ViolettaCh. ViolettaCh. komentáře u knih

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

No, moc jsem od toho nečekala a taky jsem se bůhví čeho nedočkala. S. King je jistě dobrý vypravěč, příběh byl velmi ponurý s nádechem tajemna a na konci taková nějaká divočina. Tento typ knih asi není úplně mým šálkem čaje. Přečteno kvůli výzvě.

31.01.2023 3 z 5

Švábi Švábi Jo Nesbø

Jedná se o druhou knihu z Nesbovy série o Harry Holeovi a musím říct, že tento starší kousek mě moc nenadchl. První díl, odehrávající se v Austrálii, se mi líbil více, a i ty z pozdější doby, dějově situované do Holeovy domoviny, které mám již za sebou, mě oslovily lépe.

10.01.2023 3 z 5

Mezi císařem a papežem Mezi císařem a papežem Antonín Polách

Opravdu nádherný historický román, svědčící o tom, že autor skutečně umí psát na úrovni známých světových romanopisců. Tady jde o zpracování doby kostnického koncilu na počátku 15. století, kdy autor doslova čtenáře vtahuje do děje a místa.

01.01.2023 5 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Jak je u Kateřiny Tučkové dobrým zvykem, i zde zvolila pro svůj román jako kulisu vlastního příběhu skutečné historické události, přičemž opět vybrala ne příliš frekventované téma. Zde šlo o historii církevních řádů a jejich činnost v době od skončení války do současnosti, kdy jako konkrétní kulisu zvolila autorka zapadlý ženský klášter v Bílé Vodě na pomezí českého Slezska a Polska. Kniha je velmi rozsáhlá, poslouchala jsem ji ve formě audioverze, pro kterou bylo jistě dobrým počinem zvolit vícehlasou interpretaci, což dodalo ději na plasticitě. Hlavní postava Leny mi nebyla příliš sympatická, skoro bych řekla, že opak je pravdou, ale v kontextu celé knihy nebyl naštěstí její příběh stěžejní. Citace soudobého tisku, různých protokolů a materiálů z vyšetřovacích spisů, které byly pro účely knihy upraveny, jistě vhodně doplnily román tohoto tématu, nicméně si nejsem jistá, zda v takto výrazném rozsahu to nebylo místy spíše až rušivé a na úkor vlastnímu příběhu. Vypravěčský styl autorky se mi líbí, znám jej už z předchozích knih Žítkovské bohyně a Vyhnání Gerty Schnirch. Již se těším na další knihu této autorky.

01.01.2023 4 z 5

Dáma kontra strelec Dáma kontra strelec Dominik Dán

Dle předpokladu navázala kniha na předchozí díl Tajomný závoj a dořešil tam otevřený případ prostitutky resp. ten se spíš dořešil jakoby samovolně sám. No a samozřejmě přišel i nový případ, tentokrát kompletně vyřešený, který byl moc zajímavý a trochu zašmodrchaný se širšími souvislostmi. No, mládenci od vraždařů z kanceláře č. 141 měli zase nad čím bádat. Humor jako obvykle na jedničku. Už jsem si navykla poslouchat dánovky formou audioknihy, což přidává další poslechový benefit, zvláště, když je profesionálně načtená Martinem Mňahončákem. Už se těším na další díl.

01.01.2023 5 z 5

Malý průvodce po hrobech velkých II. Malý průvodce po hrobech velkých II. Miloš Dvořák

Hřbitovy miluju, je to místo klidu a možnosti rozjímání. A když má člověk i nějaký konkrétní cíl - třeba návštěva hrobu známé osobnosti - tak je spojeno příjemné s užitečným. Zaujal mě už první díl a jsem ráda, že jsem svou fotografií mohla přispět do tohoto druhého dílu.

31.12.2022 5 z 5

Kuchařka naší vesnice Kuchařka naší vesnice Marie Hrubá

Podobně jako Filomena níže, tak i já mám k této knize osobní vztah přes maminku, která ji v mém dětství měla, používala a místy opoznámkovala. I já jsem si ji již tehdy ráda občas prolistovala. Dnes je to pro mě cenná připomínka blízkého člověka, nechala jsem si ji ze stejných emocionálních důvodů jako vzpomínku.

