Ženská, pro kterou bych vraždil

Ženská, pro kterou bych vraždil https://www.databazeknih.cz/img/books/69_/6967/bmid_sin-city-zenska-pro-kterou-bych-vra-VfR-6967.jpg 5 235 22

Sin City série

< 2. díl >

Druhá kniha ze série Sin City – Město hříchu vznikla v podobě šesti samostatných sešitů, na rozdíl od předešlého dílu Drsný sbohem (vyšlo v roce 2005), který byl původně členěn na třináct krátkých pokračování. Kniha je kompaktnější, děj svižněji ubíhá a o zvraty není nouze. Kresba je propracovanější, s výraznější hrou světel a stínů. Podle vnitřní chronologie série Sin City se děj odehrává částečně před a sousledně s dějem prvního dílu série – Drsným sbohem. Proto se zde opět můžeme setkat s Marvem (ve filmu Sin City ho ztvárnil Mickey Rourke). Dwight McCarthy je hlavní postavou také třetího pokračování Sin City – Velká tučná zabijačka, které vyšlo v roce 2006.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Komiksy

Vydáno: , Comics Centrum
Originální název:

A Dame to Kill For , 1994


více info...

Komentáře (22)


Terva
Terva
02.01.2024 5 z 5

„Uvažuju, kolika různejma způsobama
jsem si zvoral život. Jak rád bych
začal znova s čistým štítem
a dostal se z toho otupělýho,
nudnýho pekla, který teď zažívám“.

Netuším, zda Robert Rodriguez a Frank Miller měli v plánu natočit další filmy z této komiksové série. Pravdou je, že „Ženská, pro kterou bych vraždil“ neměla tak obrovský úspěch, jako její předchůdce „Město hříchu“. Mě se líbí oba filmy. Komiksové „Drsný sbohem“ je také perfektní, a skoro přesně jej také kopíruje i filmové zpracování „Město hříchu“. Jak je na tom druhá kniha v této sérii „Ženská, pro kterou bych vraždil“ jsem zjišťoval právě teď.

Citát: V Sin City neurazíte ani dva bloky, abyste nenarazili na nějakou hospodu.

Jedna věc, která vás asi napadne hned na začátku, je změna osazenstva. Místo Marva tu máme Dwighta a místo Golgi je tu Ava. Ale když kouknete hlouběji, zjistíte, že vlastně Marv může za tu hlášku, která dala celému příběhu název. (Hele, kámo, nechci strkat nos do věcí, do kterejch mi nic není, ale tohle je ženská, pro kterou bych vraždil) Jinak vše kolem zůstává stejný, odporný město, zkorumpovaní policajti, krásné ženy, sexuální choutky a další drsný hrdina. Ten tak trochu zneužije Marva. Co to kecám, prý trochu, on ho zneužije hodně.

Citát: K čemu by bylo bejt v Sin City poldou, kdy sis při tom trochu neužil.

O násilné scény v tomto komiksu není rozhodně nouze. Ale záhy zjistíte, že ne všechno je takové, jak to vypadá. Násilné otočení děje je milé, překvapivé a málo očekávané. A to je dobře, protože jinak by to bylo moc monotonní. A to čtenář nechce. Změna je život, i když zde to spíš znamená smrt. A tak Dwight musí prokázat jistou laskavost, aby se hra mohla dohrát. Ocitl se v situaci, která rozhodne o celém příběhu. A musím říci, že to bylo opět mrazivé. Ale on to snad zvládne. Musí toho ještě hodně vykonat.

Citát: Prokaž nám oběma laskavost a nehýbej se, pokud se mi nepodaří vystřelit ti mozek z hlavy.

Jsem rád za Marva. Myslím, že Dwight by si bez něj skoro ani neškrt. Je tu i nádherná deja-vu scénka z první knihy, akorát z jiného úhlu pohledu. To se fakt povedlo. Zazní tu i jméno Goldie, ach, proč zrovna ty, Goldie? Ale zpět k Avě. Dwight a Ava jsou zvláštní dvojice a jejich extempore nás provází celým příběhem. Sluduju jejich osudy, užívám si krásnou černou kresbu a leju do sebe jedno pivo za druhým. A nakonec jsem rád za konec. Propukla panika, lidi křičeli, samopaly rachotili, rozpoutalo se Peklo. Inu běžný den v Sin City. Byla to fakt super jízda.

Citát: . . . blbče, šest výstřelů, a ani jeden do hlavy . . .

