Kříže

V závěrečné části své ságy Divocí a zlí Jiří Kulhánek, v současné době jeden z nejlepších českých spisovatelů sci-fi, brilatně ukončuje své dílo. Patejl se zúčastní závěrečné bitvy mezi dobrem a zlem, minulost se musí spojit s budoucností, aby vznikla přítomnost...

https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/1062/krize-iw5-1062.png 4.5712

Divocí a zlí 4.

Romány, Literatura česká, Sci-fi
Vydáno, Klub Julese Vernea

Kniha Kříže

Maud22

Závěrečná část tetralogie přináší nové postavy, nová poznání hlavního hrdiny. Patejl dokonce vystoupí v TV a mluví a vysvětluje: "Práce s národem není vůbec jednoduchá. Plynule jsem přešel k nejklasičtějšímu propagandistickému postupu: UKAŽ NEPŘÍTELE." Co mi to jen připomíná? Kulhánek je prostě nadčasový.
Když se v ději literárního díla nebo ve filmu objeví puška, tak pak někdy spustí. Zde se objevila zmínka o Kelly Family. Taky spustili... :-) Ti, co se jeví jako nepřátelé, jsou spojenci a naopak. Staří známí se vracejí, zpravidla v jiné podobě, a boj pokračuje. Je mi trošku líto, že se neobjevilo mé oblíbené stvoření z prvního dílu, ale kdo ví, třeba bylo v budoucnosti nebo bude v některé z minulostí případně bude bylo v nějaké přítomnosti. Neboť "čas je jen hrst listí ve větru."

MichalPuchovsky
03.09.2020

Poslední diel série uzatvára (skoro) všetky dejové linky a prinesie zaujímavé odhalenie na tému skutočnej Patejlovej identity. Za mňa dôstojná bodka za sériou.

Gordonlord
09.05.2020

Tohle už se hodně nepovedlo. Možností, jak uzavřít pomyslný dějový oblouk a jak svést osvědčené hrdiny, jako Hnusáka, Elvíru, Veroniku a další do zdárného konce a reunionu s Patejlem, se nabízela celá řada. A ve všech představitelných případech by to dopadlo neskutečně nabušeně, vygradovaně, a super-akčně epicky. Prostě tak, jak celá série začala. Ale to jen asi v mojí hlavě.

Možná na to má trochu vliv moje nenávist k cestování časem a upírům, kdy obou složek je zde požehnaně. Cestování časem bylo i v prvních dílech, jasně, ale tam mi to vzhledem k logickým, dějově dobře zakomponovaným nápadům, které se hrnuly jak blázen a šílené akci a humoru, vůbec nepřipadalo jako něco rušivého.

Ale tady už to byla hrůza. Kulhánek se do toho všeho neskutečně zamotal a udělal z knihy ukrutný mišmaš všeho možného. Akce tady je pořád, ale taková už prostě jen aby byla - není v kontextu žádné významné události, žádného napětí a prostě jsem vůbec už neměl pocit, že o něco jde. Byla z toho jedna velký fantasmagorická kokotina, kdy už mi bylo úplně jedno jak to celé dopadne, jen jsem to chtěl dočíst a mít to z krku. Na konci knihy, jakože úplně na konci, to celé kapku smysl dalo, ale tak tak chatrně, konec byl úplně na prd a zbytek knihy, co se týče vyústění příběhu všech propletených dějových linek, mi připadal jakou zoufalá improvizace, kdy ani sám autor netušil, co s tím udělat.

Musím se ale přiznat, že mě neustále zajímalo, co bude dál. Horší už je, že prvek očekávání byl naprosto vždy vystřídám prvkem zklamání. Jednu hvězdičku tedy dávám spíše za humor, který nechyběl a za...ani už nevím co. Úplně na podložení skříně tahle knížka nebyla, ale naprostá blbost a zpatlanina bez smyslu ano.

kure91
05.05.2020

Přemýšlím, jak závěr série hodnotit. Oproti trojce byl čtvrtý díl hodně dobrá jízda, dost koleček zapadlo na své místo v soukolí děje, ale nakonec mi úplně poslední stránky připadly, že zůstalo až moc nezodpovězených věcí a konec byl takový hodně otevřený. Sice jde o jiný typ literatury, ale z konce mám podobný pocit jako ze Vzpomínky na Zemi, kdy v podstatě též závěrečný díl byl bomba, ale posledních pár stran nepřineslo konec dle mého gusta. Ale na odlehčenou, tortura prostřednictvím Kelly Familly by měla být zakázána Ženevskými konvencemi. Až mi bylo Zářícího líto :)

uziRM
30.07.2019

Skvělé zakončení výborné série, spousta akce, humoru i překvapivých zvratů, ani chvíli jsem se nenudil.

protokol
29.06.2019

no a je tu koniec čo dodať

elvírka andílek hold nemala dlhú trvácnosť len škoda že sa neobjavil dolfik inak trochu ma sklamal ten koniec keď už pobili čo šlo autor to dosť divne ukončil no ale aspoň večinu vecí vysvetlil nie všetko no ktovie či to nebude pokračovať :-) za mňa kniha ok celá sága super odporúčam

Plormo
14.02.2019

Zde napíšu všechny své pocity z této knižní série. Ať si říká kdo chce co chce Noční Klub není Kulhánkova nejlepší série. Divocí a zlí jsou lepší. Postava Patejla je nemilosrdný brutální řezník který nedělá nic jiného než masakruje všechno co mu přijde do cesty. Nejsou tam žádné zbytečné vedlejší postavy které ho zdržují, otravují nebo ve všem předčí jako v Kulhánkovo ostatních knihách. Patejl je sám proti celému světu a celý svět rozjebe ve velkém stylu dokud se nestane Masivně přesílenou postavou. Miluju tuto knižní sérii. Škoda že není pátý díl kde by se ukázalo co se stalo po tom otevřeném konci. Dokonalé dílo.

RemiBlack
30.01.2019

2019/7
Začátek super, konec taky. :D Ale ten prostředek mě moc nebavil. Patejl si pořád není jistý, kdo že to je a co má udělat. Mezitím dostává nakládačku z různých stran a statečně přežívá. Ale to je tak, že co pět stran, to trhne nějaký svůj rekord. Jestliže se na straně 100 otočí nejrychleji v životě, tak na 105 ještě dvakrát tak rychleji. A na 110 znovu... No nic, stejně byla to jízda. Deset spravedlivých - super.