Hardcore

kniha od:

Hardcore https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/1060/mid_hardcore-SGm-1060.png 4.5 865

Divocí a zlí série

< 2. díl >

Církev zářícího Spasitele se pokouší o vládu nad světem, aby svému živému bohu připravila cestu. Živí umírají, mrtví ožívají. Patejl nestřelí dítě do zad a upíři nejsou tak sympatičtí, jak bývali. Jinak Patejl střelí kohokoli kamkoli. Jako vždy ...

Komentáře (47)

Komentáře 47 Recenze 0

Michaeles
Michaeles
18.08.2022 3 z 5

Občas jsem měl problémy se začíst. Jinak kniha sama o sobě byla dobrá, ale některé pasáže mi nesedly.

finka
finka
25.06.2022 4 z 5

Vychutnala jsem si každou pikosekundu čtení - a že jich tam bylo!
Ne, přiznám se, detailní popisy bojů jsem přelétla - nejsem chlap.
Je to osvěžující číst inteligentního autora tohoto žánru. Mám ráda Kulhánkova vymazlená, vtipná a přitom nedbale elegantně použitá slovní spojení a trefné komentáře... a oceňuji lidi, kteří nejsou stádní dobroserové.


IHT
IHT
19.11.2021 5 z 5

(zkopirovano z hodnoceni jednicky) Tetralogii Divoci a zli jsem precetl na jeden zatah. Kulhanka jsem neznal, ale obcas nekdo v komentarich na Kotletovy knihy psal, ze Kotleta je napodobovac a slaby odvar promakaneho Kulhanka... Nu, Kotletu mam rad, tak to bych se mel seznamit i s "predlohou", ze jo?
Ruku na srdce, kdyby mi nekdo rekl, ze v teto saze vystupuji mimozemstani, cestovani casem, stari bohove, zombici, upiri, mysteriozni Merlin, superhrdinove, pirati a mafie, tak jsem do toho asi nesel. Chybely snad uz jen ninja zelvy (aha, Hnusak je vlastne mutant!), takze jen ti ninjove... Ve finale dost sileny gulas, ktery teda podle me v celku az tak skvely nebyl... :(

Hodnoceni druheho dilu: Tento dil je z cele tetralogie nejzabavnejsi (asi to dela ten historicky kontext, o kterem hlavni hrdina nema ani paru, coz vede k zabavnym situacim). Popisy bitev prima, zneklidnujici Merlin ponekud nasilny, ale budiz. Alfred vykreslen docela pekne (srovnavam s "Poslednim kralovstvim" na Netflixu - charakter postavy pasuje :))

Ladys
Ladys
27.10.2021 3 z 5

Hardcore!
Slovo, které bohužel přesně vystihuje druhý díl.
Mrtvoly jsou úplně všude! I pod hladinou řeky. A kde nejsou, tam budou.
Střeva létají vzduchem skoro neustále a už je to moc.
V ději je sice pár zajímavých posunů, ale jinak je to celý díl plný boje a krve.
Škoda, že těch posunů a zvratů není v ději víc.
A chybí mi tu nějaká ženská a rozhodně Pees.
Pro mě trošku zklamání po vynikajícím prvním dílu, takže dávám průměr a jdu na třetí díl.

denniys
denniys
24.10.2021 4 z 5

Tohle byl první Kulhánek, u kterého mi něco chybělo.. Hlavně humoru mohlo být více.. nicméně závěr byl skvělý, tak snad další díl zase potěší

