ViolettaCh. ViolettaCh. komentáře u knih

Kdo se bojí Smrti? Kdo se bojí Smrti? Jan van Helsing (p)

Suprová knížka, netypická svým tématem. I kdyby to bylo vymyšlené, což si nemyslím, tak je to pro čtenáře velmi přínosné, je tam řada námětů k přemýšlení. Jde o knížku, na jejíž obsah se nezapomíná. Určitě se k ní ještě vrátím, ač to dělám velmi zřídka.

15.04.2022 5 z 5

Klášterem obchází ďábel Klášterem obchází ďábel Jan Bauer

Knihu jsem poslouchala v audio podobě a musím říct, že mě nijak zvlášť nezaujala. Dějově je to poměrně dost slabé, příběh takový nijaký, vsazený do kulis českého středověku počátku 14. století. Jako detektivka to opravdu nemá šťávu, motiv zcela nesmyslný. A o vtažení do dobové atmosféry už vůbec nemůže být řeči. Ty tzv. historické detektivky nestojí v centru mého čtenářského zájmu a musím konstatovat, že četbou této knihy se můj zájem v tomto směru určitě neposílil.

20.03.2022 2 z 5

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Nebyla to detektivka, na kterou jsem od paní Klevisové zvyklá, ale celkem solidní beletrie, která v průběhu četby dává příslib nějaké záhady. Za nejcennější přínos knihy považuji opět psychologické vykreslení postav, v čemž je autorka velmi dobrá.

08.03.2022 4 z 5

Proces Proces Franz Kafka

Absurdistán, do něhož se dostal hlavní hrdina knihy, prokurista velké banky Josef K., skýtá nejednu paralelu s dnešní dobou. Hlavním dojmem z knihy je zoufalost, beznaděj, šílená depka a absurdní stav, dovedený až do maxima. Knihu jsem četla již na gymnáziu a neškodí si takovou klasiku připomenout i po letech.

14.02.2022 4 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Druhý díl této skvělé románové kroniky zahrnuje období let 1921-1945, což z časového hlediska není mnoho, avšak z pohledu historických zvratů tato doba skýtá dostatek materiálu na román. Vzhledem k poměrně dlouhému časovému odstupu od mého seznámení se s prvním dílem, jsem zde zpočátku měla trochu chaos v postavách a jejich rodinných vztazích, ale postupně se to upravilo. Ač k oblasti pomezí severní Moravy a Slezska nemám žádný osobní vztah, kniha se mi moc líbila a určitě - má-li to autorka v plánu - si počkám i na další díl, který děj časově posune zase do doby jiných politicko-ekonomických poměrů. Knihu jsem si poslechla v audio podobě, kdy musím vysoce vyzdvihnout výkon interpreta, pana Jana Szymika.

12.02.2022 5 z 5

Nenapravený omyl Nenapravený omyl Václav Neuer

Slovenská detektivka, situovaná do Bratislavy a okolí, řeší celkem zajímavý kriminální případ, nicméně celkově chce kniha trochu větší hloubku a důkladnější propracování. Vrah je zřejmý prakticky vzápětí, což knihu připravuje o základní prvek - napětí až do konce v otázce, kdo je vrah! Určité asociace s dánovkami tu jsou, ale svérázný Dánův humor to určitě není. Možná se mrknu i na další autorovu detektivku.

15.01.2022 3 z 5

Maska Maska Edgar Wallace

Klasická, starodávná detektivka, evokující časy Sherlocka Holmese a slavného Scotland Yardu, se odehrává v poměrně poklidném duchu, nejde o žádný divoký thriller. Je tu vytrvalý až zavilý detektiv, jehož pracovní povinnost odhalit zloducha je propojena s jeho osobním srdečním zájmem, v důsledku čehož příběh zasahuje i tak trochu do červené knihovny. Četba je celkem fajn, pohodová, je to vítané zpestření k četbě drsnějších detektivek severského střihu.

