Nářek vlků

Nářek vlků https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/2806/bmid_narek-vlku-DH6-2806.jpg 4 129 17

Zima roku 1935. Dravá italská vojska smrtelně ohrožují bezbranný lid Habeše, dnešní Etiopie. Hrdinové tohoto napínavého románu, drsný Jake Barton a elegantní Gareth Swales, uzavřou výnosný obchod s habešským císařem. Jejich úkolem je zprovoznit obrněná monstra z první světové války a dodat je habešskému lidu k obraně jejich vlasti. Na riskantní výpravě se k nim připojí mladá a krásná Vicky, která je odhodlaná za svobodu Habeše obětovat i svůj život.... celý text

Literatura světová Dobrodružné Romány
Vydáno: , Alpress

Cry Wolf , 1976

ViolettaCh.
01.12.2022 4 z 5

Pro mě celkem netradiční čtenářské téma. Milostný trojúhelník v kulisách italské fašistické okupace Habeše a hrdinného odporu bosých domorodců s oštěpy. Autor je velmi dobrý vypravěč a dokáže vtáhnout i do takovéhoto příběhu.

Rihatama
09.01.2021 4 z 5

Angličané, Francouzi, Holanďané, Portugalci... kde kdo byl úspěšnější v získávání (a udržení) zámořských kolonií než Italové. Nakonec se jim přece jen "podařilo" okupovat (vedle evropských držav) africké Somálsko, Eritreu a na druhý pokus i Etiopii, tehdejší Habeš. Ovšem o žádnou mírovou misí se nejednalo. Italové si zřídili pořádek a Etiopii si podřídili pěkně po vojensku a za nemalých obětí, zejména na habešské straně. Co by Italové neudělali pro pěkně vyzrálý kus sluncem pozlaceného ovoce... Co však také čekat od Benita, který taky toužil po nějakém tom impériu.

Ovšem to, co se podařilo vytvořit Afriky znalému Smithovi je něco jako tragikomická fraška. Od začátku jsem měla neodbytný pocit, že si ze mně dělá šprťouchlata. Milostnými avantýrami jsou jeho díla proslulá. On to asi ani jinak neumí, takže se s nimi smiřuji, protože jinak jeho díla čtu velmi ráda. Ovšem zápletku s najatými slovy dvěma "bojovníky" z Evropy, zastaralými obrněnými vozy a jednou (krásnou, jak jinak) novinářkou občas dost neuvěřitelně zkomplikoval. Italům jsem bohužel palce držet nemohla (mi dispiace), ale těm poťouchlým (a krutým) Habešanům taky aby čert rozuměl. Nebýt plasticky popsaných bojových a mučících scén, docela se bavím. A taky bych nejspíš změnila titul. Na každý pád mě Wilbur Smith přiměl vyhledat si víc informací a dosadit další kamínek do mozaiky.

Luigi1
23.12.2020 5 z 5

Moc dobré čtení

Atanone
03.06.2020 5 z 5

Na pozadí surové habešské války se dva kohouti perou o slepičku a jeden neví, kterému držet palce víc. I stará moralistka, jako já, by asi v tomto případě byla pro švédskou trojku.
Moc fajn čtení. Barvité, napínavé, místy s absurdním humorem, který střídají popisy bitev, vlastně spíš masakrů habešských bojovníků. Hluchá místa jsem nenašla a klidně bych vzala ještě pár stránek navíc.

ferda16
03.12.2019 4 z 5

Pěkný příběh, ale Smith má i lepší dílka. Kdo se chce dozvědět něco o italsko - habešské válce, určitě si přečtěte. Jako románová ochutnávka toho, co se dělo / mohlo dít ....