Obscurus
Obscurus
01.09.2023 5 z 5

So ženami je to ťažké, ale bez nich ešte ťažšie... Toto mi znelo hlavou počas celého čítania. Lstivosť, hnus a opantanie som si vedel živo predstaviť a neskutočne ma to vnútri dralo a poháňalo čítať na jeden nádych až do konca, lebo som vedel, že kým nedôjde k slastnému záveru, kde sa to uzavrie, nebudem mať pokoj na duši.
Tento diel som si užil ešte o kúsok viac než ten prvý. A keď tomu sekunduje sychravé počasie za oknom a Noir dark jazz playlist, je to neskutočne hutná drsná jazda.


Profesorskey
Profesorskey
11.06.2023 4 z 5

To je ta moc žen v životě muže. Jsou hybatelem tužeb. Jsou nevyřčenými motivy, které nás vedou k cílům. Jsou naší spásou. I zkázou. Záleží, na kterou narazíte. A sakra, při čtení tohoto uměleckého díla, a že tam toho čtení je o dost víc než v předešlém díle, si to uvědomíte. Trochu slabší než předchozí díl s Marvem, ale přesto libová černobílá parádička.

Johny_H.
Johny_H.
01.05.2022 5 z 5

O něco slabší než předchozí díl, ale je to stejně naprostá paráda slupl jsem to jako malinu za jeden večer.

Norri
Norri
02.01.2022 5 z 5

Dlouhý monolog prolínající se celým komiksem má svoje kouzlo. Dokonale zprostředkovává rozpoložení hlavního hrdiny, kterým je zde soukromé očko Dwight. Znovu se zde také setkáváme s hrdinou první knihy, Marvem, a toho nejde nemít rád. Ale tenhle příběh je o Dwightovi a jeho zoufalství. A také o jeho osudové ženě, kvůli které se jeho zoufalství ve čtenáři doslova zhmotňuje. Frank Miller tuto emoci čtenářům dokonale zprostředkovává a my mu to velmi ochotně baštíme. Líbí se mi, jak Miller dokáže postupně budovat zápletku i gradovat napětí v jednotlivých scénách. Líbí se mi, jak umí připravit zvrat a jak umí servírovat pomstu. Taky se mi hodně líbí, jak se ten příběh prolíná s příběhem "Drsný sbohem". Svět Sin City se tak stává mnohem živějším a uvěřitelnějším. A ta specifická Millerova kresba? Ne, nelíbí se mi každý panel, ale celek, stejně jako některé detaily, jsou zkrátka geniální.

Marquis
Marquis
22.10.2021 5 z 5

Každý máme tú svoju osudovú sviňu, ehm, ženu, ktorá nám tisíckrát ublížila, využila, podkopla nohy a my, slabé mužské plemä, sme jej napriek tomu vždy znovu podľahli a nechali sa omotať okolo jej zvodného prstu, ktorý neustále drží na spúšti revolveru namiereného na našu hlavu...

Pre tých z nás, ktorí nemajú odvahu pozrieť sa do jej šialených očí a povedať DOSŤ, je tu satisfakcia v podobe druhého dielu Sin City, ktorý je psychologickejší, noirovejší a tak trochu zamotanejší, než jeho nemenej rázny starší brat.

A predovšetkým, pri ponorení do jeho temných zákutí plných vášne, slovko DOSŤ nebudete chcieť nikdy vysloviť...

ava.s
ava.s
25.06.2021 1 z 5

Zklamání. Byla to blbost. Kdyby to nebyl komix, tak bych ani nedočetla. Nesu do knihobudky.

Mercatino
Mercatino
22.08.2020 5 z 5

První co mě napadlo po dočtení komiksu bylo, že nesnáším ženský. Ty krásný manipulativní mrchy, které mají tuto nepředstavitelnou moc. Pár takových jich znám a děsí mě jen co si na ně vzpomenu. Skvělé zpracované, naprosto uvěřitelné a absolutně přímočaré. Taková hnusná mrcha...

jarynek
jarynek
22.03.2020 5 z 5

Super noirová záležitost. I když mám asi Drsné sbohem radši (prostě Marv:)), tak zde je propracovanější kresba i psychologie postav. Ava je ta pravá femme fatale, která si s chlapy jen hraje a ti jsou pro ni schopni udělat cokoliv a oddělat kohokoliv. Dwight pak přes svou drsnost zakrývá citlivá zranitelná místečka, kterých samozřejmě Ava využije. Ale tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se bouchačka neudrží v klidu. No jo, prostě Sin City.

bukyna84
bukyna84
18.01.2019 5 z 5

Marvův návrat na scénu potěší, stejně jako ženské hnutí ve stylu Kurvy sobě...Millerova kresba je prostě boží, děj plný zvratů nenechá čtenáře vydechnout...

