Principálova dcera

Principálova dcera

Kniha vypráví o Petrovi s nekonečnou fantazií, která se mu ale časem stane největším nebezpečím... Poněkud excentrický, pronikavě inteligentní Petr má nekonečnou fantazii, a tak se v mládí rozhodne pro podivný způsob existence: bude prodávat náměty na romány spisovatelům, kteří nevědí, o čem psát. „Živnost“ se mu úspěšně rozvíjí, autoři o sobě navzájem nevědí a Petr se královsky baví, když se jeho náměty, načrtnuté se záviděníhodnou lehkostí, objeví jako hotové romány ve zpracování jeho zákazníků. Petr, zvaný Pavouk, chytře spřádá sítě a cynicky uvažuje o spisovatelském řemesle, dokud jeho utajené agentuře, jejíž název („Spisovatelské služby“) zná jen on sám, nehrozí prozrazení. Petr se schovává v hotelu na jihu Itálie, kde píše memoáry. Nakonec však ve vlastní síti uvízne bolestněji, než by si ve své bujné fantazii vůbec dokázal představit. V podtextu deníkových záznamů Petra Pavouka čteme hořkou snahu Josteina Gaardera po hledání klíče k postmoderní identitě a k současné civilizaci, která produkuje víc kultury, než dokáže vstřebat....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/86_/867/principalova-dcera-867.jpg 4.4137

Sirkusdirektørens datter (2001)

Vydáno:, Knižní klub

Lexand

Bravo!

Kni-Homolka

Velmi nevšední typ knihy, zajímavě psaná, osobitý hlavní hrdina... ale zrovna dvakrát mě to nenadchlo, ale jako povinná četba neurazí. Začátek a konec knihy mě zaujal, celkově však trochu utahané, jinak se mi taky moc líbily ty návrhy a synopse. Rozhodně to tedy nebylo, že bych popadla knihu a dočetla na jeden zátah, jak tu někteří přede mnou naznačovali, no prostě mi to nesedlo, ale nejspíš to nevězí v knize, ale ve mně, takže si to nenechte zošklivit - a až budete mít náladu na to, trochu si lámat hlavičky a zasmát se u toho zasmát, neváhejte a lámejte ;-)

Margie94

Kniha je napsána velmi čtivě a po celou dobu četby mě opravdu bavila. Autor krásně barvitě popisuje myšlenkové pochody Petra a všechny jeho příběhy i „dobrodružství“ během života. Ačkoliv hlavní postava nemusí být každému čtenáři sympatická, já v ní shledala cosi, co mi bylo blízké. Knihu bych každému vřele doporučila.

MarketV
04.11.2016

Kniha si dokáže čtenáře omotat do své sítě - nepustí ho, dokud knihu nedočte. Aspoň takový jsem z ní měla pocit já. Obdiv k sítím Gaarderovy imaginace, kde dokáže splétat jednotlivá vlákna a nitky příběhů.

Elone
03.01.2016

Kniha, která mě upoutala sice až po druhém přečtení, ale rozhodně mi dala neuvěřitelnou inspiraci, co a jak dělat s moji vlastní fantasií, abych se nezbláznila. :)
Nyní se k ní velmi ráda vracím, protože mi ukázala cestu, kterou se dát.

Lily28
27.09.2015

Hoci zápletka bola celkom ľahko prehliadnuteľná a to ma sklamalo, no výborne som sa pri knihe bavila. Autor vykreslil hlavného hrdinu a jeho svet fantázie nádherne a pútavo.

fruitbueno
05.11.2014

Už dlouho jsem se u ničeho tak nebavila. Vynikající knížka s originální zápletkou a plná příběhů! Taky bohatá na myšlenky, no zkrátka unikát, který stojí za to číst.

Contemptible
14.02.2014

Kniha je to skvělá Pravda, nepohltila mě tolika jako Sofiin svět nebo Tajemství karet ale i tak rozhodně stojí za přečtení. První polovina knihy je dle mého názoru postatně zajímavější a mnohem čtivější, nicméně analogie jedné "Pavoukovy" fantazije s jeho skutečným osudem je skvělým zakončením příběhu.

esussi
10.02.2014

Nádherné a zároveň zvláštní. Plné krásných myšlenek, ale s tragickým podtónem.

