ViolettaCh. ViolettaCh. komentáře u knih

Katarze Katarze Yrsa Sigurðardóttir

Tak tentokrát to bylo opravdu skvělé, myslím, že jde o nejlepší knihu ze série Freyja + Huldar. Příběh vychází z tématiky školní šikany a následné msty, je dobře vystavěn a propracován, pachatel je obtížně odhalitelný. Bohužel je to zatím poslední kniha s touto dvojicí, ale doufám, že Yrsa přijde s dalším pokračováním.

14.02.2021 5 z 5

Vězněná Vězněná Pavel Renčín

Pro mě první kniha od tohoto autora, celkem se mi líbila. Tento typ literatury příliš nevyhledávám, ale za mě docela dobrá kniha ze šumavských hvozdů s hororovým nádechem. Na konci fantasmagorická divočina.

13.02.2021 3 z 5

Kalibův zločin Kalibův zločin Karel Václav Rais

K. V. Rais je mi bližší jako básník, s jehož půvabnou básničkou Cestička k domovu jsem se seznámila už na prvním stupni ZŠ. Tento teskný příběh ze života vesničanů byl příběhem dobrotivého hlavního hrdiny Vojty Kaliba, který se střetl s proradností a vypočítavostí své manželky a její matky. Právě stará Boučková je opravdu echt čarodějnice, přesná reprezentantka hesla: Tchyně a uzený jsou nejlepší studený! Líbil se mi vyprávěčský styl pana Raise i výstižné vykreslení charakteristik jednotlivých postav.

07.02.2021 4 z 5

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

Knihu jsem četla v rámci Čtenářské výzvy 2021 v kategorii „Knihy do 15. místa v některém žebříčku Databáze knih“. Bohužel se nemůžu připojit k většině zdejších komentářů, oslavujících tuto klasiku americké literatury, ověnčenou Pulitzerovou cenou. Samotná tématika je zajímavá, nicméně její zpracování mě opravdu nenadchlo. Příběh je vyprávěn očima dětí hlavního hrdiny, advokáta, který obhajoval černocha, obviněného ze zločinu proti bělošce z rodiny z nižších sociálních vrstev.
První polovina knihy popisuje život na malém městě amerického Jihu, a to formou příběhů některých obyvatel městečka, příběhů z rodinného života i školní docházky obou dětí, a to táhlým, nudným, nezáživným způsobem. Až ve druhé části se děj trochu rozjede, když probíhá soudní proces, avšak bohužel fakticky jen na pár stránkách, pak děj zase upadne do naprosté nudy. Moje očekávání – i pod vlivem zdejších komentářů – byla podstatně vyšší. Předpokládám, že tato kniha je v současné atmosféře rasismu naruby v USA povinnou četbou na všech amerických školách.

07.02.2021 2 z 5

Ostrov Entry Ostrov Entry Peter May

Původně jsem předpokládala, že jde o detektivku, ale vyklubal se z toho jakýsi kříženec detektivky a románu, kdy běží dvě dějové a časové linie, které spolu souvisí. Zpočátku mě docela rozčilovalo to neustálé detektivovo snění (na úkor napětí), ale tak po polovině se to docela rozjelo. Musím tedy uzavřít, že - přes toto nezvyklé propojení dvou literárních typů - to ve výsledku nebylo špatné.

05.02.2021 4 z 5

Černá díra Černá díra Yrsa Sigurðardóttir

Druhá Yrsina detektivka s vyšetřovatelem Huldarem a psycholožkou Freyou se mi líbila méně než předchozí DNA. Děj byl dosti nevěrohodný, nereálný, ale na druhé straně oceňuji čtivý styl autorky, v němž pokračovala i v tomto dílu.