Tomas@S
Tomas@S
08.09.2017 5 z 5

Nahodne vybrany dil ze serie, obsahujici kratke i miniaturni pribehy, casto navzajem provazane postavami i misty treba i nahodnych setkani. Drsna atmosfera, drsne postavy. Svet Sin City znam hlavne z filmu; pri cteni komiksu jsem musel neustale obdivovat, jak se reziserovi filmu podarila prenest ta temna atmosfera predlohy. Je fakt nakazliva, jakmile se to zacne cist, tak se obtizne prestava. Tesim se na ostatni dily.

Vincenzoci
Vincenzoci
07.08.2017 5 z 5

Prostě BOMBA!!!

Aki12
Aki12
14.04.2017 4 z 5

Na návrat do Sin City jsem se těšil a rozhodně z něj nejsem zklamán. Sice mne mrzí poněkud pitomě vypointovaná karbanická historka, ale Marv s Dwightem byli bezvadně drsní, Manute by vykolejil i rozjetý vlak, holky ze Starého města by rozvášnily i zasloužilého impotenta a ženská, kterou bych s chutí přetáhl hasičákem po kebuli, snad ani nemohla tu mrchu v sobě odhalit svědomitěji. Mně se to prostě zase líbilo a pokud budu ještě někdy pozván mezi tuto zločineckou spodinu, tak se rád zastavím.

JankoSvec
JankoSvec
10.01.2017 5 z 5

Emočne neprekonateľné, vynikajúca atmosféra, super kresba príbeh sa skvelo doplňuje s jednotkou. Tento komiks jednoducho nemá chybu.

Mr.J
Mr.J
01.05.2016 5 z 5

No co vám mám povídat. Sin City, Frank Miller, naprosto úžasná práce s artem (ostatně, je tomu někdy jinak?) Plný počet 5* z 5

DennisMoore
DennisMoore
20.08.2015 5 z 5

Druhé Sin City je úžasná noirovka se skvělými postavami a s jednou pasáží, která jistě ne náhodou odkazuje na o dva roky starší film Základní instinkt. Frank Miller má příběh i kresbu v malíčku (co se kresby týče, tentokrát rozhodně vede první setkání Dwighta a Avy v zakouřeném baru) a všeho je tak akorát na nezapomenutelnou drsnou zábavu.

hroubek
hroubek
03.05.2015 5 z 5

Dáma, pro kterou se zabijí je hodně dobrá povídka, která se s ničím nepáře. Máme tu novou sympatickou postavu Dwighta, tajemnou femme fatale Ave a starého dobrého Marva, a pár hodných prostitutek ze Starého města. Druhý díl ze Sin City připomíná noirovou povídku, což je příjemná změna oproti minulému příběhu. Líbilo se mi jak Avea manipuluje se všemi mužskými postavy a přivádí je do temnoty a také samotné zakončení příběhu.

borknagar
borknagar
16.12.2014 5 z 5

Frank Miller umí, jeho příběhy odsejpají, jsou plné zvratů, krve, hlášek, drsných chlapů a svůdných žen. Na Sin City mě upoutala hlavně kresba. Ta dělá ze Sin City to pravé ořechové. Příběh je jak jinak rychlý, má spád a je na rozdíl od prvního dílu plný zvratů. A také tu vystupuje můj oblíbenec Marv :)

3DD!3
3DD!3
17.07.2014 5 z 5

Další skvělý zářez. Dwight s původním xichtem a ženská na druhé straně barikády. Nepřítel nebo bohyně? Miller dokázal vždycky vytvořit zajímavé ženské charaktery, ale Ava jim opravdu kraluje. Potěší Marvova účast. :)

Kapis
Kapis
25.11.2013 5 z 5

Výborné, skvělé, šílené, s jedničkou nejlepší díly. Emočně nepřekonatelné, během celé knihy jsem se střídavě s Dwightem zamilovával a proklínal Avu. Ty zvraty jsou fakt neskutečné, naprostá nutnost pro všechny, kdo mají rádi comics. Frank Miller stvořil úžasný, temný svět, z kterého mrazí a od kterého se nedá odtrhnout.

Štítky knihy

komiksy noir (literatura)

Autorovy další knížky

Frank Miller
americká, 1957
2014  95%Kurva velký Sin City
2005  94%Drsný sbohem
2012  89%Batman: Návrat temného rytíře
2007  87%Batman: Rok jedna
2005  84%300

Kniha Ženská, pro kterou bych vraždil je v

Přečtených278x
Čtenářské výzvě4x
Doporučených11x
Knihotéce134x
Chystám se číst26x
Chci si koupit18x
dalších seznamech2x