Labyrint světa a ráj srdce

kniha od:


Koupit

Labyrint světa a ráj srdce (původně Labyrint světa a lusthauz srdce), alegorický filosofický román-traktát, je pokládan za jedno z vrcholných děl barokní literatury. Komenský dokončil první verzi spisu v roce 1623, ale opakovaně se ke knize vracel a doplňoval ji. Některé kapitoly připsal za pobytu v polském Lešně, část o plavbě na moři po své zkušenosti z cesty do Anglie (v díle lze najít i mnohé další motivy z Komenského života). K prvnímu vydání došlo v roce 1631 pravděpodobně v saské Pirně. Komenským revidovaný rukopis Labyrintu z roku 1623 byl dlouho uložen v Polsku a byl roku 1957 vyměněn za rukopis Koperníkova pojednání Šest knih o obězích sfér nebeských, ve kterém formuloval svou heliocentrickou teorii....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/40_/40541/labyrint-sveta-a-raj.jpg 3.7499
Žánr:
Romány, Literatura česká, Duchovní literatura
Vydáno:, SPN - Státní pedagogické nakladatelství, Česká biblická společnost, Kalich
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (74)

Kniha Labyrint světa a ráj srdce

Přidat komentář
shmaic
16. května

pokus cirkvi vymyteho mozku pretahnout na stranu cervenocepickaru jeste vic hloupych lidi. pokud je to v povinne cetbe, doufam, ze proto, aby ctenar okusil tehdejsi styl. pokud ma tato povinna cetba nekomu dat neco jineho, pak je treba ty, co toto do povinne cetby umistili, gumovymi nuklearnimi projektily i s poutnikem rozehnati. ps druha cast popira do zakladu tu prvni.

tteerriinnaa
22. března

Je tolik lepších děl. Nechápu proč je kniha stále v povinné četbě

Jujkyna
04. března

Poslouchala jsem jako audioknihu, jinak bych to nedala - přiznávám bez mučení. Nicméně jsem chtěla vědět, co je na ni tak zajímavého. První část se mi líbila, avšak jak se to přelilo do roviny čistě křesťanské, tak jsem to musela vypnout, přišlo mi to dost přitažené za vlasy. Určitě se ale najdou tací, kteří v tom onu křesťanskou moudrost najdou s radostí :).

Kovářskej
11. února

Je to těžkej kalibr, ale plnej moudrosti. Kniha a to co je v ní potřebuje čas...A taky být na ni připraven.

Hani77
08. ledna

Toto dílo jsem četla kvůli maturitní otázce J.A.Komenský. Byla jsem asi jedna z mála (ne-li) jediná ze třídy, kdo toto dílo opravdu přečetl :-). Bylo to velice náročné, ale když jsem se začetla, líbilo se mi. Když jsem si ho ale chtěla přečíst po letech, vzdala jsem to po pár stránkách: nemohla jsem se vůbec "začíst". Ale chtěla bych to ještě jednou přečíst :-).

CleoXandra
08. ledna

Určitě nikoli lehká kniha ke čtení. Komenský nás v ní zvláštním způsobem uvádí do hlubin své filosofie. Mnohé jeho postřehy udivují nadčasovostí.

Gweny
07.09.2018

V rámci povinné četby na SŠ jsem si vybrala Komenského. Kniha se mi četla lehko až do chvíle, kdy příběh začal kolísat a přišlo na debatu o náboženství. V té chvíli jsem knihu odložila a už nedočetla. Snad ji někdy dočtu úplně.

RyonMathrin
09.08.2018

Četl jsem kdysi na střední škole kvůli povinné četbě a moc se mi líbila. Nedávno jsem se dostal k namluvené verzi a znovu celé poslechl. A ještě víc dnes vidím, jak perfektní a současná alegorie to je, i když je jí skoro 400 let...
Labyrint světa je stále stejný, všichni máme i dnes nasazené brýle mámení a tak vidíme věci zkresleně... vlastně to bez nich ani nejde. Pořád se snažíme dostat do hradu Fortuny a pachtíme se, i když nevidíme tu marnost. I typy povolání jsou výstižně vykreslené (učenci, soudci, vojáci... ).
Ráj srdce je příliš dlouhý a poplatný době svého vzniku, je tam příliš církevní "omáčky" a rozebírání detailů. Podle mne se dá vystihnout jedinou větou - tou, kterou tato část knihy začíná (pozor, spoiler) :
"Vrať se, vrať se do domu srdce svého."
To podle mne vyjadřuje vše, co je potřeba. Trocha pokory, přemýšlení nad vlastními skutky... v dnešní době moderní slovo "meditace" :-)
Rozhodně doporučuji !