18.12.2021 3 z 5

Mačacia stopa Mačacia stopa Dominik Dán

Poslední dánovka, časově situovaná do dubna 1995, mě tentokrát moc nenadchla. Kladně hodnotím jako vždy velmi dobře vykreslenou atmosféru v detektivní kanceláři č. 141. Děj resp. vyšetřovaný případ však tentokrát dost pokulhával. Kniha přímo navazuje na předchozí kus Bremeno minulosti a odhaluje odpovědi na tam otevřené otázky, avšak způsobem dosti předvídatelným. Žádný pořádný ucelený případ, který by se nově vynořil (s výjimkou brutální vraždy chudáka kočičky), tu ale řešen nebyl. Tak snad to bude v dalším díle lepší.

13.12.2021 3 z 5

Poslední nadechnutí Poslední nadechnutí Václav Křivanec

Velmi netypická je již ta okolnost, že jde o příběh od českého autora, situovaný do amerického prostředí, byť ta dotčená místa v USA byla dle mého názoru fiktivní. Autor si patrně vybral toto prostředí proto, že pro naši domovinu není tento typ sériových vražd běžný. Myslím, že by ale bylo čtenářsky zajímavé, kdyby autor umístil takový příběh právě k nám. Samotný děj příběhu byl dobře promyšlený, proložený i retrospektivním vyprávěním (pro pochopení všech souvislostí), přičemž každá kapitola byla pro přehled vždy uvedena označením místa a času, vztahujícího se k právě vyprávěné části příběhu.
Vyšetřování prováděl dobře sehraný tým vyšetřovatelů, kde nechyběl ani občasný náhled do jejich soukromého života, a to v míře pro samotný příběh nerušivé. Styl psaní autora se mi velmi líbil, vytkla bych mu jen určitou rozvláčnost. Domnívám se, že by bylo knize ku prospěchu vypuštění resp. zkrácení některých pasáží, což by dalo celkově příběhu větší švih a spád. Každopádně si ráda přečtu resp. poslechnu i další román tohoto autora, pokud se objeví. Knihu jsem měla v audio podobě, avšak interpretace mě tentokrát moc nenadchla.

10.12.2021 4 z 5

Rozsudek smrti Rozsudek smrti David Urban

Moje první četba od tohoto autora mě nezklamala. V knize se rozvíjí reakce čestného, spravedlivého člověka, který přišel o vše, co mu bylo v životě cenné. Děj svižně popisuje mstivé tažení hlavního hrdiny, kdy nakonec se ukáže, že vše nebylo tak, jak si původně myslel. Je to skoro thriller z Prahy, konkrétně z prostředí fetek a bezďáků. Autorův styl je čtivý a velmi dobře vynikne i jako audiokniha. Právě v této podobě jsem si ho užila. Určitě se podívám i na ostatní knihy pana Urbana.

21.11.2021 4 z 5

Dál nechoď! Dál nechoď! Václav Křivanec

Detektivka, situovaná do středních Čech, do míst i mně velmi blízkých, se mi líbila. Autora jsem dosud neznala, jeho styl mě ale docela oslovil. Byť nešlo o žádný thriller a ani závěr nebyl nikterak překvapivý, když se dal již před koncem celkem odhadnout, tak myslím, že autor má velmi dobře našlápnuto k posílení autorské základny kvalitní domácí detektivky, kam patří např. Michaela Klevisová. Určitě se podívám i na tu jeho prvotinu.

19.11.2021 4 z 5

Zkouška ohněm Zkouška ohněm James Rollins (p)

Další Rollinsův dobrodružný román nás zavádí do světa počítačů a umělé inteligence, jejíž potenciál je schopen zahubit lidskou rasu. Aktivní podíl na tom, aby hrozba pro lidstvo byla odvrácena, mají samozřejmě členové Sigma Force. Drsný děj tentokrát zasahuje i hluboko do jejich rodinného života, ale nakonec vše dobře dopadne.

06.11.2021 4 z 5

Pentagram Pentagram Jo Nesbø

Harry se zase vyhrabal ze svého alkoholového opojení, aby vyšetřil komplikovaný případ sériového vraha a přitom se ještě střetnul s padouchem z vlastních řad. Je to už klasika, ale ty jeho opilecké extempore se mi zdají ve všech dílech tak nějak podobné. Příběh je promyšlený tak, jak má ve správném thrilleru být. Samozřejmě je to nereálné, ale papír to snese. Je vidět, že autor si oblíbil i Prahu, kterou do příběhu tentokrát taky zamotal.

