ViolettaCh. ViolettaCh. komentáře u knih

Jeden deň Ivana Denisoviča Jeden deň Ivana Denisoviča Alexandr Isajevič Solženicyn

Výstižný popis toho, jak to vypadalo v gulagu, a to z pera nepovolanějšího - autora Souostroví Gulag. Rozhodně to stojí za přečtení.

06.04.2021 5 z 5

Skála Skála Peter May

Velmi hezký kriminální román, odehrávající se v pro nás určitě netradičním prostředí skotských Hebridských ostrovů, konkrétně na ostrově Lewis. Příběh se rozvíjí pomalu, postupně jsou odhalována skrytá tajemství, která se týkají nakonec i hlavního vyšetřovatele, který odsud pochází. Poslouchala jsem jako audioknihu ve skvělém podání Jiřího Dvořáka. Určitě se podívám i na dvě další části této trilogie Muž z ostrova Lewis a Šachové figurky.

05.04.2021 5 z 5

Hanba Hanba Salman Rushdie

Tak tohle se opravdu nedá číst! Naprostý blábol bez souvislého děje. Hned na začátku se jeden a tentýž syn narodí dvěma matkám současně a v podobném duchu ta slátanina pokračuje. Větší kravinu jsem snad v životě nečetla. Nedočteno, odloženo.

03.04.2021 odpad!

Sluneční bouře Sluneční bouře Åsa Larsson

Docela solidní detektivka z poměrně netradičního prostředí, která sice extra nenadchne, ale neurazí. Je to moje první kniha od dané autorky. Možná se na některé další její knihy ještě podívám.

03.04.2021 3 z 5

Pyramida Pyramida Henning Mankell

Spíše z nostalgie dávám plný počet bodů. Tak nějak jsem si po přečtení všech dostupných detektivek tohoto dnes již bohužel zemřelého autora na jeho komisaře Wallandera zvykla. V této knize nejde o jeden souvislý příběh, ale hned o pět příběhů, odehrávajících se od počátků komisařovy policejní dráhy až do pozdějších let. Krom řešených kriminálních případů dává autor značný prostor i osobnímu životu hlavního hrdiny, čímž knihu v dobrém smyslu polidšťuje. Škoda, že další příběhy už nebudou.

28.03.2021 5 z 5

Já, Herodes Já, Herodes Antonín Polách

Skvělý historický román, v němž judský král Herodes na prahu smrti vypráví své sestře Salome celý svůj životní příběh. Ač jde o historický román, autor (jak je ostatně jeho dobrým zvykem) pracuje s prokázanými historickými skutečnostmi, které nezkresluje nadbytečnou románovou invencí. Jak již předchozí recenzenti poznamenali, autorův vyprávěčský styl skutečně nikterak nezaostává za nejlepšími díly světové beletrie v oblasti historického románu. Určitě si přečtu i další jeho knihy.

14.03.2021 5 z 5

Labyrint z kostí Labyrint z kostí James Rollins (p)

Moje první kniha od tohoto autora mi signalizuje, že budu mít nového, oblíbence. Děj byl velmi bohatý, dobře propracovaný, odehrávající se na různých místech světa, nechyběl ani humor. Byť nemám ráda knihy, kde se týrají zvířata, tak tady to naštěstí dopadlo relativně dobře, konec knihy s goriláčkem Baakem byl velmi dojemný.
Protože jsem byla před rokem a půl v pekingské zoologické zahradě, musím dát autorovi bohužel za pravdu, že ty poměry pro zvířata jsou tam - s výjimkou čínského národního pokladu pand, které mají pěkné pavilony, výběhy i ubikace - opravdu dosti tristní. Taky jsme se rozčilovali nad tím, proč ta ostatní zvířata vůbec chovají, když jim neumějí udělat vhodné prostředí a životní podmínky. Viděla jsem tam například docela velkou smečku vlků v malém prostoru na holém betoně, obehnaném drátěnkou, kde vůbec nic jiného nebylo. Podobně v jiných klecích resp. v ohradách na betonovém prostranství (žádná tráva, hlína, stromy, porosty, hrací prvky pro zábavu zvířat, jak bývá v ZOO standardem) byly smutné opičky a další apatická zvířata.

14.03.2021 5 z 5

Staré pověsti české Staré pověsti české Alois Jirásek

Jejda, to ale bylo počteníčko! Řadu let poté, co jsem tuto klasiku četla jako povinnou školní četbu, jsem se k ní až nyní vrátila a osvěžila jsem si všechny ty krásné, starobylé pověsti a legendy z pera pana Jiráska. Některé detaily jsem už od těch časů zapomněla, např. čím byl zajímavý ten Brunclíkův meč, nyní zazděný v Karlově mostě, jehož čas přijde, až bude národu nejhůře a vyjedou Blaničtí rytíři v čele se sv. Václavem, který bude třímat v ruce právě tento meč.

