Violetti Violetti komentáře u knih

Tisíce planoucích sluncí Tisíce planoucích sluncí Khaled Hosseini

Je to bezesporu jedna z nejsilnějších a nejpůsobivějších knih, jaké jsem četla. Chvílemi se mi dělalo špatně z nespravedlnosti, chvílemi se mi tajil dech a draly se slzy do očí... Je to zkrátka příběh, který dokáže vzbudit obrovské emoce. O to je to živější, pokud si uvědomíte, že takhle nějak to v Afghánistánu skutečně funguje. Jsem ráda, že žiji tady a teď.
Cituji knihu: "Každý afghánský příběh je poznamenaný smrtí, ztrátou a nepředstavitelným žalem."

30.12.2011 5 z 5

Pygmej Pygmej Chuck Palahniuk

Násilnický, zvrhlý a odporný Chuck.
Jako obvykle.
Tentokrát však musím říct, že styl tomu moc nedodal, chápu jeho záměr, ale mě osobně celou dobu rušil a složitě se mi naň soustředilo. Na druhou stranu musím uznat, že po přečtení mi některé věci v hlavě zůstaly (operativec já, šlo by...).Ale někdy to bylo vážně přehnané.
Tudy pro mě zkrátka cesta nevede.

29.12.2011 3 z 5

Z pekla Z pekla Alan Moore

Tak předně jsem Z pekla vnímala spíš jako 'obyčejný' román, než jako komiks. Upřímně řečeno mě zrovna grafická stránka příliš neuchvátila. Naopak obsahově je to skutečně geniální jízda od začátku až do konce. Ty chvíle, kdy jsem nejprve nevěděla, kdo má jaké místo v příběhu vždy zmizely, skutečně je to propracováno do nejjemnějších detailů.
P.S. A ani pátá kapitola plná (pro mě) nudného monologu o zednářství mi knihu jako celek neznechutila.

28.12.2011 5 z 5

Kouzelný kalendář Kouzelný kalendář Jostein Gaarder

Miloučké předvánoční čtení. Nutno podotknout, že jen díky Gaarderově vypravěčské schopnosti a dělení na jednotlivé dny (které jsme s bratrem dodržovali) mě knížka nezačala nudit. Ano, občas jsem zjistila, že trochu nedávám pozor a docela mě čílilo, že pan Gaarder několikrát za sebou nezvládl na začátku kapitoly vyjmenovat poutníky aniž by na někoho zapomněl... Ale přece jen, na Vánoce se hodí.
P.S. Konec mě zklamal, byl oproti Sofiinu světu příliš přízemní :)

26.12.2011 4 z 5

Vílí křídla Vílí křídla Renata Štulcová

Milá pohádková fantasy, odehrávající se navíc v blízkosti mého bydliště (malé bezvýznamné plus). Pro děti určitě napínavé čtení, pro starší příjemná oddychovka. Mohu vřele doporučit - žádné módní fantasy s upíry à la Twilight, nýbrž nenásilná pohádka s elementály a ekologickým podtextem, co pohladí po duši.

10.12.2011 5 z 5

Afterdark Afterdark Haruki Murakami

Od většiny čtu, že je to Murakamiho slabší knížka. Já si to ale nemyslím. Možná jsem zaujatá... Ale užila jsem si to, od začátku do konce. Rozsah mi nevadil, ba naopak, vůbec bych se nezlobila, kdyby příběh Murakami ještě trochu natáhl. V závěru jsem se sice bála, že nebude otevřený konec, ale přeci jen byl, takže naprostá spokojenost! Navíc jsem si velmi oblíbila Mari, spolu s Fialkou ze Sputniku jsou mi svým způsobem velmi blízké....

08.12.2011 5 z 5

Kvílení Kvílení Allen Ginsberg

Z celé sbírky jsem slyšela skutečně kvílení - zoufalství, nenávist... Možná, že díky Ginsbergovi přece jen poezii ještě dám šanci. Klíčové dílo...

08.12.2011 5 z 5

Ano, chtěla jsem zahodit předsudky a chtěla jsem pochopit, co na Kurtovi všichni tak obdivují. Chtěla jsem ho chápat. A i bych ho chápala, kdyby by v drogách viděl východ z nějaké zoufalé situace, byť i ze slávy. Ale on začal bez důvodu, ve třinácti... Takže ne, nemůžu si ho vážit a nemůžu to pochopit.

01.12.2011 4 z 5

Tanga z Hamburku Tanga z Hamburku Arnošt Lustig

Otřesné svědectví o životě v ghettu i vězení... O touze a lásce, o ženskosti... Ale hlavně o jedné generaci, která doplatila na válku.
Mám ráda Lustigův styl psaní, který je pozvolný a tichý jako plynoucí voda...
Jen škoda, že kniha nemá kapitoly nebo alespoň výrazné odstavce. U Ley z Leeuwardenu jsem to chápala, nepřetínání dialogu. Ale zde bych je uvítala, zde byly kratší epizody.