Sigas
21.12.2013

Knížka vypráví v prvním plánu především o nápaditosti. Proti smutnému zástupu aspirujících spisovatelů, kteří kdo ví proč zoufale chtějí psát, ale nemají o čem, postaví člověka, který má už od dětství neuvěřitelnou spoustu nápadů, ale psát nechce. Tenhle člověk, přezdívaný Petr Pavouk, je ostatně zajímavý i z jiných důvodů, což nám napoví už malý mužíček se zeleným kloboukem, který ho provází a kterého ostatní lidé nikdy nevidí.
Petrova fantazie a inteligence jsou vzácný dar. Dovede je využít a líčení jeho neobvyklých životních osudů je zábavné a zajímavé. Když jsem mu ale pomalu začínal závidět takové bohatství zážitků, ukazovalo se čím dál jasněji, že s jeho vztahem k realitě není něco v pořádku. Je možné žít čistě esteticky, jako by vše byl jen nezávazný příběh, které si vymýšlíme pro své potěšení? Od té chvíle mě mnohem víc než Petrovy další osudy zajímalo, jaké poselství má autor připravené na závěr. Jak může tenhle ohňostroj imaginace naplnit motto knihy, které říká: “Odpojit se od světa médií a všelijakých kulturních osvětářů je jako vstoupit do jiného, magického světa. Jako vstoupit zpátky do skutečnosti. Čas snů skončil.”
Pokud se tím chcete nechat překvapit, další větu už nečtěte. Protože si neodpustím poznamenat, že mě Gaarder příjemně překvapil, když příběh o nápaditosti utržené ze řetězu zakončil něčím vcelku nenápaditým a neoriginálním, co známe už z klasické tragédie.

Zlosynus
08.12.2013

zajímavé téma a moc pěkný, dojemný příběh. trochu jsem tušil jak se ten konec bude vyvíjet, ale nakonec mě to přeci jen překvapilo, hlavně jak to bylo ...... ;-)

obsah knihy jednou větou - ghost writer píše o svém životě
hl. postavy - Peter, Metr, Marie
kdy a kde se děj odehrává - cca 60-90 léta, zejm. v Norsku, konec v Itálii

katharinaluc
29.01.2013

Velmi dobrý nápad, ale nesedlo mi zpracování a vyvrcholení...

Gahanka
09.10.2012

naprosto uchvacující!

VerčaP
07.08.2012

pan Gaarder opět nezklamal :-)

Pinky Claire
13.06.2012

Gaardera mám moc ráda, ale abych byla upřímná, tato knížka mě poměrně zklamala. Nebyla špatná, námět dobrý a zpracování taky ušlo, ale na to jak je tenká jsem ji četla strašně dlouho a neříkala jem si "Jupí, jak já se těším, až si zase večer přečtu kousek Principálovy dcery", prostě mě to moc nechytlo.

Barbastelle
17.04.2012

Ten nápad pro příběh je úžasný! A provedení v Gaarderových rukou nemůže být jiné než skvělé.

odejana
30.01.2012

Uvedená anotace vcelku věrně popisuje děj. Jak je pro Gaardera typické, zápletka je geniálně vystavěná, věty úderné a spousta myšlenek nutí čtenáře hodně přemýšlet. V knize je několik rovin: Petrovo neurotické dětství a s ním související "porucha", která vyústí v bujnou fantazii a neschopnost žít ve společnosti. Společnost je kolem něj proto, aby mu umožnila žít vlastní vnitřní život, který je tak bohatý, že nic zvenčí nepotřebuje. Existenciální problém má vyřešený. Jako pavouček zalitý 4 miliardy let v jantaru ví, že pozemské hemžení nemá valný smysl. Nadprůměrná inteligence. Úvahy o moderní literatuře - jaká je, kdo a proč píše. Několik Petrových příběhů je stejně silných jako příběh faktický - několikero fikcí ve fikci. Paralela "principálovy dcery", jejíž příběh se vyskytne v knize v obměnách několikrát, s Petrovým životním příběhem. Symbol pavouka a pavučiny. Reflexe o vztahu mezi mužem a ženou. Nejvíc mě fascinoval otevřený konec, který jakoby celým předchozím vyprávěním nutil čtenáře, aby nyní zapojil vlastní fantazii a pokračoval něčím postmoderním a stejně tak neosobním.
Úžasná kniha!!!

Violetti
06.11.2011

Nepřestane mne fascinovat Gaarderova fantazie.

KlárkaD
27.09.2011

Překrásná kniha o tom, jak si s námi osud hraje, a o tom, jak málo toho v našem životě dokážeme ovlivnit.

yanita

překrásná a zajímavá, doporučuji přečíst