dní. Tohle je opravdu něco.

15.05.2022 1 z 5

Nejdražší Josephine Nejdražší Josephine Caroline George

(SPOILER) Moje srdce plesá. Tohle bylo tak dokonalý! Nejdřív mě lehce zmátl styl, jakým je knížka napsaná, ale postupně jsem si zvykla a nakonec mi to i vyhovovalo.
Bylo to nádherné čtení, které mi připomínalo Pýchu a předsudek nebo seriál Bridgertonovi. Elias Roch je oficiálně umístěn na můj seznam knižních manželů. To, jak vyznával lásku Josephine a jakým způsobem psal ty dopisy, bylo prostě úžasné. Bavila mě Josie, Faith i Oliver. Jsem hrozně ráda, že Josie a Elias dosáhli šťastného konce. Mám slzy v očích, konec mě dojal. Tahle knížka za přečtení určitě stojí!

06.05.2022 5 z 5

Možná tentokrát Možná tentokrát Kasie West

(SPOILER) Každý příběh od Kasie West je prostě oddechovka. Romantická linka dobrá a předvídatelná (od nepřátel k lásce můžu vždycky). Líbilo se mi prostředí a krátké popisky ke květinám. Bylo to milé, klidné čtení, které mi po předchozích knížkách bodlo. Knížka se četla sama, stačily mi tři dny. Možná tentokrát se mi asi líbilo nejvíc ze všech příběhů, co jsem od Kasie četla. Ale samozřejmě, najdou se i nějaká mínus - hlavní postava Sophie mě občas štvala, hlavně to, jak se pořád hádala s Micah a jak vyjížděla po Andrewovi. Andrew byl sice úžasný, ale taky na zabití. A nehorší ze všech byl Jett Hart, pasáže s ním jsem nesnášela. Vadilo mi jeho protivné chování a to jak byl na všechny hnusný. Chápu, že toho v životě dost zažil, ale nemusel být na všechny tak zlý.

27.04.2022 3 z 5

Seznam hostů Seznam hostů Sanne Averbeck

Úplně nevím, co říct. Čekala jsem od toho víc - začátek mě vůbec nebavil, nějaká akce se objevila až v půlce. Bylo tam moc postav, špatně jsem se v nich orientovala. Hlavní hrdinka Carola mi byla nesympatická a vadila mi i Bianca. Na konci se na mě najednou vyvalilo příliš moc akce, všechno se událo tak rychle, že jsem to nestíhala zpracovávat. Konec mě velmi zaskočil a byla jsem mírně v šoku. Myslím si, že zápletka je dobrá, jen by to chtělo si s tím víc pohrát. Také by se mi líbilo, kdyby se autorka více zaměřila na ten seznam hostů - kdo a co se v něm ukrývá. Z těch pár zmínek to vypadalo jako docela zajímavé materiály.

23.04.2022 3 z 5

Rez & záře hvězd Rez & záře hvězd Tammy Greenwood

(SPOILER) Jelikož je Lolita taková moje guilty pleasure, tuhle krásku jsem si nemohla nechat ujít. Knížka i film mě tak šokovaly, že když jsem náhodou narazila na Rez & záře hvězd, bylo mi jasné, že tuhle knížku musím přečíst.
Příběh Sally je za mě mnohem horší než Lolitin. Oba jsou strašné a nechutné, ale když si uvědomím, že Sally se tohle doopravdy stalo, je mi z toho na zvracení. Líbily se mi kapitoly z pohledu jiných postav, dozvěděla jsem se, jak se cítily. I když mi tam trošku chyběly kapitoly z pohledu Franka - myslím, že by to bylo zajímavé doplnění a dozvěděli bychom se, proč to vlastně dělal (i když si to můžeme domyslet). Abych pravdu řekla, konec mě naprosto šokoval a absolutně jsem to nečekala. Těšila jsem se, že se Sally vrátí domů a všechno se spraví, ale nakonec tohle? Chudák holka. Knihu hodnotím velmi kladně, je to skvělý román, který popisuje to, co inspirovalo Nabokova k napsání Lolity.

16.04.2022 5 z 5

Cilčina cesta Cilčina cesta Heather Morris

(SPOILER) Jedním slovem dechberoucí. Tohle píšu pár minut potom, co jsem přečetla poslední stránku. Vůbec nevím, co mám říct. Jsem silně v šoku, ale jsem také velmi dojatá.
Příběh je Cilky je velmi drsný. Podmínky v gulagu jsou hrozné, v knížce jsou momenty, kdy jsem ji musela na chvíli odložit a zpracovat to. Velmi mě bavila postava Jeleny a to jak pomáhala Cilce. Konec je skvělý a nebudu lhát, ukápla mi slza.
Knížku jsem nemohla odložit, stránky mi mizely pod rukama hodně rychle. Je to skvělý román, jehož přečtení určitě doporučuji!

09.04.2022 5 z 5

Tahle kniha je teplá Tahle kniha je teplá Juno Dawson

(SPOILER) Knížka se mi moc líbila. Upřímně jsem nevěděla, co čekat. Je to taková příručka, která vtipným způsobem podává informace o LGBTQ komunitě. Je skvělé, že se zaměřuje i na sexuálně přenosné choroby a popisuje, jak se proti nim bránit (ale to snad ví každý, že při každém pohlavním styku by měl mít kondom :D). Na konci najdete i různé organizace, které poskytují safe space pro LGBTQ osoby.

01.04.2022 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

(SPOILER) Tohle bylo dost silný. Čekala jsem mnoho a ve výsledku jsem dostala to nejlepší, co jsem dostat mohla. Krásný příběh napsaný malebným jazykem s koncem, který mě opravdu překvapil. Líbilo se mi, jak Magdalena (Lenka) změnila názor, když si přečetla dopisy od Maji. Byly zde pasáže, které mi vehnaly slzy do očí. Mrzí mě, jak skončil Joska a docela by mě zajímalo, co se s tím doopravdy stalo, i když to je po přečtení knihy celkem jasné.

26.03.2022 5 z 5