vladka321 vladka321 komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Velmi bolestivý příběh - příběh, který se dotkne každého. Nemá cenu psát zde ódy, vše již bylo řečeno přede mnou. Kniha je psána jednoduchým jazykem, stránka za stránkou se tak rychle otáčí, jak čtenář chce, aby vše dopadlo dobře, aby přes tu všechnu smůlu a hrůzu se objevil alespoň paprsek naděje, paprsek lásky, paprsek zadostiučinění...

18.11.2019 5 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Díky nynější situaci zavřených knihoven probírám svou vlastní knihovnu a opravdu s chutí jsem se již po několikáté začetla do této úžasné knihy. Je to lahůdka ve sci-fi žánru. Alespoň tedy pro mne - klasika, která nezklame a potěší.
Snad jen pro ty, jenž ještě neměli tu čest: "Nastal den trifidů. Budou to zároveň poslední dny lidí?"

20.04.2020 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Tak jak je u paní Mornštajnové zvykem, je to další kniha na pohodu se zajímavým dějem a příjemným psychologickým napětím. Mně se tento styl moc líbí. A nyní ještě ozvláštněn slovními spojeními - tam, kde jedna postava končí, stejnými slovy začíná postava druhá. Je to zajímavé, neobvyklé, propracované. Prostě další klenot od této, pro mě výjimečné, spisovatelky v knihovně.

18.04.2021 5 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Dokonalé, jinak se to ani nedá nazvat. Přerod chlapce v muže v tom nejděsivějším, co si jen člověk ani nechce představovat. Hbitý a přitom slušný jazyk, toho si cením především. Poutavé vyprávění, které vás prostě nechce pustit. Kniha i vyjadřování mi přijde moderní. Kdo by byl řekl, že to je psáno tak velmi dávno.
Nicméně obžaloba války, pošramocených a zmařených životů tolika lidí. A stále to není dost, stále lidstvo chce válčit, chce dobývat, chce vnucovat... Je to tak nepochopitelné!!!

15.02.2022 5 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Slepá mapa je opět velmi čtivá kniha. Autorka zde velmi umně, ač se nepouští do náročných charakteristik, či hlubších zkoumání psychologie postav vypráví až někdy dost překotně událostmi nabytý příběh. Krásně se zde proplétají osudy tří představitelek a čtenář má možnost během jedné knihy celkem dost často přehodnotit své názory a čtenářsky nabyté soudy. Autorka nás krásně vede celým obsahem knihy přesně tak, jak ona chce a my se necháme krásně vtáhnout do sice fiktivního a přesto tak skutečného příběhu. Je to kniha, která nabízí mnoho a mnoho si z ní můžeme odnést i v dnešní zcela odlišné době.

29.02.2020 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Ani jsem netušila jak to bude smutné a bohužel také velmi nadčasové čtení. Dokonale a výstižně podáno. Až z toho jde mráz po těle.

06.07.2021 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Minulost, součastnost a patrně i budoucnost je obsažena v tomto díle. Nepochopitelné je, že se stále opakuje ta chuť vlastnit, ovládat a budovat si moc na strachu a slabosti. I když by si člověk myslel, že společnost se poučila, nikdy už nedopustí bezprávý, už nikdy nezradí vlastní ideály... Opak je pravdou. Opět a zase po období revolty přijde vzkříšení a amorální politika pohltí naše životy, zabije pravdu, pohltí lásku, zradí člověka.

Kdy se poučíme z vlastních chyb a dokážeme to předat dalším generacím tak, aby už nikdy...??!

03.04.2021 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Tato kniha se mi opravdu moc líbila. Prostě za poslední dobu TOP. Doporučuji přečíst všem, kteří milují ságy, trochu historie a opravdovosti.

06.02.2022 5 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Výborná detektivka. Perfektní rozklíčování. Skvěle popsané charaktery postav. Jako vždy dokonale dokonalá Agátha Christie.

05.07.2021 5 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Alena Mornštajnová - nádherně se čte a z každé její knihy mám obrovskou radost a perfektní zážitek a nejinak je tomu i nyní.
Osudy jedné rodiny, které se čtou, jako by člověk s nimi přímo žil. Těžko se mi od knihy odcházelo a s radostí jí opět otvírala. Myslím, že kniha by si zasloužila zfilmování - je opravdu krásná, dějově i lidky velmi dobře obsazena.