Maud22
Maud22
14.04.2021 5 z 5

V prvním díle jsme Patejla opustili coby zajatce krále Alfréda, kterému pomohl proti Dánům. Zajatý je naoko, protože král potřebuje Patejlovu pomoc. Na konec čeká zazděný, aby se mohl probudit v 21. století. Když se probere, dostává se do soukolí dějin, které sám změnil tím, že v přechozím díle "skočil" do 9. století. Nyní se na celém světě dostává k moci Církev Zářícího Spasitele. A Patejl je holt Temný Prorok, jejich nepřítel. Patejl prchá z Anglie na lodi pašeráků, již se zpočátku jeví jako dobří staří braši. Dostane se sice do Ameriky, ale i Amerika je pod vládou Církve a on upadne do spárů těch, které již kdysi před tím zabil. Jako mrtví se však nechovají. Au. ("Hajzlů na Zemi bylo vždycky dost a kde jednoho nakopeš, stojí dva další a na zadku mají chrániče.") Stále neví, do čí moci se dostal, ale je mu jasné, že jde o jeho "loď" fungující na pravděpodobnostním principu, které říká šlupka. Je brutálně mučen, ale naštěstí není, jak sám říká, člověk. Podaří se mu dostat do šlupky, ale octne se tam i Zářící Spasitel, jenže ji neumí ovládat. Zářící vyhrožuje Patejlovi smrtí (mnoha smrtmi) - "Neví, že já si ty smrti představovat nemusím. Že už jsem jich většinu viděl. A způsobil." Zatím jsem se fakt nenudila. Hlášky jako že průjezd ucpaným Londýnem je levostranná noční můra nebo, že „za plamenometem bývá tma nejhustší“ jsou opravu trefné. Citaci z králova dopisu: "...slova ženského však naštěstí nikdo nedbá...“ suše charakterizuje „Tohle, kdyby si troufl napsat jakýkoli člověk - neřkuli politik - ve Veroničině Čase, zbytek života by strávil u soudu." No zcela v souladu s dnešní dobou obzvlášť. Takže se těším na další díl.

Gordonlord
Gordonlord
04.05.2020 4 z 5

Trochu jsem měl obavu, že násilná změna děje a vyškrtnutí několika hlavních hrdinů, na které jsem si v první knize tak zvykl a zde se s niki už nesetkal, dost pohřbí hezky budovanou atmosféru.nestalo se tak - i přes odvážný krok hodit děj do úplně jiné linky a představit hafo jiných, úplně nových postav, kvalita knihy neutrpěla.

Pořád zde zuří vysokooktanová splatter gore akce v hodně over the top vydání a děj srší nápady stejně jako v prvním díle.

MichalPuchovsky
MichalPuchovsky
31.12.2019 4 z 5

Šialenstvo pokračuje, kvalita oproti jednotke stúpla. Patejl skáče z jednej bizarnej situácie do druhej akčnej, Kulhánkova fantázia a cynizmus nepoznaj hraníc. Cirkev Zářícího Spasitele je geniálne vymyslená a záver knihy a jej dialógy vo mne vyvolali lavíny smiechu.

Tms636
Tms636
21.11.2019 4 z 5

Klasika českého splatteru.

protokol
protokol
23.06.2019 3 z 5

no ale že to bola jízda.
náš "kladný hrdina " je idiot alebo najivka ale čo sa húževnatosti týka musím uznať načo ruky načo nohi a ešte aj napichnutie na hák ako slanina všetko jedno . len škoda že občas je to dost divné keď mu vadí namidlené telo pod kombynézov a amputácie sú ok :-)


ale aj tak bolo to skvelé no ale troccha my tam chýbal dolfi peees škoda že skončil v 1 dieli ono si čllovek moc neužil hrdinov zo začiatku

ale aj tak ide sa ďalej nažhavíme rakev naserieme
svatého a hup do dalšej knihy

RemiBlack
RemiBlack
27.01.2019 4 z 5

2019/3
Lepší, než první díl, ale pořád tomu něco trochu chybělo. Nevím, Noční klub to není... Nářez, to jo. Ale tady jsme prostě lezli v krvi bez té správné dávky humoru. A krev bez sarkasmu, to není ono. Navíc furt ten začátek v minulosti! Ale zato Zářící a jeho banda, to už je něco jinýho. ;)

Metla
Metla
20.09.2018 3 z 5

Druhý díl série zahájí Patejl v přívětivém prostředí středověké hladomorny, následně přeleze a do značné míry sám vyrobí celá pohoří mrtvol, zaplave si, absolvuje hodiny anatomie a do třetího dílu na čtenáře počká v rakvi. Tím jsem v podstatě shrnula děj, hledat smysl v neustálém burácení střelby a čvachtání vnitřností by byl... no, nesmysl. Zkrátka další bitva mezi Zlem a Zlem o tu naši malou modrou planetu, ve které hlavní hrdina, ten Hodný, morduje po tuctech zejména policisty (pan Kulhánek je zjevně vůbec nemá v oblibě). Fanatická sekta, Nemrtví, pašeráci, Kyberkentaur, záhadná holčička a ještě víc, to vše v náležitě jateční úpravě. Ovšem tentokrát mě tahle one man show nezničitelného svatého Peytla příliš nebavila, brodila jsem se krví jen s občasným pousmáním a bez většího zájmu.