08.03.2021 5 z 5

Největší z Pierotů Největší z Pierotů František Kožík

Další z krásných historických románů pana Kožíka, tentokrát o smutném francouzském mimovi s českými kořeny. Četla jsem již dávno, ale pamatuji si, že se mi zpracování velmi líbilo, což ostatně mohu říct o všech knihách pana Kožíka.

04.03.2021 5 z 5

Jaký je život po životě Jaký je život po životě Eben Alexander

Kniha se zajímavou tématikou, kdy se smrtelník dozví něco nového z jiného časoprostoru, odkud není (zpravidla) návratu. Tento typ knih si občas ráda přečtu.

04.03.2021 4 z 5

Musela jsem zemřít Musela jsem zemřít Anita Moorjani

Tato tématika mě celkem zajímá, zážitky z tzv. druhého břehu jsou zajímavé a obohacující. Kniha je napsána čtivé a působivě.

04.03.2021 4 z 5

Karel IV. - Tajný deník Karel IV. - Tajný deník Josef Bernard Prokop

Román podaný formou vyprávění o svém vlastním životě samotnou hlavní postavou, zde císařem Karlem IV., dle jeho tajného (samozřejmě fiktivního) deníku, je celkem nápaditý románový počin. Časově je kniha situována vlastně jen do krátkého časového úseku (května až června 1363) od Karlova sňatku s jeho poslední manželkou Alžbětou Pomořanskou (v květnu) do korunovace jeho dvouletého syna Václava českým králem (v červnu) s tím, že je vedena formou rozprávění s Karlovým blízkým přítelem a rádcem Guillaumem de Machaut (1300-1377), který jej znal od dětství a pracoval již pro Karlova otce Jana Lucemburského. Karel rozpráví o svém životě, kdy některé z vyprávěných příběhů mají historický základ a jsou doložitelné, jiné mohou být jen fikcí autora. Poslouchala jsem formou audioknihy v podání Jiřího Dvořáka, což byl opravdu příjemný a oddechový poslech. Určitě se podívám i na další historické romány z pera stejného autora.

04.03.2021 5 z 5

Kronika života a vlády Karla IV. Kronika života a vlády Karla IV. František Kožík

Naprosto úžasně beletristicky zpracovaný život císaře Karla IV., největšího Čecha, jak je pro pana Kožíka příznačné. Děj je vyprávěn tak živě a barvitě, že čtenáře doslova vtáhne do děje, uvede ho na jeho královský dvůr. Opravdu jen výjimečně čtu jednu a tutéž knihu, byť se značným časovým odstupem, dvakrát. A toto je právě jedna z mála takových knih.

02.03.2021

Příliš mnoho blonďáků Příliš mnoho blonďáků Lydie Junková

Spíše průměrná detektivka z českého prostředí, která nijak nevyniká nad ostatními knížkami stejného typu. Přečíst se to ale dá, já četla již před lety.

01.03.2021 3 z 5

Vřeteno osudu Vřeteno osudu Otomar Dvořák

Naprosto skvělé beletristické zpracování života a díla známého českého spisovatele, básníka, ale i právníka a archiváře, autora nesmrtelné Kytice, který se mj. zasloužil - vedle Boženy Němcové a některých dalších autorů - o sběr pohádek a lidových povídaček a tyto pak beletristicky zpracoval a upravil. Kniha je velice čtivá a uvádí čtenáře do doby i míst básníkova života a působení, která jsou i mně osobně velmi blízká. Přínosná bude hlavně pro studenty, kteří se na místo strohých učebnicových faktů mohou seznámit s Erbenovým životem a dílem prostřednictvím barvitě psaného stylu pana Dvořáka. Už dlouho jsem tak pěkný historický román o známé české osobnosti nečetla.

01.03.2021 5 z 5

Údolí Údolí Bernard Minier

Autor nám ve svém posledním thrilleru znovu přiblížil tu ponurou atmosféru pyrenejských hor, tentokrát umocněnou záměrně vyvolaným sesuvem půdy, kterým byl uzavřen přístup do údolí, kde se odehrával děj. Kniha v podstatě dějově navazuje na předchozí thrillery, kdy i zde na pozadí, byť vzdálenějším, zní dozvuky činů a konání sériového vraha Juliana Hirtmanna, prolínající se celou touto řadou Minierových thrillerů. Jako už jsme od autora zvyklí, byli jsme svědky nápaditě spáchaných vražd, přičemž ději dominovala neotřelá zápletka i následné rozuzlení. Detektiv Martin Servaz je sice v souvislosti s událostmi z předchozího dílu dočasně suspendován, ale to mu nezabrání v tom, aby se vrtal i v tomto případu. Autor čtenáři znovu přinesl pořádnou porci správně mrazivého thrilleru, a bude-li mít další pokračování, k čemuž má navrácením hodnosti a zbavením všech obvinění detektiva Servaze nakročeno, tak se něj už teď těším.

