wikca wikca komentáře u knih

Víte jaký je rozdíl mezi škrcením a rdoušením?
Tuhle otázku by Vám dost možná položil Josef Mareš, když by Vás přijímal k policii, a jelikož je to záludná otázka, dost možná byste na ní pohořeli stejně jako ostatní uchazeči. Pokud chcete znát rozdíl mezi těmito pojmy a celkově Vás zajímá práce kriminalisty, ať už k tomu máte jakékoliv motivace, určitě Vás zaujme nejedna další informace v knize. Autor celou knihu vede jakoby výslechem Josefa Mareše a ten se tady tak dostane na druhou stranu výslechového stolu a prozradí i pár informací, které nejsou běžně známé. Nejde nezmínit, že Josef Mareš je spoluautorem seriálů První oddělení a Devadesátky. Některé jeho případy objevíte i v Legendách kriminalistiky. A jestli tyto seriály rádi sledujete, tak tahle kniha je jakousi třešničkou na dortu, kde dostanete další informace a můžete si i připomenout případy, které byly zfilmovány a v knize jsou zmiňovány. Rozhodně doporučuji, bavila mě číst. Moc :-)

31.12.2022 5 z 5

Zima čarodějnice Zima čarodějnice Katherine Arden

Máte rádi mytologii? A Rusko? A magii?
Jestli ano, tak přesně pro Vás je trilogie o statečné Vasje, jejímž posledním dílem je právě Zima čarodějnice. Vasja se ve třetím díle ocitne v krajině Půlnoci plné magických postav. V Půlnoci však její cesta nekončí, naopak zde začíná a Vasja spřádá plán jak zachránit svoji milovanou Rus, ve které není zrovna vítanou osobou pro své magické schopnosti, které jí byly dány do vínku dědictvím jejich předkyň. Ani tento status ve společnosti jí však neodradí od boje s nepřáteli a snaze opět propojit nadpřirozený svět s tím pozemským.
Příběh klouže jako sáňky po sněhu. Je poutavý, zajímavý a originální. Ačkoliv se jedná o literaturu typu young adult, je dost možné, že se bude líbit i starším čtenářům, mezi něž patřím i já.

18.12.2022 5 z 5

Ted Bundy, vrah po mém boku Ted Bundy, vrah po mém boku Ann Rule

Kdo byl doopravdy Ted Bundy?
Na tuto otázku znal pravdivou odpověď zřejmě jen samotný Ted. Na první pohled to byl pohledný mladík s pronikavýma očima, který se však ale velmi rychle dokázal proměnit ve vraždící monstrum, jehož rukama zemřelo velké, nikdy přesně známé, množství krásných mladých žen. Jeho život přibližuje autorka Ann Rule, která se s ním spřátelila v dobách, kdy spolupracovali na krizové lince a byla s ním v kontaktu i během jeho soudních procesů. Ted Bundy byl bezpochyby kontroverzní postava v dějinách sériových vrahů Ameriky - byl sebevědomý, pohledný a mazaný… a díky tomu také zůstával dlouho na svobodě. Kniha má reportážní charakter a přibližuje některé Bundyho vraždy, ke kterým existovaly důkazy. Zároveň autorka připojuje i svůj subjektivní názor na Bundyho jako přítele, kterého si vážila a měla ho ráda. Pokud máte rádi true crimi, určitě stojí za přečtení.

18.11.2022 5 z 5

Dítě, které v noci našlo slunce Dítě, které v noci našlo slunce Luca Di Fulvio

Nikdy se nevzdávejte!
Fulviův příběh vypráví o malém knížeti Mikaeli, který přišel o celou svou rodinu i majetek. Díky dobrotě obyčejných lidí dostane šanci žít, i když v diametrálně odlišném světě od toho, na který byl dosud zvyklý. Mikael je však houževnatý, odvážný a jen tak se nevzdává, naopak. Je to už několikátá kniha, kterou jsem od Fulvia přečetla a ani zde jsem nebyla zklamaná! Příběh Vás vtáhne hned na první stránce a dá Vám pocit, jako byste spolu s hlavními hrdiny žili v jedné vesnici. Ucítíte všechny pachy popisovaných míst a díky autorově umění ve Vás příběh dokáže vyvolat širokou škálu emocí. Vlastně jsem se neuměla rozmyslet, jestli chci, aby příběh skončil nebo abych si ho mohla ještě pár set stran užít.

