vlkodlaq vlkodlaq komentáře u knih

Noční klub. Díl první Noční klub. Díl první Jiří Kulhánek

Po pár letech jsem neodolal a čtu zas. Přes roky, které mezitím utekly, si děj poměrně živě pamatuju (aby taky ne, když už to čtu po třetí), takže žádné překvapivé zvraty se nekonají, přesto čtu s nadšením a skoro až hltavě. Pořád jsem toho názoru, že noční klub je etalonem české sci-fi/fantasy liteartury a jedna z nejlepších knih tohoto žánru k doporučení. Pane Kulhánku, dopište prosím a vydejte další knihu, Vaši fanoušci si to jistě zaslouží a věřím, že bude skvělá. Ačkoli s ní Vy nejste spokojen a možná nikdy nebudete, nám se jistě líbit bude!

06.02.2018 5 z 5

Trosečníkem v drsné přírodě Trosečníkem v drsné přírodě Jaroslav Pavlíček

Dostalo se mi do rukou první vydání, které bylo ostudně plné chyb a nedostatků. Vydání poslední taky není dokonalé, přesto je nesrovnatelně lepší než to první. Pokud by se však chtěl začátečník skutečně "vzdělávat", doporučil bych mu spíše SAS - příručky jak přežít a pod., které sice nejsou vtipné, ale jsou psané odborníky a lidmi se skutečnými zkušenostmi. Pavlíček bere téma jen povrchně a všeobecně ve snaze o vtipnou formu doplněnou o dětské malůvky, opravdu užitečné informace zde však nenajdete. Je to spíše nostalgická publikace do sbírky pro nadšence zálesáctví, cestování, expedic atd., takže ji mám samozřejmě i já. Není k podivu, že v osmdesátých letech se vzhledem k nedostatku knih na toto téma prvního vydání prodalo skoro padesát tisíc kusů.

31.01.2018 3 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Po letech z radostí čtu znovu a ačkoli od té doby uběhlo mnoho knih, které bych bez skrupulí označil za lepší, promyšlenější a domyšlenější i poutavější, než den trifidů, pořád zastávám názor, že trifidi jsou základní stavební kámen moderní sci-fi literatury a etalon, podle něhož můžeme porovnávat pozdější tvorbu.

28.01.2018 5 z 5

Metro 2033 Metro 2033 Dmitry Glukhovsky

Baví mě typicky ruská představa, že v případě jaderné katastrofy je Moskevské metro jediné místo na světě, kde se dá přežít, ale to je prostě ruská nátura, která je jasně patrná z většiny ruské tvorby (podobně jako US..). Pokud se nad toto dokážete povznést, (a že to jde někdy ztěžka..), čeká Vás zajímavý a dobře čitelný kus plný temnoty. Ještě neodčteno celé, proto zatím bez hodnocení.

28.01.2018

Nekonečno vítá ohleduplné řidiče Nekonečno vítá ohleduplné řidiče Rob Grant

V některém ze starších komentářů padlo, že kniha je plná zbytečných vulgarismů. Nejsem příznivcem hrubé mluvy, přesto mi tento styl komunikace přijde pro dělníky nejhrubšího zrna, kam Lister etc. patřil, mnohem autentičtější.
V seriálu bylo mnoho chyb a dějových logických nedostatků, to proto, že jsou scény z knihy řazeny jinak a mnoho jich je vypuštěno. Tyto chyby se v knize nevyskytují, nebo jen minimálně a i nedostatky seriálu (vážně jsem to řekl?!?) dávají najednou víc smyslu a kniha vyplňuje prázdná místa.

28.01.2018 3 z 5

Nekonečno vítá ohleduplné řidiče Nekonečno vítá ohleduplné řidiče Rob Grant

Jak už tu padlo, pro fanoušky RD takřka povinnost, i když příjemná. Seriál mám nakoukaný zpaměti mnohokrát včetně originálního znění takže v knize mě může překvapit jen jiné podání a scény, které v seriálu nejsou, přesto se začítám s vervou a nadšením, které u mě dokážou vyvolat jen Elstner nebo Seton.

27.01.2018 3 z 5

Jižní Amerikou - Výbor pro mládež Jižní Amerikou - Výbor pro mládež Jiří Hanzelka

Je až s podivem, že tak kvalitní literatura jako jsou právě cestopisy Hanzelky a Zikmunda tu mají tak málo hodnocení a popularity všeobecně.

Trocha práce vznešeného druhu Trocha práce vznešeného druhu John Morressy

Nejsem sice velkým příznivcem povídkových knih jednoho autora, tato byla ale velmi příjemná. Kedrigern jen okrajově.

Uzly a laso Uzly a laso František Alexander Elstner

Srdcovka nejen pro každého Elstnerovce, zálesáka, trampa, ale i cestovatele a dobrodruha.

Vázání uzlů Vázání uzlů František Alexander Elstner

Jeden ze základních stavebních pilířů nejen každého trampa, zálesáka, táborníka, ale třeba i cestovatele a taky jedna ze stěžejních knih mého dětství.

26.12.2017 5 z 5

S kamerou a za volantem třemi díly světa S kamerou a za volantem třemi díly světa František Alexander Elstner

Je velice zajímavé vidět, jak se dalo cestovat před skoro sto lety, jaké k tomu bylo vybavení a ještě měli vlastně to nejlepší tehdy dostupné. Je o to zajímavější srovnat Elstnera třeba s dnešními Trabanty (Přibáň) a posoudit, že dnes je to vlastně nesrovnatelně jednodušší, i když to tak třeba na první pohled nevypadá. Tehdy, Elstner, Hanzelka se Zikmundem a jim pár podobných, to byli skuteční cestovatelé a průkopníci motorizovaného turismu. Bez internetu, telefonů a navigací, jen s nepřesnými a ještě těžko dostupnými mapami.