ujira
12.10.2019 5 z 5

Mooc dobré čtení

MKrat
31.07.2019 5 z 5

Nezklame

Killingjoke
07.06.2019 3 z 5

1935 Etiopie, jinak známá jako Habeš. Předvečer Druhé italsko-etiopské války, jež znamenala krvavý střet mezi dobře vyzbrojenou Mussoliniho armádou a habešskými vojáky krále Rase Golama. Cela Habeš byla obehnána blokádou a nemohla tak do země přivést zbraně pro svou ochranu. Jedinou možností je využít služeb dvou přátel, jež svedla do hromady náhoda a obchod, Angličana Garetha Swalese a Američana Jakea Bartona. Tito musí skrze nehostinnou poušť a blokádu provést čtyři obrněná a vyzbrojená vozidla, která jsou poslední jiskřičkou naděje na obranu Habeše před mocným nepřítelem… Z knihy mám rozporuplné pocity. Styl psaní autora, od kterého jsem dosud nic nečetl mi docela sedl. Jen se zde střídají pasáže, které mě bavily s těmi, které mě nebavily vůbec. Ty silnější stránky jsou pro mne vzájemné interakce mezi dvěma hlavními hrdiny, vtípky a zábavná dobrodružství. Působivá je také naturalistická stránka vykreslení válečných hrůz. Na druhou stranu mě nebavila linie z pohledu italské armády a neskutečně mě iritoval milostný trojúhelník s novinářkou Vicky. Ta je na jednu stranu vykreslená jako silná emancipovaná žena a o pár stránek (omlouvám se ženám za výraz) jako pipina a naivní koketa. Nevím, čím to je, ale v poslední době mám prostě štěstí na válečné či historické romány, kde se nastrkala milostná linka tak okatě na sílu, až je to trapné. Proboha proč? Vždyť by příběh fungoval dost dobře i bez toho… Prostě jsem se s touhle knížkou docela rval, ale slíbil jsem si, že ji dočtu. Už jen proto, že se odehrává v mém oblíbeném pouštním prostředí, oblíbené době 1. poloviny 20. století a hlavně jsme ve škole v hodinách dějepisu tuhle válku asi přeskočili, protože zde zjištěné a následně dohledaná fakta na internetu pro mě byla naprosto nová. Z těchto důvodu bych knihu hodnotil spíše pozitivně.

Kubajzz
08.04.2019 4 z 5

Pěkné čtení, líbila se mi.

jana3526
06.08.2017 5 z 5

Smutný konec a vlastně i celý děj. O to smutnější, že se tato zvěrstva skutečně děla. Jsem ráda, za další poznaný kousek (byť krvavých) dějin, neboť italsko-habešská válka pro mne byla velkou neznámou.

rengers
25.09.2016 3 z 5

Dvojice svalnatých mužů a jedna úchvatně krásná a svůdná novinářka řídící tank na poušti. Dokážou skoro nemožné?
Co byste od toho očekávali?
Trochu větší nářez od Karla Maye :-)

Veggi
08.12.2015 3 z 5

Milostný trojúhelník na pozadí druhé italsko-etiopské války mě nijak neuchvátil. Emancipovaná novinářka, která chvílemi spíše připomíná hysterickou ťuňťu, snažící se o záchranu Etiopie a dva běloši, jejiž původní cíl (prodat zastaralá obrněná vozidla za co nejvyšší cenu), se změní v boj o Etiopii a její nezávislost. Už v polovině knihy víte, pro koho se Vicky rozhodne a celá řada scén, kdy se na poslední chvíli zjeví Gareth nebo Jake a zachrání člověka, nebo situaci vygraduje až směšně zachráněním Vicky ze spárů Gallů (to by fakt nikdo nečekal). Dala bych jen 2 hvězdy, ale posledí kapitola a úmrtí významné postavy můj názor trochu zlepšil. Už to není tak naivně pozitivní, ale zjeví se tam trocha realismu.
Musím bohužel pana Smitha zařadit do kategorii autorů, kteří by radši neměli popisovat milostný akt z pohledu ženy, řekla bych, že o tom nic neví, aspoň podle toho, jak to líčí v této knize : )
Prostě mi to nesedlo, velmi se mi líbily první díly Řeky bohů nebo Píseň slonů, ale tohle ne.

kilometr
01.11.2013 4 z 5

Na pozadí láska dvou můžu k osudové ženě.Pak válka silnějšího se slabým.Dobře napsané postavy-moc se mi líbil italský plukovník.Krásně se to čte,je to patřičně rozmáchlé a přehnané,jen ty válečné sekvence W.Smith moc neumí.88,8%.

Bakela
23.06.2013 3 z 5

Vzhledem k tomu, že je to první novější kniha, co jsem od dobrodruha Wilbura četla, musím přiznat,že mě malinko zklamala. Nevím, jestlil na pana Smithe nakladatel tlačil, kniha je tradičně trošku širší, ale některé scény psané na sílu(400 stran-žádný problém).. Některé pasáže mě opravdu rušily a zavazely. Námět však zaujal,Italsko-etiopská válka opět postrčila mou zvědavost a já si zjišťovala víc informací. Námět opravdu poutavý. Čtivý příběh, roztáhlý o sto stran navíc.

Vlasta610
17.01.2013 5 z 5

Spokojenost veliká, vždy jsem se těšila, až si ke knize sednu.

petka-2007
30.12.2012 2 z 5

Od tohoto autora mám doma všechny doposud vydané knihy, ale tuto řadím mezi jeho neslabší....

lajcma
21.08.2012 4 z 5

Celkem napínavé čtení, ale kam se hrabe na Řeku bohů....

Wilbur Smith
britská, 1933 - 2021