NemmamSlov
NemmamSlov
16.09.2018 5 z 5

Druhy diel pokracuje v krvavom tempe a sv. Patejl sa vracia spat do buducnosti, kde si nemohol povsinut mensich zmien ktore zapricinila jeho cesta v case. Za prve po jeho prebudeni ho prenasleduje kopa nezvycajnych nahod, ktore si sam nevie vysvetlit, po druhe buducnost po navrate sla trochu svojou cestou a po tretie zmena vizaze nasho hrdinu nie je celkom na spravnim mieste, este ze jeho modny vkus nezavrhol motorkarsku kozenu bundu. Trosku mi v pribehu chybal stvornohy priatel s prveho dielu a nejaky ten zensky element, aj ked Patejl ma problemou az, az a nie to este za sebou tahat nejaku reporterku. Kulhanek nadalej prekvapuje svojou kreativitou a originalitou svojich diel.

tlllk
tlllk
20.07.2018 4 z 5

tak začína sa nám to rysovať, hurráá na tretiu časť

slawa.cap
slawa.cap
10.07.2018 5 z 5

Patejl by blahořečen, máme nového svatého, ale v jeho stopách kráčí smrt.

PeterSmith
PeterSmith
25.06.2018 2 z 5

Na stejné popisy veškerých situací si člověk bohužel hned zvykne a pak je to jako celá série o ničem.

TERRORDROME
TERRORDROME
24.06.2018 5 z 5

Druhý diel série už prináša viac deja, najskôr sa pseudometalový drvič Patejl musí improvizovane dostať z 9 storočia. Následne je 21 storočie trochu alternatívne, predovšetkým v tom že sa akási pošahaná cirkev žiarivého spasiteľa chystá ovládnuť svet. Patejl si na chvíľu inkognito užíva rolu hrdinu revolúcie, ale keď vyjde najavo že je temný prorok, teda obdoba antikrista, je to zasa on proti celému svetu. Pôsobivé scény boli hlavne masakrálno devastačné Londýnske rande s kyberkentaurom, krájacie vypočúvanie Patejla sadistickým doktorom a samozrejme finále kde sa aj božský žiarivý spasiteľ dostane do pasce. Stále to má správne šialené grády a neuhýba, takže plný počet.

Brujo
Brujo
25.05.2018

Extra,mega,žůžo, ńůńo :D

Elea
Elea
21.03.2018 4 z 5

Dvojka se mi líbila o trochu méně než první díl, stále však má úžasný černý humor a neskutečné množství neuvěřitelných akcí.

ludek.n
ludek.n
25.01.2018 4 z 5

Druhý díl tetralogie Divocí a zlí oproti svému předchůdci malinko ubral plyn a zklidnil. Ubylo potoků krve, rozšmelcovaných těl i odlétnutých hlav. Vždyť v první polovině knihy se objeví jen jedna mrtvola, a to ještě bez přičinění hlavního hrdiny Patejla. Ten se z hluboké minulosti přesune znovu do současnosti, jen tu máme alternativní dějiny. I když kromě nástupu Církve zářícího Spasitele, to vlastně žádné převratné změny v průběhu historických událostí nepřineslo. Ve druhé polovině knihy se pak už znovu roztáčí kolotoč smrti, ovšem obrátek předchozího dílu už nedosahuje a vyjma závěrečného mrzačení Patejla už se přece jen drží nohama na zemi. Obrazně i doslovně...

vlkodlaq
vlkodlaq
03.12.2017 5 z 5

Už je tomu víc jak deset let, co jsem dvojku četl poprvé, takže si hrubou kostru a některé detaily vcelku živě pamatuju, přesto mě (opět) Kulhánek baví a ačkoli některé jeho knihy upadají pod Kulhánkův průměr, pořád i ty "horší" patří k nejlepší české sci-fi/fantasy.
V této konkrétní (a konci předchozí) je trochu chaos kolem cestování v čase a na to jsem trochu vysazený (a tak trochu odborník :-) ), ale jinak není co vytknout.