01.03.2021 5 z 5

Modrá dáma Modrá dáma Javier Sierra

Skvělý románový thriller, na jehož pozadí stojí skutečná, historicky doložená událost - evangelizace indiánských kmenů v oblasti Nového Mexika (stát na jihu USA) španělskou františkánskou jeptiškou Marií Jesus z Agredy (1602-1665), která byla nadána schopností bilokace, tedy schopností vyskytovat se na dvou různých místech současně, a to nejen myšlenkou, ale i fyzicky. Takto kázala slovo Boží indiánským kmenům v oblasti Rio Grande, které pak právě pod jejím vlivem přijaly křesťanství resp. samy si vyžádaly křest od evropských misionářů. Je to mimořádně zajímavá osobnost, mystička, která byla i literárně činná, a její tělo je dochováno nedotčené v klášteře Neposkvrněného početí v Agredě ve Španělsku, jehož byla abatyší. Církev si dává na čas s jejím svatořečením, ač právě ona by si to vzhledem ke svému evangelizačnímu úsilí velmi zasloužila. Zatím jí byl přiznán titul Ctihodná.

27.02.2021 5 z 5

Doktorka z domu Trubačů Doktorka z domu Trubačů Ilona Borská

Životopisná kniha o životě a díle MUDr. Vlasty Kálalové di Lotti, pocházející z malé jihočeské vesničky, je příběhem obdivuhodné ženy, vynikající - krom svých medicínských znalostí - též značnou odvahou a vnitřní sílou. Vydat se ve 20. letech 20. století do islámských krajin s úmyslem zde léčit a vybudovat nemocnici by muselo být obrovské sousto i pro muže – lékaře, natož pak pro ženu, na níž se zde obecně hledí spatra. Svými medicínskými znalostmi, povahou a charakterem, jimiž si dokázala získat důvěru tamních pacientů, dosáhla obdivuhodně svého snu. Aktivní byla i po návratu domů ve 30. letech. Přes svoji osobní tragédii, která na samém sklonku války postihla její vlastní rodinu, se dokázala vzchopit. Svou statečnost prokázala i v 50. letech, kdy např. žádala prezidenta Gottwalda, aby nepodepisoval trest smrti pro Miladu Horákovou. Řád TGM, který obdržela v r. 1992 in memoriam, byl plně zasloužený.
Velké poděkování patří taky paní Borské, která dlouho sbírala materiály o životě paní doktorky (zemř. 1971), s níž se ještě stihla setkat. Její silný příběh tak mohla velmi čtivým způsobem zprostředkovat i nám, čtenářům.

22.02.2021 5 z 5

Noční lovec Noční lovec Chris Carter

Moje první kniha tohoto autora, na kterého jsem se už dlouho chystala, mě určitě nezklamala. Je to pořádná porce kriminální brutality, tentokrát v americkém stylu, který si však nikterak nezadá se stylem severským. Sériový vrah byl originální a vynalézavý, thriller měl spád i správné napětí po celou dobu. Určitě mrknu i na další knihy tohoto autora.

21.02.2021 5 z 5

Tak pravil Zarathustra Tak pravil Zarathustra Friedrich Nietzsche

Tato kniha není žádnou oddychovou beletrií s nekomplikovaným příběhem, takže určitě nepůjde o četbu (poslech - já jsem poslouchala jako audioknihu ve skvělém podání Jaromíra Meduny) pro široké masy. Jde o dílo filozofické, plné autorových myšlenek, zprostředkovaných čtenáři prostřednictvím fiktivního perského proroka a mudrce Zarathustry. V této knize, kterou Nietzsche sám považoval za své vrcholné dílo, je řada pozoruhodných myšlenek. Ústředním bodem je pojem „nadčlověk“, který Nietsche, vycházeje z Darwinovy evoluční teorie, vnímal tak, že stejně jako člověk překonal své předchozí vývojové formy, musí i on být překonán vyšší formou nežli je sám. Pozdější zneužití tohoto termínu ze strany nacistických ideologů je zvrácením filozofie Nietscheho, který sám nebyl rasistou ani nacionalistou. Zemřel v r. 1900 a v posledních letech žil v zastření mysli v psychiatrickém ústavu, takže ani z časového hlediska nemohl mít nic společného s nacismem, který vedl k rozpoutání 2. sv. války.
Zarathustrovy (Nietscheovy) myšlenky jsou i ostrou kritikou morálních hodnot, nastavených společností, kdy je zdůrazňována individualita a mravní síla jedince. Život člověka je těžký a nebezpečný, skrývá řadu překážek, které nemůže nijak obejít, ale musí je překonat, k čemuž potřebuje nemalou dávku odvahy. Jde o filozofický traktát k zamyšlení pro toho, kdo se opravdu zamyslet chce. Ale s ohledem na hustotu a hutnost podávaných myšlenek je dobré dílo číst (poslouchat) po částech.

20.02.2021 4 z 5