Pygmej

Protagonistou a vypravěčem románu je třináctiletý chlapec, který přijíždí do USA z blíže neurčené nedemokratické země v rámci výměnného studentského programu. Rodina, u níž je ubytován, je typicky středostavovská, bělošská a křesťanská – kuřecí matka, kravský otec, jméno hostitelské rodiny: Cedarovi. Během půlročního pobytu má za úkol vytvořit vlastní exponát pro studentskou vědeckou soutěž, vyhrát její místní kolo a dostat se až do celostátního finále ve Washingtonu. Až na to, že chlapec je odmala trénován v bojových uměních, v praktikách zabíjení, chemii – a nenávisti k Americe. Krycí jméno: Operace Zkáza. Nebyl by to Palahniuk, aby se z toho nevyloupla černočerná komedie o terorismu a rasismu. Autor cituje Hitlera, Maa, Mussoliniho i jiné „extremistické šerify a dementní proroky“, bere si na paškál americkou konzumní společnost a paroduje levicové a pravicové názory. Také se odvážil dál než kdy předtím na půdu jazykového a stylového experimentu: román je téměř celý napsán osekaným, redukovaným jazykem primitivního vypravěče....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/41217/pygmej-kZW-41217.jpg 3.5165
Vydáno, Odeon

Pygmy, 2009

Kniha Pygmej

Lorain99
14.08.2019

Nekonvenčně zpracovaná a provokující témata jsou typickým rysem většiny Palahniukových knih. Tentokrát se strefuje, mimo jiné, do politicky laděného námětu, do totalitního režimu a terorismu. Spíš než popis těchto problematik přímo ale redukuje důraz na jejich účinek na mentalitu třináctiletého chlapce.

U Pygmeje bude pro většinu těžké dostat se na lingvistickou rovinu “operativce”, která výrazně kontrastovala s jeho ostatními schopnostmi a dovednostmi. Podobným stylem se sice vyznačuje například Mechanický pomeranč, ale Pygmejův projev je silně (emočně? metaforicky?) zabarvený, což nesedí k jeho odosobnělému přístupu a ideologií osekané osobnosti. V anglickém originále bylo sladění se s vyjadřováním agenta ještě těžší, díky silnější schopnosti angličtiny zachovat význam pomocí úsporných sdělení s použitím infinitivu a bez nutnosti skloňování. V české verzi je vyjadřování přecejen plynulejší. Nakonec ale byl jazyk hlavním prvkem, který udržoval pozornost a taky úroveň knihy, vzhledem k celkem přímočaré zápletce.

Závěr knihy dost ostře kontrastuje s předchozí snahou o bizarnost a jako celek působí až uměle (ano, to zní v celkovém kontextu protichůdně). To především z důvodu, že čtenář se přepne na jiný režim vnímání, jehož potenciálu ale Palahniuk v závěru nevyužije, jakoby mu došly síly a chtěl celou tu ‘věc’ rychle ukončit. Kniha každopádně stojí za přečtení, minimálně díky zprostředkování nového a zajímavého úhlu pohledu.

Alena_S
18.12.2018

"Šlo by", tři hvězdy za námět, zpracování a překlad. Jen kdyby ten styl nebyl dundaný až na dřeň. Snad stačilo trochu zmírnit a všechno by tam bylo - drobná jazyková bariéra, nesrozumitelnost pro nás běžných věcí a zvyklostí, od kterých je Pygmej odmala odtržen, i odpor vůči kapitalistům a jejich způsobu života. (Zároveň palivo pro skvělé hlášky, co potěší každého příznivce.) V té hrozné slovní kaši je ale těžké rozeznat, s čím z toho se chudák operativec zrovna potýká. Jen občas z její hloubi na nás autor udělá "Kuk!" obligátní zmínkou o některé tělní tekutině, abychom nezapomněli, že je tu pořád s námi. :-)

invocation11
26.11.2018

Po zklamání z Prokletí jsem si od svého oblíbeného Palahniuka dala chvíli pauzu. Měla jsem pocit, že svou tvorbu završil Strašidly a nyní tak trochu neví, co dál. Pygmej je jednoznačně o rozkladu a dekonstrukci (jazyka, národa, rodiny, člověka samotného), střídaly se silnější i slabší chvilky. Vyjadřovací schopnosti operativce č.67 jsou zpočátku zábavné, ale postupem času nudí... Rozhovory mezi Pygmejem a Kočičí sestrou silně připomínaly hovory mezi Tendrem Bransonem a Fertility z Programu pro přeživší. Konec bych si představovala jiný, takový více „palahniukovský“, ale možná je Chuck s věkem zkrátka sentimentálnější. Za mě průměr.

Crimble
11.03.2018

No uff, v zásadě sice zábavné téma a chytrá zápletka, ale ten jazyk... nejdřív mi to přišlo vtipný a trefný, ale když musíte číst v tomhle stylu celou knihu, je to trošku únavný. Palahniuk je vždy originál a někdy je to náročný. Tak zase příště!

waltraud5114
23.04.2017

No, týmto si, milý Chuck, asi nových čitateľov nezískaš. Kto ste nečítali nič od Palahniuka, týmto nezačínajte, vylámete si zuby!

lil_monster
11.02.2017

Krom Klubu rváčů 2 jsem zatím přečetla všechny Palahniukovy knihy, mnohé z nich vícekrát. Pygmej je z nich tou jedinou, kterou jsem i přes své četné pokusy zkonzumovat prostě nedokázala. Chápu Chuckovu touhu podmanit si další ze společenských témat - tentokrát diktaturu - a rozebrat ho na molekuly, čehož se snaží dosáhnout i na jazykové úrovni románu. Vždyť diktatura ke striktnímu jazyku a okleštění emocí přímo svádí.. Palahniukův um však tkví právě v práci s jazykem, takže (ač povedené) experimentování s ním na knize páchá fatální škody.
Není to zkrátka dobré. Není to Chuck Palahniuk.

Welinie
10.01.2017

Kniha mi byla doporučena, prý by se mi mohla líbit. Četla jsem dokud jsem ji nepřečetla. Téměř v kuse. S pauzou na záchod :D

Serja
03.12.2016

Skoro nevěřím tomu, že jsem se přes to prokousal...ale až na slabší konec to byla slušná porce zábavy!