29.03.2019 5 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Drsný osud. V šesti letech prožitého života, který vydal na celou knihu. Tolik změn jiného člověka nepotká za celý život. Přesto hrdinka stále myslí pozitivně, chce žít, chce být šťastná a své štěstí vyloženě hledá v každé maličkosti, v každém dni. Je to hezky napsaná kniha, plná emocí, těžkého údělu, ale i lásky a naplnění. Život Aničky opravdu měl smysl a stál za zdokumentování.

13.02.2022 4 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Bylo to dokonalé, krásné počtení. Málo spisovatelů se zajímá o obyčejný život, obyčejných lidí v kruté době. Nápad nechat vyprávět právě smrt bylo geniálním tahem s neskutečnym dopadem. Doporučuji.

02.05.2022 5 z 5

Hlas kukačky Hlas kukačky Hana Marie Körnerová (p)

Tak přesně takové knihy se mi líbí. Sága jedné rodiny. Vše začalo nevinně, jako většina velkých věcí. Výborně pojato, dokonale odvyprávěno. Perfektně podaný příběh. Citlivě rozebrány jednotlivé osudy, které se vyvíjely, naplňovaly a ani na chvíli mne nenudily. Tak toto bych mohla číst stále dokola a také doporučuji.

20.02.2021 5 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Krásná a přitom tak smutná kniha. Četla jsem jedním dechem a dlouho ve mě kniha doznívala. Tolik utrpení a zárověň síly, která se drala z nejzažších koutů lidských nadějí a odvahy... Knihu a stejně tak autorku vřele doporučuji

15.03.2019 5 z 5

Povídky z jedné a z druhé kapsy Povídky z jedné a z druhé kapsy Karel Čapek

Povídky z jedné a z druhé kapsy jsou literární lahůdkou. Takové milé pohlazení po duši. Je zde zápletka, humor a takové to živočišné, opravdové češsví. A ke všemu se mi toto dílko četlo daleko lépe než když to byla povinná četba. K něčemu hold člověk musí dospět :)

09.09.2021 5 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Velmi smutná kniha, hodně drsný osud. Skončila válka, lidé se chtěli těšit a zatím tady byla nevraživost, lidé byli plni msty a neřešili kdo je kdo. Strašné, když člověk uvízl, neměl šanci obhajoby, zacházelo se s ním hůře než se zvířetem. Obrovská lidská tragédie ztracených duší na pozadí dějiných událostí a politických rozhodnutí s nimiž jeden jediný člověk nemá nic společného a přesto ho to semele hlava nehlava.

22.02.2020 5 z 5

U této knihy mě zaujal už jenom název a musím říci, že stála za to. Nejenom, že humor, jak je zde pojatý je mi velmi blízký, ale i námět je geniální. Knihu mohu jenom doporučit.

30.01.2020 5 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Kniha se mi moc líbila. Je velmi čtivá, i když bohatá na jména a přeskakování jednotlivých událostí. I přes tento hendikep nakonec vytvoří celistvé vyprávění o ženách, které si předávaly po řadu generací své umění, svou modrost a možná i své čarování - ať v dobrém, či ve zlém.

03.10.2019 5 z 5

Kaštánek Kaštánek Søren Sveistrup

Další skvělá severská detektivka, která rozhodně zaujme. I když zpočátku poněkud rozvláčný začátek, kdy jsem měla potíž se začíst a dát si vše pěkně dohromady. Ovšem potom se děj krásně rozjel a byla to jízda až do hodně nestandardního konce. Doporučuji přečíst.

16.04.2022 5 z 5

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

Kniha, která v dnešní době přesně vystihuje slova: "Vše se nám vrátí. Především to zlé!"
V knize je výborně popsaná duše a přemýšlení dítěte, ale i to, jak otec chce citlivě svým dětem dávkovat to nesprávné a nedobré ( a je to bezesporu i profesí advokáta a místa i doby, kdy se příběh odehrává ) po troškách a tak, aby to dětská hlavička pobrala a pochopila.
A pak se stane něco, co hodí dítě do života až tak surově, jak bychom to my rodiče nikdy nechtěli. A dítě je najednou tak dětsky dospělé. Mozek dítěte zareaguje neuvěřitelně vyspěle, že to tak ani nechceme.
Je to kniha ze života, tak jak život běží a jaký je. A proto je tak čtivá, protože se v ní poznáváme a poznáváme i naše děti. Jejich chápání, jejich strachy, ale i naivitu, která k dětem patří.

14.07.2021 5 z 5