30.11.2011 5 z 5

Čekání na Godota Čekání na Godota Samuel Beckett

Mám celkem ráda absurdní humor, především ze začátku jsem se smála nahlas. Krize přišla až zhruba v půlce, konverzace s Pozzem a Luckym byla dle mého moc natažená... Jinak ale moc fajn a s absurdním dramatem nekončím!

23.11.2011 4 z 5

Stmívání Stmívání Stephenie Meyer

Aby bylo jasno - až na Zatmění jsem přečetla celou ságu. Neříkám, že se to četlo špatně, to jediné autorce nemohu upřít (a pak ještě taky to, že odpůrci knih začali číst). Ale obsahová hodnota je rovna bodu mrazu. Ušlechtilý vegetariánský upír (bacha, oxymorón!), který nemůže na slunce, protože je moc dokonalej a třpytí se, se zamiluje do puberťačky, která je překvapivě člověk. A pak skoro všechny knížky řeší to, že ona s ním chce spát a on s ní ne. Do toho se tam sem tam prožene smečka extrémně nesympatického a odporného vlkodlaka, dle filmu v podobě šampónka, co má vyholenej hrudník, a hle, puberťačka si najednou není jistá, koho chce nebo ne.
Asi mám dle uživatelky HeliQ moc malou představivost a chybí mí vyzrálé city, ale pokud budu mít příště chuť na romantiku, přeci jen zůstanu u Shakespeara.

20.11.2011

Smrt je mým řemeslem Smrt je mým řemeslem Robert Merle

Největším přínosem této knihy je bezesporu pohled z 'druhé strany'. Je napsaná jednoduše geniálně a neskutečně sugestivně a čtivě, takže jsem po celou dobu s Langem v podstatě sympatizovala, respektive jsem (dá se říct) chápala jeho myšlenkové pochody. Je děsné vědět, že takhle to vážně bylo.
Kniha, kterou by si měl přečíst každý.

17.11.2011 5 z 5

Principálova dcera Principálova dcera Jostein Gaarder

Nepřestane mne fascinovat Gaarderova fantazie.

06.11.2011 5 z 5

Alois Nebel Alois Nebel Jaroslav Rudiš

Pro mě méně srozumitelné jak po obsahové, tak po grafické stránce. Navíc mě mrzely gagy v němčině/ruštině/polštině, protože jsem tomu prostě nerozumněla a dle mého to přispělo k tomu, že mi občas nedocházely souvislosti. Ale na film se kouknu, to jo, zas tak mě to nezklamalo.

06.11.2011 3 z 5

Ženská, pro kterou bych vraždil Ženská, pro kterou bych vraždil Frank Miller

Perfektní jak po stránce obsahové, tak po stránce grafické. Miller zvládl udržet napětí až do poslední stránky a doslova mne nutil číst a číst a číst.

05.11.2011 5 z 5

Krátké, čtivé - ideální pro studenty k maturitě. Mě osobně nejvíc zarazila degradace lidství, působivé, nicméně méně děsivé, než jsem čekala.

01.11.2011 4 z 5

Osud člověka Osud člověka Michail Alexandrovič Šolochov

Čtivá jednorázovka, ale za srdce mne nechytla, pro mě příliš nemastné neslané.

01.10.2011 3 z 5

Vyhoďme ho z kola ven Vyhoďme ho z kola ven Ken Kesey

Ten, ten nebo ten, vyhoďme ho z kola ven...
Nevím co si myslet. Nechápala jsem ten humbuk kolem této knížky i filmu. Většinu knížky jsem to stále nechápala a vnímala jsem toto dílo především jako skvěle napsanou věc. Posledních 60 stránek mě ale odrovnalo, nemohla jsem usnout.
Teď se chystám na film, ale trochu se bojím Macka v hlavní roli, pro mě je totiž nejklíčovější postavou náčelník Bromden.

29.09.2011 5 z 5

Utrpení knížete Sternenhocha Utrpení knížete Sternenhocha Ladislav Klíma

Geniální spojení zvrácenosti, napětí a zábavy. Kníže jakožto králíček mě dostal!

18.09.2011 5 z 5

Dítě boží Dítě boží Cormac McCarthy

Dle anotace jsem čekala cosi mnohem zvrácenějšího, takže lehké zklamání, ale úplně špatné to není. Místy jsem se nevyznala v ději a nějakou dobu mi trvalo, než jsem přivykla stylu psaní, zejména dialogům bez uvozovek, jelikož to byl můj první McCarthy. Škoda, tak snad to s dalším bude lepší.

12.09.2011 3 z 5