Není to literatura jen pro mládež, tohle může číst dobrodruh v každém věku.

Milý komentář pagac17 ještě doplním: vidět a číst o zemi, která dnes přežívá jen v knihách. O zemích a lidech dob minulých. Ano, některé knihy nám tak trochu umožní cestovat nejen po světě, ale i v čase, ale nenapadá mě k tomu vhodnější kniha než právě ta Elstnerova.

23.12.2017 5 z 5

Na bledém oři Na bledém oři Piers Anthony

Nuda. Plky o bohu a Satanovi mě vždycky provokují, ale tady je jasně cítit, že autor je věřící, což z mého pohledu kazí každou knihu, ať už je o čemkoli. Další provokaci vidím ve zjednodušeném škatulkování neškatulkovatelných věcí. Jen říct, jestli je člověk dobrý nebo špatný prostě nejde. Ani ve fantasy. Že se dítě narodí už zatížené hříchem a pak musí "dohnat" hříchy, za které nemůže? Trochu kravina, ne?
Navíc téma Smrti je poněkud vyčpělé a znám lepší kousky s touto myšlenkou. Co mě ale ruší při četbě nejvíc, je neustálé omílání téhož, opakování stejné myšlenky z mnoha úhlů. Myslím, že i průměrný čtenář je natolik vnímavý, aby věc pochopil napoprvé. Podobně jako: ten strom byl zelený, ale přemýšlel jsem o tom, že ten strom byl vlastně zelený a jaký na mě má vliv, že ten strom je tak zelený. Uklidnilo mě, že ten velký strom je pěkně zelený a řekl jsem si, že je vlastně dobře, že ten košatý strom je hráškově zelený. Taky Vás čtení příkladu skoro rozčílilo? V Inkarnaci nesmrtelnosti se s podobným budete potkávat až nezdravě často. Tolik logických nedostatků, že se upřímně divím tak vysokému hodnocení. Nemám žádnou motivaci číst další díl či cokoli od Pierse.

13.12.2017 1 z 5

F. A. Elstner: Muž činu - Aerovkou do Afriky, Popularem do Ameriky, Minorem k rovníku F. A. Elstner: Muž činu - Aerovkou do Afriky, Popularem do Ameriky, Minorem k rovníku Jan Tuček

Ylvis s hitem "let's do the truckers hitch" se jistě inspiroval právě Elstnerem.. :-)
Byť tato kniha není o uzlech..

Kříže Kříže Jiří Kulhánek

Stala se mi taková milá věc, ke čtení jsem si pustil jako pozadí rádio a co se nestalo.. Zrovna, když byla v knize zmínka o Kelly family, uvědomil jsem si, že zrovna hrají i v rádiu a dokonce onen mučící nástroj an angel... Pekelný zážitek..

Temný prorok Temný prorok Jiří Kulhánek

Už je tomu opět víc jak deset let, co jsem i trojku četl poprvé, takže si hrubou kostru a některé detaily vcelku živě pamatuju. Stále baví a trojka je o fous lepší než dvojka. Zase se opakuje lehký chaos kolem cestování v čase, ale co už, koneckonců to k sci-fi tak nějak patří. I přes drobné nedostatky pořád zastávám názor, že vše od Kulhánka patří k tomu nejlepšímu, co může česká sci-fi/fantasy nabídnout.

09.12.2017 5 z 5

Pokud je Elstner Váš oblíbenec, tahle kniha se Vám určitě bude líbit. Obsahuje věci o Elstnerovi, které jsem nikde jinde neviděl. A pokud Elstner není Váš oblíbenec, třeba jen proto, že ho neznáte, bude se Vám líbit cestování a přímočarý způsob vyprávění, staré fotky míst, jaká už dnes neexistují.

Hardcore Hardcore Jiří Kulhánek

Už je tomu víc jak deset let, co jsem dvojku četl poprvé, takže si hrubou kostru a některé detaily vcelku živě pamatuju, přesto mě (opět) Kulhánek baví a ačkoli některé jeho knihy upadají pod Kulhánkův průměr, pořád i ty "horší" patří k nejlepší české sci-fi/fantasy.
V této konkrétní (a konci předchozí) je trochu chaos kolem cestování v čase a na to jsem trochu vysazený (a tak trochu odborník :-) ), ale jinak není co vytknout.

03.12.2017 5 z 5

Čas mrtvých Čas mrtvých Jiří Kulhánek

Po letech čtu znovu a užívám si čtení snad ještě víc, než tehdy. Jednoduché a přímočaré, ale poutavé a strhující.

29.11.2017 5 z 5

Dřevo od A do Z Dřevo od A do Z Jordi Vigué

Nejlepší všeobecná publikace o dřevu a jeho zpracování pro kutily, která v češtině vyšla. Typy a vlastnosti dřev, zpracování a nejčastější postupy s konkrétními výrobky.

12.11.2017 5 z 5

Vyhlídka na věčnost Vyhlídka na věčnost Jiří Kulhánek

Po cca šesti letech jsem neodolal a přečetl znovu. Někdo může namítnout, že Kulhánkova tvorba má velmi jednoduchý přímočarý děj, ale tady to opravdu není na škodu. Děj má takový spád, že knihu odkládám jen nerad a brzy a rád se k ní zase vracím. Dalo by se říct, že pan Kulhánek je mistr spádu. Jen by to, pane Kulhánku, chtělo vydat něco dalšího z Vašeho jistě naditého šuplíku. Svým fanouškům byste jistě udělal převelikou radost.

12.11.2017 5 z 5