01.02.2021 4 z 5

Labyrint světa a ráj srdce Labyrint světa a ráj srdce Jan Amos Komenský

Tento filozoficko-náboženský traktát, jemuž ani 400 let od jeho vzniku obdivuhodně neubralo ničeho na aktuálnosti, považuji za stěžejní dílo české literatury. Předně chválím skvělý nápad převést dílo do současné češtiny a zpřístupnit ho tak většímu okruhu čtenářů, které by jinak jeho původní barokní jazyk, byť nádherně květnatý a bohatý, pro svou náročnost, kladenou na současného čtenáře, od čtení odrazoval. Satirická kritika soudobé společnosti, s níž je Komenského poutník konfrontován při procházení fiktivním městem (jako alegorickým labyrintem) za doprovodu dvou průvodců – Všezvěda Všudybuda a Mámení, je naprosto trefná a pasovala by stejně dobře na současnou dobu. Druhá část (Ráj srdce) vystihuje to, v čem nachází poutník (tedy Komenského alter ego) smysl a naději – víru, lásku a pokoru.

30.01.2021

Chrám Matky Boží v Paříži Chrám Matky Boží v Paříži Victor Hugo

Klasika francouzské literatury 19. století přináší tragický milostný příběh na pozadí poutavě popsaného života ve francouzské metropoli na sklonku 15. století. Hugův styl mě překvapil svou čtivostí a barvitostí i absencí těžkopádného jazyka, který jsem očekávala.

23.01.2021 5 z 5

Firewall Firewall Henning Mankell

Další Wallanderův případ směřoval tentokrát do světa virtuální reality a jeho takřka neomezených možností. Děj byl celkem bohatý, rozvinutý do řady směrů. Vše sice nakonec nedoznalo odhalení, ale přesto to hodnotím jako dobrou detektivku.

19.01.2021 3 z 5

Karanténa Karanténa Peter May

Děj knihy je situován do chřipkovou pandemií zasaženého Londýna, přičemž autor knihu psal v době, kdy svět ještě nezachvátila koronavirová situace. Jde tedy o atraktivní pozadí detektivního příběhu, který ale sám o sobě není až tak převratný a strhující. Je to moje první kniha tohoto autora a určitě se mrknu na další, protože jeho styl psaní se mi celkem líbí.

01.01.2021 3 z 5

Němý křik Němý křik Angela Marsons

Moje první setkání s touto autorkou dopadlo dobře. Byť přistupuju ke knihám, které jsou prezentovány jako světový bestseller, velmi rezervovaně, tak tady musí říct, že to bylo dobré počtení. Zajímavá, dobře promyšlená zápletka, pachatel obtížně odhalitelný. Vyšetřovatelka - jako je standardem snad u téměř všech detektivkářů - je osoba rozervaná s tragickými životními zkušenostmi. Moc mých sympatií zatím nepobrala, ale může se to zlepšit v dalších knihách, kterým určitě dám šanci.

19.12.2020 4 z 5

V tieni V tieni Dominik Dán

Knížka nás dějově zavádí na počátek kariéry detektivka Krause, do doby, kdy řádil vrah Bestie, jemuž je věnována samostatná kniha. Opět osvědčený Dánův styl včetně jeho skvělého humoru. Fakt jsem se pobavila, když nenasyta Váňa pořádně ztenčil potravinové zásoby jednoho ze svědků, u něhož v rámci akce pár hodin pobýval.

14.12.2020 5 z 5

Setkání s Rámou Setkání s Rámou Arthur Charles Clarke

Přestože sci-fi literatura a filmy zrovna není v centru mého zájmu, tak jsem se rozhodla seznámit se blíže s tímto kultovním románem slavného autora. A určitě jsem neudělala chybu! Knihu jsem poslouchala v audio podobě, kterou jsem si zvlášť posledním roce velmi oblíbila. Obdivuji fantazii a vizionářství autora knihy, jejíž děj je situován do doby celkem blízké (jestli se nemýlím, tak na začátku zazněl rok 2077 jako počátek zde popisovaných událostí). Kniha je napsána poutavě a určitě by skýtala skvělý podklad pro film. Ten (pokud vím) natočen dosud nebyl.

06.12.2020 5 z 5

Brouk Brouk B. M. Horská

Docela dobrá detektivka s mezinárodním rozměrem. Odehrává se ve Finsku, v Anglii i v Česku, přičemž je zde dobře vystižena atmosféra míst, kde se děj odehrává. Pro mě je nejpřínosnější v tomto směru popis finského ostrova, kde jsem nikdy nebyla. Samotný příběh je dobře vystavěný a promyšlený, i když ten konec je poněkud po americku tak nějak otevřený.