28.09.2022 5 z 5

Krámek se starožitnostmi Krámek se starožitnostmi Paula Brackston

Přemýšleli jste někdy nad tím, jaké bylo žít v době, ve které Vaše postavení ve společnosti určovalo zároveň i hodnotu Vašeho života?
Kniha Krámek se starožitnostmi britské autorky je prvním dílem ze série Starožitnosti a jak už název napovídá, prolíná se v něm historie s vášní pro staré předměty.
Hlavní hrdinka Xanthe se spolu se svou matkou přestěhují do malé vesničky, kde převezmou obchod se starožitnostmi a chtějí začít nový a klidnější život. Klidný start to rozhodně ale není, jelikož je Xanthe donucena vydat se na nedobrovolnou cestu do 17. století, aby zachránila dívku, kterou vůbec nezná, před jistou smrtí. To, proč právě Xanthe je tou vyvolenou osobou pro záchranu, je primárně její dar vidět a cítit to, co ostatní nemohou.
Knihu jednoznačně chválím pro její originální námět a propracovanost. Je velmi čtivá a bavila mě. Na další díly série se těším. Doporučuji jí všem, kteří mají rádi prolínání světů a časů.
Obohacení jsem si slovní zásobu o slova chatelaine a lay linie.

Tvůrci náhody Tvůrci náhody Joav Blum

Je možné, že náhody v životě lidí nejsou tak úplně „náhody“?
Izraelský autor Blum Joav se ve svém díle zabývá fungováním náhod v životech lidí. Náhody vlastně nejsou jen jakési náhodné shody okolností, ale skvěle propracovaný soukolí okamžiků, na jejichž vzájemném dokonalém načasování působí tým specialistů Tvůrců náhod. Tvůrci náhod ovlivňují život lidí, ale co když Tvůrce náhod bude chtít ovlivnit život jiného Tvůrce náhod? Bude i na něj fungovat dokonale vytvořený plán?
Kniha svým netradičním pojmutím náhod nabízí laskavý náhled na lásku a lidský život.
První půlka knihy mě moc nebavila a nemohla jsem se pořádně začíst, zatímco druhá část už měla spád a četla se s lehkostí. Určitě vede k zamyšlení jestli vše, co se v životě člověku doopravdy děje má přesně naplánovaný scénář a má člověka dovést ke konkrétnímu cíli anebo je to jen hra vyšší moci, která sama neví, co nás v životě čeká a stejně jako my čeká na konečný výsledek.
Obohatila jsem si slovní zásobu o slovo serendipity.

26.08.2022 3 z 5

Koralina Koralina Neil Gaiman

Je skutečně lepší dokonale vytvořený svět nad tím světem reálným?
Příběh anglického autora vykresluje svět malé holčičky, která se s rodiči přestěhuje do bytového domu. Jelikož rodiče hodně pracují, nemají na Koralinu moc času, a ta se proto vydává na průzkum po domě a seznamuje se s dalšími jeho obyvateli. Objeví také malé zamčené dveře, které zdánlivě nikam nevedou. Za dveřmi se však jednou objeví tajná chodba a za ní úplně jiný svět, který je Koralině dobře známý, ale přesto je jiný - na první pohled lákavější, na druhý mnohem nebezpečnější.
Příběh o Koralině znám především z jejího filmového zpracování, které zbožňuji a knížku jsem si pořídila proto, abych jí zkrátka měla v knihovně. Knižní zpracování se v několika ohledech liší od filmového, nicméně mu to neubírá na kvalitě. Tento příběh je prostě hezký a dobře se čte. Myslím si, že pro dětské čtenáře je velkou inspirací ohledně postavení se strachu, jelikož Koralina v příběhu překonává nezáviděníhodné situace a i když dává najevo, že se bojí, nevzdává se! A to je podle mě i jedním z gró tohoto fantastického příběhu.

26.08.2022 5 z 5

Kořist Kořist Darcy Coates

Není les jako les
Příběh vykresluje prekérní situaci do které se dostane hlavní hrdinka Eileen, která se vydá na náročnou túru do lesa Ashlough a zmizí téměř beze stop. Jediné co po ní zbyde je foťák a fotky v něm pořízené krátce, před jejím zmizením. Bratr Eileen se nehodlá smířit s tezí policie, která jí považuje nadobro ztracenou a spolu se svými kamarády se vydají do Ashloughského lesa Eileen hledat. To co prožijí by si ovšem nikdo z nich ani ve snu nepředstavoval.
Kniha je rozdělena do krátkých kapitol, je čtivá a má spád. Ze začátku mě trochu iritoval důraz na chytrost a hloupost postav, která je zde několikrát zmiňována. Celkově je však kniha skvělá a má překvapivý konec.
Obohatila jsem si slovní zásobu o slovo Folié á deux.

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Má každá rodina svého kostlivce ve skříni?
Příběh spisovatelky Michaely Klevisové nás zavede do šumavské krajiny, do které se hlavní hrdinka Linda vydá hledat útržky minulosti své rodiny, která odtud pochází. Potká se zde s Gerdou, která zde žije vcelku nedobrovolně z finančních důvodů. Hledání v minulosti Lindě poskytne obraz o tehdejším životě, zvláštní atmosféře ve vesnici a cenné informace o její rodině.
Od knihy jsem asi měla jiná očekávání, ale nedá se říci, že by se mi nelíbila. Autorku mám ráda a líbí se mi její věrohodný popis krajiny a situací, které si pak člověk dokáže živě představit.