03.12.2022 5 z 5

Nářek vlků Nářek vlků Wilbur Smith

Pro mě celkem netradiční čtenářské téma. Milostný trojúhelník v kulisách italské fašistické okupace Habeše a hrdinného odporu bosých domorodců s oštěpy. Autor je velmi dobrý vypravěč a dokáže vtáhnout i do takovéhoto příběhu.

01.12.2022 4 z 5

Norské dřevo Norské dřevo Haruki Murakami

Moje první setkání s tímto japonským autorem mě nikterak zvlášť nenadchlo. Příběh, popisující studentský život na přelomu 60. a 70. let v Japonsku a nesoucí patrně autobiografické rysy, je nekomplikovaný, nedynamický, skoro bych řekla, že až nudný. Je to prakticky pořád dokola o vztazích hlavního hrdiny s dívkami a o souvisejících vztazích. Jako přínosný hodnotím popis japonských reálií dané doby a místa, což je pro mě poněkud vzdálenější záležitost. Jako četbu si nejsem jistá, že bych to dotáhla do konce, ale poslech profesionálně načtené audioknihy, kde ženské i mužské postavy prezentovaly tomu odpovídající hlasy, považuju za celkem příjemně strávené volné chvíle, byť se mi nepodařila odhalit jakákoli souvislost příběhu s jeho názvem.

13.11.2022 3 z 5

Příběhy starého Izraele Příběhy starého Izraele Eduard Petiška

Samotné příběhy jsou dospělým většinou dobře známé, knížka je primárně cílena na ty, co si znalosti teprve osvojují, tedy spíše mladší ročníky. Vyprávění jednotlivých příběhů je čtivé, v případě audioknižního zpracování, které jsem měla k dispozici já, je příjemné na poslech, příběhy nejsou nijak komplikované, takže bych knihu zařadila spíše mezi oddychovou četbu s potenciálem rozvinutí obecných znalostí.

13.11.2022 4 z 5

Ježiš a eséni Ježiš a eséni Dolores Cannon

Strhující kniha, kterou není problém přečíst tzv. jedním dechem, nabízí bezprostřední vhled do Ježíšovy doby očima jeho učitele z kumránské komunity Esejců. Informace získala proslulá americká hypnoterapeutka Dolores Cannon v rámci dlouhodobého a opakovaného sezení s médiem, dívkou, jejíž jedna z reinkarnací žila právě v této době a byla Ježíšovi osobně blízká. Fascinující je i popis tehdy prosperující komunity (města) Kumránu, dnes archeologické lokality poblíž Mrtvého moře, její vědění, znalosti a dovednosti. Jsou zde na pravou míru uvedeny také některé dezinterpretace bible, jak ji známe v dnešní podobě.

30.10.2022 5 z 5

Jak jel Vítek do Prahy Jak jel Vítek do Prahy Bohumil Říha

Krásná knížka mého dětství s nádhernými ilustracemi. Měla jsem starší vydání než je toto z roku 1992 a každopádně mělo mnohem hezčí obálku. I uvnitř byla knížka krásně ilustrovaná obrázky, co zrovna Vítek dělá a do jaké se dostal situace. Uvízl mi v paměti například obrázek, jak Vítek seděl v kupé se starou babičkou, co vezla na klíně košík s husou. Pro menší děti jako začínající čtenáře je právě takový typ knihy ideálním začátkem k tomu, aby si našel cestu ke čtení jako celoživotní zálibě. Alespoň u mě to tak bylo.

29.10.2022 5 z 5

Drahé kameny - krystaly - léčba a meditace Drahé kameny - krystaly - léčba a meditace Catherine Bowman

Velmi pěkně zpracovaná knížka o krystalech, která dává praktický a srozumitelný návod na to, jak krystaly vyčistit, aktivovat, dobíjet, jak využít jejich léčebného potenciálu. K osobnímu rozvoji je jak dělaná.