04.12.2020 4 z 5

Šarlatán Šarlatán Josef Klíma

Knihu jsem si poslechla v audio podobě během několika hodin. Mělo by jít o inspiraci scénářem k letošnímu filmu, který jsem ještě neviděla a určitě na něj mrknu. Počítám, že by nám jej mohli odvysílat brzy v TV. Poslech byl příjemný, i když součástí děje jsou i neprokázané skutečnosti, jak závěrem osvětlil pan Klíma.

30.11.2020 4 z 5

Sova Sova Samuel Bjørk (p)

Autorovi po předchozí knize V lese visí anděl zjevně dochází fantazie, když i v této knize používá naprosto shodné motivy jako v té přechozí (např. záhadně doručená nahrávka, postava pastora apod.). Alkoholička Mia, jíž se náhle rozjasní pohled, když má nový případ, je velmi podivná figurka, která sympatie čtenáře rozhodně nevyvolává. Mám tu ještě Clonu, ale nijak moc mě neláká, tak snad za čas na ní mrknu.

29.11.2020 3 z 5

Drak spí Drak spí Michaela Klevisová

Paní Klevisová je skutečně talentovaná autorka, jejíž knihy bych spíš než detektivky nazvala kriminálními romány. Je v nich poutavě popsáno zvolené prostředí, jakož i vystižena psychologie postav. Tentokrát autorka situovala děj do českého prostředí, konkrétně do malé jihočeské vesničky, kde si všichni takříkajíc vidí do talíře, a nezapomněla vykreslit přírodu a prostředí na česko-rakouském pomezí se zaniklými německými obcemi. Kriminální zápletka je velmi dobře promyšlená, příběh netrpí nereálnou literární nadsázkou, jak je typické hlavně u severské krimi, charakterizované výraznou brutalitou. Zde je naopak líčen příběh, který by se klidně mohl v reálu stát. Je dobře sestaven, předem nedává možnost odhalení pachatele. Moc jsem si početla a už se těším na další knihu, kterou si rozhodně nenechám ujít.

28.11.2020 5 z 5

Taipi Taipi Herman Melville

Skvělá kniha, inspirovaná skutečnými zážitky jejího autora, zkušeného námořníka, líčí jeho pobyt u kanibalského kmene, jeho zvyky, střety s dalšími znepřátelenými kmeny. Stranou nezůstává ani krásná příroda.

25.11.2020 5 z 5

Netopýr Netopýr Jo Nesbø

Stejně jako řada předchozích recenzentů jsem k četbě (resp. audioposlechu) této knihy přistoupila s úmyslem seznámit se s příběhy Harryho Holea od jeho samotných počátků. Zatím mám přečteného Sněhuláka (ten byl nejlepší), Žízeň a Nůž. Na této knize je vidět, že autor je s celou sérií teprve na začátku a postupně své příběhy propracovává a zlepšuje. V této knize, kde Hole asistoval australské policii při vyšetřování několika vražd, určitě nešlo o pravou severskou krimi s jejími typickými atributy. Ale alespoň jsme se dozvěděli něco blíže o Harryho minulosti.

22.11.2020 3 z 5

O krok pozadu O krok pozadu Henning Mankell

Sedmý příběh tentokrát co 30 stran močícího komisaře Wallandera byl opět románově nadsazený, ale místy i velmi napínavý, zvláště u některých komisařových soloakcí. Ten konec byl dost odfláknutý, motivace pachatele nebyla moc propracována. Mám ráda příběhy se stejnou partou kriminalistů, kdy postupem času se čtenář seznámí i s jejich zázemím. Ale vše má své meze. Přece jen nepotřebuju vědět, kdy šel kdo na záchod a co tam dělal. I bez toho by to byl celkem dobrý příběh. Jsem zvědavá, zda i v dalším případu bude komisař močit jako koroptev!

20.11.2020 3 z 5