26.08.2022 4 z 5

Zajímá Vás jaké je to žít v totalitním režimu a s tajnou policií na každém kroku?
Tak přesně na tuto a mnoho dalších otázek o Severní Koreji dostanete odpovědi v knize Niny Špitálníkové, která dostala unikátní povolení v této zemi studovat. Autorka v knize poměrně detailně popisuje tamější život se spoustou paradoxů.
Kniha mi svým stylem psaní připomíná bakalářskou práci :-) Jinak je ale pěkně zpracovaná a přináší informace, ke kterým se člověk, vzhledem k severokorejské uzavřenosti, obvykle nedostane.

26.08.2022 4 z 5

Konečná zastávka Konečná zastávka Trampilot Vlad (p)

Noc. Tramvaj. Mrtvola. Vrah?
Body, které charakterizují knihu Konečná zastávka z českého prostředí. Řidička tramvaje v noci objeví další tramvaj spolu s mrtvolou svého kolegy. Místní vyšetřovatelé okamžitě rozjedou rozsáhlé pátrání po vrahovi a mají několik teoretickým možností, kdo by mohl být vrahem.
Kniha je autorovou prvotinou a líbila se mi. Prostředí, do kterého je děj zasazen je poměrně neotřelé a autor si dal záležet, aby čtenářům přiblížil prostředí dopravního podniku včetně technických údajů. Trochu jsem se ztrácela v množství postav, které jsou v příběhu popisovány. Jinak zajímavá a čtivá kniha.

26.08.2022 4 z 5

Baba Jaga a další ruské pohádky Baba Jaga a další ruské pohádky neznámý - neuveden

Klobouk dolů za krásné ilustrace od Olgy Zakis. Tak jak ona pohádky namalovala, tak přesně takhle si pohádky představuji ve své mysli. Skvěle vystihnutá atmosféra ruských pohádek.

18.04.2022 4 z 5

Ztracen na Hedvábné stezce Ztracen na Hedvábné stezce Martin Půlpán

Martinova kniha je osobní zpovědí dlouhé cesty po Hedvábné stezce. Určitě bych jí doporučila i lidem, kteří obvykle cestopisy nečtou, jelikož se nejedná o nějaký suchý popis navštívených míst, ale je plná autorových emocí a nevšedních příběhů. Velmi se mi líbí autentický popis míst a hlavně lidí, kteří berou pomoc jako automatickou věc. Celkově se mi líbí vkusné zpracování knihy, kde nechybí pěkné fotky, díky nimž se lze k dalekým místům více přiblížit.

12.02.2022 5 z 5

Zkáza Ďáblova akru Zkáza Ďáblova akru Ransom Riggs

Moje nejoblíbenější fantasy série vůbec, ačkoliv nepatřím mezi mládež, pro které je původně určená. Poslední díl byl završením napínavé série a rozhodně mě nezklamal.

17.11.2021 5 z 5

Bez vody to nejde!: Encyklopedie pro školáky Bez vody to nejde!: Encyklopedie pro školáky Christina Steinlein

Sice nepatřím k doporučenému věku čtenářů této publikace, ale přesto se mi kniha moc líbila. Úžasné ilustrace, důležité informace a krásné zpracování. Tuhle knihu by mělo mít každé dítě, aby vědělo, jak svět vody funguje a podle toho se k vodě taky chovalo. Víc takových knih! A autorům tleskám :-)

17.11.2021 5 z 5

Sen, který se naplnil Sen, který se naplnil Luca Di Fulvio

Krásný příběh, který autor píše tak barvitě, že máte pocit, jakoby jste tam byli a prožívali to s nimi. Hodně stránek, které budete chtít dočíst, abyste o něco nepřišli. Až tak je to napínavé :-)

15.11.2020 5 z 5

Ptačí sněm Ptačí sněm Ransom Riggs

Tohle se čte prostě samo :-) Svižný děj a nepředvídatelné situace..Skvělé čtení a už se těším na další díl.

15.11.2020 5 z 5

Černooké Zuzany Černooké Zuzany Julia Heaberlin

Kniha je velmi čtivá a se zajímavým námětem. Nicméně si myslím, že za měsíc si na ní ani nevzpomenu. Knihy, které nemávají tak obrovskou reklamu bývají lepší než tyto.

19.06.2017 3 z 5

Chlapec, který rozdával sny Chlapec, který rozdával sny Luca Di Fulvio

Moje očekávání od knihy bylo asi úplně jiné ale kniha mě rozhodně nezklamala, naopak! Příběh Christmase, chlapce, který se nevzdává a všude je schopen se vetřít je inspirativní a povzbudivý. Je to krásný příběh, plný surovosti, pachů, sexu, krve, citů a lásky.

04.04.2017 5 z 5

Ty, já a ti druzí Ty, já a ti druzí Fionnuala Kearney

To byla ale nuda! Jedna z nejnudnějších knih, co jsem četla. Chvílema jsem se ztrácela..pro mě byl úspěch tuto knížku vůbec přečíst.

15.03.2017 1 z 5