Prosím o opravu v datu českého vydání, které má být správně 2016.

09.10.2022 5 z 5

Poslední hřebík Poslední hřebík Stefan Ahnhem

Závěrečná kniha o detektivu Fabianu Riskovi přinesla završení celé 6-dílné krimisérie. Jejím hlavním rysem bylo napětí, ale i překombinovanost a nereálnost příběhů, ale protože papír snese vše, tak toto detektivkám odpouštím resp. naopak vítám. Co mi ale moc nesedí, je to, když se zločin na jedné straně a spravedlnost (literárně vtělená) do detektivů a vyšetřovatelů na straně druhé vzájemně prolíná tak, že ti druzí jsou vlastně ti první. Toho tady bylo nad míru, takže bod dolů. Jinak poslouchala jsem jako audioknihu v podání skvělého Pavla Soukupa, stejně jako předchozí knihy této série. Napínavá knížka v audio podobě, navíc v podání skvělého interpreta, posune knihu ještě o level výš. To je i případ této knihy.

30.09.2022 4 z 5

Manon Lescaut Manon Lescaut Vítězslav Nezval

Samotný příběh je sice trošku naivní a poněkud staromódní, čemuž se s ohledem na dobu vzniku francouzské knižní předlohy nelze divit. Nicméně Nezvalovo zpracování považuji za vrcholné básnické dílo, kdy musím vyzdvihnout krásu zde použitých romantických veršů. Ta obzvláště vynikne ani ne tak v četbě jako v poslechu dramatizace díla v podání profesionálních herců. Já jsem jej poslouchala v podání Libuše Šarfránkové, Viktora Preisse a Rudolfa Hrušínského. Je to opravdová lahůdka k poslechu, k níž se při vhodné náladě určitě znovu vrátím.

24.07.2022 5 z 5

Manon Lescautová Manon Lescautová Antoine François Prévost

24.07.2022

Člověk za oponou Člověk za oponou Martin Goffa

Jedná se o moji třetí knihu tohoto autora, kde hlavním hrdinou je novinář, zaměřený na kriminální zpravodajství, který se vždy připlete k nějakému případu. V tomto případě se autor částečně nechal inspirovat skutečnou korupční kauzou středočeského hejtmana, do jejíž kulis část svého příběhu zasadil. Je to vyloženě oddychovka na jedno až dvě odpoledne, žádné velké dějové zvraty či napětí, nic světoborného. Nicméně vyprávěčský styl autora je mi sympatický a určitě se seznámím i s jeho dalšími knihami, nejlépe právě formou audioknihy.

08.07.2022 3 z 5

Tajomný závoj Tajomný závoj Dominik Dán

Další skvělá dánovka, tentokrát běžely souběžně dva zajímavé případy, i když u toho jednoho to nebylo nějak dodělané, proto jen za 4 hvězdy. Doufám, že je to nástupní můstek k dalšímu dílu, kde se dočkáme rozuzlení i případu s vraždou prostitutky.

03.07.2022 4 z 5

Slyšet jeleny zpívat Slyšet jeleny zpívat František Šmehlík

Musím říci, že mě kniha, která by měla být prvotinou svého autora, velmi mile překvapila. Děj ze severomoravského prostředí je celkem dobře propracovaný, zvláště ke konci při zatýkání pachatele je to až thrillerově napínavé, ale některé momenty by ještě chtěly dotáhnout a dát víc do souvislostí resp. objasnit je. Každopádně si ráda přečtu další knížku tohoto autora. Celkový styl psaní se mi líbí.

19.06.2022 4 z 5

Vanga Vanga kolektiv autorů

Útlá knížečka obsahuje kompilát výroků slavné bulharské jasnovidky a výroků těch, kteří ji osobně znali. V převážné části knihy jsou pak zachyceny dialogy, které vedla se svými klienty.

15.04.2022 3 z 5