Taipi

Když mladý Herman Melville vydal v roce 1846 po návratu ze svých námořních plaveb svou první knihu Taipi, stal se předmětem ostré kritiky. Pokrytecká puritánská společnost mu nemohla odpustit odsouzení koloniální politiky a pravdivé zobrazení poměrů v Tichomoří, kde se četní misionáři snažili vtloukat nevinným divochům do hlavy křesťanské ctnosti. Kniha vycházela od té doby ve zkrácené podobě, jen jako dobrodružný příběh dvou mladých námořníků, kteří uprchnou pro nelidské zacházení a kruté podmínky z velrybářské lodi a prožijí několik měsíců na ostrově mezi kanibaly. Teprve toto české vydání je pořízeno podle nezkrácené verze, která vyšla v USA až roku 1964. Vyšlo také pod názvem Ráj kanibalů....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/60_/60726/taipi-60726.jpg 3.621

Typee (1846)

Literatura světová, Dobrodružné
Vydáno:, Práce

lushi
22.11.2015

Příběh krásný a zajímavý, i když není celý podle skutečné události. Poslední třetina se ale příšerně táhla a nebavila mě. S úsilím jsem ji dočetla, protože mě zajímalo, jestli Taipi opravdu pojídají lidi a jestli se pokusí sníst i hlavního hrdinu.

Byra
16.11.2012

Kniha mě moc nepřekvapila, čekala jsem větší spád a napětí. autor se hodně věnuje popisu okolního prostředí, zvyků, vzhledu a životě domorodců

Godzila.007
22.07.2011

Zajímavá kniha, popisující skutečné prožitky jejího autora, který strávil pár měsíců ve společnosti kanibalského kmene na Markézských ostrovech. Zvlášť zajímavé jsou jeho osobní postřehy týkající se života domorodců, jejich zvyků a způsobu života. Velice pěkný je i český překlad ze 40.let.