Drowned
Drowned
04.09.2017 5 z 5

Uf to je nářez od začátku do konce. Nikdy bych nečekal, že se do dvou stovek stran vejde tolik šílenosti. Prostě Kulhánek jak vyšitej. Temný prorok alias Patejl je v nejlepší formě a s nikým nemá slitování. Ani si nedovedu představit kam dále se příběh rozvine.

palec
palec
12.08.2017 5 z 5

Nemám výtek,skvělé pokračování.

PeterSmith
PeterSmith
31.05.2017 2 z 5

Začátek celkem dobrý, pak chaos a přehnané scény. Temný prorok snad bude lepší.

olle3
olle3
25.05.2017 5 z 5

Některé otázky jsou zodpovězeny, další vyvstávají. Sotva si je však - ve vší té zběsilé jízdě - kdo stíhá klást. Proti Patejlovi je celý svět, vesmír i samotný Bůh a on se jim všem směje do ksichtu :)

trudoš
trudoš
16.04.2017 5 z 5

Divocí a zlí jsou v pořadí třetím románem Jiřího Kulhánka a z celkového pohledu také románem nejdelším. Koncepčně však nejméně vděčným, především pro zběsilý děj, který i přes vynikající spád a zábavné prvky postrádá to nejpodstatnější - vnitřní logiku. Ač první kniha tetralogii výborně nakopne a tempo neztrácí ani druhý a třetí díl, každý jeden z nich pouze klade otázky „co, kdo, proč a jak?“ a pokud možno ještě více zamotávají už tak komplikovaný vývoj událostí. Závěrečné Kříže pak sice předvedou makabrózní finále, ovšem nejasností vysvětlí jen minimum. A to zamrzí.
Na druhou stranu, celá ta krvavá odysea se čte jedním dechem, přičemž morbidní humor a šílená akce nepovolí stisk na čtenářově srdci po víc jak tisíc stran textu. Nemá smysl v tom pátrat po nějaké nadstavbě, nebo životním poselství, protože tohle se zde prostě nenachází. Ale jako velkolepě pojatá oddechovka, plná gejzírů krve, mozků a vnitřností všech možných národů a entit, to funguje skvěle. Inu, i muži mají své dny.

Meybe-
Meybe-
26.11.2016 5 z 5

Kult Kulhánek s velkým K... Divocí a zlí je série světového formátu. Napsat tohle někdo za oceánem tak je to už dávno zfilmované. Žádná stránka není zbytečná a celek je prostě strašná zábava. Jirka probral české Sci-fi z letargie a stal se králem pražského podsvětí a autorem jedné generace, která hledá v zákoutích antikvariátů jeho dílo, protože se stalo nedostatkovým zbožím a to prosím v době konzumu. Kult Kulhánek s velkým K...

BLeeCraleek
BLeeCraleek
25.05.2016 3 z 5

Ještě nikdy jsem nepřečetla tolik střev v jedné knížce :-D

Jennkie
Jennkie
16.04.2016 4 z 5

Po prvním dílu už všechno moc opakuje a některé pasáže s nekonečnými boji jsem začala přeskakovat. Ale zápletka je stále zajímavá a ještě více se zamotala.

Covenant
Covenant
13.01.2016 2 z 5

Prostředí, které jsem si oblíbil ke konci prvního dílu, je zde opuštěno již na začátku. I když mnozí zde v komentářích nešetří superlativy, pro mě osobně je druhý díl o dost slabší, i když pro mě první nebyl bůhvíjak silný. Co se mi líbí, je obsaženo v detailech. Co se příběhu týče, kdyby se vynechali zdouhavé honičky, nemusel bych se tak nutit ke čtení. Přeskakování těchto scén, by vše vyřešilo, ale to já prostě nedělám. Z vypětím všech sil (a "odbíháním" k jiným titulům), jsem se dobabral ke konci, na který si samozřejmě Kulhánek nechal všechna esa v rukávu. Nevím, jestli mám pokračovat ve čtení dalšího dílu, abych zjistil, co se bude dít s Patejlem, nebo udělám vyjímku a prostě se jen podívám na začátek a konec...