30.10.2021 4 z 5

Přiznat vinu Přiznat vinu Martin Goffa

Detektivní příběh, mající svým dějem hluboké kořeny v minulosti, je psán čtivým způsobem, což hodnotím kladně. Je to moje druhá kniha od tohoto autora a tento rys jeho psaní je mi sympatický. Jinak je to celkem nekomplikovaný příběh, vyprávěný z pohledu novináře, zaměřeného na kriminální zpravodajství. Na vyplnění volného odpoledne je to fajn, z hlediska děje a zápletky nic světoborného, nicméně okolnost, že jde o domácí prostředí, je příjemná změna, když člověk čte zpravidla zahraniční (často severské) detektivky.

30.10.2021 4 z 5

Kdo rozváže pás Orionu Kdo rozváže pás Orionu Aleš Rozehnal

Velmi zajímavě pojatý román z pera profesionálního advokáta, o němž jsem ani nevěděla, že je takto literárně činný. Samotná oblast práva je mi blízká, tudíž proložení nosné linie knihy soudními případy hlavního hrdiny mě nijak neobtěžovalo. Samotná hlavní linie příběhu je vedena s důrazem na pražské památky, jejich historii a netradiční až mystické souvislosti. Děj probíhá spíše v poklidném duchu, rozhodně nejde o žádný akční thriller, jak už píší předchozí recenzenti. Obdivuhodné je rozsáhlé penzum znalostí autora. Určitě stojí za přečtení resp. za poslech audioknihy (interpret Martin Stránský je zárukou skvělého poslechového zážitku).

25.10.2021 4 z 5

Jan Žižka Jan Žižka Petr Čornej

Tato vynikající monografie o významné osobnosti našich dějin z pera renomovaného historika skýtá ucelený obraz Žižkova života a doby tak, jak jen mohl být podán na základě maxima možných historických pramenů, které autor s obdivuhodnou pílí nashromáždil. Přestože jde o odbornou publikaci, je psána čtivým a velmi dobře stravitelným způsobem. Kniha je doprovázena rozsáhlým poznámkovým aparátem i bohatou obrazovou přílohou. Nutno hodnotit všemi hvězdičkami.

16.10.2021 5 z 5

Ďábelské hry Ďábelské hry Angela Marsons

Velmi dobře pojatá kriminálka, tentokrát s pořádnou porcí psychologie. Ač taková ta psychodramata rozhodně nejsou můj šálek kávy, tak tohle bylo opravdu dost dobré s celkem originální zápletkou. Klasika je naopak vyšetřovací tým, jehož hlavní postava je vždy vyšetřovatel s těžkou minulostí. Takový konstrukt je dosti typickým v řádě detektivek, zejména severských.

02.10.2021 4 z 5

Navzdory básník zpívá Navzdory básník zpívá Jarmila Loukotková

Čtivá historická freska skýtá jakoby oživlý obraz francouzských společenských poměrů druhé poloviny 15. století na pozadí životního osudu básníka a bouřliváka F. Villona. Kniha čtenáře doslova vtáhne do děje. Paní Loukotková je osvědčená autorka historických románů a tenhle patří k jejím nejlepším a nejznámějším. Četla jsem tuto knihu již na základní škole, nyní jsem si ji nechala přečíst v podobě audioknihy, kdy ji skvělá interpretace paní Kofránkové posunula ještě o level výš.

19.09.2021 5 z 5

Selský baroko Selský baroko Jiří Hájíček

Na tohoto autora jsem narazila až na Databázi knih a toto je moje první četba jeho knihy resp. poslech audionahrávky. Příběh je svižný, zápletka se logicky rozplétá a objasňuje až v závěru, což je rozhodně lepší varianta, než když se čtenář dozví vše předem. Styl autora se mi celkem líbí, určitě se podívám na další jeho tvorbu.

18.09.2021 4 z 5

Dvojitý kříž Dvojitý kříž Chris Carter

Opět bohatý, rozvětvený děj, nechybí ani pořádná nálož brutality, jak jsme u tohoto autora zvyklí, ale kniha má spád, vývoj děje jde dopředu, žádná hluchá místa, čtenář resp. v mém případě posluchač audioknihy, je pořád v napětí.

12.09.2021 5 z 5